Şimdi Ara

TÜRK TELEKOM/TÜRKCELL/TÜRKSAT FİBER OPTİK ALTYAPI ÇALIŞMASI [ANA KONU] (335. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
7 Misafir - 7 Masaüstü
5 sn
51.347
Cevap
244
Favori
4.013.620
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
104 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 333334335336337
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Normalde menhol içinde olur. Değişik bir kurulum yapılmış.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • serji kullanıcısına yanıt
    Merhaba
    Öncelikle bizim yorum yapabilmemiz için modeminizde gözüken hat değerlerini atmanız gerekmektedir.
    Santral'deki band genişliği yetersiz demek ki omurga kısıtlı ek fiber çekilmesi gerekiyor yoksa 500 Metre'den en azından 24 Mbps almanız gerekirdi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ö1f1

Bu ciddi bir tehlike aslında neden, ayrıca yapışan çalışmalar belediyenin gelirlerini azaltacağı için izinlerde çıkan sorunlar artacaktır. Ayrıca belediye ne gerek var yüksek kapasitrli kablo çekmeye diye çekevektir yedeksiz 4 core fiberleri sonra hızım akşam niye düşüyor.

Ben bunda bir tehlike görmüyorum. Tek bir kazı yapılarak birden fazla operatör hizmet verebilecek. Diğer türlü turkcell kazı izni kazı parası filan derken bir çok yere (siteler hariç) hizmet götürmüyor. İstanbul gibi bir şehirde bence çok mantıklı bir hareket... Diğer türlü sokaklar köstebek yuvasına dönüyor.

Ayrıca küçük bir sokağa bile ileride ihtiyaç olabilir düşüncesiyle tek kazıyla 3 farklı kanal çekiliyor. Bu kanalların her biri farklı operatöre verilmek üzere ihtiyaca göre fiber çekiliyor. Bizim şirketin olduğu sokak bu şekilde yapıldı.

• quote:

Orijinalden alıntı: ULTILIX

İşi ehline bırakacaksın . Belediye isp ne alaka nasıl izin veriyor devlet. Bu adamların gram tecrübesi yok. En güzeli yaşadığım ilçedeki gibi. Yol düzenleme yapacağı sırada tedaş telekom fen işleri hepsi altyapıyı çekiyor sonra belediye de kendi yolunu yapıyor

İşin ehli nasıl oluyor? Sonuçta bu işi belediyede ki insanlar yapmıyor. Belediye tarafından kurulan bağımsız bir şirket yapıyor ve bünyesinde de konusunda uzman mühendisler çalışıyor.

Bu işin ehli türk telekom, turkcell veya vodafone ise zaten turkcell ve vodafone bu şirketin yaptığı altyapıyı kullanmayı tercih ediyor.
  • quote:

Merhaba
    Öncelikle bizim yorum yapabilmemiz için modeminizde gözüken hat değerlerini atmanız gerekmektedir.

Hocam akşam gidince modem değerlerini atarım, zayıflama değerleri down 19.5 up 14 diye hatırlıyorum. SNR Margin de 16mb da oturduğunda 8 civarı, 14mb'e çekersem (modem asus) 10-11 oluyor.

@Nitronos,
    Hocam ben de öyle düşünüyordum fakat bana söylenen kablo uzunluğu 750 metre (sistemden görülüyor mu bilmiyorum) ve direkt santralden değil saha dolabından geliyormuş. Santral kapasitesi yetersiz olsa hemen üst sokağımızda farklı saha dolabına bağlı olan yerlere 50 veremezler diye düşünüyorum. Yanılıyor muyum?

@Ö1f1,
    Hocam bina yeni, ankastre yeni takıldı, bu dönemde Paul Doany'e yazmıştım fakat faydası olmamıştı 2018'de olacak dendi, daha sonra saha ekibinden bir kaç tanıdık bulduk da onlar sağolsun kabloyu çekmişlerdi. Tekrar şansımı denerim umarım olur. FTTB olunca onu direkt santralden mi çekiyorlar peki? Yani örnek veriyorum benim saha dolabıyla olan sorunumu çözmek için ne yapmamız gerekir? Sonuçta bize de fiber çekileceğini sanmıyorum en fazla FTTC olur.

