Şimdi Ara

Türkiye VR Headset Kullanıcıları (Oculus Rift, Rift S, Go, Quest, HTC Vive ve diğerleri) (46. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.460
Cevap
44
Favori
62.873
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 4445464748
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: jrazrael

Valla biraz saçma gelecek ama ben Half Life Alyx'i asansörden inene kadar oynadım, çünkü ondan sonra oynadığım hiçbir VR oyununun aynı tadı verememesinden korkuyorum. Ondan önce çerezlikleri oynuyorum :)

Exorsist ve Karnage Chronicles'ı listeye ekledim. Sanırım Karnage Chronicles tam aradığım dungeon crawler tarzında, bizim birbirimizi ekleyip o olaylara girmemiz var gibi sanki hocam :)

Benim steam profil: https://steamcommunity.com/profiles/76561197995694568/

Aynısını düşündüm Alyx VR'da mihenk taşı. Ama dayanamadım 15 senedir Half Life beklediğim için. VR'da iyisini oynayıp kötüsüne geçtim soğudum olayı yok hepsi bir deneyim hepsi oynatacak kendini. Düz ekran gibi düşünmeyip dalıp suyunu çıkar bence.

Ben Steam'de sadece Dirt Rally 2 ve Elite Dangerous'ı aldım pek Steam kullanıcısı değilim. Bu kadar oyunu korsan dışında bu kadar çabuk deneyimleyemezdim malum bir Quest 2 parası daha gider Türkiye VR Headset Kullanıcıları (Oculus Rift, Rift S, Go, Quest, HTC Vive ve diğerleri) 

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dante -- 24 Nisan 2021; 13:51:12 >

• Aliexpress'ten Halo Strap siparişi vermiştim 12 gün civarında ulaştı. Standart Q2 strapleri 1 saatten sonra başımı ağrıtıyordu ve yüze çok baskı yapmam gerekiyordu oturması için. Halo Strap'ın olayı şu, sıkıştırma işini sadece kafa kısmına yapıyor. Yani headset'in yüze baskı yapma olayını ortadan kaldırıyor. Headset uzaklığını istediğiniz gibi ayarlıyorsunuz, onu Halo strap o şekilde tutuyor. Bu şekilde çok daha konforlu hale geliyor. Neredeyse her tarafı yastık gibi puf derilerle donatılmış durumda. Powerbank'i de bağlayabilmek için upgraded halinde almam gerekti, arkadaki boşluğa velcro ile çok rahat monte oldu powerbank. Bu haliyle önde ve arkada ağırlıklar eşit seviyelerde.

Türkiye VR Headset Kullanıcıları (Oculus Rift, Rift S, Go, Quest, HTC Vive ve diğerleri)

Türkiye VR Headset Kullanıcıları (Oculus Rift, Rift S, Go, Quest, HTC Vive ve diğerleri)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dante -- 27 Nisan 2021; 19:12:37 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Dante

Aliexpress'ten Halo Strap siparişi vermiştim 12 gün civarında ulaştı. Standart Q2 strapleri 1 saatten sonra başımı ağrıtıyordu ve yüze çok baskı yapmam gerekiyordu oturması için. Halo Strap'ın olayı şu, sıkıştırma işini sadece kafa kısmına yapıyor. Yani headset'in yüze baskı yapma olayını ortadan kaldırıyor. Headset uzaklığını istediğiniz gibi ayarlıyorsunuz, onu Halo strap o şekilde tutuyor. Bu şekilde çok daha konforlu hale geliyor. Neredeyse her tarafı yastık gibi puf derilerle donatılmış durumda. Powerbank'i de bağlayabilmek için upgraded halinde almam gerekti, arkadaki boşluğa velcro ile çok rahat monte oldu powerbank. Bu haliyle önde ve arkada ağırlıklar eşit seviyelerde.

Böyle bir şeye ihtiyacım var. Ameliyat nedeniyle kafamın arkasında biraz boşluk var :) pencere diye tabi ediyor doktorlar. Link verir misin?

