Şimdi Ara

Türkiye ve Torpil ( Bir İnşaat Mühendisinin Hayata Atılma Çabaları) (10. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
233
Cevap
19
Favori
22.382
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
112 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Türkiye'nin gerçeklerini kabul edip karamsarlığa düşmenin bize bir faydası yok bence. Farkındayım hepimiz için çok zor özellikle iş hayatına ilk atıldığımız zamanlar. Ama bir mimar arkadaşımdan bahsetmek istiyorum belki hepimize ilham kaynağı olur.

Bu arkadaşım mimarlıktan mezun olduğunda ilk girdiği işe 1600 tl maaşla başlamıştı. Zaman içerisinde hem farklı ofis işlerinde hemde şantiyelerde mimar olarak görev yaptı. Ama bu arkadaşım tanıdığım en sosyal adamlardan biridir. Hiç boş durmaz. Farklı derneklere üyedir. Sürekli sektörel toplantılara gider. Tanıdığı insanların iş yerlerini hep ziyarete gider. Kısacası kendi kendisine o gereken referans yada torpili yaptı. Ama kendisine de çok şey kattı ve kendisini iş açısından sürekli geliştirdi. Son çalıştığı yerden kendi isteğiyle çıktı ve bir gün sonra farklı bir işten iş teklifi geldi. Bu arkadaşım henüz 26 yaşında ve 5000 tl maaş alıyor.

Biz üniversiteyi sektöre ilk girdiğimizde alacağımız maaş için okumuyoruz bence. Geleceğimiz için bize sağladığı potansiyel için okuyoruz. Evet ülke şartları rekabeti aşırı arttırıyor ama akıllıca çalışarak ve kendi bilgimizi geliştirerek maddi ve manevi başarı sağlamak bence mümkün.

• diplomanı yapı denetim firmasına kirala. Oturduğun yerden 1500 tl alırsın, evde sıkılınca gider bakarsın.

erkeksen oturduğun yerden 1500 tl para kazanman zor. En iyisi kiralayıp havadan gelen 1500tl ile mis gibi yaşamak. rahat rahat geçinirsin. 500 lt kira olsa 500 tlde ev giderlerin olsa 500tl kendine kalıyor. her hafta sinemaya tiyatroya gidersin, arkdaşlarıla takılırsın. fitness'a falan yazılırsın hobilerine zaman ve ayırırsın. bunlar önemli şeyler.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: askerasker

diplomanı yapı denetim firmasına kirala. Oturduğun yerden 1500 tl alırsın, evde sıkılınca gider bakarsın.

erkeksen oturduğun yerden 1500 tl para kazanman zor. En iyisi kiralayıp havadan gelen 1500tl ile mis gibi yaşamak. rahat rahat geçinirsin. 500 lt kira olsa 500 tlde ev giderlerin olsa 500tl kendine kalıyor. her hafta sinemaya tiyatroya gidersin, arkdaşlarıla takılırsın. fitness'a falan yazılırsın hobilerine zaman ve ayırırsın. bunlar önemli şeyler.

Hocam ona da vicdanım el vermiyor yapı denetimlerin boku çıktı yanlış şeyleri dahi görmezden geliyorlar bugün 1500 aldım iyi güzel yarın bi halt olursa bana giren büyük olur, çok şükür hayatta hep kötü durumlara karşı alternatif planlarım oldu en kötüye düşünerek şuan yine çoğunun saatlerce çalışıp alacağı parayı ben oturduğum yerde aklımla kazanıyorum yine beklemeye devam Ha para sorun değil şuan bana mantıklı iş olsun 1500₺ desinler bileyim ki bu iş bana katacak yapı denetimde Diploma kiralasam içim huzursuz olur

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Ne oldu son durum ?

• quote:

Orijinalden alıntı: ASFALTAZ

Ne oldu son durum ?

