Şimdi Ara

Ubuntudan vazgeçme zamanınız gelmedi mi dostlar? (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
383
Cevap
4
Favori
10.955
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Hocam adamın amacı ama nvidia kartını kullanmak

Uzun zamandır arch tabanlı distro kullanıyorum debianda bilgisi olan bir arkadaş nouveu driverini blackliste eklemeyi ve bumblebee kurulumunu anlatırsa çok sevinirim
  • quote:

Orijinalden alıntı: loradona

Hocam adamın amacı ama nvidia kartını kullanmak

Uzun zamandır arch tabanlı distro kullanıyorum debianda bilgisi olan bir arkadaş nouveu driverini blackliste eklemeyi ve bumblebee kurulumunu anlatırsa çok sevinirim
    quote:

Dün mint kurdum. Nvidia prime dan sonra nvidia settings açılmadı ve intel ekran kartına geçemedim. Sıcaklık 70-75 C lere çıktı.

Nvidia 520M ile ne kadar performans alacağı hakkında bilginiz var mı? Çok bir şey değişmeyecek. Arkadaşın temel amacı sistemi ısınmadan kullanmak. Heyecan yapmanıza gerek yok yani. Kensine Bumblebee'yi nasıl kuracağı hakkında bilgiyi zaten çok önceden verdim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kelebekx3 -- 29 Ekim 2018; 1:36:31 >

• kelebekx3 kullanıcısına yanıt
    Hocam güzel diyorsunda nvidia optimus olduğu için yani çift ekran kartı. Nvidia ekran sürücüsünü kurmadığımda notebook deliye dönüyor.

75-80 C lere dayanıyor sıcaklık sonra kapatıyor kendini.

Yani nvidia sürücüleri çok uğraştırınca bende pes ettim. Ayrıca birçok bağımllılık sağlanamadı hatası yüzünden programlar kurulmadı.

Program kurmak kolay linuxta ama hata çok. Bunlar can sıkıyor.

Teşekkür ederim yardımların için. Umarım diğer arkadaşlarında sorunları çözülür.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-FAA9DFD80

Hocam güzel diyorsunda nvidia optimus olduğu için yani çift ekran kartı. Nvidia ekran sürücüsünü kurmadığımda notebook deliye dönüyor.

Yani nvidia sürücüleri çok uğraştırınca bende pes ettim. Ayrıca birçok bağımllılık sağlanamadı hatası yüzünden programlar kurulmadı.

Teşekkür ederim yardımların için. Umarım diğer arkadaşlarında sorunları çözülür.
    Hocam Nvidia olay nasıl bilmiyorum ama, Ubuntu 18.10 Amd çift ekran kartlı ikisini de sorunsuz çalıştırıyor, ekstra bi çaba harcamadım. Kurulum esnasında 3. parti driver filan kurulsun mu seçeneğini işaretledim o kadar.

Ayrıca yine ek bir şey yapmadan istediğin uygulamaya sağ tıklayarak ikincil ekran kartınla başlatabiliyorsun Ubuntu 18.10 ile kendiliğinden geldi bu özellikte.

Sistem iki ekran kartını da tanıyor ve sorunsuz çalışıyor, millet ubuntuya sallar eder ama ubuntu candır.
    Ubuntudan vazgeçme zamanınız gelmedi mi dostlar?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SerdarS. -- 29 Ekim 2018; 2:18:55 >

• SerdarS. kullanıcısına yanıt
    Ben mint kurmuştum ve bağımlılık sağlanamadı hatalarından bıktım.

Sürücü yükleme sonrasında düzenleme yapmak gerekiyor. Bunu yapmazsan siyah ekran geliyor ve hiçbir şey yapamıyorum o an.

