Şimdi Ara

Ubuntu kullanmak istiyorum. (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
41
Cevap
0
Favori
1.977
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bunu sorduğunuza göre gelişmiş kurulum seçeneklerine girdiniz ve diski kendiniz bölüyorsunuz sanırım. Mantıksal disk oluşturduğunuzda seçenekler arasında swap görünecektir. Şurada İngilizce de olsa resimli olması açısından işinize yarayabilecek bir anlatım var, swap aşamasını da gösteriyor:
    http://itsfoss.com/guide-install-elementary-os-luna/
  • başlangıç için ubuntu lafına sinir oluyorum sanki kariyer yapacak hepsi aynı işte sadece ubuntu-mint kullanımı fazla olduğu için sorun daha çok cabuk gideriliyor
  • 25FURKAN 2 kullanıcısına yanıt
    Gentoo ile Ubuntu'nun birbirinden hiçbir farkı yok diyorsunuz yani.
    İstediğiniz şeye sinir olmakta serbestsiniz tabii, ancak Ubuntu başlangıç için iyidir, neden ben istemeden x'i ya da y'yi kuruyor dediğiniz ve dağıtımı kendinize göre özelleştirmeye karar verdiğiniz anda Ubuntu gayet kötü bir dağıtım olabilir sizin için. Sadece Linux ile tanıştığım yıl Ubuntu kullandım, sonra yanaşmadım bile.
  • _memet _ kullanıcısına yanıt
    Suan oyle bir durumdayim ki ne yapacagimi bilemedim. HDD`yi tamamen bicimlendirdim. Bunda bir problem yok. Linux Mint 13 Mate kurdum basarili bir sekilde kurdu. Yeniden baslat dedigimde bembeyaz bir ekran geliyor ve yanip sonuyor cok korktum ekran karti ile alakali galiba yeniden baslattim yine ayni sekilde. Sildim tekrar kurdum yine ayni sekilde oldu. Suanda PC`de kurulu bir isletim sistemide yok ne yapacagimi bilemedim. Neden kaynaklaniyordur sizce bu problem. Suanda deneme bolumunden yazmaktayim...
  • quote:

Orijinalden alıntı: _memet

Gentoo ile Ubuntu'nun birbirinden hiçbir farkı yok diyorsunuz yani.
    İstediğiniz şeye sinir olmakta serbestsiniz tabii, ancak Ubuntu başlangıç için iyidir, neden ben istemeden x'i ya da y'yi kuruyor dediğiniz ve dağıtımı kendinize göre özelleştirmeye karar verdiğiniz anda Ubuntu gayet kötü bir dağıtım olabilir sizin için. Sadece Linux ile tanıştığım yıl Ubuntu kullandım, sonra yanaşmadım bile.

Ben de o lafı kullanırım. 6 yıldır falan Linux kullanıyorum ve sistem Ubuntu. Ben o lafı diğer işletim sistemleri ile başlayıp kafalar karışmasın diye söylüyorum. Alışınca Ubuntuyu bırakın diye söylemem, öyle söylendiğini de sanmam. Tabii bence, başkalarınca nasıl anlaşıldığı önemli :)

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Mutlucan96 kullanıcısına yanıt
    Dediğiniz gibi en az kafa karıştırıcı sistemler Ubuntu ve Mint. Ben de kimseye Ubuntu'yu terk et demiyorum ve demedim şu ana kadar, beğenirse kalsın. En fazla yaptığım şey ileriki aşamalara hazırlık olsun diye komut satırı kullanmaya teşvik etmek.
  • Arkadaslar yardimci olabilecek yok mu. bu sekilde kaldim hic bir islem yapamiyorum.
  • JessePinkman kullanıcısına yanıt
    Grub ekranından (işletim sistemi seçme ekranından) sonra mı beyaz ekran geliyor yoksa grub da hiç gelmiyor mu? Grub geliyorsa şunu yapmayı bir dener misiniz:
    Bilgisayarı (dvd'yi çıkarıp) yeniden başlatın, bios ekranından hemen sonra sürekli shifte basın, Linux Mint seçeneğinin üzerine gelip e tuşuna basın, sonunda "quite splash" yazan satırın sonuna kadar gelin, nomodeset ibaresini ekleyin. Eğer bu işe yararsa nomodeset'i kalıcı yapmayı deneyeceğiz.

