Şimdi Ara

Türkiye İşlemcisini Tasarlıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
48
Cevap
0
Favori
4.063
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

okulbilisim.jpg            Türkiye İşlemcisini Tasarlıyor

manset.jpgTürkiye, son 25 yılda bilişim sektöründeki gelişmeler karşısında genel olarak "tüketici" konumunda kalmıştır. Aslen üniversitelerimiz ve diğer teknik okullarımız, bu süreci gerektiği gibi hem bilimsel hem de sanayi anlamında takip etmiş olmakla birlikte toplum, sadece teknolojiyi kullanan, bunun eğitimini alan ve veren konumda olmuştur. Teknolojik eğitimde, bir nebze olsun daha yaratıcı olabilmek adına ve doğrudan bilgisayar tasarımının kullanıcılar, teknik elemanlar ve mühendisler tarafından daha yakın irdelenmesi amacı ile bu yarışma düzenlemiştir. Türkiye''nin işlemcisini tasarım sürecinde insanların sayısal devrelere, bilgisayar organizasyonu ve mimarisine, işlemcilere daha ilgili olabilmeleri ve daha iyi bir eğitim amaçlanmıştır.

Bu doğrultuda projenin amaçları şu şekilde sıralanabilir.

• Yenilikçilik ve teknik eğitimin Türkiye''deki gelişimine destek olmak
    • Gençlerde yaratıcılığı teşvik etmek ve kendilerini göstermeleri için fırsat sağlamak
    • Yenilikçilik ve uzaktan eğitim konularında kamuoyunda bilinç oluşturmak
    • Türkiye''deki yenilikçi ürün geliştirme akademik çabalarını desteklemek

Proje Kapsamı ve Kategoriler

Yarışma, herhangi bir İşlemci Birimi (Processor Unit) tasarlanmasına yönelik projeler katılabilirler. Proje kategorileri şunlardır:

• Sanal İşlemci Tasarımı
    • FPGA ile Fiziksel İşlemci Tasarımı
    • Akademik Yenilikçi Gömülü Sistem Tasarımı

Kategoriler hakkında daha detaylı bilgi almak için www.cpu-turkey.com/category bölümünü inceleyiniz.

Projeye Katılım Süreci

Projeye katılmak için www.cpu-turkey.com/registration adresinde yer alan online başvuru formunun eksiksiz olarak doldurulması ve "Katılım Koşulları" kısmındaki "Projelerin Topluma Tanıtılması ve Bu Konuda Fikri Hakları Devir Sözleşmesi"nin imzalanarak TÜBİDER''e gönderilmesi gerekmektedir.

Onaylanan katılımcılar (tekil veya grup halinde) www.cpu-turkey.com/members bölümünde duyurulacaklardır.

Proje Takvimi ve Değerlendirme Süreci

Proje takvimi aşağıdaki şekilde öngörülmektedir. Tarihler, projenin ilerleme sürecine göre sonradan revize edilebilecektir.

Proje Takvimi

Sanal
    İşlemci Tasarımı

FPGA ile Fiziksel
    İşlemci Tasarımı

Akademik Yenilikçi
    Gömülü Sistem Tasarımı

Ön Değerlendirme

21 Ocak 2008

16 Haziran 2008

15 Eylül 2008

Final Jürisi

28 Ocak 2008

23 Haziran 2008

22 Eylül 2008

Sonuçlar

4 Ekim 2008

Başvuruların kabulü ve ön değerlendirmeler yarışma direktörleri tarafından yapılacaktır. Ödüle hak kazanan projeler ise final jürisi tarafından belirlenecektir. 

Ödüller

• Sanal İşlemci Tasarımı - 10.000 YTL
    • FPGA ile Fiziksel İşlemci Tasarımı - 20.000 YTL
    • Akademik Yenilikçi Gömülü Sistem Tasarımı - 10.000 YTL

Yarışmanın ilerleyen günlerinde daha farklı mansiyon ödülleri de olabilecektir. Yarışmada başarılı olan her grubun en az 2 üyesi CPU üreticinin belirleyeceği bir fabrikaya yapılacak geziye davetli olacaklardır.

Her kategorideki değerli bulunan çalışmalar HW ve/veya SW masrafları için desteklenecektir.