Intel + Nvidia optimus var. @kelebekx3 arkadaşımız çok yardımcı oldu kurulum için ama olmadı 75-80 C lere geliyor notebook sonra da kapatıyor kendini.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-FAA9DFD80 -- 29 Ekim 2018; 2:20:33 >
  • Aynı durumun biraz farklısı windows 10 ile benimde başıma geldi windowsu komple bıraktım o yüzden hiç bi zamanda dönmüycem, otomatik güncelleme yaptığı için sürekli yanlış driver yüklüyordu, ben doğruyu yüklüyorum o güncelleyip tekrar yanlış driver yüklüyordu kısır bi döngüye girmişti.

Hocam denemediyseniz Ubuntu 18.10 bir deneyin derim, kurulum esnasında 3.parti driver yükle kısmını işaretlersiniz, yani en azından bi bakın, ubuntu şöyle böyle diyenlere bakmayın. Kurmadan önce usb ile denerken de belki belli o zamanda anlaşılır uyum sağlıyormu diye.
  • quote:

@Raul R, siz Bumblebee paketi ile birlikte nelerin kurulduğunu biliyor musunuz? Mesela bbswitch-dkms paketi kuruluyor. Bu paket acpi çağrıları ile harici GPU'yu (Nvidia) açılışta pasifleştirir. Yani eğer özellikle kullanmayacaksanız, Nvidia ile ilgili bir sürücü kurmanıza gerek yok. Verdiğim komut sadece Intel GPU'nun etkin olması için yeterli. Bu eşkilde bütün gündelik işlerinizi rahatlıkla görürsünüz.

@SerdarS. Ubuntu 18.04'te Nvidia Prime yönteminde bir değişiklik oldu, mesela önceki sürümlerde GPU değişimi sonrası oturumu kaptmak yeterli oluyordu, 18.04'te yeniden başlatmak gerekiyor. 18.04'te Nvidia-Prime için bbswitch kullanmayı bıraktılar, bunun yerine güç tasarrufu kipinde nouveau sürücüsünün güç yönetimini kullanmaya çalıştılar. Ama bu önceki sürümlere göre güç yönetiminde olumsuz sonuçlara neden oldu. Tüm bunların nedeni 18.04'te GDM ile ilgili uyumsuzluları çözememiş olmaları idi. LightDM kullanarak ve bir dış geliştiricinin projesiyle bunu aşabiliyorsunuz ayrı mesele. Ubuntu 18.10 sürümde ise bu aşıldı, bbswicth kullanmadan, yine acpi çağrılarını kullanarak güç tasarrufu kipinde harici GPU pasifleştirilebiliyor ve GPU değişimi için eskisi gibi oturumu kapatıp açmak yeterli oluyor. Şimdi bunu 18.04 sürüme uygulayacaklar, yani sorun bir süre sonra çözülecek gibi duruyor.

Bu sebeple Ubuntu 16.04 ve Linux Mint 18.x serisinde Nvidia Prime şu an için daha iyi çalışıyor. Yine bu sebeple Ubuntu 18.04 ve Linux Mint 19.x seisinde Bumblebee'yi öneriyorum. Linux Mint TR'de Linux Mint 19/Ubuntu 18.04 serisine Bumblebee'nin nasıl sorunsuz olarak kurulacağına ilişkin bir konu mevcut. Önceki sürümlere bir miktar değişiklikler var, daha doğrusu yapılandırma ile ilgili değişiklikler.

Zaten bunlarla uğraşmasın diye minimal Bumblebee kurulumunu önermiştim.

• quote:

Orijinalden alıntı: SerdarS.

Hocam Nvidia olay nasıl bilmiyorum ama, Ubuntu 18.10 Amd çift ekran kartlı ikisini de sorunsuz çalıştırıyor, ekstra bi çaba harcamadım. Kurulum esnasında 3. parti driver filan kurulsun mu seçeneğini işaretledim o kadar.

Ayrıca yine ek bir şey yapmadan istediğin uygulamaya sağ tıklayarak ikincil ekran kartınla başlatabiliyorsun Ubuntu 18.10 ile kendiliğinden geldi bu özellikte.

Sistem iki ekran kartını da tanıyor ve sorunsuz çalışıyor, millet ubuntuya sallar eder ama ubuntu candır.

