Şimdi Ara

Türkiye'deki iş ilanlarının toplamı 17 Milyon nüfuslu Hollanda'daki iş ilanları kadar bile etmiyor.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
38
Cevap
1
Favori
2.806
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
37 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Türkiye'de kariyer sitelerindeki iş ilanlarının hepsini topladığında 100bin bile etmiyor

İşkur ortalama 25bin ilan,Kariyer.net ortalama 35bin ilan diğer siteler de 10bin olsun hadi.

Vasıflı işleri ayıkladığınız da durum daha da kötüleşiyor.

Türkiye'deki iş ilanlarının toplamı 17 Milyon nüfuslu Hollanda'daki iş ilanları kadar bile etmiyor.

KAYNAK soracak olanlaraEkşisözlük'de biri karşılaştırmış.Merak eden ve inanmayan kendisi de araştırma yapaparak bu sonuca ulaşabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ürüng ayıg toyon -- 23 Ekim 2020; 10:48:40 >

• Bununla ilgili geçmiş haftalarda konu açmıştım.

Ben bir üniversitede İngilizce bilg. müh. okuyorum, üçüncü sınıfa geçtim. Github, Stackoverflow vs. aktif olarak kullanıyorum. Node.js - Vue.js, Django üzerine projelerim var. Çok ahım şahım bilgim yok elbette fakat İngilizce seviyemde gayet iyi. Bir yabancı ile rahatça konuşabilip, dökümanları takip edebiliyorum. Üçüncü sınıfa geçen birisinin bilgisi elbette müthiş olamaz fakat bunların hiçbirini bilmeyen arkadaşlarımın çoğusu (bilgisayarına linux bile kurmayı beceremeyen, format bile atamayan...) tanıdıklar vasıtasıyla staj vs. yapabildi. Ben herhangi bir yer bulamadım, çünkü başvurabileceğim sadece linkedin var, orada da toplasan 50 tane ilan var. Çoğusuda senior eleman arıyor ve ilan başına yaklaşık 30-40 başvuru yapılıyor.

Aynı ilanlara diğer ülkelerde bakıyorum, Hollanda'da 2000 tane ilan var sadece.

Yazılım çağı falan bu ülkede yalan. Staj yapacak firma bile yok.

Diğer mühendislikleri hayal bile edemiyorum.

Kariyerdeki ilanlar sadece cv toplama ve reklam için. İşkurdaki ilanlarda saçma sapan hizmet sektörü, fabrika elemanı işleri.

Bu Coğrafyaya sahipken böyle berbat iş piyasasının olması çok ilginç.

Aşırı iç ve dış destekli nüfus artışı. Bir tane sebep.
    Tüketim alışkanlığı oluşturulması. Bir tane sebep.
    E yeter artık madem. Kimse iş vermiyorsa iş aramaktan vazgeçmenin zamanı gelmiş demektir. Kalan son paranızla gidip fırından 150 tane simit alın, koyun kafanıza dolaşın kardeşim. İş aramaktan çok daha karlı olduğu konusunda hemfikir miyiz?
    Yok zanaatin mi var? Armut'tan iş yaptıracak insanların işini alıp yapabilirsiniz.
    Abi neden illa birine köle olmak için bu kadar ısrarcısınız. Kendi işinizi yapın. Madem ortada bir istihdam eksikliği var.
    İşsizliğin sebebi rte ve akp ama yaşamak istiyorsanız artık radikal kararlar almak zorundasınız.
  • Kariyerdeki ilanlar sadece cv toplama ve reklam için. İşkurdaki ilanlarda saçma sapan hizmet sektörü, fabrika elemanı işleri.

Bu Coğrafyaya sahipken böyle berbat iş piyasasının olması çok ilginç.

Aşırı iç ve dış destekli nüfus artışı. Bir tane sebep.
    Tüketim alışkanlığı oluşturulması. Bir tane sebep.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BlackGhost12 -- 23 Ekim 2020; 11:4:46 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • İşsizlik az olduğundan,bizde nüfusa oranla sayının düşük olması,matematiksel olarak normal diyebiliriz

Olaya aritmetik kurallarına göre bakmak lazım

Hollanda’da fazla ilan var ise,işsizlik fazla demektir

Selam ve dua ile

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Elk.de kullanıcısına yanıt

Elhamdülillah çok ilmi bir açıklama

• quote:

Orijinalden alıntı: ANTİ BUG

Ülkemiz ilim irfanda çığır açmış. İlk okul mezunumuz bile cümlelerinde matematiksel olarak ifadesini kullanıyor. Avrupa bizden korksun.Türkiye'deki iş ilanlarının toplamı 17 Milyon nüfuslu Hollanda'daki iş ilanları kadar bile etmiyor. 

• Bununla ilgili geçmiş haftalarda konu açmıştım.

Ben bir üniversitede İngilizce bilg. müh. okuyorum, üçüncü sınıfa geçtim. Github, Stackoverflow vs. aktif olarak kullanıyorum. Node.js - Vue.js, Django üzerine projelerim var. Çok ahım şahım bilgim yok elbette fakat İngilizce seviyemde gayet iyi. Bir yabancı ile rahatça konuşabilip, dökümanları takip edebiliyorum. Üçüncü sınıfa geçen birisinin bilgisi elbette müthiş olamaz fakat bunların hiçbirini bilmeyen arkadaşlarımın çoğusu (bilgisayarına linux bile kurmayı beceremeyen, format bile atamayan...) tanıdıklar vasıtasıyla staj vs. yapabildi. Ben herhangi bir yer bulamadım, çünkü başvurabileceğim sadece linkedin var, orada da toplasan 50 tane ilan var. Çoğusuda senior eleman arıyor ve ilan başına yaklaşık 30-40 başvuru yapılıyor.