@Mr.Data,
    Hocam FTTC de çekilse belki ondan verilir o zaman daha iyi değerler alırım onu düşünerek söylemiştim. Zaten açıkçası FTTB olacağını sanmıyorum ki öyle bir beklemtim de yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi serji -- 14 Aralık 2017; 16:44:5 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Mr.Data

Biraz önce sitenin otoparkına indim binalara gelen kablolar bu aletten geliyor bir kapasitesi var mıdır bilgilendirir mısınız
    TÜRK TELEKOM/TÜRKCELL/TÜRKSAT FİBER OPTİK ALTYAPI ÇALIŞMASI [ANA KONU]

Bu fiber ek kutusu bunlarında bir kapasitesi var ama bu kapasiteyi bağlantı hızı gibi düşünmeyin kablo bağlantısıyla alakalı oluyor kapasitesi

örnek :http://www.samm.com/product/676/fiber-optik-ek-kutusu-fosc400-b4-72-fiber-ek-kapasitesi.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ELYASA -- 14 Aralık 2017; 16:49:21 >

Eğer değerler dediğiniz gibiyse vdsl espirisi kalmıyor. Kablo 1600 metre civarında olması lazım o değerlerde
  • ELYASA E kullanıcısına yanıt
    Belediye acımaz yine kanal kulanım kirası, hat buşundurulduğu için kira bir de kablo kirası alır.

Valla ihtiyaca göre çekiliyorsa ne mutlu. Ama belediyeler bu konuda tecrübesiz işin ucuzuna kaçmaları pek mümkün.

Şimdi şöyle düşün TT de çalışanların hepsi bu konuda uğraşan kişiler diğerinde ise böyle değil. Firma uzman olsa bile bir sorun olduğunda ISTden uzman firmaya arıza iletilecekte yapılcakta... Herkes durduğu yeri bence iyi bilmeli yani bu belediyenin görevi değil. Zaten yılların Telekomu yetersiz işler çıkarıyorda bunlar mı iyi iş çıkaracak.
    FTTC için neden üzülüyorsunuz ki hatta T17 altı kabinlerin kapasitesi az olduğu için düşük kapasiteli kabin gelme ihtimali fazla olduğu için FTTB uerine FTTC gelmesini bile tercih ederdim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ö1f1 -- 14 Aralık 2017; 17:10:41 >
    Hocam işin içine maliyet karışıyor da ondan bir de bu durum var. Turkcell bile 4 core fiberi 22 binaya dağıtmış bunlar maliyet diye tek core ring çekseler şaşırmam.

• ULTILIX U kullanıcısına yanıt
    İşte sanırım değerlere bakarak ilk seferde uzak olduğu için reddedildi talep fakat, santrale olan mesafemi gösterince bu kez de port yok dendi. Saha dolabı da en fazla 300 metre kadar uzaklıktadır. Bir sıkıntı var ortada fakat anlayamadım.

• Ö1f1 kullanıcısına yanıt
    Üzülmedim hocam FTTC de kabulum, yalnız saha ekibinde konuştuğum kişi yeni saha dolabı eklenmez dediği için o şekilde söylemiştim. 1 sokakla 50yerine 8 mbit almak üzücü oluyor.

saha dolabı eski tip ise o sadece bağlantıyı sağlar xDSL modülü yoktur içinde.
    https://ahmetozer.org/yazi/t%C3%BCrknet-referans-kodu aşağıda saha dolabının resmi bulunuyor. buna bakarak eski mi yeni mi olduğunu anlayabilirsiniz.
    Ankastrenin üzerinde Yazan SD (Saha Dolabı) numarası ile baktın saha dolabında aynı numara varsa o senin bağlı olduğun dolaptır. Aynı değilse sen o dolaba bağlı değilsindir.
    Kutunun üzerinde yazan numaranın ne olduğunu bilmiyordum hocam öğrendim sayenizde sağolun. Dolap başka bir sitenin içerisindeymiş bulabilirsem karşılaştıracağım. Ama eski tip olduğunu sanmıyorum çünkü adam dolaba kadar 100 geliyor dedi bilmiyorum ne kadar doğru. İlginç olan da şu santrale bu kadar yakınken nasıl böyle hız verebiliyorlar.

