Şimdi Ara

TV Tavsiyeleri [ANA KONU] (1185. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: alprn46 , bilgennyk , kocaman29 Daha Az
3 Kayıtlı Üye (2 Mobil) ve 11 Misafir - 12 Masaüstü2 Mobil2 iOS
5 sn
88.203
Cevap
1.336
Favori
4.697.279
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
222 oy
Öne Çıkar
Popüler Konular listesinde
21. Sırada  bugün en iyi #14
Sayfa: önceki 11831184118511861187
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: BayburtluCamper-35

teknosa 49mu8000 e 5300 tl yazmış
    vatanda 4000 tl
    teknosanın nasıl bi fiyat politikası var anlamıyorum insanlar enayi mi yahu
    medya marktda 5300 tl şu an

49MU8000 alacaksanız eğer, gittigidiyor ilanlarını takip edin. %5 indirime denk gelirseniz eğer 3600-3700 TL civarına satın alabilirsiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: BeyazBüyü

quote:

Orijinalden alıntı: BayburtluCamper-35

teknosa 49mu8000 e 5300 tl yazmış
    vatanda 4000 tl
    teknosanın nasıl bi fiyat politikası var anlamıyorum insanlar enayi mi yahu
    medya marktda 5300 tl şu an

49MU8000 alacaksanız eğer, gittigidiyor ilanlarını takip edin. %5 indirime denk gelirseniz eğer 3600-3700 TL civarına satın alabilirsiniz.

evet dostum onu takip ediyorum gg den 2 gün pahalı olsa 3.gün o fiyatlara denk geliyor teknosanın endi mağazası bile 3800 lere bırakıyor gg de
  • quote:

Orijinalden alıntı: gopgop

55 mu 8000 mi xe8577 mi ya hala kafamda deli sorular

Aynen kardeş. Bende ikisi arasımda kaldım. Sony alacaktım Bi teknoloji mazasından, fakat sony Türkiyeden çekiliyor dedi rezil olursun dedi, hatta sony samsungun yanına yaklaşamaz dedi. Kafam allah bullak oldu.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: MCA84

Merhaba arkadaşlar,

Öncelikle tv tavsiye ederken bütçe olayını göz ardı etmemek lazım

Bütçe sorunun yoksa oled alican

4800-5500 arası 55mu8000 55mu9000 55xe9005 55xe8505 55sj850v

49inc olarak 100hz sadece 2 cihaz var biri philips 49pus7502 (3100-3300 arasi)diğeri

Lg 49sj800v (3600-3900 arasi)

Buna göre tercih yapmak lazım, her zaman 3 daha ver 5daha ver olur ve bitmezde

Malesef ki teknoloji cabuk ilerliyor ve yetişilmiyor, bu tv ler daha düne kadar kaç paraya satılıyordu takip edenler bilir.

Bu arada araştırma yapan arkadaşlara verdikleri bilgilerden dolayı teşekkür ederim

Herkes aldığı ve kullandığı cihazlar ile olumlu olumsuz bilgilerini paylaşırsa sevinirim

Herkese iyi aksamlar.

@MCA84 kardeşim affına sığınarak

Bu mesajının malesef neresinden bakarsak bakalım hiç bir haklılık yönü yok...

Paylaşımda bulunmak ve bir şeyler ifade etmek elbette güzel bir şeydir,

Ancak bu gibi kişisel düşünceleri,

Bu ince konulardan bilgi sahibi olmadan, doğruymuş gibi "genele hitaben" dile getirmek son derece yanlıştır.

Bu mesajı okuyanlar yanlış çıkarımda bulunmasınlar diye,

Sırasıyla biraz üzerinde durmak gerekirse;

Siz ne derseniz diyin herkes kendi cebini en iyi bilendir,(istisnalar kaideyi bozmaz)

Gözü kesmediği müddetçe bir borcun altına asla girmez...

-----------------------------------

Bütçe sorunu olmayan birisi gidip direkmen OLED'e para yatırmaz,

Peki neden; bu teknolojinin handikapları şuanki ledlerden daha kroniktir (logo yanığı)...

Yani bütçe sorunu olmayan birisi gider en kralından bir FALD panel alır...

Evet 55" olarak 4500/6000 bütçe ile alınacak paneller üç aşağı beş yukarı bellidir,

Ancak 49 inç konusundaki belli markalar için 100 hz söylemi yine yanlıştır,

Çünkü obpaneller isterlerse 200 hz olsunlar, Vasat konntrast oranlı İPS panele sahiptirler,

Ayrıca 100 hz. olmalarına rağmen motion performansları diğer 50 hzlik favori markalarla eşdeğer hatta daha düşük bir performansa sahiptirler.