Hocam 2 güzel iş teklifi aldım

1 i katardan dün skype üzerinden görüşmesi oldu olumlu geçti ama sorun şu ki firmalar aynı anda 50kişiyi çağırıyor bekleki bize dönsünler garip geliyor kadın diyor olumlu olursa bir görüşme daha olacak para vb herşeyi konuştuk bana göre bu danışmanlık şirketleri insan pazarlıyor olumlu olacağını düşünmüyorum keşke olsada direk gitsem

1 i galatasarayın sponsoru HDI sigorta 130 yıllık köklü şirket bunun için 2 hafta istanbulda kaldım olumlu geçti hala dönüş olmadı daha görüşmeleri devam ediyor

İşin iyice boku çıkmış afedersiniz adamınız yoksa pazardan elma seçer gibi mühendis seçiyorlar hem para az istesin hem süper liderlik vasfı olsun hem mesai yapsın hem zam istemesin hemde akıcı birçok dil 😂 ben gülüp geçiyorum

Birde şehrimde adıyamanda bir iş teklifi geldi eğer anlık olumlu olursa artık başlayacağım bana şuan ağrıdaniş teklifi gelse kalacak yeri verseler şantiyede 2.5-3 bin civarı paraya direk giderim sanmayın yüksek beklentim var adıyamanda 2bine bile fitim başlangıç önemli olan işin bana ne kazandıracağı

3-5 günde bir stres olup dini değerleri Allahı adaleti vb sorguluyorum sabır sabır arada patlıyorum, gerçek hayatta tanısanız zaten siz dahi üzülürsünüz herhangi bir kötüalışkanlığım yok herkesle iyi geçinen çalışkan başarılı olmak için emek veren biriyim ama bu iş süreci beklediğim gibi olmadı 😐 ara ara sık kafana git kimseyide kendini de üzme diyorum ama arkada aile var yoksa bu düzene bir cevap olarak yapmak çok kez istedim çünkü yediremiyorum kendime belki haberlere çıkar hikayem de tepedeki şerefsizler biraz düzeni sorgular bu yeni mezun çalışmaya aç gençlere bi yol alternatif sunarlar torpilsiz

2 yıllık radyoloji okuyan arkadaşım vasıfsız çalışkan olmayan adam 3 bin civarı parayla 5 yıldır çalışıyor ev araba aldı evlendi benim yaşım 25 önümü göremiyorum çok şükür ticaret yapıyorum kendi çapımda maddi durumum baba parası yemeden kendi emeğimle bir miktar var, ve nitekim çoğu vasıfsız bölüm mezunları cidden güzel bir şekilde işe başladılar belki meslek seçimini yanlış yaptım diyorum yok abi var arkadaşlarım şuan 4-5k$ alan askerlik yapmadan

Benim baktım kapanmış heralde en sevmediğim şey birine minnet etmektir bazen zorunda kalıyorum tekrar tekrar arıyorum iş beklediğim kişileri yakınım olanları öyle zoruma gidiyor ki muhtaçlık gibi ne bileyim anlatılmaz yaşanır bu konu hep kalsın belki 5 yıl sonra bambaşka bir pozisyonda yeni genç arkadaşlara tavsiyeler veririz herkesin tüm planları umarım gönlünce olur sağlıcakla kalın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mrsavas02 -- 9 Kasım 2017; 17:22:38 >

• mrsavas02 kullanıcısına yanıt
    Valla ta ben üzldüm bu ülkede liyakat yok malesef umarım yurt dışına gidersiniz de hak ettiğiniz değeri görürsünüz

• quote:

Orijinalden alıntı: shefy

quote:

Orijinalden alıntı: StG 44

hocam nasıl saçma allasen? teknoloji fakültesindekindekiler mühendis bile değiller ama öğrencileri mühendis olacak. yoksa teknoloji fakültesinin mantığı güzel, pratiğe biraz daha yakın olsun teorik bilgide boğulmasın işe göre yetişsin vs. ama bu şekilde olmaz. sanki yeteri kadar mühendis mezun vermiyormuşuz gibi bir de oradan mezun olanlar mühendis olacaklar.