Proje gruplarından çalışmaları beğenilenler TÜBİDER bünyesinde ayrıca toplantıya çağırılarak eğitim desteği alma fırsatı veya üniversite öğretim üyeleri ile tartışma ortamı bulacaklardır. Burada sorunlar ve süreçler tartışılabilecek ve yeterli teknik yardım alınacaktır. Ciddi görülen her çalışma için projenin herhangi bir evresinde simülatör yazılımı, EDA (Elektronik Tasarım Otomasyonu) araçları veya benzer her türlü yazılım/donanım masraflarına maddi destekler de sağlanabilecektir.

[/html]

• ilk mesaj benden...

ülkemiz için hayırlı bir haber, İNŞALLAH yolumuza hiçbir engel çıkmaz da kendi işlemcilerimize oc yaparız, ne gurur verici bir olay milletimiz için...

harbiden insanın göğsü kabarıyor yahu
  • quote:

Orijinalden alıntı: kitsenagru

ilk mesaj benden...

ülkemiz için hayırlı bir haber, İNŞALLAH yolumuza hiçbir engel çıkmaz da kendi işlemcilerimize oc yaparız, ne gurur verici bir olay milletimiz için...

bu işlemcilerin üretilip son kullanıcı tarafından kullanılması imkansız bilim alanında kullanılmak üzere tasarlanır ilk olarak bu işlemciler muhtemelen.

• quote:

Orijinalden alıntı: DraGonS

bu işlemcilerin üretilip son kullanıcı tarafından kullanılması imkansız bilim alanında kullanılmak üzere tasarlanır ilk olarak bu işlemciler muhtemelen.

Alıntıları Göster
    resimdeki 486 gibi olursa iyi olabilir
  • quote:

Orijinalden alıntı: kitsenagru

ilk mesaj benden...

quote:

Orjinalden alıntı: kitsenagru

ilk mesaj benden...

Kendi işlemcimizi yapalım da overclock kusur kalsın

İnşallah yaparız...

• quote:

Orijinalden alıntı: OverClocK1ng

quote:

ilk mesaj benden...

İnşallah yaparız...

Alıntıları Göster
    üniversitede bil mühendisleri software üzerine mezun oluyorlar nedenini bilmiyorum hemen hemen hepsi donanımdan anlamıyorlar.Üniversiteler sadece egitim veriyorlar halbuki bilim yenilik ordan dogmalıdır.Tabii ki ögretmenleri ögrencileri suçlamak yersiz kalıyo cogu zaman 200-300 kişilik bir sınıfda kime neyi anlatacaksında sonra vakit bulup araştırma geliştirme yapacaksın neyse bu konuda 5 sayfa daha yazabilirim bide bu işe başlarsak örnegin pentuim 2 ye denk bişey ürettik tüketecek kimse bulamayacagımız için maliyetini kendimiz çekmemiz gerekecek iranın bile kendi işlemcisi var

• quote:

Orijinalden alıntı: OverClocK1ng

quote:

ilk mesaj benden...

İnşallah yaparız...

Alıntıları Göster
    çok güzel bir gelişme tebrik ediyorum Kendi işlemcimiz çıkarsa milliyetçi yapımızdan dolayı Türkiye içerisinde çok tutulur gibime geliyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: flashabu

çok güzel bir gelişme tebrik ediyorum Kendi işlemcimiz çıkarsa milliyetçi yapımızdan dolayı Türkiye içerisinde çok tutulur gibime geliyor.

Alıntıları Göster
    çok güzel bir gelişme türkiye ye hayırlı olsun.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kobe_bryant_24

çok güzel bir gelişme türkiye ye hayırlı olsun.

