Şimdi Ara

Ülkemizdeki müzik altyapısıyla yurt dışında yapılan müzik neden bu kadar farklı sizce ?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
1
Favori
140
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar merak ediyorum bizim sanatçılarla yurt dışındaki sanatçı ya da grupların altyapıları müzik tarzları neden bu kadar farklı ? Yani soruyu tam olarak nasıl soracağımı bilmiyorum.bizdeki müzik altyapısı çok basit ve tekdüze geliyor dinlerken, yabancı bir şarkı dinlerken müzik altyapısı çok dolu, soundlar inanılmaz geliyor bana.teknik terimler vs varsa çok hakim değilim.kayıtların yapıldığı stüdyolar, ekipmanlar ile mi alakalı bu durum yoksa bizimkiler mi çok beceriksiz onu merak ediyorum.hiç dünya müzik piyasasını takip etmiyor mu bunlar ben anlamıyorum ya sonuçta bu müzik evrensel nasıl biz böyle kaliteli müzik yapamıyoruz anlamıyorum.fikri olan beni aydınlatacak arkadaşlar yorumlarınızı bekliyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• semamca_07 S kullanıcısına yanıt
    Çünkü özgür bir bakış açımız yok da ondan. Şu anda sanat ülkemizdeki en son önemsenecek şeydir. En azıdan toplumun geneli bunu böyle görüyor.

[simage]
    Ülkemizdeki müzik altyapısıyla yurt dışında yapılan müzik neden bu kadar farklı sizce ?
    [/simage]

[simage]
    [/simage]

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mr. Cheritto -- 15 Haziran 2017; 8:14:59 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Bu konuda sana katılıyorum ama istisnaların da olması gerektiğini düşünüyorum, beni asıl üzen ve kızdıran da bu.

• semamca_07 S kullanıcısına yanıt
    İstisnalar var aslında. Yavuz Çetin, Bulutsuzluk Özlemi, M.F.Ö., Cem Karaca, Ezginin Günlüğü..
  • Ben yenilerden bahsediyorum aslında yoksa saydığın isimlere kimsenin laf edeceğini sanmıyorum :)

• Barış Manço ve Zeki Müren de diyebiliriz aslında
  • Orhan gencebay eski klasik albümleri de çok kalitelidir bu konuda
  • quote:

Orijinalden alıntı: semamca_07

Arkadaşlar merak ediyorum bizim sanatçılarla yurt dışındaki sanatçı ya da grupların altyapıları müzik tarzları neden bu kadar farklı ? Yani soruyu tam olarak nasıl soracağımı bilmiyorum.bizdeki müzik altyapısı çok basit ve tekdüze geliyor dinlerken, yabancı bir şarkı dinlerken müzik altyapısı çok dolu, soundlar inanılmaz geliyor bana.teknik terimler vs varsa çok hakim değilim.kayıtların yapıldığı stüdyolar, ekipmanlar ile mi alakalı bu durum yoksa bizimkiler mi çok beceriksiz onu merak ediyorum.hiç dünya müzik piyasasını takip etmiyor mu bunlar ben anlamıyorum ya sonuçta bu müzik evrensel nasıl biz böyle kaliteli müzik yapamıyoruz anlamıyorum.fikri olan beni aydınlatacak arkadaşlar yorumlarınızı bekliyorum.

Tamamen mix'le alakalı.

Bu işlerden az çok anlayan biri olarak sana diyebilirim ki " mix teknikleri " konusunda yetersiziz. Buna sebep olan şeyi okullarda verilen eğitim 'den çok bir kültür olarak düşünmek gerek.

Şöyle açıklayayım : Her müzikte kullanılan sesler vardır. Elektronik için örnek vermek gerekirse : lead, synth, pluck, pad, saw vs. gibi / popüler bir müzik bunları kullandığında diğer müzikler de kullanır ve bir müzik kültürü oluşur. Bu kültür de sürekli değişir. Eski müzikler nasıl kulağa " eski " geliyorsa günümüzdeki müzikler de ilerde kulağımıza " eski " gelecek. Bunun sebebi müzikte kullanılan seslerdir ( ritimler, elektronik sesler )

Mesela bizim pop müzik kültürüyle yabancılarınkini karşılaştıralım :

- Bizde gitar daha çok kullanılır / onlarda piyano
    - Bizde oryantalist yaylılar kullanılırken onlarda daha çok " duygusal " yaylılar
    - Onlarda şarkıda kullanılan elektronik sesler ( baslar,efektler, böyle garip garip sesler ) daha güncel ve daha güzeldir.
    - Onlardaki pop müzik bize göre daha elektronik ağırlıklıdır.

Bunun gibi...

Bu kadar elektronikten bahsettim Çünkü : elektronik müzik, geleceğin müziği.

kısa bir özet de geçeceksem : elektronik müzik, geleceğin müziği. Yabancı parçalar elektronik müzik ağırlıklı olduğu için onlarda çok önceden bir elektronik müzik kültürü oluşmuş. Ve biz bu kültürü geriden gelerek yakalamaya çalışıyoruz. Yakalamak için de : mix tekniklerinden, efektlerden, kullanılan seslere kadar, vokal efektlerinden, elektronik seslerden, ritimlerden, enstrümanlara kadar hakim olmak gerekiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 3 yıl ömrü kalan adam -- 19 Haziran 2017; 19:57:06 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Bizden örnek verilecek Mahmut Orhan şarkıları biraz iyi bak aklıma geldi çok fazla dinlemedim ama güzel parçaları var.dediğin gibi sanırım biz gerideki gidiyoruz ama artık teknoloji çağındayız 20 yıl önce olsa bunu anlardım ama bu devirde hala müziğimizi geliştiremiyor oluşumuz biraz can sıkıcı bence.

• yavuz çetin

ama erken gitti
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.