Bir de herkese sorum olacak: q2'nin çözünürlük aha yüksek bekliyordum ama hem pcars2 hem assetto da görüntüyü pek beğenmedim. ekran kartım çok üçlü değil 1070ti. Ama sorun performans değil kalite. Google!da nasıl soracağımı bilemediğim bir durumla karşı karşıyayım.

VR bağlayıp oyun açtığımızda hem ekran hem kaska oynatıyor. İki ekran bağlasam ikisini farklı çözünürlükte oynatabilirim. Burada işler nasıl yürüyor? yani ekranda 720p oynasa kaska daha çok performans kalır. En yüksek kaliteyi nasıl alacağız tecrübeli arkadaşlar? type-c kablo da aldım, bağlantı sorunu yok.

• quote:

Orijinalden alıntı: fotifoti

Böyle bir şeye ihtiyacım var. Ameliyat nedeniyle kafamın arkasında biraz boşluk var :) pencere diye tabi ediyor doktorlar. Link verir misin?

Bir de herkese sorum olacak: q2'nin çözünürlük aha yüksek bekliyordum ama hem pcars2 hem assetto da görüntüyü pek beğenmedim. ekran kartım çok üçlü değil 1070ti. Ama sorun performans değil kalite. Google!da nasıl soracağımı bilemediğim bir durumla karşı karşıyayım.

VR bağlayıp oyun açtığımızda hem ekran hem kaska oynatıyor. İki ekran bağlasam ikisini farklı çözünürlükte oynatabilirim. Burada işler nasıl yürüyor? yani ekranda 720p oynasa kaska daha çok performans kalır. En yüksek kaliteyi nasıl alacağız tecrübeli arkadaşlar? type-c kablo da aldım, bağlantı sorunu yok.

Alıntıları Göster

Ekrana verilen görüntünün VR'a hiçbir etkisi veya zararı yok. O görüntü yansıtma sadece. Sadece conversion işlemi olup VR'a aktarılıyor görüntü. Onu kapatsanız da bir artısı olmaz yani. VR headsetler ikinci bir monitör mantığında değiller veya ekran kartına ekstra render yükü binmiyor.

İlk VR headsetinizse görüntü garip gelmesi normal. Koca lenslerle gözünüzün iki cm önündeki bir ekrana bakıyorsunuz. 4K bir Oled TV'nin de aynı şekilde dibine girseniz aynı şeyi yaşarsınız. Q2 VR'lar arasında en iyiler arasında ama en iyisi şimdilik ancak bu kadar. G2 de alsanız Pimax da alsanız aynı şeyi yaşarsınız. Teknoloji henüz tam o beklediğiniz şeyi yapacak durumda henüz değil ama çok ilerledi.

Q2 bu arada 1:1 çözünürlükte yani doğal çözünürlüğünde çalışması ve o bulanıklığı azaltması için Oculus app'ten çözünürlüğü en yükseğe getirmelisiniz. Yani 5408 x 2736. bu Q2 nin native çözünürlüğüdür. Ama 1070 kullanıyorsanız bu çözünürlüğe aldığınızda akıcı frame hızı için alt limit olan 72 FPS'i yakalayamazsınız muhtemelen. Malum 4K'yı hatta 5K'yı geçmiş oluyorsunuz.

Yarış oyunlarında bir de bu sorunu daha çok farkedersiniz çünkü araç sürerken uzağa odaklanırsınız doğal olarak. VR'da da teknik olarak yakın objeler nettir, uzaklaştıkça bulanıklaşır. Diğer oyunlarda genelde yakına odaklandığınız için her şey güzeldir. Yarışlar için biraz alışma süreciniz olacak ama alıştığınızda harika bir deneyim olmaya başlayacak. Q2'yi %90 yarış simulasyonlarında kullanır oldum.

Halo Strap için Aliexpress'te Quest 2 Gomrvr halo diye aratsanız çıkar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dante -- 8 Mayıs 2021; 2:15:36 >

• Bu arada AMVR'nin bir yüz yastığı paketi var onu da sipariş etmiştim yeni ulaştı ve bu da çok memnun kaldığım bir eklenti oldu. Artık Q2'ye yapacağım bir upgrade kalmadı gibi ve sonuçtan çok memnunum.