Alıntıları Göster
    Sizin sistemdeki farklı bir durum, sizdeki harici GPU AMD. Bunun için bir kapalı kaynak sürücü kurulumuna gerek yok. DRI_PRIME=1 değişkeni harici GPU'yu kullanmak için yeterli, sanırım menüye böyle bir değişken ekleyerek harici GPU kullanılmasını sağlamışlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kelebekx3 -- 29 Ekim 2018; 2:37:4 >

Teşekkürler. Mint 17 ve mint 18 - 19 sürümlerinde böyle birşey olduğu belliydi. Çünkü mint 17 qiana da sorunsuz çalışıyor nvidia 340 prime.

Ben format atmaya alıştım artık. Windows 10 + time freeze ile sorun yaşarsam yine linux a döneriz
  • SerdarS. kullanıcısına yanıt
    Ubuntu 18.04 denemiştim. Çok hantal Ubuntu da hafif masaüstü kurmak gerekiyor.

Windows ta windows update servisini tamamen siliyorum ben. Ondan sonra driver booster ile tüm sürücüleri güncelliyorum.

Defenderi de bir script ile kayıt defterinden komple kapatıyorum
  • Ubuntu nun eski bir sürümünü de denemiştim. Bağımlılık sağlanamadı hataları yüzünden program kuramamıştım.

Sanırım depoları güncel istiyor.

Peki Ubuntu nun eski sürümlerini yükleyip depoları şimdiki depolarla yani adreslerle güncellenemez mi ?

Mesela Ubuntu 12.04 lts şimdiki depolarla. Sürüm aynı depolar farklı olacak
  • quote:

Orijinalden alıntı: Raul R

Ubuntu 18.04 denemiştim. Çok hantal Ubuntu da hafif masaüstü kurmak gerekiyor.

Windows ta windows update servisini tamamen siliyorum ben. Ondan sonra driver booster ile tüm sürücüleri güncelliyorum.

Defenderi de bir script ile kayıt defterinden komple kapatıyorum

Hocam ben windowsta özelleştiriyorum iso dosyasını. Yani MSMG Tool denen bir program var onunla iso dosyasını açıp istediğiniz gibi edit yapabilirsiniz. Mesela ben bütün Windows metro uygulamaları, Xbox uygulaması, mağaza uygulaması, OneDrive gibi akla gelebilecek önemsiz ıvır zıvırı iso dosyasından kaldırıyorum. Onun dışında direk herhangi istediğin Windows updatelerini direk manuel olarak indirip bu programla iso dosyasına ekletiyorsun. Böylece sen bu isodan windowsu kurunca her şey hazır geliyor daha temiz daha derli toplu oluyor. Bir de NT Lite programı var bununla da mesela isoyu açıp gerekeiz hizmetleri vs.. kapatabiliyorsun. Başka özellikleri de vardı unuttum. Ben bunlarla bir kere iso hazırladım her formatta onu kullanıyorum kafam rahat. Ama otomatik güncelleştirme işi sıkıntı biraz kapatsan da yırtık dondan fırlar gibi açılıyor hep onun için Windows update orchestrator hizmetini komple siliyorum, üzerine görev zamanlayıcısı ve olay günlüğünde update ile ilgili ne varsa komple kapatıp siliyorum. Bu en etkili çözüm yolu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Fulton -- 29 Ekim 2018; 6:13:07 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Fulton F kullanıcısına yanıt
    Updateyi silmeden kurtulmak mümkün değil zaten
  • quote:

Teşekkürler. Mint 17 ve mint 18 - 19 sürümlerinde böyle birşey olduğu belliydi. Çünkü mint 17 qiana da sorunsuz çalışıyor nvidia 340 prime.

