Şimdi Ara

Türkiye'ye şeriat gelir mi? (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
70
Cevap
1
Favori
6.052
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Cezalandırma biçimi değişince yargılama biçimi de değişecek sanki. BU yargıyla şeriat olsa ne olacaktı mesela 13 yaşındaki Ö.Y'ye?
  • quote:

Orijinalden alıntı: HavvasTeknolojisi

quote:

Orijinalden alıntı: Jeopol

şeriat mahkemesine inanmayan biri şeriat mahkemesine şikayet edilirse ne olacak

oda kendi inandığı yada güvendiği mahkemeye "beni şeriat mahkemelerinde yargılamak istiyorlar. ben islam dininden değilim"diye dava açacak.

O zaman ülkenin %70'i ateist olur.
  • Bilemeyiz diyenler falan olmuş. Komik olmuş. Ne sanıyorsunuz %99'u müslüman denen bu ülkede %80 şeriat kabul mü edilecek.
    Bu ülkede %15'i geçmez şeriat isteyen kesim.
    Şeriat mahkemesi açılması da mantıksız. İnananın mahkemesi farklı, inanmayanın ki farklı. Bir de buna demokrasiden korkmayın denmiş. Demokrasilerde kadının şahitliği erkeğinkiyle denk olur. bu konu da bari demokrasi falan demeyin.
  • Gelmez. Gelirse Türkiye kalmaz zaten.
  • Şeriat diyince herkesin aklında iranda asılan adamlar kesilen başlar falan geliyor da, şeriat bu değil. iki saat yazamayacağım bilmeyenler bilsin diye yazdım. ama gelmez merak etmeyin.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: RakiBinboa

Şeriat diyince herkesin aklında iranda asılan adamlar kesilen başlar falan geliyor da, şeriat bu değil. iki saat yazamayacağım bilmeyenler bilsin diye yazdım. ama gelmez merak etmeyin.

Alası gelecek eğer gelecek olursa neden mi aydınlanma yükseliyor olsa da arkasında gizli karanlık bir güç var her zaman gölge gibi, yani aydınlanma ne kadar güçlü olursa dizginleri bıraktığımız AN bu aydınlanma o derece güçlü bir karanlığa dönüşecektir. Sizce bu karanlık insanlara nüfuz etmeye başlamadı mı? Eğer başlamadığını düşünüyorsanız bir lafım size olamaz ama başladığının farkına varıyorsanız bir sorum olacak, bir iş bozulup sonlandığı zamanmı müdahale etme hakkınızı kullanırsınız yoksa olmaya başladığını görünce ve gidişatı bildiğiniz için bu bozulmaya anında mı müdahale edersiniz. Bu müdahale çok yakındır ama şeriat ama değil onu bilemem lakin dünyada olanlar bunun bir göstergesidir. Mısır da olanların Türkiye de gerçekleşeceğini sananlar doğru düşünüyorlar ama netice bekledikleri gibi sonuçlanmayacak. Terazi iki kolludur hangi tarafın ağır basacağını göreceğiz. İlk Başkanımız kim olacak merak ediyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: commodore63

quote:

Şeriat diyince herkesin aklında iranda asılan adamlar kesilen başlar falan geliyor da, şeriat bu değil. iki saat yazamayacağım bilmeyenler bilsin diye yazdım. ama gelmez merak etmeyin.

Alası gelecek eğer gelecek olursa neden mi aydınlanma yükseliyor olsa da arkasında gizli karanlık bir güç var her zaman gölge gibi, yani aydınlanma ne kadar güçlü olursa dizginleri bıraktığımız AN bu aydınlanma o derece güçlü bir karanlığa dönüşecektir. Sizce bu karanlık insanlara nüfuz etmeye başlamadı mı? Eğer başlamadığını düşünüyorsanız bir lafım size olamaz ama başladığının farkına varıyorsanız bir sorum olacak, bir iş bozulup sonlandığı zamanmı müdahale etme hakkınızı kullanırsınız yoksa olmaya başladığını görünce ve gidişatı bildiğiniz için bu bozulmaya anında mı müdahale edersiniz. Bu müdahale çok yakındır ama şeriat ama değil onu bilemem lakin dünyada olanlar bunun bir göstergesidir. Mısır da olanların Türkiye de gerçekleşeceğini sananlar doğru düşünüyorlar ama netice bekledikleri gibi sonuçlanmayacak. Terazi iki kolludur hangi tarafın ağır basacağını göreceğiz. İlk Başkanımız kim olacak merak ediyorum.