Yani sırf 100 hz diye Ona göre tercih yapılmaz...

Bütçe ve seçim konusunda;

"Pahalıdır ucuza göre iyisidir" sloganıma göre,

avuç içi kadar telefona binlerce lira dökerken, yıllarca kullanılacak bu dev ekranlı paneller için çokta sızlanmak anlamsızdır,

Eğer detaycı kesimdenseniz ve almışken Performanslı bir panel isteniyorsa,

Bu paneli alırkende ayağınızı yorganınıza göre uzatarak,

Alabileceğiniz maxsimum bütçe ile bir üst segment modeli almaya çalışılmalısınız,

Zaten sıradan ve detaylara çokta takılmayan birisi gider bir magazaya bakarak yada magaza çalışanının yönlendirmesiyle bir panel alır çıkar,

Ancak bu gibi konulara ulaşıp tavsiye isteğinde bulunan bu forumdaşlarında sıradan olduğu zaten düşünülemez...

--------------------------------------

Teknoloji yetişilmez değildir,

Bu durum neyi ne zaman aldığınızla alakalıdır,

Ta konu yazımda yaklaşık 4 sene önce yazdığım gibi,

Şimdilerde bazı aklı evvellere uyup zaten henüz 4K yayğınlaşmadı diye,

Tutup 5-7-9 sene kullanılacak bir panel alırken binlerce lirayı FULLHD bir panele yatırırsanız

O aldığınız fullhdyi eskiteyim derken 4K'nın modası geçer 8K çıkar,

Bu sefer siz yine 8K yaygınlaşmadı diye 4K alırsınız bu serüven böyle devam eder,

Yani bu şekilde elbette teknolojinin hızına yetişemezsiniz, hep gerisinde kalırsınız...

------------------------------------

İşte zaten bizler bu konu altında bazı şeyleri daha iyi anlatabilmek adına buradayız

• dallass kullanıcısına yanıt
    ''Ayrıca 100 hz. olmalarına rağmen motion performansları diğer 50 hzlik favori markalarla eşdeğer hatta daha düşük bir performansa sahiptirler.''

hocam bu cümle hariç güzel özetlediniz ama bu kısım teknik olarak imkansız :)

100hz 100hz 50hz 50hz panellerde motion performansı farkı olabiliyor ama 100hz in en kötü üretilmişi bile 50hz in en performanslından daha akıcıdır.

alıntıdır merak eden okuyabilir..

televizyon yayınları (bu yazdıklarım avrupa'da analog video standardı olan pal / secam ve amerikan analog video standardı olan ntsc için geçerlidir) günümüzdeki televizyon denen nanenin bulunuşundan beri avrupa'da saniyede 25 frame per second (fps), amerika ve ntsc'li diğer ülkelerde 30 fps ile gelirler. avrupa için konuşmak gerekirse 50hz'lik bir yayın her bir görüntü işareti gönderdiğinde aslında televizyonda ekranda gördüğümüz görüntünün sadece bir yarısını gönderir. yani atıyorum ekranımız 10 tane satırdan oluşan bir ekran olsa (çözünürlüğü 10 x 10'luk bir monitör olsa yani) ilk görüntü sinyali geldiğinde önce televizyonumuz tek sayılı satırları (yani 1., 3., 5., 7. ve 9. satırları gösterir), ikinci görüntü sinyali geldiğinde ise, daha önceden gönderdiği satırları karartarak, 2., 4., 6., 8. ve 10. satırları gösterir. buna video dilinde (bkz: interlace) denir. 50hz'lik bir televizyon saniyede 50 kere gelen bu sinyalleri bu şekilde gösteren bir televizyondur. (aslında olay biraz daha karmaşıktır, çünkü gelen ikinci görüntü sinyali ile birinci görüntü sinyali arasında belli bir zaman farkı vardır ve hareketli görüntülerde bu zaman kaymasının oluşturduğu görüntü/pixel hatalarını minimize eden ve resmi bütün haline sokmaya çalışan de-interlacer adı verilen bloklar da vardır ancak basit anlatımı ve temel prensibi bu şekilde).