Alıntıları Göster
    inşallah ilerki zamanlarda intel ve amd ye kafa tutacak cpu üreticilerimiz olur

• @futbolmaniac,size katılıyorum,ama müthiş paralarla kıyasıya rekabetin yaşandığı bir ortamda AMD ve İntel'e gelecekte de olsa kafa tutabileceğimizi pek sanmıyorum.Günün birinde bugünün VIA'sı bile olabilirsek çok gurur verici birşey.İnşallah uygulamaya geçer de ilk Türk işlemcisini alır ve kullanırız.Dünya neredeyse 45 nanometreye geçecek, ama bizim işlemcimiz 180 nanometre teknolojisiyle üretilmiş bile olsa alır,en büyük fanla soğutur gene kullanırım.Çok gururlandırıcı ve güzel bir haber,teşekkür ederim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mehmet500

@futbolmaniac,size katılıyorum,ama müthiş paralarla kıyasıya rekabetin yaşandığı bir ortamda AMD ve İntel'e gelecekte de olsa kafa tutabileceğimizi pek sanmıyorum.Günün birinde bugünün VIA'sı bile olabilirsek çok gurur verici birşey.İnşallah uygulamaya geçer de ilk Türk işlemcisini alır ve kullanırız.Dünya neredeyse 45 nanometreye geçecek, ama bizim işlemcimiz 180 nanometre teknolojisiyle üretilmiş bile olsa alır,en büyük fanla soğutur gene kullanırım.Çok gururlandırıcı ve güzel bir haber,teşekkür ederim.
    süper gelişme. ilk adım atıldı, inşall sonucu da güzel olur da seneye bu vakitlerde bi anket açarız: işlemci modellerinin isimleri ne olsun diye

• quote:

Orijinalden alıntı: M.B.T

süper gelişme. ilk adım atıldı, inşall sonucu da güzel olur da seneye bu vakitlerde bi anket açarız: işlemci modellerinin isimleri ne olsun diye

Alıntıları Göster
    he he he he...

cok komiksiniz arkadaslar yaaa. bu konuyu acan arkadas ta hakikaten iyi niyetle acmis konuyu ama heralde gozden kacirmis.

ana sayfadaki sponsorlar linkine tikladim ve ne gordum dersiniz..

ta taaaaaa

sponsor firmalar...

http://www.cpu-turkey.com/sponsors/

ANA SPONSOR ADAYLARI...
    INTEL
    AMD

ya intelle amd nin sponsor oldugu yerli islemci projesi acaba ne amacla yapilir ne kadar yerli olur

isin icinde ne gibi bit yenikleri var...

ahhh yurdum insani ve sevgili yurdum...

daha kimbilir kac bahar bekleriz....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kizilelma -- 28 Ekim 2007; 9:17:55 >

• quote:

Orijinalden alıntı: kizilelma

he he he he...

cok komiksiniz arkadaslar yaaa. bu konuyu acan arkadas ta hakikaten iyi niyetle acmis konuyu ama heralde gozden kacirmis.

ana sayfadaki sponsorlar linkine tikladim ve ne gordum dersiniz..

ta taaaaaa

sponsor firmalar...

http://www.cpu-turkey.com/sponsors/

ANA SPONSOR ADAYLARI...
    INTEL
    AMD

ya intelle amd nin sponsor oldugu yerli islemci projesi acaba ne amacla yapilir ne kadar yerli olur

isin icinde ne gibi bit yenikleri var...

ahhh yurdum insani ve sevgili yurdum...

daha kimbilir kac bahar bekleriz....

Alıntıları Göster
    türkler yapsın tabi ne farkımız var hayırlı olsun

• quote:

Orijinalden alıntı: Flywer

türkler yapsın tabi ne farkımız var hayırlı olsun

Alıntıları Göster
    Yahu dalga mı geçiyorsunuz anlamadım. İşlemci tasarlayacakmışız!! Kimse de sesini çıkarmamış. 10 milyara ancak inşaat projesi yapılır. Ödülün 500 milyar, 1 trilyon olması gerekir. İşleri güçleri üçkağıtçılık bunların. İşlemci tasarladığını iddia eden biri varsa gelsin, projesi işe yararsa çok daha fazlasını kazanacağını garanti ederim.

• quote:

Orijinalden alıntı: beren

Yahu dalga mı geçiyorsunuz anlamadım. İşlemci tasarlayacakmışız!! Kimse de sesini çıkarmamış. 10 milyara ancak inşaat projesi yapılır. Ödülün 500 milyar, 1 trilyon olması gerekir. İşleri güçleri üçkağıtçılık bunların. İşlemci tasarladığını iddia eden biri varsa gelsin, projesi işe yararsa çok daha fazlasını kazanacağını garanti ederim.