Bak bu teorileri 10 sene önce çok dinlemiştim hatta kendimi ben bile kaptırmıştım. ama hüsranla sonuçlandı. Ama gelmesini isterim hele ki şeriat mahkemelerinin kesinlikle. caydırıcı. ki böyle yapılarak milleti dürtükleyerek halkı sokağa çıkarmayla şeriatın yolu yapılıyor. bu başbakan düşünce bir sonraki başbakan istese de istemese de şeriatın gelmeyeceğini düşünüyorsan sırtımı döner giderim. bizim gibi ülkelerde başbakanların hiç bir hükmü yok. kumanda-robot
    kusura bakmayın telefonda yazmaya üşeniyorum yoksa sabaha kadar konuşurdum.

• quote:

Orijinalden alıntı: Sosyal-Sol

Şeriat olmadan adalet olmuyor mu yani?
    Sanıyorsunuz ki şeriatı kendi menfaatlerine kullanamayacaklar.

Mesela ?
  • quote:

quote:

Mısırın şu an yaşadıklarını geçmişte Türkiye zaten yaşadı.

• Şu andaki düzeniniz zaten öyle hasta ve uyuz bir düzenki Şeriat bir gece gelse korkacak bir şeyiniz zaten kalmamış olacağından gelsin-gelmesin arasında bir fark olmaz.
  • Daha öncede yazdım, Şeriat devleti diye öcüleştirilmiş bir olguyu bir kenara bırakalım, İslam Devletten şu 5 temel ilkeye dayanmasını ister :

1- Hakikat (Tevhid)

2- Adalet

3- Merhamet

4- Liyakat (Emanetin Ehline verilmesi)

5- Meşveret (İstişare, idare ve yönetim ile ilgili kararların ortak , danışarak alınması)

Bu 5 temel prensibi inşaa etmeden, kol bacak kesmeye girişir ve adına Şeriat dersen bu Şeriata'da zulüm, kaş yapayım derken göz çıkarırsın.. Özellikle adalet ve merhamet olduktan sonra Had cezalarını uygulamaya gerek bile kalmaz, kaldıki bu cezalar ağır şartlara bağlanmış, uygulanması zorlaştırılmış, CAYDIRICI nitelikte cezalardır ve bana göre hafif bile nitelendirelecek oranda cezalardır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OPTİMİST -- 16 Temmuz 2013; 19:56:29 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: OPTİMİST

Daha öncede yazdım, Şeriat devleti diye öcüleştirilmiş bir olguyu bir kenara bırakalım, İslam Devletten şu 5 temel ilkeye dayanmasını ister :

1- Hakikat (Tevhid)

2- Adalet

3- Merhamet

4- Liyakat (Emanetin Ehline verilmesi)

5- Meşveret (İstişare, idare ve yönetim ile ilgili kararların ortak , danışarak alınması)

Bu 5 temel prensibi inşaa etmeden, kol bacak kesmeye girişir ve adına Şeriat dersen bu Şeriata'da zulüm, kaş yapayım derken göz çıkarırsın.. Özellikle adalet ve merhamet olduktan sonra Had cezalarını uygulamaya gerek bile kalmaz, kaldıki bu cezalar ağır şartlara bağlanmış, uygulanması zorlaştırılmış, CAYDIRICI nitelikte cezalardır ve bana göre hafif bile nitelendirelecek oranda cezalardır.

Herşeyden önce o saydığın temel prensiplere ''yürekten'' inanan, ve çıkar gözetmeksizin uygulamayı kendinde bir görev biçmiş insanların olduğu bir kadro gerekli. Yani idealist ve hümanist bir insan gerekli.

Bunlar var mı? Yok. Bu karakterde insanların başa gelebilme ihtimali var mı? Yok. Bu karakterdeki insanların başa gelip değişmeme imkanı var mı? Yok. Şuan müslüman dünyası içinde şeriat ile yönetilip, kalkınmış ve insan hakları yönünden gelişmiş bir ülke var mı? Yok.

O zaman söyleyecek söz de yok.

• Ben 11 yil once bukadar korkmuyordum acikcasi seriatin gelecegine ihtimal vermiyordum. Ama suanda cok sinsi ve yavasca ilerleyen calismalar var malesef. Ataturkun kurdugu cumhuriyeti kimselere yedirmeyiz merak etmeyin bu ülkede iç savas cikar , biz ölmeden öyle birsey olamaz.

