Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
Şimdi Ara

türkçe karakter sorunu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir Kullanıcı, 3 Masaüstü Kullanıcı
16
Cevap
0
Favori
344
Tıklama
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Giriş
    82 Mesaj
    mrb arkadaşlar... dreamweaver de yaptığım sayfalardaki türkçe karakterler accaip çıkıyo bunu engellemek için için sayfanın kod kısmına meta tagları ekliyorum.ondan sonra birkaç işlem daha yapıyorum. sorun düzeldi gibi gözüküyor ancak bir başkası aynı sayfayı açtığında türkçe karakterleri göremiyor. bunun çözümünüde görünüm->dil kodlaması -> otomatik seç yaparak buldum. ancak bunu her kullanıcıya yapamayacağıma göre bunun pratik bi çözümü olmalı die düşünüyorum. yardımlarınıza ihtiyacım var. teşekkürler....

|
    |
  • Yarbay
    44889 Mesaj
    <META HTTP-EQUIV="Content-Type" CONTENT="text/html; charset=windows-1254">
    <META HTTP-EQUIV="Content-Type" CONTENT="text/html; charset=ISO-8859-9">
    |
    |
  • Binbaşı
    1425 Mesaj
    dreamwaver ayarlarını yaptın mı baba. dil kodlaması için dreamwaver in dil ayarlarını falan yapıyoduk. yaw ne zamandır kullanmıyom unuttum pfffff [bore]
    |
    |
  • Çavuş
    82 Mesaj
    hepsini yaptım söylediklerinizin hepsini ama soruna bi türlü sonuç bulamadım...
    |
    |
  • Binbaşı
    1425 Mesaj
    kullandığın işletim sistemi ne? türkçe mi?
    |
    |
  • Çavuş
    82 Mesaj
    xp professionel ing. ancak dil ayarları falan hepsi türkçe... siteyi yaparken win2000 ing. kullanmıştım ama ondada klavye ayarları falan türkçeydi. işletim sistemindemi kaynaklanıyor acaba?
    |
    |
  • Binbaşı
    1908 Mesaj
    ie nin dil kodlamasını (encoding) turkish yap ve o meta taglarıdann

<META HTTP-EQUIV="Content-Type" CONTENT="text/html; charset=ISO-8859-9">

olanı koy sorun hallolur...
    |
    |
  • Binbaşı
    1425 Mesaj
    kardeş seni üzmemek için dw kuracağım ve tüm ayarları sana yazıp yollayacağım bakalım işe yarar mı?
    |
    |
  • Çavuş
    82 Mesaj
    :) saolun valla seferber oldunus:)) phenix asıl sorun bende değilde son kullanıcı dediğimiz kişilerde oluyo bu. encoding ten düzeltilebiliyorda bunu son kullanıcının her seferinde yapmamasını nasıl sağlarım?
    |
    |
  • Yüzbaşı
    347 Mesaj
    Bunun için macromedia'nın türkiye sitesinde bir dosya var. Ordaki forumdan da bulabilirsin. Maalesef Dreamweaver MX bazı yönlerden 4'ten daha kötü. O reg dosyasını bulup indirirsen sorun kalmaz.

Ayrıca <META HTTP-EQUIV="Content-Type" CONTENT="text/html; charset=ISO-8859-9"> karakter kodu sorunu normalde çözmesi lazım ama her zaman bunu yazmak istemezsen dediğim reg dosyasını bulacaksın.

Dreamweaverın ana menüsünden default encoding other'ı yapacaksın. Other'ları arapçadan türkçeye çevireceksin. Page properties'den de encoding'i other yapacaksın.
    |
    |
  • Yarbay
    3514 Mesaj
    <b>
    <meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=windows-1254">
    <meta http-equiv="content-language" content="tr">
    </b>

hocam ben bunu kullanıyorum ve Türkçe karakter sorunu yaşamıyorum..Dilersen toptan sunu yaz ben de başka yerden alıntı yaptım sana göndereyim,
    <b><meta name="author" content="o z z">
    <!--bu metayi -->
    <meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=windows-1254">
    <!--ve bu metayi <head></head> arasina eklerseniz türkce karekter sorunu olmaz-->
    <meta http-equiv="content-language" content="tr"></b>
    |
    |
  • Çavuş
    82 Mesaj
    saolasın denerim bunuda
    |
    |
  • Binbaşı
    1345 Mesaj
    <b>Her formattan sonra Dreamweaver'ı yeniden kurduğumda yaparım bunu ve Türkçe karakter problemi ortadan kalkar. Bi dene istersen:

Edit -> Preferences kısayolunu izleyerek "Preferences" penceresinin açılmasını sağla. "Category" seçeneklerinden "Fonts Encoding" seçeneğini aktif hale getir. Pencerenin sağ kısmında ayarlamaların yapılacağı menüler görüntülenecektir. Bu ayarları sırasıyla aşağıdaki gibi tanımla:

Default Encoding: Other
    Font Settings: Other
    Proportional Font: Times New Roman (Turkish)
    Fixed Font: Courier New (Turksih)
    HTML Inspector: Courier New (Turkish)

Ayarlamaları yaptıktan sonra "OK" düğmesine bas ve programı kapatıp yeniden başlat.

İnşallah yardımcı olabilmişimdir . Saygılar... </b>
    |
    |

• Yüzbaşı
    347 Mesaj
    dorukhosver dreamweaver mx mi kullanıyorsun 4 mü?
    |
    |
  • Binbaşı
    1345 Mesaj
    <b>Dreamweaver 4 Kullanıyorum. Bahsi geçen problem MX için miydi?</b>
    |
    |
  • Yüzbaşı
    347 Mesaj
    Evet,
    4'de hiç bir problem yok zaten. Bu arada mx 2004 serisi çıkıyor. Dreamweaver'da daha gelişmiş ve kullanımı kolay CSS desteği olacakmış ve en büyük yenilik olarak da bunu gösteriyorlar.

Umarım yeni versiyonda bu encoding işini çözerler.
    |
    |
  • Binbaşı
    1345 Mesaj
    <b>Pardon...</b>
    |
    |
HızlıCevap
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Reklamlar
üniversite
son dakika
google reklamları
Mobilya Takımları
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR3
0,750
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.