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: beren

aynen katiliyorum. bende ayni seyi soyledim zaten. ustteki yazima bakin yeter. adam mi kandiriyor bunlar.
    sponsorlar kim. intel yada amd olacakmis. ihale kime kalirsa. bu projeye katilan super beyinleri ve projelerini ucuza kapatma projesi.

neresi Turk bu projenin anlamadim. Oyle bi sey olsa ilk once Tubitak yapar herhalde. ayni Pardus'ta yaptiklar gibi. Bu Tubider' de neyin nesi bilen var mi. Isin arkasainda intel ve amd varsa ben killanirim arkadas. bunun neresi yerli proje anlamadim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kizilelma -- 28 Ekim 2007; 12:11:13 >

• quote:

quote:

aynen katiliyorum. bende ayni seyi soyledim zaten. ustteki yazima bakin yeter. adam mi kandiriyor bunlar.
    sponsorlar kim. intel yada amd olacakmis. ihale kime kalirsa. bu projeye katilan super beyinleri ve projelerini ucuza kapatma projesi.

neresi Turk bu projenin anlamadim. Oyle bi sey olsa ilk once Tubitak yapar herhalde. ayni Pardus'ta yaptiklar gibi. Bu Tubider' de neyin nesi bilen var mi. Isin arkasainda intel ve amd varsa ben killanirim arkadas. bunun neresi yerli proje anlamadim.

Alıntıları Göster
    aslında ilk uçan insanın türk olduğunu düşününce, ilerleme, gelişme, iyileştirme vs. konusunda atalarımızdan ne kadar da yavaş kalmışız değilmi, ve hala osmanlıya la eden eden çapulcular var..

• quote:

quote:

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: kizilelma

quote:

yazılanları okuyup hak vermemek elde değil,her işimizde olduğu gibi bunda da bir bit eniği var..

• quote:

Orijinalden alıntı: Favo

aslında ilk uçan insanın türk olduğunu düşününce, ilerleme, gelişme, iyileştirme vs. konusunda atalarımızdan ne kadar da yavaş kalmışız değilmi, ve hala osmanlıya la eden eden çapulcular var..

Alıntıları Göster
    Intel ve Amd'nin sponsor ADAYI olduğu yazıyor.Daha adaylar ve sadece birinin sponsor olabileceği yazıyor.Projenin altyapı sponsoru da çizgi elektronik. Sözleşme gereği de projenin telif hakları proje sahibine ait.

Tübider bilişim sektöründe faaliyet gösteren firmalar tarafından kurulan bir sektör meslek örgütü. Türkiye'de işlemci alanda yatırım yapan kaç şirket var? Biyerlerden başlamak gerek, bişeyler yapmak gerek. Herşeye sahtekerlık, üçkağıtcılık diye bakmaktansa, biraz çalışıp üretmek gerek, üretenlere de destek vermek gerek. Hangi tasarım yarışında 1 trilyon ödül veriliyor?

• quote:

Orijinalden alıntı: M.B.T

Intel ve Amd'nin sponsor ADAYI olduğu yazıyor.Daha adaylar ve sadece birinin sponsor olabileceği yazıyor.Projenin altyapı sponsoru da çizgi elektronik. Sözleşme gereği de projenin telif hakları proje sahibine ait.

Tübider bilişim sektöründe faaliyet gösteren firmalar tarafından kurulan bir sektör meslek örgütü. Türkiye'de işlemci alanda yatırım yapan kaç şirket var? Biyerlerden başlamak gerek, bişeyler yapmak gerek. Herşeye sahtekerlık, üçkağıtcılık diye bakmaktansa, biraz çalışıp üretmek gerek, üretenlere de destek vermek gerek. Hangi tasarım yarışında 1 trilyon ödül veriliyor?