Q2'nin orijinal yüz aparatı kaplaması kumaştan malum ve biraz sert. Uzun süreli kullanımlarda ağrıtabiliyor ve yaz mevsimi de gelmesiyle terlediğinizde direkt terinizi emiyor ki hiç hoş değil. Hijyenik olmaması bir yana, emdiği nemi yavaş yavaş saldığı için cihaz başınızda takılıyken nemi içeriye salacağı için sürekli lensleriniz buğulanmaya başlıyor. Ve de en sevmediğim yanı burun tarafından ışık sızıyor dışarıyı görüyorsunuz. AMVR'nin yüz çerçevesi pofuduk çok yumuşak ve deri ve hava boşluklarına sahip. Terleseniz de sildiğinizde temizleniyor. Ve de aparatın burun kısmına taktığınız bir elastik parça var. Burnu yukarıdan çevreliyor. Bu sayede ışık sızması sıfır hiç yok. İçinde lens koruma bandı da çıkıyor. Bunun populer olan USA muadili VR Cover markası. Ama ben bunu önermiyorum sebebi de bu markanın yüz yastıkları çok kalın ve bu da sizi lenslerden daha da uzakta tutuyor yani bu da FOV'un azalmasına sebep oluyor. Fiyatı da daha pahalı tabii. AMVR avantajlarına rağmen 150 Lira civarına gelen bir paket çok uygun. Türkiyede satılmıyor tabii. Satılsa da bizim yerli milli harika insanımız bunu tabii ki de 1000 liraya satar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dante -- 8 Mayıs 2021; 2:11:48 >

• Dante kullanıcısına yanıt

Aynen ilk setim, heyecanlıyım :) süper bilgiler için teşekkürler kardeş.

doğal çözünürlüğe aldım 90hz yaptım 1070ti kaç fps veriyor bilmiyorum ama takılma yok. Oyun içinde çözünürlüğü değişince yazılar falan da değişiyor. Ekran çözünürlüğünü native mi bırakayım? monitör de 2k.

Ben de simülasyon için kullanıyorum genelde. arkadaşla assetto atıyoruz.

Yüz yastığı da strap de bana yarar sanırım. Başka önerin varsa dinlerim :)

• quote:

Orijinalden alıntı: fotifoti

Aynen ilk setim, heyecanlıyım :) süper bilgiler için teşekkürler kardeş.

doğal çözünürlüğe aldım 90hz yaptım 1070ti kaç fps veriyor bilmiyorum ama takılma yok. Oyun içinde çözünürlüğü değişince yazılar falan da değişiyor. Ekran çözünürlüğünü native mi bırakayım? monitör de 2k.

Ben de simülasyon için kullanıyorum genelde. arkadaşla assetto atıyoruz.

Yüz yastığı da strap de bana yarar sanırım. Başka önerin varsa dinlerim :)

Ekran çözünürlüğünü (ekran derken monitörü kastediyorsanız) silin kafanızdan. Bunun VR ile ilgisi yok. Sadece yazılar menü hud ölçeklemesi değişir. VR'da oyunlarda çözünürlük değiştirmek diye bir şey yok, onun yerine supersampling ayarlamak var. Çözünürlük ile ilgili tüm oyunları etkileyecek tek ayar var, sadece Oculus app'ten ayarlanan headsetin kendi çözünürlüğü. bu yeterli. SteamVR'daki ayarlar, oyun menüleri vs. buralardaki çözünürlüklerle ilgilenmeyin sadece Oculus app'te ayarı yapıp bırakın. Oyunlardaki menüde gördüğünüz çözünürlük ayarı VR ile alakalı değil. monitörleri tv'leri ilgilendiriyor o ayar. Monitörünüzün çözünürlüğü ne olduğu da önemli değil yani bunları bağdaştırmayın monitörü silin kafanızdan onun konuyla hiçbir ilişkisi yok. Monitör kaç K, kaç hz, açık mı kapalı mı vs. bunlar VR'da hiçbir şeyi etkilemez.