100hz'lik televizyonlarda ise, televizyon evet saniyede 100 adet görüntü basar, ancak gelen görüntü bilgisi zaten 50hz'lik ve üstüne üstlük yukarıda belirttiğim gibi interlaced olarak geldiği için, ekstra bir görüntü sinyali kaynağı olmadığından, bizim zavallı televizyon 100hz'lik görüntüyü birbirinin ardına peşisıra gelen iki tane 50hz'lik görüntüden türetir. yani atıyorum bir futbol maçı izliyorsunuz bir top var, şut çekilmiş. 1. görüntüde top ekranın sol köşesinden 5cm sağda gözüküyor, 2. gelen görüntüde ise ekranın sol köşesinden 15cm sağda gözükmesi gerekiyor. 50hz'lik televizyonlarda bu aynen böyle gözükür. 100hz'lik bir televizyonda ise, televizyon 1. ve 2. görüntüyü alıp, bunların ortalamasını alır (çeşitli algoritmalarla) ve 1. ve 2. görüntünün arasında, topun ekranın solundan 10cm sağda olduğu başka bir (gerçekte böyle bir görüntü yayın olarak bize ulaşmamıştı, ama televizyonumuz kendi işlemci kapasitesini kullanarak sıfırdan böyle bir görüntü yarattı) ara görüntü yaratır ve bunu araya sıkıştırıverir. böylece televizyon gösterdiği görüntü sayısını 2'ye katladığı için 100hz bir televizyon olarak adlandırır.

peki bu bize ne sağlar:
    - televizyonda (herhangi bir televizyon)zaten duran resime bakıyorsanız bir halt kazandırmaz, çünkü zaten resim orda, hiç bir değişiklik yok göz aradaki boşlukları zaten dolduruyor, bir sıkıntı yok yani.
    - tüplü bir televizyon ise baktığınız o da çok net bir şey kazandırmaz, en azından kullanıcı görüşleri çok büyük bir farklılık olmadığı görüşünde birleşiyorlar.
    - lcd ve led tv (ki aslında led tv bir lcd televizyondur) televizyon izliyorsanız lcd televizyonların ekranları sürme tekniği ve ekranın tepkime süresi dolayısı ile hareketli görüntülerde kesik kesik hareket etme gibi algılanan ve oldukça rahatsız edici olabilecek efektlere yol açar. 100hz televizyonlarda yukarıda bahsettiğim yöntem ile bu kesik kesik hareket etkisi oldukça etkili bir şekilde giderilmiştir. tabi yukarıda belirtilen yöntem, hiç yoktan bir görüntü yaratma ve görüntüdeki cisimleri tahmin etme (kabaca g.tünden uydurma da diyebiliriz) yöntemi olduğundan bazı koşullarda normalde resimde olmayan ama bu işlem sonrasında oluşan hareket eden cisimlerin etrafında bir fluluk (motion blur veya ghost effect de denir) görülür. bundan 3-4 sene önce oldukça belirgin olan bu hata günümüz teknolojilerinde oldukça düzeltilmiş ve rahatsız edici özelliği ortadan kaldırılmıştır.
    - 100hz'lik bir televizyon sadece yukarıdaki algoritma için, 50hz'e göre çok daha fazla bir işlemci gücü ve yazılım gücü gerektirir. aynı zamanda ekranın da 100hz'lik görüntü değişimlerine cevap verebilmesi gerekir (daha hızlı tepkime süresi). bu donanımsal ve karmaşık algoritmaların araştırma/geliştirme maliyetleri de televizyonun daha pahalı olarak satılmasına sebep olur.

özet geç diyenler için :)

1 - Gelen yayının Hz değeri : Bu değer standarttır ve PAL sisteminde 50Hz, NTSC sisteminde 60Hz dır. Türkiye'de karasal yayın 50Hz gelir ve sabittir.

2 - TV nin Hz değeri : TV nin resim yenileme hızıdır. 50Hz gelen yayını 100Hz bir TV ile izlersen görüntü 2 kat fazla taranıyor (saniyede 100 kez) demektir. Görüntü kalitesini arttırır bu durum.

3 - TV nin yazılım ile çıktığı Hz değeri : Özellikle yeni nesil 3D TV lerde MCI, AMR 600Hz 800Hz gibi değerler görülür. Bunlar TV nin araya siyah ekranlar ekleyerek yaptığı suni Hz arttırımlardır.

TV de film / video izlerken ya da oyun oynarken info dan görülen değer gelen yayının değeridir ve Türkiye için 50Hz dır. Bu sayı hep sabittir. Ama TV in 100Hz resim yenilemeye sahiptir ve bu özellik açılıp kapanmaz. Info da 50Hz görünür o değişmez ama TV in 100Hz performansı verir.

• Merhaba, Samsung merkeze ışık sızması durumunu iletip fotoğrafları göndermiştim, değişim onaylandı. İster aynı modelle değiştirebilirsiniz, isterseniz farkını vererek üst model de alabilirsiniz dediler. Ne yapmamı önerirsiniz?