"Ordakiler muhendis bile degiller ama muhendis olacaklar"

Bu nasil bir cümle. Vallahi santiyeye staja gittigimizde muh.fakultesi ogrencileri avel avel seyrediyor. Etriye ne pilye ne , pilye nasil hesaplaniyor.ne kadar uzunluga Kac adet etriye girilir bilmiyor. Kac cm kanca uzatilir bilmiyor. Teori zayif goruyorlar diyorlar. Ayni dersleri aliyoruz + uygulama yapiyoruz. Ve sinavlarimiz daha zor muh.fakultesine kiyasla. Bizim firatta öyle. Baska unide durum nasil bilemem. 25 30 paftalik proje bile yaptırdılar bize. Tabi mukemmel mi yaptık degil. Zaten verilen puanlarda bize büt yolunu göstermişti.

allahını seversen pilye mi kalmış piyasada çekme donatısı olarak düz donatı kullanıyor her yer, apartmandan bozma binalardan kullanımı yüksek binalara kadar. şimdi bu teknoloji fakültesini öven gençleri anlamakta mümkün değil adam teoride hiçbir şey öğrenemeden sahaya atılıyor sahada ezbere iş yapmaya çalışıyor tekniker mühendis bozması ara eleman oluyor çıkıyor piyasada farkınızı koymak istiyorsanız arkadaşlar size tavsiyem eğitiminizi önemseyin çünkü ilerde bu derslerden aldığınız temel bilgileri bol bol kullanacaksınız bu yüzden tef ten bozma 250 puanla öğrenci alan fakültelere değilde adam akıllı mühendislik fakültesinde eğitim alın.

• Hocam son durum nedir? Bulabildiniz mi iş? Hayat nasıl gidiyo?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mrsavas02

quote:

Orijinalden alıntı: ASFALTAZ

Ne oldu son durum ?

Hocam 2 güzel iş teklifi aldım

1 i katardan dün skype üzerinden görüşmesi oldu olumlu geçti ama sorun şu ki firmalar aynı anda 50kişiyi çağırıyor bekleki bize dönsünler garip geliyor kadın diyor olumlu olursa bir görüşme daha olacak para vb herşeyi konuştuk bana göre bu danışmanlık şirketleri insan pazarlıyor olumlu olacağını düşünmüyorum keşke olsada direk gitsem

1 i galatasarayın sponsoru HDI sigorta 130 yıllık köklü şirket bunun için 2 hafta istanbulda kaldım olumlu geçti hala dönüş olmadı daha görüşmeleri devam ediyor

İşin iyice boku çıkmış afedersiniz adamınız yoksa pazardan elma seçer gibi mühendis seçiyorlar hem para az istesin hem süper liderlik vasfı olsun hem mesai yapsın hem zam istemesin hemde akıcı birçok dil 😂 ben gülüp geçiyorum

Birde şehrimde adıyamanda bir iş teklifi geldi eğer anlık olumlu olursa artık başlayacağım bana şuan ağrıdaniş teklifi gelse kalacak yeri verseler şantiyede 2.5-3 bin civarı paraya direk giderim sanmayın yüksek beklentim var adıyamanda 2bine bile fitim başlangıç önemli olan işin bana ne kazandıracağı

3-5 günde bir stres olup dini değerleri Allahı adaleti vb sorguluyorum sabır sabır arada patlıyorum, gerçek hayatta tanısanız zaten siz dahi üzülürsünüz herhangi bir kötüalışkanlığım yok herkesle iyi geçinen çalışkan başarılı olmak için emek veren biriyim ama bu iş süreci beklediğim gibi olmadı 😐 ara ara sık kafana git kimseyide kendini de üzme diyorum ama arkada aile var yoksa bu düzene bir cevap olarak yapmak çok kez istedim çünkü yediremiyorum kendime belki haberlere çıkar hikayem de tepedeki şerefsizler biraz düzeni sorgular bu yeni mezun çalışmaya aç gençlere bi yol alternatif sunarlar torpilsiz

