Şimdi Ara

TÜRK TELEKOM/TÜRKCELL/TÜRKSAT FİBER OPTİK ALTYAPI ÇALIŞMASI [ANA KONU] (304. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: vestham , davidoff26 Daha Az
2 Kayıtlı Üye ve 2 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
51.351
Cevap
244
Favori
4.013.820
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
104 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 302303304305306
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Ve 2mbps yükleme hızıyla

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ö1f1 kullanıcısına yanıt
    Metro Ethernet'ten iyidir 10/10 veya 20/20'ye 1000 TL istiyorlar.
  • Mr.Data M kullanıcısına yanıt

• NitroNos kullanıcısına yanıt
    bu mesaj silindi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-0EF48BDE1 -- 17 Temmuz 2020; 20:15:24 >
  • Ama çok darboğaz yapmaz mı yav internete giremeyiz 2Mbps uload ile 1Gbps Download da.

• Türk Telekom kurumsaldan çok para kazanıyor. Bir ara bir bankanın olduğu binanın bodrumuna inmiştim en az 2*1 fiber gidiyordu.

• Güzelim Metronet'i yediler, ne güzel simetrik veriyorlardı.

• Türknet ve Alternatif İSS'ler daha uyguna verebiliyor 12 ay veya 24 ay taahhüt verirseniz bu fiyat baya ucuzluyor.
    bu mesaj silindi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-0EF48BDE1 -- 17 Temmuz 2020; 20:15:43 >
  • Forumdan birisi çalıştığı şirket rica minnet TT hattı üzerinden Turknet metro ethernet hizmeti alıyordu sanırım biraz muahbbeti dönmüştü.

multicast ile daha az işlemci kullanılarak yapılabiliyor.
    Unicast ile de multicast sistemi yapılabilir fakat bunun için arada sürekli sunucu olması gerekiyor ve cpu kullanımı olacaktır.
    Biri osi layer alt kısmı biri üst kısmı
  • Netspeed hakkında bilgisi ooan var mı bir çok yere yayılacajlar herhalde.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ö1f1 -- 18 Kasım 2017; 9:37:31 >
    Ne gibi mesela

Bir hisse satışı ya da komple satılması gibi bir şey mi

Kulaktan duyma bilgiler mi zira bir çok pop noktalarına omurga hattı çekiyorlar.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • mcrew kullanıcısına yanıt
    NitroNos kullanıcısına yanıt
    Durum yahu, yanl8ş anladınız daha doğrusu ben yanlış ifade ettim. hızlı henle yapıuorlarmiş da caba bilgisi olan var mı merak ettim, mesaj da biraj şekilli olsun istedim sadece bir bilgim yok yani.

• Ben böyle klavyenin, böyle forumun, hadi yanlış yazdık düzenleyeyim doyorum o da yok, hata veriyor hızlı hamle yapıyorlarmış yazacaktım. Jızlı henbe olmuş.

Netspeed Türknet den daha sağlam adımlarla hareket ediyor gibi. Mustifb nin dediğine göre de dudak uçuklatacak fiyatlarda cihazlar alıyorlarmış. Bu şirketin arkasında kim var merak ediyorum. Ama bu fiyatlarla giderlerse ve kapasite sorunu çekmelerse pazarda güzel bir pay kaparlar.

Bakalım şu an 24 saat çağrı merkezi olayı yok. Sosyal medya yönetimi pek yok. Paylaşımlar biraz amatörce. Dağa güzel bir websitesi olabilir. Facebook da reklam vermeye başlamışlar sponsor bağlantı görüyorum arada. 2018 ortalarında abone sayısında iyi bir noktaya gelirlerse tv reklamlarında da görürüz belki.

• mcrew kullanıcısına yanıt
    Sadece bireysel kullanıcıların trafiklerini taşımayacaklar kurumsal firmaların verilerini taşıyacakları için ciddi yatırım yapıyorlar.

Netinternet ile bir bağı olabilir zira ciddi paralar kazanıyorlar şirketlerden.
  • SON ZAMANLARDA UPLOAD KONUSUNDA YAŞANAN BELİRSİZLİKLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME
    2016 sonunda Türk Telekom upload fiber (VDSL, hipernet dahil) abonelerinin upload hızlarını 3Mbps ve 4Mbps olarak (24Mps ve 35Mbps için 3Mbps upload; 50Mbps ve 100Mbps için 4Mbps upload) güncellemiştir. Abonenin yenilenmiş upload hızlarını kullanabilmesi için hem portta hem de sistemde abonenin upload hızının güncellenmesi gerekmektedir. Port tanımlamaları büyük ölçüde gerçekleştirilmiştir ancak sistem tanımlamarı bitmeden çalışmalar meçhul bir sebeple durdurulmuştur. Bu sebeple bir çok abone porta tanımlı hızı 3 ya da4Mbps olmasına rağmen 2Mbps upload almaya devam etmektedir. Upload konusunda çalışmaların tekrar başlayıp başlamayacağı, başlarsa ne zaman başlayacağı meçhuldur. Bu sorunun bilinnen bir çözüm yolu ne yazık ki yoktur.
    ---------------------------------------------------------------------

NOT:Öncelikle belirtmek isterim ki bu konu hiç bir şekilde reklam ya da tanıtım amacıyla açılmamıştır amaç sadece altyapı sistemleri ile ilgili bilgi vermektir.