• quote:

Şimdi şöyle düşün TT de çalışanların hepsi bu konuda uğraşan kişiler diğerinde ise böyle değil. Firma uzman olsa bile bir sorun olduğunda ISTden uzman firmaya arıza iletilecekte yapılcakta... Herkes durduğu yeri bence iyi bilmeli yani bu belediyenin görevi değil. Zaten yılların Telekomu yetersiz işler çıkarıyorda bunlar mı iyi iş çıkaracak.

Şimdi bende sana gerçek tecrübelerden bahsedeyim. Ben telekomünikasyon sektöründe çalışıyorum sahada çalışan Türk Telekom çalışanlarının hiç bir bilgisi yok. Bağlı olduğum telekom müdürlüğünde çalışanlarında öyle. Ben adamlarla konuşurken "abi sen bunları nereden biliyorsun" diye soranlarla karşılaştım. Senin olduğun bölgede bu şekilde değilse, gerçekten çalışanların hepsi bilgiliyse ne mutlu sana ama benim olduğum yerde böyle değil. Şimdi hiç mi bilgili kimse yok diye soracak olursan tabiki azda olsa var ama onlarda mevki olarak daha yukarıda olduğu için son kullanıcılar hiç bir zaman ulaşamıyorlar.

• Burdaki bilgili arkadaşlara sormak istiyorum. Şimdi benim eski modemin lan portu gigabit ethernet desteği yoktu ve ps4 proya kablo ile bağlıyordum. Yeni gigabit ethernet portlu modem aldım ve kabloyu bağladığımda ps4 düme bağlanmıyor ama pc me bağlanıyor ondada normal lan portu var, ps4 de de gigabit ethernet portu var bu arada. Ps4 ü modemin yanına getirdim ve 1 metrelik cat5 kabloyla taktım direk bağlandı. Şimdi iki tarafta gigabit ethernet portu olduğu için aradaki kablonun cat5 bile olmadığından dolayı çalışmıyordur değil mi? Bilgisi olan varsa yazabilir mi?

• tnrvrd1996 kullanıcısına yanıt
    Cihazlar birbirlerinin gigabit desteği olduğunu anlamıştır. Kabloda 8 pin de bağlanmıştır fakat bu pinlerden bazıları ya hatalı yada hiç bağlanmamış (temassızlık) olabilir.
    Eğer temas sorunu ve yanlış bağlanma sorunu varsa kablo başları yeniden çakılarak düzelebilir . Kısa mesafede kablo türünün çok fazla fark edeceğini düşünmüyorum .
    Bir diğer çözümde gigabit bağlantıyı sağlayan kablonın bir uçtan kesilmesidir. Böylece cihaz 100M üzerinden iletişim kurmaya devam edecek.

Gigabit olarak ve kaliteli bir şekilde problemsiz kullanayım diyorsanız yeni kablo almanızı önerebilirim. hazır yassı UTP kablosuda alabilirsiniz.
    https://tr.aliexpress.com/store/product/SAMZHE-CAT6-Flat-Ethernet-Cable-250MHz-1000Mbps-CAT-6-RJ45-Networking-Ethernet-Patch-Cord-LAN-Cable/2687008_32790826168.html?spm=a2g10.12010612.0.0.3de37c73rTvIzg

hocam acces point var ondaki lan portuna bağlayınca ps4 e bağlanıyor ama.

• 
Sayfa: önceki 333334335336337
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.