• Başımızdaki yöneticiler getirmeye çalışıyorlar. Benim üzüldüğüm şeriatın hukuk kurallarına uygun olacağını zannedenler var. Birde kaç asır önceki sistemi örnek gösteriyorlar. Osmanlı'da 4 asır önce bu sistem güzel işliyormuş, fakat 400 yıl geçti, Dünya değişti, hala aynı şeyleri uygulayamayız. Ayrıca şeriat kuralları insanın doğasına ters. Kadın erkek eşitsizliğinden tut zinanın yasak olmasına.

• < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: kaos25

quote:

Şeriat olmadan adalet olmuyor mu yani?
    Sanıyorsunuz ki şeriatı kendi menfaatlerine kullanamayacaklar.

Mesela ?

Mesela bugünkü sistem, teoriden oldukça sağlam, mantıklı bir sistem ama görüyorsunuz insanlar nasılda menfaatlerine göre kullanıyor. Değişen bir şey olmayacak yani.

Ben pek mantıklı olduğunu düşünmüyorum.

• Osmanlı bile Şeriatı getiremedi Bu topraklara şimdi mi gelecek bazı kesimlerin halkı korkutarak oy potansiyellerini sağlama alması bu durum sadece.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Deist_25

Osmanlı bile Şeriatı getiremedi Bu topraklara şimdi mi gelecek bazı kesimlerin halkı korkutarak oy potansiyellerini sağlama alması bu durum sadece.

Osmanlı nasıl şeriatı getiremedi ?

Osmanlı zamanında ;

Gayrimüslimlerden cizye alınıyormuydu ? Alınıyordu.

Maide 38'deki hırsızların kolunu kesilmesi hukukda varmıydı ? Vardı.Cübbeli bile söyledi Osmanlıda 30-40 kez hırsız kolu kesilmiştir diye.

Hadislerde ve İslam hukukunda yer alan mürtedin tövbe etmezse öldürülmesi Osmanlı hukukunda varmıydı ? Vardı.

Recm Osmanlıda uygulandımı ? Evet bir kere uygulandı.

Şimdi Osmanlıda şeriatın olmadığını nasıl iddaa edibiliyorsunuz ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: HavvasTeknolojisi

quote:

bilemeyiz ama hırsızların eli kesilse kötü olmaz.

gece kapını kitlemeden rahatca yatarsın.
    ama taliban gibi kendini molla zanneden üç beş yobazın fetbaları çıkarsa gece evinden dışarıda çıkamazsın.
    dünyalık ile öbür dünyalık işleri çok iyi ayırt etmek gerekir.
    osmanlı 600 sene vatandaşlarını şeriat ile yönetmiş.ama bu 600 sene içinde ben hırsızlıktan eli kesilen yada zina yaptı diye taşlanan olay olkumadım.
    millet içkisinide içmiş(4.murat hariç),aşkınıda yaşamış.hatta mevlana dolaşırken,hayat kadınlarına selam vermişmüritleri"aman hocam onlara selam neden verdiniz onlar..."demiş.mevlana sözünü kesmiş"onlarda olmalı evladım"demiş.

osmanlı şeriat ile yönetilmedi. bazı suçlar için, bazı şeri hükümler uygulandı. osmanlı da ileri düzeyde alkol alan padişah sayısı 7'dir, çarpıtmayın. elbette bu durum onların inançsız olduğu anlamını taşımaz.

osmanlıda şeriat olsa idi lll. mehmed 19 kardeşini, kardeşlerinin eşlerini ve tüm yeğenlerini (toplamda hanedandan 120 kişi olduğunu hatırlıyorum) öldürtmezdi. kardeş katli fetvası çıkartılmazdı. çıkartılan fetvalar vaktiyle hahamların çıkarları için tevrat ın içeriğine ettikleri müdahaleden farkı yoktur.

Allah aşkına saçmalamaktan ve dezenformasyondan vazgeçin. bilmiyorsanız, öğrenin.

____

Kuran da ki şeraite de haır diyen pek bir kimse olduğunu da sanmıyorum. tek yanlı bakışla bakanlarında bunu en baştan reddetme olasılıklarını da gözönünde bulunduruyorum.

• bence şeriattan önce diktatörlükten endişe edilmeli.
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.