Şimdi Ara

Ubuntu artık Apple M1 üzerinde çalışabilecek

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
0
Favori
723
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ubuntu artık Apple M1 üzerinde çalışabilecek

Geçtiğimiz ay sanal Apple ile iPhone yazılımı geliştirme konusunda davası gündeme gelen Corellium girişimi Apple M1 yongalı MacBook kullanıcılarına sürpriz yaptı. Ubuntu artık Apple M1 üzerinde çalışabiliyor.

Ubuntu 20.04 sürprizi

ARM sanallaştırması konusunda tecrübe sahibi olan Corellium girişimi; yaptığı duyuruda Ubuntu 20.04 sürümünü Apple Silicon tabanlı Mac Mini üzerinde çalıştırmayı başardığını bildirdi. Ubuntu 20.04 sürümü tam fonksiyonlı olarak çalışabiliyor.

Ayrıca Bkz.Dacia'dan yeni SUV: Dacia Bigster

Girişim USB üzerinden tam bir Ubuntu sürümü çalıştırdığını belirtiyor. Ağ bağlantısı ise USB Tip-C portuna bağlanan bir adaptör ile sağlanmış. USB, I2C, DART gibi destekler de porta dahil edilmiş.

Bununla birlikte tek bir eksik var o da GPU desteği. Linus Torvalds’ın da bahsettiği gibi Linux içerisinde GPU için yazılım çevresi oluşturmak oldukça zor ve Apple’ın buna katkı sağlaması gerekiyor.

Yine de Corellium girişimi yazılım tabanlı olarak bir seviyeye kadar grafik işleme motoru sunabiliyor. Bunun haricinde PS4 konsoluna Linux kurması ile tanınan Asahi Linux ekibi tersine mühendislik yaparak Apple M1 için Linux uyumlu grafik sürücüleri üzerinde çalışıyor. Corellium’un yapısı GitHub üzerinde paylaşıldı.

Kaynak:https://corellium.com/blog/linux-m1

• Keşke linux daha fazla kitlelere ulaşsa da windows tekelini yıksa.Ücretsiz bunca distrounun oldukça az kesim tarafından kullanılması üzücü.

• O cihaza o kadar para verip Ubuntu çalıştırmak da ne kadar akıl karı bir iş olur bence tartışılır.

Apple dual Bboota izin verecekse eyvallah. Güzel iş olur o zaman.

Tabi tamamen sanal makina odaklı bir çözüm ise gene birşey diyemem.

• JourneyToTheWest kullanıcısına yanıt
    Windows'u hem sevmiyorum hem muhtacım. Arayüzü o kadar kötü ki, üst seviye donanımda bile takılması hatalar vermesi de cabası. Ayrıca kaynak yönetimi çok kötü. Kafasına göre disk, ram kullanıyor, update atıyor, abuk subuk yok cany crush soda yok minecraft yüklüyor.

Linux'u bende seviyorum ama düz kullanıcıya ulaşması çok zor. benim gibi az biraz meraklı birilerini bile bezdirebiliyor yeri gelince.

• zaten en temiz linux u apple şekillendirmiş !
    ne halt etmeye yine linux beta test moduna getiriyorlar ki !?

• Bu yazıda herkes haklı.

• hareketliperde kullanıcısına yanıt
    Linux değil Linux dağıtımı... bence Fedora daha iyi...

oyunlar için exeler yani... virüsünüde seven çok...

• Multi boot W10, macos mojave , linux deepin os yüklü makinemde, hepsimi beraber kullanıyorum, bence ileride olabilecek her yürlü port için güzel bir gelişme.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • E zaten ARM sürümleri var ki çoğu dağıtımın. Önyükleyiciyi düzgün ayarlayarak çalışmasını sağlamışlardır belki sadece.

• ugah6aiw kullanıcısına yanıt
    bence de linux mint daha iyi. bölünmüşlük çok malesef

• ugah bişi bişi.

Lan ne alakası var benim söylediğime senin bu yazdığının?

Şu özgürlük kelimesini bu kadar ayağa düşürmeyin olum, yalancı çobana dönecek sonunuz, kimse ciddiye almayacak sizi. Hoş alanlar varsa şimdiden şaşıyorum o ayrı mesele de.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ilkerinanç -- 22 Ocak 2021; 10:41:2 >
  • https://www.sysnettechsolutions.com/macos-nedir//

oku...unix ile Linux'u karıştırma...

• ugah6aiw kullanıcısına yanıt

linux bir unix türevidir. bunumu söylemey çalışıyorsunuz ?!

ortada artık unix denile bilinecek bir şey yok

felsefenin büyük bir kısmını linux taşıyor

ama ortada linux denile bilecek bir şeyde kalmadı.

çünkü temel felsefeyi unuttular. gitti.

özde ne kaldı derseniz

x11 xorg unix iletişim standartlarında

ve free bağımsız yazılım felsefesinden başka bir şey yok !

bu açıdan gerçek linux her zaman beta olarak var olacaktır.

çünkü hiç bir zaman final sürüm anlayışı ile felsefe sonlandırılamaz.

• Linux sadece türevi benzerlik o kadar gerisi komple değişti kapalı kaynak koduda bir başka faark... apple ( sheeple ) sürüsü unix için Linux benzetmesindende rahatsız oluyor linç ederler...

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.