2 yıllık radyoloji okuyan arkadaşım vasıfsız çalışkan olmayan adam 3 bin civarı parayla 5 yıldır çalışıyor ev araba aldı evlendi benim yaşım 25 önümü göremiyorum çok şükür ticaret yapıyorum kendi çapımda maddi durumum baba parası yemeden kendi emeğimle bir miktar var, ve nitekim çoğu vasıfsız bölüm mezunları cidden güzel bir şekilde işe başladılar belki meslek seçimini yanlış yaptım diyorum yok abi var arkadaşlarım şuan 4-5k$ alan askerlik yapmadan

Benim baktım kapanmış heralde en sevmediğim şey birine minnet etmektir bazen zorunda kalıyorum tekrar tekrar arıyorum iş beklediğim kişileri yakınım olanları öyle zoruma gidiyor ki muhtaçlık gibi ne bileyim anlatılmaz yaşanır bu konu hep kalsın belki 5 yıl sonra bambaşka bir pozisyonda yeni genç arkadaşlara tavsiyeler veririz herkesin tüm planları umarım gönlünce olur sağlıcakla kalın

Alıntıları Göster
    Son durum nedir şefim?

Hdi sigortadaki iş teklifi neydi?

• quote:

Orijinalden alıntı: oklk

Son durum nedir şefim?

Hdi sigortadaki iş teklifi neydi?

Alıntıları Göster
    Son durum bu hafta evlendim inşaat dışı para kazanıyorum şuan ama müteahhitlik boyutuna gireceğim nasipse bakalım :) okumak yerine ticarete atılın genç yaşta Üniversiteye hoca olarak girmek istedim ales vb puanlarım var fakat onda da Rektöre ulaşman lazım topilsiz almazlar dedi bizzat inşaat mühendisliği bölümünden hocalar hepsi senin gibi birine ihtiyacımız var eleman yetersiz dedi ama torpil yoksa biz nekadar alın desekte almıyorlar dediler :) yani şöyle diyeyim kendini geliştirmek mesleki anlamda mühendislikte çok gereksiz ama bir insanda zeka varsa parayı her türlü kazanır belki de hayatta topladığı bu iyi kötü durumların tecrübesinden Ülkemiz malesef çok kötü bir torpil adamın yoksa girememe girdabında ne bildiğiniz rusça ingilizce ne odtü vb şeyler önemsiz :) artık evlendiğim için yurtdışı artık iptal kendi memleketimde koşturacağım nasip 😊

• quote:

Orijinalden alıntı: mrsavas02

Son durum bu hafta evlendim inşaat dışı para kazanıyorum şuan ama müteahhitlik boyutuna gireceğim nasipse bakalım :) okumak yerine ticarete atılın genç yaşta Üniversiteye hoca olarak girmek istedim ales vb puanlarım var fakat onda da Rektöre ulaşman lazım topilsiz almazlar dedi bizzat inşaat mühendisliği bölümünden hocalar hepsi senin gibi birine ihtiyacımız var eleman yetersiz dedi ama torpil yoksa biz nekadar alın desekte almıyorlar dediler :) yani şöyle diyeyim kendini geliştirmek mesleki anlamda mühendislikte çok gereksiz ama bir insanda zeka varsa parayı her türlü kazanır belki de hayatta topladığı bu iyi kötü durumların tecrübesinden Ülkemiz malesef çok kötü bir torpil adamın yoksa girememe girdabında ne bildiğiniz rusça ingilizce ne odtü vb şeyler önemsiz :) artık evlendiğim için yurtdışı artık iptal kendi memleketimde koşturacağım nasip 😊

Alıntıları Göster
    Hocam son durum nedir?

Yaşadığınız o karanlık günlere şuan oturduğunuz yerden bakınca ne düşünüyor, ne söylüyorsunuz?

O kötü günlere gidebilseniz kendinize ne derdiniz, nasıl telkinler verirdiniz?

