Şimdi Ara

Ukrayna'dan PS5 alıp üstüne tatil yapmak Türkiye'den PS5 almaktan daha ucuza geliyor. (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
122
Cevap
5
Favori
32.479
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
155 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Kim diyor. Havalimanında çalışıyorum bizim haberimiz yok öyle bi kalkıştan

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: MaitreSkiLL

Kim diyor. Havalimanında çalışıyorum bizim haberimiz yok öyle bi kalkıştan

Elektronik sıfır cihazlarda diyorum.Onun dışında bireysel kullanım ürünlerini getirir.Şuan özellikle elektronik oyun konsolu gibi şeylerde ciddi vergi yükü var.

Bir yeniden sorgulat.Eskiden hiç bakmazlardı.Şuan ise en ufak şeyden yağ çıkarıyorlar.

İkinci el yani kullanılmış bireysel ürünlerde sıkıntı yok kutusuz vs.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi M3lank0lik -- 19 Ekim 2020; 12:11:39 >
  • Hayır dostum sıfırdan bahsediyorum zaten. Sıfır 430 euroya kadar hediye ürün getirebiliyorsun. Kişisel eşyana zaten kimse birşey diyemez.

• quote:

Hayır dostum sıfırdan bahsediyorum zaten. Sıfır 430 euroya kadar hediye ürün getirebiliyorsun. Kişisel eşyana zaten kimse birşey diyemez.

Elektronikte durum farklı diye biliyorum.Pasaporta filanda işletebilirler.

Türkiye'de fiyatı şuan 8300 lira(Bu dahada artar muhtemelen) olan bir cihaz burada 400 küsür € TLye vursan 4000 vergi kaybı bunun peşini bırakmazlar.PS5 çıksın bakın görürsünüz.Şuan zaten sıfır ps4 pro filan kimse almıyor eski çıkımlı ürünler zaten.Ama PS5'te bu furyaya girişen olacaktır.

• Yani yeni yasa çıkar mı bilmem ama şuan kimse sesini çıkaramaz isteyen gidip alır gelir sıfır kutusunda sokar ülkeye

Yolcu beraberi hediyelik eşya muafiyeti nedir?

Muafiyet, her bir yolcu için toplam gerçek kıymeti 430 Avro'yu geçmeyen eşya için uygulanır. Ancak, 15 yaşından küçük yolcular için bu miktar 150 Avro olarak uygulanır.

http://www.mfa.gov.tr/gumruk-formaliteleri.tr.mfa

• quote:

Yani yeni yasa çıkar mı bilmem ama şuan kimse sesini çıkaramaz isteyen gidip alır gelir sıfır kutusunda sokar ülkeye

Muafiyet, her bir yolcu için toplam gerçek kıymeti 430 Avro'yu geçmeyen eşya için uygulanır. Ancak, 15 yaşından küçük yolcular için bu miktar 150 Avro olarak uygulanır.

Evet bende biliyorum hediyelik eşya ürün alabiliyorsunda buna bile sınırlama geliyor.Kolonyada bile adamlar ne yaptı.İmei kayıt pasaporta işletme bedeli ne mesela şuan.

Neden çünkü adamlar türkiyeden alacağıma dışarıdan alırım hemde üstüne tatil yapar gelirim kafasına bu işi yapan çok oldu bunun üstüne hemen imei pasaporta işletme harcını faiş noktaya çıkardılar.Bunda da böyle bir olay söz konusu olacak.

Adamlar satsın birey bazında daha fazla vergi alırız değil.Direk alanı nasıl soyarız diye uğraşıyorlar.Ürünü üretenden daha fazla kazancı, vergi yolu ile toplayan dünyada tek ülke.

Ürün kotasını düşürme yolunada gidebilirler.430 €'yu 370 €'ya filan ayrıca.Herşey beklenir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi M3lank0lik -- 19 Ekim 2020; 12:25:6 >

• Ps5 diskli versiyona 5000 TL çıkarım 😄 500 TL masraflardan düşersiniz

• Teknoloji düşmanı vergi fetişisti psikopat gümrük bakanı her kimse bunu duymasın. Yoksa vergi is coming.

Çok mantıklı bir şey bu olay. Aşırı mantıklı. Hem ülke geziyorsun hem ucuza istediğin teknolojiyi alıyorsun.

Ne diyor büyük ekonomi üstadımız dahi bakanımız: ekonomimiz çok iyi. Eyvallah reyizim. Yeter ki reise bir şey olmasın, vatan bayrak ezan millet.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lextor -- 19 Ekim 2020; 12:59:2 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Aynı mantıkla iPhone 12 Pro Max'de çok daha ucuza geliyor.
    -Sabiha Gökçen-Kharkiv gidiş dönüş uçak bileti (21 Aralık 2020 gidiş - 22 Aralık 2020 dönüş): 983 TL
    -iPhone 12 Pro Max 37.995 Grivna, bu da 10.500 TL civarina denk geliyor.
    -İMEİ kayıt ücreti 1838 TL, yeni yıla max 2100 TL olur desek.