Ben format atmaya alıştım artık. Windows 10 + time freeze ile sorun yaşarsam yine linux a döneriz
    Yanlış anlamışsınız, sadece Linux Mint 19'da (daha doğrusu Ubuntu 18.04 tabanında) Nvidia Prime yöntem değişiliği ile ilgili bir durum. Linux Mint 17.x ve Linux mint 18.x serisinde GPU değşimi için Bbswicth yöntemi kullanılıyor ve GPU değişimi sonrası sadece oturumu kapatıp açmak yeterli oluyor. Bu şekilde etkin bir kullanım sağlanabiliyor. İsteseniz Linux Mint 18.x serisini kurup Nvidia PRime yöntemini deneyebilirsiniz.Linux Mint 18.x serisini kurduğunuzda, Nvidia-340 sürücüsünü kurmayacaksınız, bu sürümde de Nvidia-390 serisi sürücüyü kurmayı denemeniz gerekiyor. Ayrıca BIOS'tan secure boot özelliğinin kapalı olduğundan emin olmalısınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kelebekx3 -- 29 Ekim 2018; 11:18:19 >

Evet doğru ben bunu biraz geç öğrendim, AMD Gpu Pro kuracağım diye en az 5 kere formatlık olmuştum kurduktan sonra ekran gelmiyordu. Menüye böyle bir değişkenin dahili olarak eklenmesi güzel bir detay

Uzun yıllar yeni bilgisayar almaya gerek olmayacak, ama olurda yeni bir bilgisayar alırsam yine tercihim AMD işlemci ve Gpu olacak, dizüstünde seçenek az gibi ama olsun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SerdarS. -- 29 Ekim 2018; 13:7:34 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: SerdarS.

Evet doğru ben bunu biraz geç öğrendim, AMD Gpu Pro kuracağım diye en az 5 kere formatlık olmuştum kurduktan sonra ekran gelmiyordu. Menüye böyle bir değişkenin dahili olarak eklenmesi güzel bir detay

Uzun yıllar yeni bilgisayar almaya gerek olmayacak, ama olurda yeni bir bilgisayar alırsam yine tercihim AMD işlemci ve Gpu olacak, dizüstünde seçenek az gibi ama olsun.
    AMD harici GPU'yu menü üzerinden seçip kullanmak doğrudan Ubuntu ile ilgili değilmiş. Sanırım Gnome kullanan diğer dağıtımlarda da switcheroo-control ile kullanılabiliyormuş.https://github.com/hadess/switcheroo-control

Şu an Debian Sid, Ubuntu 18.04 ve sonrası, Fedora 26 ve sonrası ve Opensuse depolarında mevcut görünüyor. Gnome harici masaüstü ortamlarında çalışıp çalışmadığını bilmiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kelebekx3 -- 29 Ekim 2018; 14:57:54 >

Hocam linux sürekli güncellemek istiyor. Eski sürüm kullanamıyorsun bağımlılık sorunları çıkıyor programlar kurulmuyor.

Eski sürümleri kursam yeni depolar eklenemez mi ? Program kurmada problem yaşamamak için.
  • quote:

Hocam linux sürekli güncellemek istiyor. Eski sürüm kullanamıyorsun bağımlılık sorunları çıkıyor programlar kurulmuyor.

Eski sürümleri kursam yeni depolar eklenemez mi ? Program kurmada problem yaşamamak için.
    Eski sürümlere yeni sürümlerin depolarını eklersen, gncelleme ile yeni sürüme yüksletmiş olursunuz. Bir çok defa size neler yapabileceğiniz hakkında yol gösterdim. Siz denemek yerine eski sürümü kurmayı diretiyorsunuz. Yeni sürümlerden birisini kurun ve Bumblebee'yi önceki mesajımda bahsettiğim üzere minimal olarak kurun. Bu şekilde herhangi bir yapılandırma yapmadan, Intel GPU'yu sorunsuzca kullanırsınız ve ısınma sorunu da çözülür.

Bu gidişle bana sakal bıraktıracaksın.

Tamam hocam çok teşekkürler. Çok uğraştırdım seni kusura bakma

Yerel disk D ye kursam yani dual olarak sorun olur mu ? Time freeze de yüklü.
  • En basit MacOS nasıl kurulur ?

Kurulumu çok uğraştırıyor. En kolay sorunsuz yöntem nedir ?
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.