• https://www.rtings.com/tv/reviews/samsung/mu9000
    Mu900 için baya iyi puanlar vermiş ve övmüşler bakalım İNŞALLAH iyi çıkar.
  • yokmu 55mu9000 ini duvara asan bir arkadaş. tavsiyede bulunsa askı aparatı için. servisten mi alalım.
    teknoloji sitelerinde binbir çeşit aparat var.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Hedef Kalıp

yokmu 55mu9000 ini duvara asan bir arkadaş. tavsiyede bulunsa askı aparatı için. servisten mi alalım.
    teknoloji sitelerinde binbir çeşit aparat var.

Hareketli olanlar hariç tüm modeller standart üretiliyor. 55” için uygun olan herhangi bir askı aparatı işinizi görecektir.

Ben carrefour’dan 49” için Everest marka 25 TL’sına satın aldım. Fazlasıyla iş görüyor. Vida ve dubelleri kaliteliydi.

• BeyazBüyü B kullanıcısına yanıt
    peki servis bizim almış oldugumuz aparta kurulum gerçekleştiriyor mu? sorun olur mu?.
  • HuNTeR_1907 kullanıcısına yanıt
    bütçe uygunsa mu8000 öneririm değilse o fiyata daha iyi model zor değişim yapın derim
  • quote:

Orijinalden alıntı: RNNN

bütçe uygunsa mu8000 öneririm değilse o fiyata daha iyi model zor değişim yapın derim

Farklı model yerine yine bu modeli tercih edeceğim gibi zira tv için ayırdığım bir bütçe yokken kredi kartıyla almış bulundum, farklı model için fark ödemek şu an için pek uygun değil. Değişim yaptığımda gelen modelde de ışık sızması vs. olursa, tekrar değişimde sorun çıkarma ihtimalleri var mıdır? Bir limiti falan var mı? 1 değişim, sonra parça onarımı gibi?

• HuNTeR_1907 kullanıcısına yanıt
    o konuda bilgim yok ama sanmıyorum sıkıntı çıkaracaklarını tabi üçüncüye kalırsa iş o zaman ne olur bilemiyorum :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: RNNN

o konuda bilgim yok ama sanmıyorum sıkıntı çıkaracaklarını tabi üçüncüye kalırsa iş o zaman ne olur bilemiyorum :)

Anladım, teşekkürler :)

• Bütçemden dolayı SAMSUNG 43MU7000 aldım vatandan 2.299 TL. İnş. sorun çıkmaz.
  • Şu amda mu9000 oksdar düşmüşken fiyatı ne diye gidip 8000 alıyorsunuz? Nerdeyse aynı fıyat 200tl fark var arada

• yuxel85 Y kullanıcısına yanıt
    7000 aldım ben 8000 değil
  • 1300 tl bütçemiz var Vestel 40FB5050 gözüme çarptı. Fakat vestelin panel kalitesi pek iyi değil sanki? PS4 için alacağım ürünü.
  • Servisten beni arayan hanımefendiye şunu sordum: Değişim cihazında ölü piksel çıkarsa, “x’ten az ölü pikseli sorun kabul etmiyoruz” gibi bir cevapla karşılaşır mıyım? Ölü piksellidense ışık sızması olan ekranı tercih ederim dedim. Cevabı, ölü piksel dahil hangi sorun çıkarsa çıksın kullanıcıyı mağdur etmiyoruz, 1 ay değişim süreniz var, merkeze onaylatıp tekrar değiştirilir öyle bir durum olursa, oldu. Siz hiç ölü pikselli bir televizyon sahini oldunuz mu? Ya da değişim yapılıp yapılmadığı hakkında bilginiz var mı?

Ayrıca, onarım yapıp para verme teklifleri de oluyormuş ama bence kabul etmeyin, hem süreç uzar hem arıza ihtimali daha yüksek olur dedi, ben de zaten onarım istemediğimi belirttim. Bakalım, yarın onaylanır, bu hafta içerisinde bir gün içinde sizdeki televizyon alınıp yenisi getirilir ve kurulum gerçekleştirilir dedi. Beklemedeyim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HuNTeR_1907 -- 26 Aralık 2017; 18:12:9 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: HuNTeR_1907

Merhaba, Samsung merkeze ışık sızması durumunu iletip fotoğrafları göndermiştim, değişim onaylandı. İster aynı modelle değiştirebilirsiniz, isterseniz farkını vererek üst model de alabilirsiniz dediler. Ne yapmamı önerirsiniz?

bende bu tv yi altim forum dan tavsiyeler üzerine bendeki tv de bulutlanma yok ama hafif kasmalar var oda yayındanmı bilmiyorum sinyal gucu 60 sinyal kalitesi ise 50
    üzerine cıkmıyor belkide uydudandır

• 
Sayfa: önceki 11831184118511861187
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.