Aynı ilanlara diğer ülkelerde bakıyorum, Hollanda'da 2000 tane ilan var sadece.

Yazılım çağı falan bu ülkede yalan. Staj yapacak firma bile yok.

Diğer mühendislikleri hayal bile edemiyorum.

• Türkiye'deki iş ilanlarının toplamı 17 Milyon nüfuslu Hollanda'daki iş ilanları kadar bile etmiyor.

• E yeter artık madem. Kimse iş vermiyorsa iş aramaktan vazgeçmenin zamanı gelmiş demektir. Kalan son paranızla gidip fırından 150 tane simit alın, koyun kafanıza dolaşın kardeşim. İş aramaktan çok daha karlı olduğu konusunda hemfikir miyiz?
    Yok zanaatin mi var? Armut'tan iş yaptıracak insanların işini alıp yapabilirsiniz.
    Abi neden illa birine köle olmak için bu kadar ısrarcısınız. Kendi işinizi yapın. Madem ortada bir istihdam eksikliği var.
    İşsizliğin sebebi rte ve akp ama yaşamak istiyorsanız artık radikal kararlar almak zorundasınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi L.J -- 23 Ekim 2020; 11:49:18 >
  • L.J kullanıcısına yanıt

Bimden su alıp satın demeyi unutmuşsun

• quote:

Orijinalden alıntı: ANTİ BUG

Desteğin için sağol

Çok muhterem bir abiye benziyorsun

İlmi tarafından ziyade,sosyolojik olarak bakarsak,Hollanda halkı iş beğenmiyor,yada çalışmak istemiyorda diyebiliriz

Maalesef Avrupa’da gençler kötü alışkanlıklar nedeniyle çalışma konusunda pek iyi değil

Selam ve dua ile

• quote:

Orijinalden alıntı: L.J

E yeter artık madem. Kimse iş vermiyorsa iş aramaktan vazgeçmenin zamanı gelmiş demektir. Kalan son paranızla gidip fırından 150 tane simit alın, koyun kafanıza dolaşın kardeşim. İş aramaktan çok daha karlı olduğu konusunda hemfikir miyiz?

Otur bir soluklan hele yeğenim

• Genç işsizliği problemi bu ülkenin başındaki en büyük beladır.

• quote:

Orijinalden alıntı: Elk.de

İşsizlik az olduğundan,bizde nüfusa oranla sayının düşük olması,matematiksel olarak normal diyebiliriz

Selam ve dua ile

Saçma sapan bir yorum

Selam ve dua ile

• Bugün de modumuz düştü hamdolsun.

• L.J kullanıcısına yanıt

Bu açıklama sonrası zaten az olan işsizlik sıfırlandı

• quote:

Orijinalden alıntı: L.J

Nisan'da arkadaşımın annesinin arabasını 73,000 TL'ye satın almıştım. Haziran sonuna doğru 95,000 TL'ye sattım. Millet gitsin üç kuruşa millete kölelik etmeye devam etsin. Dediğin gibi toplum olarak ırgatlığa dünden razı durumdayız. İnsanlar bir işe maaşla girmeyi kendine ilke edinmiş adeta. Bu ülkede maaşla çalışan herkes az çok arkadan gıdıklanıyor zaten. Bu bir gerçek. Artık durumun farkına varsak iyi olur diye düşünüyorum.

Her şeyden önce yaşadığınız ülkenin durumuna vakıf olup buna göre pozisyon almak lazım.

• lazer__ kullanıcısına yanıt
    Trol montaj resim sandım gerçekmiş

• huseyinadukeeee kullanıcısına yanıt
    Gerçek tabi Hollanda çatlıyor

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • oxibital kullanıcısına yanıt

Hocam staj icin linkedinde ilana cikan cok nadirdir zaten zamaninda teknoparklardaki sirketlere tek tek email atip staj talebinde bulunmustum o sekilde bircok staj yeri buldum. Okulun staj saglamiyor mu? Ilk staj yerimi okulda acilan ilanlar sayesinde bulmustum. Linkedin staj aramak icin yanlis bir yer bence. Hangi sehirdesin belki yardimci olabiliriz. Su pandemi doneminde biraz daha zor olacaktir ama bence teknoparktaki firmalara tek tek email atarak staj yeri bulabilirsin. Kolay gelsin

• quote:

Orijinalden alıntı: Elk.de

İşsizlik az olduğundan,bizde nüfusa oranla sayının düşük olması,matematiksel olarak normal diyebiliriz

Selam ve dua ile

İlan fazla ise iş yapacak adama ihtiyaç var demektir yani çalışmaya karar veren her birey için çalışılacak alternatiflerin çoğalması demektir.

Yani işveren işçi değil iş gücü iş işvereni çalışma şartlarını seçer. çalışmaya karar veren her birey istediği şartları işverene dikta edebilir buda refahın artması demektir.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.