Bu konuda Türk Telekom'un Kullandığı altyapı ve internet hizmetleriyle ilgli bilgi vermek istiyorum.
    Öncelikle internet hizmetlerini açıklarsak:

Ultranet: Bilinen ADSL hizmetidir.
    Hipernet: VDSL hizmetidir.
    Fibernet: FTTx hizmetleridir (FTTC hariç)

İnternet Hizmetlerinde Kullanılan Çeşitli Hizmet Modülasyonları
    ADSL: Santralden, eski saha dolaplarından, yeni nesil DSLAM'lardan, T serisi FTTB kabinlerinin bazılarından verilebilir. Ülkemizde kullanılan en gelişmiş ADSL modülasyonu ADSL2+'dır maksimum 24Mbps alınabilir Upload ise 1Mbps ile sınırlıdır.

VDSL: Santralden, yeni nesil DSLAM'lardan, T serisi FTTB kabinlerinin bazılarindan verilebilir. Ülkemizde 17a ve 30a modülasyonları kullanılmaktadır. 17a ile maksimum 100Mbps; 30a ile ise maksimum 250Mbps download hızına ulaşılabilir.

İnternet Hizmetinde Kullanılan Çeşitli Sistemler
    FTTC: Bu sistemde sokaklara saha dolapları yani DSLAM'lar yerleştirilir. Fiberoptik kablo bu kabinlere kadar gider.Kabinden de dairenize kadar bakır kablo gelir. Bu kabinlerden ADSL,VDSL ve PSTN hizmeti alınabilir. Sokağınızda bu sistemden varsa kabine uzaklığınıza göre 100Mbps alabilirsiniz. Türk Telekom'da Tip serisi kabinler kullanılır. Birçok modeli vardır ancak genelde Tip7, Tip5, Tip9 ve Tip1 görülür.

Bir Tip7 kabini
    TÜRK TELEKOM/TÜRKCELL/TÜRKSAT FİBER OPTİK ALTYAPI ÇALIŞMASI [ANA KONU]

Bir Tip3 Kabini

Bir Tip9 Kabini

FTTB: FTTB kabinler 2'ye FTTB sistemler de 2'ye ayrılıyor.

FTTB/VDSL: Bu sistemde fiber kablo binanıza kadar gelir. Buradaki kabine girer kabinden ise binanızdaki normal telefon hattı ile dairenize bağlanır. T serisi kabinler ile verilir bu hizmet. Sadece 17a profili desteği vardır. VDSL ve ADSL hizmeti verilir. VDSL2 17a ile 100Mbps hız alınabilir.

FTTB/Eth: Bu sistemde fiber kablolar binanıza kadar gelir binanizdaki kabine girer. Kabinden dairelere CAT6 Ethernet kablosu çekilir bu sistemde sinyal E-WAN olarak verilir. Turkcell de bu sistemi kullanır. T17 ve üstü T serisi kabinler ya da MDU/KTA cihazları ile verilir. 1Gbps(1000Mbps) hız alınabilir. Aboneye router verilir.

T11 kabini

T19 kabini

T21 kabini

MDU kabini (MDU kabinleri bir çok farklı görünümde olabilir, tek model değildir. Ancak bu fotoğraftaki MDU, Alcatel kartlı MDU'dur son zamanlarda konulmaktadır.)

Router

FTTH: Bu sistemde fiber kablo daireye kadar gelir binada yine bir kabin bulunur. 1Gbps (1000Mbps) hız alınabilir. Aboneye ONT+Router ya da fiber kaseti+ONT+Router verilir.

FTTH Kabini

En gerideki Fiber kaseti, ortadaki ONT en öndeki Router

------------------------------
    Türk Telekom'un 2017 3Ç raporlarına göre 246 bin km fiberi vardır.

İnternet Hizmeti Seçimi Üzerine
    Bu konuda ilk söylenebilecek şey mümkün olan en iyi bağlantı şeklini kullanın. Yani bölgenizde VDSL ya da Fiber var ise ADSL kullanmanız pek doğru bir karar olmayacaktır. VDSL kullanacaksanız en yakın santrale gidip hat değerlerinizi kontrol ettirin böylece hattınızın desteklediği hıza göre tarife seçmenizde yardımcı olacaktır. Eğer binanızda birden fazla ISS'in fiber hizmeti ya da VDSL erişimi varsa firmadan çok hangi firmada size uygun paket var diye bakmanız daha doğru olacaktır zira firmaların sunduğu hizmetler arasında pek fark yok. Diğer ISS'lerde biraz daha yüksek Upload hızı (Turkcell 5mbps [ancak kotası var], Vodafone 4mbps (kendi altyapısında belli tarifelerde 10Mbps), TÜRKSAT 4mbps)

Altyapı Sorgulama
    Türk Telekom Kapsama Haritası: (Bu Harita ile ayrıca TT WİFİ, LTE gibi hizmetleri de sorgulayabilirsiniz.) [HARİTA]https://bireysel.turktelekom.com.tr/...r/default.aspx
    Fixnet ALtyapı Sorgulama: (Türk Telekom Altyapısını Sorgular) [DETAYLI]https://www.fixnet.com.tr/anasayfa
    Millenicom Sorgulama: (Türk Telekom Altyapısını Adrese Dayalı Sorgular)https://www.milleni.com.tr/fiber-nerede (***Sorgulamada Tavsiyemiz***

Aynen Seabone sıkıntılı. Trakya'da yurtdışı çıkışını bir ay öncesine kadar Interoute üzerinden yapıyordu Turkcell, onun da iki hattı var bölgede. Bir aydır ise performansta bir gariplik var, bazı siteler bazı CDN'lere çok yavaş erişiliyor falan, ne oluyor diye bir trace çektim; trafik Seabone üzerinden verilmeye başlanmış.
  • 
Sayfa: önceki 302303304305306
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.