Alıntıları Göster
    Arkadaşlar güzel sevinenleriniz var bu olaya ne mutlu ama... bizim insanımız o kadar garip bir halkızki Türk malı işlemciyi intelle aynı paraya daha kötü performansta diye almayız... amd intel Türk çekişmesi en çok intele yarar :) daha cyrisis i Türkçe oldugu halde indirip oynayacak bir milletiz... ben bize hiçbirşey diyemiyorum.. arkadaşlarla pes oynamak isterim ama orjinal aldıramıyorum adamlara ohooo ona o kadar para verilirmi bunu bilg. karşı oynarız fifayıda birbirimize karşı diyorlar.. ya hawle wela... onunda kopyasını yaparız herkezin elektrik sistmei patlar bişi olur... ben Türk ler in o kadar çok şey yaptığını gördüm ve duydumki... biz uçan ilk insanı çaktırmadan öldüren bir milletiz neyazıkki... umarım bu yarışma sonucu cidden çok büyük yatırımlara yol açar umarım ülkemiz teknoloji üretir duruma gelir. umarım bu ülkenin herşeyin en iyisini isteyen kullanıcılarına en iyisi uyugn fiyata sağlanır... umarım benim bu sinirim geçer... umarım cyrisis çıktığında Türk e destek çıkmayı başarabilirsiniz... umarım....

• quote:

Orijinalden alıntı: tec

Arkadaşlar güzel sevinenleriniz var bu olaya ne mutlu ama... bizim insanımız o kadar garip bir halkızki Türk malı işlemciyi intelle aynı paraya daha kötü performansta diye almayız... amd intel Türk çekişmesi en çok intele yarar :) daha cyrisis i Türkçe oldugu halde indirip oynayacak bir milletiz... ben bize hiçbirşey diyemiyorum.. arkadaşlarla pes oynamak isterim ama orjinal aldıramıyorum adamlara ohooo ona o kadar para verilirmi bunu bilg. karşı oynarız fifayıda birbirimize karşı diyorlar.. ya hawle wela... onunda kopyasını yaparız herkezin elektrik sistmei patlar bişi olur... ben Türk ler in o kadar çok şey yaptığını gördüm ve duydumki... biz uçan ilk insanı çaktırmadan öldüren bir milletiz neyazıkki... umarım bu yarışma sonucu cidden çok büyük yatırımlara yol açar umarım ülkemiz teknoloji üretir duruma gelir. umarım bu ülkenin herşeyin en iyisini isteyen kullanıcılarına en iyisi uyugn fiyata sağlanır... umarım benim bu sinirim geçer... umarım cyrisis çıktığında Türk e destek çıkmayı başarabilirsiniz... umarım....

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: tec

kardesim biz de ayni seyi soyluyoruz. ama bu yarismada intel yada amd babasinin hayrina neden sponsor olup yardimci olsun. kendine muhtemel bir rakibi ustune para vererek neden desteklesin.
    bu ayni seye benzemiyor mu? bill gates turkiyeye geldi. okullara yardim etti. bilgisayar kampanyasi baslatti.
    ogretmenlere laptop kampanyasina oncu oldu. basbakanla yannana basina poiz verdi...
    eeee. sonunda ne oldu. ogretmenler aldiklari laptoplardan kazik yedi...microsoft turkiyede karini 5 katina cikardi.

benin tek dilegim tamamen yerli tamamen Turk tasarimi ve tamamen Turk sponsorlar ile kendi basimiza proje uretebilmek. yok mu kardesim intel yada amd fabrikalarinda calisan Turk muhendisler. cagir adamlari is vermesen bile juriye koy yahu.

yapilamayacak is degil. ustteki mesajlardan birinde bi arkadas yazmis. iranin bile islemcisi var diye. resmen dumura ugradim. seriat ulkesi diye bazilarinin begenmedigi iran bugun kendi eknomisini kendi yoneten, islemcisini ureten, nukleer teknoloji sahibi bir ulke olmus.

biz ise baskalarinin teknolojilerinin incelemelerini yapip bununla gurur duyan bir millet olmusuz.

simdi soruyorum. madem tamamen yerli ve iyi bir proje ise bu. amd ile intelin ne isi var kardesim. sana yardim mi edecekler. ellerindeki gizli tasarim ve belgeleri bize mi verecekler. yoksa bu yarismadan yeni fikirler elde edip kendi fabrikalarinda mi uygulayacaklar.

bahse girerim bu proje sadece turkiyede yapilmiyodur. bizim gibi kimbilir kac tane gelismekte olan ulkede
    bunun gibi yarislamalar acilmis yada acilacaktir. arkasinda da bilin bakalim kimler vardir..amd mi intel mi...

cagirin kardesim vesteli, arceligi...onlar sponsor olsun..olmazlar cunku muhtemelen davet bile edilmemislerdir..

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.