Inşaat mühendisliği konusuna gelirsek piyasa ezik adami barındırmiyor...Ezikten kastım kimsesi olmayan insan. Herkes şuradan başla,statik ofislerini dene, şantiyelerde piş gibi öğütler veriyor ama insanların bahsettiği bu işler ortada yok.Var ama göremiyorsun.

Son olarak hocam, aylik ne kadar kazanıyorsunuz? Bende inşaat sektöründen çıkmak istiyorum, aldığım maaş iyi ama artık dayanamıyorum.Torpil, dolandırıcılık gibi saçmalıklardan bıktım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AshtonKutcher -- 7 Eylül 2018; 21:45:40 >

• AshtonKutcher kullanıcısına yanıt
    ben bu olaylar sonrası son çare kpss kursuna başladım orda da bir meslektaşımla tanışıp şuan evlendim eşimde odtülü bir inşaat mühendisi ikimiz de adıyamandayız ve ikimizde mesleğimizi şuan sadece ya yapıdenetimlerde yada şantiye şefliği alarak yapıyoruz ki sadece ben aldım oda şantiye başı 2000 tl bir kerelik en fazla 5 adet alma hakkınız var imza attığım evrakta her şantiye başı 3000 tl aldığım görünüyor :) toplam 4 şantiye aldım 1i kayınpederin para almadım 3 şantiye toplam 6 bin tl hiç bir şekilde şantiye ye gitme lüksün yok yapıdenetim denetliyor sadece adın şantiye şefi yazıyor buralarda piyasa böyle malesef şuan mecbur artık adıyamandan çıkacağız kpss ye çalışalım dedik 105 netlerdeydim 120 soruda eşimde aynı şekilde şubatta bu evlilik yoluna girince hazirana kadar bıraktık sınava girdik 85-90 civarı bir puan aldık tabi dediğim gibi 66 ile torpille atananlar 85 lerde beklediği için biz yine umutsuzuz ölümüz bile 85 aldığı halde elle tutulur bir iş yok hala eski meslek internet üzerinden ticaretle evime bakıyorum aylık 1100 tl gibi bir kira bedelim var faturalar vb işte böyle bir ülke mucuk herkese kabahati bana olanlar gelip benim bir çayımı içebilir sonra uzaktan sen asosyalsin kimseyle konuşmuyorsun moduna girmeyin tüm yurtdışı çalışan iyi firmada olan arkadaşlarım bir tanıdık ( torpil) vasıtasıyla çalışıyorlar yeterince sosyal biriyim motorcuyum eşimle de severek tanıştık bla bla bla sonuç aklım olsa 17 yaşımdaki o üniversiteye ilk giden çocuğun kaderini değiştirip yurtdışı işçi olarak gidip 22 yaşında dönüp müteahhitlik yapardım ki şuan işçiler yurtdışı 2000-2500 dolar başlangıç çalışıyor herkese selam olsun ülkemiz kıymetimizi bilmiyor biz nekadar sevsekte askerliğimi 1 yıl takım komutanı olarak yaptım 1 yıl önce ne erteledim ne bedelli yaptım iş bulmada hep karşılığımız :) Allah sonumuzu hayretsin diycem de konuyu açtığımda belki dolar 3-4 tl idi şimdi iyice zor geçim ve iş inşaat demiri mayısta 2800 tl idi tonu şuan 4300 tl ye geliyor kargoyla 4 ayda bukadar artmış inşaat sektörü şuan durma aşamasında

Genç mühendislere tavsiyem eğer ki babanız veya çok yakınınız mühendislik işinde iyi bir konumda çalışmıyorsa size mezun olur olmaz iş sunmuyorsa kesinlikle uzak durun tüm mühendisliklerden, kendini geliştir dil öğren vb herşey boş tabi hayattan beklentinize da bağlı iş ben giderim tünel işinde aileden eşden uzak çalışırım barakada yatarım derseniz iş bulursunuz ama hayat kaliteniz o parayı kazanırken nasıl olur siz düşünün

pişmanlığım boğaziçi matematik öğretmenliği yazmamaktır şuan öğretmen olmuş olsam vereceğim özel derslerle 10 bin tl civarı bir aylık gelir sahibi olurdum matematik çok iyidir ve anlatımım kuvvetlidir liseden çıktığımız arkadaşlarım öğretmen olanlar 2009 dan beri öğretmen olarak çalışıyor bizde ünvanda mühendis olduk ama elle tutulur para yok bir gün voleyi vuracağız ama ne zaman herkese selamlar ...