Eğer grub ekranını dahi göremiyorum diyorsanız boş ekranda imleç yanıp sönerken ctrl+alt+del tuşlarına basın, sistem çalışıyor mu çalışmıyor mu onu görelim (yeniden başlarsa çalışıyor demektir).
    Şuan nasıl olduysa açtım bilgisayarı. Az önce imleç ekranında kalıyordu sürekli. USB'yi seçince yükleme ekranı gelmeyip yaşadığım sorun ekranı geliyordu(gri ekran). Şuan nasıl olduysa bir şekilde tamamen bitmiş olarak açtım güncelleştirmeleri falan yüklemeye çalışıyor şuanda. Fakat yeniden başlatmaya korkuyorum:)
    Umarım bir daha karşınıza çıkmaz, çıkarsa hangi durumda meydana geldiğini ayrıntılı bir şekilde anlatırsanız yardımcı olmaya çalışırım.
    Teşekkürler yardımınız için. Grub ekranını nasıl açabilirim? Ya da gerek varmı şuanda sadece linux yüklü.
  • quote:

Orijinalden alıntı: JessePinkman

Grub ekranını nasıl açabilirim? Ya da gerek varmı şuanda sadece linux yüklü.

Bilgisayarınız açılırken grub ekranını zaten görürsünüz, Linux Mint hede hödö yazar, o biraz süslenmiş bir grub ekranı işte (google resimlerde mint grub diye aratın, o ekranlardan biri muhtemelen sizin grub ekranınızın aynısı). Shift ile onu seçenekleri düzenleyebileceğimiz ilkel bir görüntüye çeviriyoruz sadece.
    Biraz garip olacak fakat bende bu ekran çıkmıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: JessePinkman

Biraz garip olacak fakat bende bu ekran çıkmıyor.

Bu konuda hiçbir fikrim yok...
    Şuan galiba bir ilki başarmış gibiyim, USB'den kurmuştum Linux'u şimdi biosdan USB atayınca grub ekranı geliyor yani USB'den çalışıyor Linux HDD'de de yüklü bir sistem yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi JessePinkman -- 24 Mayıs 2014; 0:09:38 >
  • Arkadaşlar bir türlü hiç bi işletim sistemini açamıyorum bilgisayarımda. Kurulumu HDD'me tek bölüm olarak kuruyorum başarılı bir şekilde fakat kurulum bittikten sonra bilgisayar siyah bi ekranda kalıyor daha sonra ekran yanıp sönmeye başlıyor. Ubuntu 13.04, Linux mint 13 mate denedim ikisinde de aynı. Şuan Live CD'den yazıyorum. Çözemedim bu problemi:(
  • İlgili problemimi çözdüm, bilgisayarı açarken shift tuşuna basıyorum grub ekranına düşüyorum oradan ubuntuyu seçtiğimde açabiliyorum bilgisayarı sorunsuz olarak. Fakat bunu çözmemin başka bir yolu varmı acaba?
  • Ubuntu veya Linux Mint yerine Xubuntu kullanmanı öneririm. Ubuntu, Gnome 2 masaüstünü bıraktığından beri bir çok kişi için kullanışsız hale geldi. Linux Mint'e aşırı yönelme de bu yüzdendir, Mint hala Gnome 2x ve 3'ün modifiye hallerini kullanmaktadır. Şu ana dek 3 farklı Linux Mint versiyonu denedim, hepsinde de sıkıntı yaşadım. Stabilite sorunları var, update sonrası sapıtabiliyor.

Xubuntu 14.04 şu ana dek kullandığım en sıkıntısız Linux versiyonu. Ubuntu temeli üstüne kurulu, tüm ubuntu programlarını çalıştırabldiğin gibi harika ve hızlı bir masaüstüne sahip oluyorsun.

Ücretsiz uygulama Wine ile Internet Download Manager 5.05 kurabiliyorsun. Linkte detaylı açıklaması var:http://appdb.winehq.org/objectManager.php?sClass=version&iId=23331

sudo su
    komutundan sonra şu üç komutun çıktılarını buraya aynen kopyalayıp yapıştırın lütfen:
    lsblk
    dd bs=512 count=1 if=/dev/sda 2>/dev/null | strings
    dd bs=512 count=1 if=/dev/sda 2>/dev/null | strings
  • @Skullfire Cevabınız için teşekkür ederim. Onu da denerim, her masaüstü değiştirmemde ubuntu hakkında daha çok şey öğreniyorum. Şuan ubuntu 14.04 üzerine gnome 3 kurdum. Stabilite konusunda fena değil. Fakat şu tema kurma işlerini beceremedim sadece. :(

@_memet Geri dönüşünüze teşekkür ederim fakat problemi çözdüm artık. :) Siz hangi masaüstü ortamını kullanmaktasınız?
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.