Toplam ücret: 13583 TL

Ukrayna&#39;dan PS5 alıp üstüne tatil yapmak Türkiye&#39;den PS5 almaktan daha ucuza geliyor.

Ukrayna&#39;dan PS5 alıp üstüne tatil yapmak Türkiye&#39;den PS5 almaktan daha ucuza geliyor.

Türkiye'de satışa sunulacak olan iPhone 12 Pro Max 128 GB fiyatı sabah sitesine göre 17.000 TL (Ki bence fiyatı daha fazla olacak.)

Kısacası Türkiye'de 11 Pro Max alacağınız fiyata 12 Pro Max'i yurt dışından alabiliyorsunuz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yuzyirmi -- 19 Ekim 2020; 14:34:34 >

• Kasım'da mı satışa çıkıyor ?

Cuam günü Ukrayna'dan arkadaşım gelecek :)

• notebook fiyatlarına bakabileceğimiz bir yer var mı?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • İşin ehli olarak konuya açıklık getireyim. 15481 Sayılı Gümrük Kanunun Bazı Maddelerinin Uygulanmasına Dair Bakanlar Kurulu Kararının Ek-9 listesine göre, konsol yolcu beraberi kişisel elektronik eşya değildir. Ticari sayıda olmamak koşuluyla ancak hediyelik eşya statüsüne girer. Konsolun Hediyelik eşya statüsünde sayılması için, 430€ dan düşük olması gerekir. 430€-1500€ arasındaki hediyelik eşya vergileri ödenerek gümrükten alınabilir. 1500€ üzerindeki tutarlar için beyanname açmak zorundasınız. PS5 fiyatı bu tutarın üzerinde ise Gümrük vergisi ötv derken tr fiyatına gelir. Bunun hesabını yaparak alın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ayhand28 -- 19 Ekim 2020; 19:56:46 >
  • quote:

Yani yeni yasa çıkar mı bilmem ama şuan kimse sesini çıkaramaz isteyen gidip alır gelir sıfır kutusunda sokar ülkeye

Siz havalimanında nerde çalışıyorsunuz?

• Konsola ödediğimiz KDV'yi Ukrayna'dan çıkışta alabiliyor muyuz?

• ayhand28 kullanıcısına yanıt

Kutusunda 430 euroyu geçmemek koşulu ile getirebiliyor muyuz yoksa illa kutusuz mu olmak zorunda

• quote:

Orijinalden alıntı: kubilaybagci

Kutusunda 430 euroyu geçmemek koşulu ile getirebiliyor muyuz yoksa illa kutusuz mu olmak zorunda

Kutusunda getirebilirsiniz. Fatura beyan etmek zorundasınız. Aksi takdirde memur belirler.

• ayhand28 kullanıcısına yanıt

teşekkür ederim

• x-c9 kullanıcısına yanıt

Bilgisayar icin zaten oyle fahis bir vergi olmadigi icin, yurtdisindan bilgisayar aldiklarini sanmiyorum.

Ama telefonu yurtdisindan alan ve Turkiye'de yasayan birisi vergisini odemek zorunda. Yurtdisindan getirilen telefonlar o vergi odenmedigi zaman bir kac aya kullanilmaz hale geliyor/kilitleniyor TR'de elektronik olarak. Yurtdisinda yasadigimdan biliyorum...

• Yasa masa diyorsunuz hala 4000 TL vergi almak için sizi vatandaşlıktan çıkarırlar ellerinden gelse (ki geliyor). Yasaya göre şu an kendiniz için istediğiniz ürünü, hediye olarak da 430 Euro'ya kadar getirebilirsiniz. Ama yönerge yollar ya da yollamasına bile gerek yok, XRay'de konsolu gördüğü gibi ya 4000 TL vergisini ver (hatta sunmadın diye 4000 de ceza keser gülmeyin yapar bunu) ya da el koyuyorum der, tıpış tıpış alırlar vergiyi o zaman. Gıkını çıkaramazsın el koysa ürüne, adamlar ANAYASA MAHKEMESİNİ TAKMIYOR ARTIK. AliExpress için yasa çıkmadan daha gümrük alıyorlardı gümrüğe sunma bedeli diye. Her şeye kılıf bulunur, şimdiden unutun bu hükümet izin vermez ucuz (neye göre ucuzsa?) şeye. IMEI kaydı da değerlenme diye 3000'e çekilir bu sene, bu kadar vergi varken durur mu o 1800 çerez parasına? Üstüne üstlük gümrükten "vergi kaçırmak suretiyle" ürün geçirmeye çalıştığın için yargılanırsın, Türkiye burası artık farkına varın :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MaximillianFoe -- 19 Ekim 2020; 22:11:56 >

• Kubilay92 K kullanıcısına yanıt

imeisi olmayan cihazı kapatma şansı olmaz diye düşünüyorum. nasıl bir yaptırım olacak ki? telefonu bile işletmezsen tablet gibi wifi bağlantısıyla kullanabiliyorsun.

• 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.