• Dostum Rusya'daki şirketler kafayı yemiş, bildiğimden söylüyorum.

Artık Rus vatandaşlığı olan Türkleri işe alıyorlar sen düşün.

• Brotha B kullanıcısına yanıt
    onu işçileri alımda şart olarak sunuyorlar artık duyduğum kadarıyla , ama mühendis kadrosu yine belli başlı firmalarda ( BOES CONSTRUCTİON, RÖNESANS VB ) hala tanıdık vasıtasıyla giriliyor
  • O kadar yazmışsın da ben de Rönesans mıdır nedir oraya başvurmuştum bana burs vermediler. Ben tıp okuyorum ortalamam da iyi aile geliri de az ama bir kurum bana burs vermiyor size nasıl veriyorlar?

Ayrıca stajlarda bile torpil dönüyor, Bursa'da mühendislik fakültesi öğrencileri sanayi şehrinde torpilsiz staj bulamıyorlar sen nasıl buldun stajları?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ksantin.oksidaz -- 8 Eylül 2018; 9:21:55 >
  • Abi bilgisayar mühendisi tanıdığın falan vardır. Onların durumu ne? Onlar rahat iş bulabiliyolar mı? Tüm mühendislik içler acısı mı sizce? Sizce en rahat iş bulan mühendislik dalı hangisi?

• nebula-bunela-labune kullanıcısına yanıt
    Her meslekte konu sahibinin anlattığı şeyler vardır. Bilgisayar da oku,eem de farketmez. Bilgisayarda biraz daha kendini gösterebilirsin sadece. Arkadaş Ankara'da bir özel üniversitede bilgisayar mühendisliği okuyordu şu an Google İstanbul'da stajda. Başka arkadaşım da Namık Kemal'de okuyordu şu anda Eczacıbaşı'nda stajda. Bilgi endüstri okuyan arkadaşım işbankası stajı bitti şimdi Vodafone girecek herhalde. Okul adı önemli,kendini geliştirmek önemli,torpil çok çok önemli.

Benim bile torpilim olduğunu düşünüyorum ( Türkiye'nin en iyi sigortacılık firmalarından birinin kurucusu ) ama gene de kendisine pek güvenemiyorum,ona bel bağlamak istemiyorum. Sırf kuzen diye beni işine alacak hali yok. Onu yüzüstü bırakmak istemem kendimi geliştirip oraya girebilirsem girmek isterim

• ksantin.oksidaz K kullanıcısına yanıt
    İnşaat firması ve okulum ve başarılı bir öğrenci olduğum için alıyordum şöyle diyim okurken benim aylık burs miktarım 1000-1200₺ arasıydı

Stajlarda da torpil döner ben stajımın birinde gazi Üniversitesi onkoloji Hastanesi yapımında yaptım birinde de bir konut projesi yine Stajlarda bile ya hocan tanıyacak oradakileri yada sen yoksa onda da el kol sallayarak girilmiyor

• mrsavas02 kullanıcısına yanıt
    İtiraf ediyorsun senin de torpilin varmış hocam şimdi burada bunları yazman çok abes kalıyor.

• ksantin.oksidaz K kullanıcısına yanıt
    Komik değilsin çocuk stajla işi bir mi tutuyorsun staj zorunlu öyle böyle yapıyorsun mantıklı ol karşındaki adam tıp diş yazmayıp mühendislik kazanmış biri kimsenin torpilini istemem çok şükür benim meslek dışı yaptığım işle çoğu doktor mühendis arkadaşımdan fazla kazanıyorum arabam motorum yeterince param var torpil boyutu işle ilgili staj vb şeylerle kıyaslanamaz

• 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.