Şimdi Ara

TYT matematik en zor sorusu (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
51
Cevap
2
Favori
2.650
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    İlk okuduğumda çözemeyip atladığım bir soruydu. Kağıdın katlandığını görmemişim, 2 farklı kağıt olarak düşünmüştüm.

TYT matematik en zor sorusu
    Amele gibi uzun uzun işlem yaptım, hala çözümünü bilmiyorum hatta şimdi bakacağım kısa bir çözüm var mı diye. Soruyu 2.kez turladım, hata yapmamışım.

• navi markelof N kullanıcısına yanıt
    Muhtemelen daha önce çok benzer bir şey görmüşümdür. Sınavda bu soru bana joker gibi oldu.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ankaratıplı kullanıcısına yanıt
    Hocam arkadaş çözüm adımlarını atlayarak çözmüş galiba. Ben de böyle çözdüm burdan cidden cevap geliyor

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • ben bunu formülle çözmüştüm 2.bakışımda bu çözümünüzün mantığı nedir? yani çok mantıklı ama nedenini anlayamadım
  • Fuow kullanıcısına yanıt
    Hocam ilk karşılaşmaya kadar hızlı olan daha fazla yol alacak. Bitişe kadar kalan yolu daha kısa. Yavaş olan ise karşılaşmadan bitişe kadar daha fazla yolu alacak
    Yani hem hızları oranı var bu oran "m" olsun. Hem de hızlı olana kısa mesafe düşecek şekilde yollar oranı da m oluyor.
    Dolayısıyla 160/250 oranı m^2 yapıyor. Buradan hızları oranı m = 4/5 gelir
    Hızlının 160 saniyede aldığı yolu yavaş 200 saniyede alır.
    Yavaşın 250 saniyede aldığı yolu hızlı 200 saniyede alır.

Yani öyle bir x değeri bulduk ki
    160/x = x/250 oranını sağlasın.
    Bu da tanım gereği geometrik ortayı bulmak oluyor.

Yani buradaki püf nokta ilk karşılaşmadan sonra bitişe kadar hızlı olana kısa, yavaş olana uzun mesafe düşmesi ayrıca bu yolların oranının da hızların oranı gibi olması.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ogydogy

Hocam arkadaş çözüm adımlarını atlayarak çözmüş galiba. Ben de böyle çözdüm burdan cidden cevap geliyor
    Aynen, aynı yere çıkıyor kesinlikle
  • hocam denklem kurmadan geometrik ortalamayla ilgisini nasıl kurdunuz o an? sorudaki düşünce tarzınızı merak ettim.
    yazmışsınız çözümü,sonradan gördüm.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi misafir. -- 16 Temmuz 2020; 18:7:31 >
  • hiç uğraşmadım şıklardan denedim 30 saniye falan sürmüştü
  • misafir. M kullanıcısına yanıt
    O denklemvari işlemleri kafamdan hızlıca oluşturmuştum hocam soruyu okurken. Daha önce benzerlerini gördüğümdendir.
    Bir de bu tür gündelik hayat problemlerini gerçek manada gündelik hayatta da çok düşünen biriydim ara sınıflarda. Onun da etkisi var. Yolda yürürken kafamdan matematik problemleri düşünürdüm
    Geometrik ortalama kısmen kolay. Asıl olay harmonik ortalamanın nerelerde bulunduğunu hızlıca görebilmek. Onda çok kez yanılmışlığım vardır
  • Mantıklı hocam
  • cidden 1000 iq bu arada :D

• hem zeka hem emek var. helal olsun :)
  • Bu soru ilk bana çok kolay geldi ama sınav anında psikolojimin çöktüğü ana denk geldi. Toparlanıp son 10 dk geri döndüğümde aa çok kolay la diye işaretledim işlemsiz yanlış çıktı. Nasıl bir tuzağa düştüğümü de anlayamadım. Sonuçlar çıkınca bir daha çözeceğim tyt matı bakalım sınav anındamı zor geldi yoksa cidden çalışmamışmıyım

• Tebrik ederim hocam. Soruyu çözme tarzınız çok hoşuma gitti. Böyle insanları çok severim

• Sağ olun hocam
  • fabricioramirez F kullanıcısına yanıt
    Sen ben misin hocam hep aynı boşlar hatalar

• mastiff55 M kullanıcısına yanıt
    yaptigim yanlislar boslar aklima geldikce deliriyorum hocam. su an ilk 700de falan olabilirdim... senin de ayni sekilde olmus o zaman...

• fabricioramirez F kullanıcısına yanıt
    Boşlarıma bir şey diyemem ki zaten 3 şık arasında bile kalsam işaretleyen biriyim, matta o sorular bana zaman kaybettirmişti baya o yüzden dönmedim tekrar. Yanlışlarım gerçekten sinir bozucu ama evdeki denemelerde de bu tip hatta daha kötü dikkat hataları yapmıştım duzeltmem gereken bir sorun olduğunu da biliyordum ama üstüne gitmedim. Sınavda da gayet güzel patladım ve hata bende o yüzden kızamıyorum kendime

• Hocam sınavdan sonra bir yılda bu hale nasıl gelinir tarzı bir başlık açmayı düşünür müsünüz yoksa 30 yıl +5 dakika mı sizinki de

• quote:

Orijinalden alıntı: Aspergrata

Hocam sınavdan sonra bir yılda bu hale nasıl gelinir tarzı bir başlık açmayı düşünür müsünüz yoksa 30 yıl +5 dakika mı sizinki de
    reis 9 dan beri düzenli çalışıyormuş ilk tyt neti 115 miş. Kendisi geçen günlerde yanıt olarak yazmıştı.
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.