Siz Oculus app'ten ayarlamayı yapıp bırakın ama 5408 x çözünürlüğe alırsanız 90 FPS'i görebilir misiniz bir deneyin. Oculus'tan çözünürlük yükseltince görüntüdeki netleşmeyi farkedersiniz. Bence her zaman en yüksek çözünürlük + en düşük Hz kullanılmalı. 90 ben 2080S ile bile kullanmıyorum onun yerine 72'de kalıp supersamplingi yükseltiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dante -- 9 Mayıs 2021; 0:16:8 >

• Dante kullanıcısına yanıt

cansın :) bi de ets'yi çalıştırırsam tamamım :) her şeyi denedim olmadı

• Merhaba herkese. Yeni açtığım Youtube Kanalına zaman zaman VR oyun videosu da koyuyorum. Yeni videolarımı da burada paylaşmaya karar verdim. Amacım kanalımın reklamını yapmak değil. konuyu üstlerde tutup insanlara bir nebze reklam yaparak Türkiye'de yaygınlaşmasına destek olmak. Talep biraz daha artarsa Oculus Türkiye'ye resmi destek vermeye başlayabilir.

• Oculust quest 2 ve virtual desktop aldım ancak oyun oynarken 1-2 saniyelik kopmalar mecvut normal bir durum mudur?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • R.Romanoviç kullanıcısına yanıt
    Virtual desktopa gerek yok artık. Airlink çok daha stabil çalışıyor.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >

Hangi router ı kullanıyorsunuz

• Herkese Merhaba,

Sim race e geçiş yapacağım.

VR da (yarış için);

Rift S: Yüksek Performans. Bulanık görüntü

Quest 2 : Güzel görüntü fakat fps drop veriyormuş. Performasntan ötürü Rift S den Q2 ye geçenler Rift S e geri dönüyormuş

Hp Reverb 2: Cam gibi görüntü ama performans sıkıntısı yine Q2 gibi

Siz hangisini önerirsiniz? 5600x işlemci ve 6800xt Ekran kartım var

• Gedikpasha G kullanıcısına yanıt

Sim race için alacaksanız reverb g2 alın derim. Quest 2 de fps drop olmaz rift s e göre fakat görüntü usb kablosundan sıkıştırılarak aktarıldığı için biraz kalite kaybı yaşarsınız. Rift S ve G2 direk displayport ile bağlandığı için en iyi görüntüyü alırsınız.

• bersgurs kullanıcısına yanıt

Peki 5600x ve 6800xt sisteminde fps drop yaşar mıyım? Sizin sisteminiz nedir? Normal ayarlarda akıcı mı oyunlar?

• Gedikpasha G kullanıcısına yanıt

Hocam vr söz konusu olduğunda her kartı zorlayabilirsiniz. Oyunun çözünürlüğünü ne kadar arttırırsanız haliyle performans o kadar düşüyor. Ben gtx 1080 ve ryzen 1600 ile alyx i rahatça quest 2 üzerinde kablosuz olarak oynadım ama msfs gibi zorlayıcı oyunlarda 3090 bile zorlanıyor. Sadece sim racing oynacağınızı varsayarak g2 önermiştim zira ekran ve fov olarak biraz daha iyi fakat kontrolcü takibi, pc olmadan çalışmaması dezavantajları.

• beyler merhaba ben sanal gerçeklik gözlüğü satın almak istiyorum ilk defa deneyimleyeceğim bütcem 5000 tl civarı önerilerinizi bekliyorum. pc olarak dandik bir labtobum var pc'ye bağlayamayacağım

• @KinyasKara airlink için pc ve quest2 aynı ağa bağlı olması gerekmiyor mu hocam. benim pc de maalesef wifi yok

@bersgurs modemim Keenetic Extra DSL KN-2111 hocam

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi R.Romanoviç -- 30 Mayıs 2021; 3:18:14 >
    Wi fi olmasına gerek yok hocam. Pc ethernet ile bağlı olacak, Oculus da wi fi ile aynı ağa.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • KinyasKara kullanıcısına yanıt

vay hocam ışık hızıyla cevap için Teşekkür ederim::):):) en kısa zamanda deniyorum.

• 
Sayfa: önceki 4445464748
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.