Şimdi Ara

TÜRK TELEKOM/TÜRKCELL/TÜRKSAT FİBER OPTİK ALTYAPI ÇALIŞMASI [ANA KONU] (1736. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir - 5 Masaüstü
5 sn
51.351
Cevap
244
Favori
4.013.825
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
104 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 17341735173617371738
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Millenicom'u test etmek lazım komşu fiber'e geçirin diyordu millenicom kullanıyor onda bir test yaparım artık SOL'u kullanıyor ya şimdi netspeed TT'yi kullandığı için yorum yapmam doğru değil.
  • NitroNos kullanıcısına yanıt
    en azından düzelme ihtimali var solnet için o ihtimal 0...

Tracing route to 81.212.213.240 over a maximum of 20 hops

1 4ms 2ms 1ms 192.168.1.1
    2 8ms 6ms 7ms 10.7.0.1
    3 12ms 7ms 7ms 10.36.5.106
    4 7ms 11ms 17ms 10.40.120.1
    5 9ms 7ms 7ms 10.40.120.6
    6 19ms 23ms 19ms 10.40.141.49
    7 19ms 19ms 19ms 10.40.140.41
    8 19ms 22ms 21ms 10.40.131.1
    9 19ms 19ms 19ms 10.38.218.193
    10 26ms 26ms 27ms 212.156.150.29
    11 27ms 27ms 30ms 212.156.252.117
    12 27ms 26ms 30ms 212.156.120.114
    13 30ms 25ms 31ms 81.212.213.240

Trace complete.
  • Yok tam aksine o zamanlar daha fazla Huawei kullanılıyordu. Şimdi çoğu cihaz Alcatel ve Juniper oldu. SSR - Redback olarak TT hep %90 Ericsson kullanırdı hala aynı. Ama ayrılan kapasite olarak değişiklikler oldu örneğin aboneler 500-600 gruplar halinde 2015'ten bu yana 10 Gbps/1 Gbps Half Duplex portlara bağlıydı hala aynı. 2015'ten bu yana fiber kullanan abone sayısı arttı AKK uygulaması kaldırıldı ama portlar aynı kaldı. Sansür işi bayağı bir abartıldı, tasarruf diye saçma sapan şeylere kalkıştılar. Gayrettepe'de 4 tane SSR vardı, 2-3 kez modem resetlediğinizde diğer cihazdan çıkış yapardınız. Şimdi istediğiniz kadar deneyin bir tane cihaz olduğu için seçeneğiniz yok. Verimlilik diye fiber kabloları sonlandırdıkları access switchlerde sanallaştırma yoluna gittiler örneğin 10 tane kabinden gelen fiber kabloyu tek kabloda birleştirdiler. Hadi 10 kabloyu tek kabloda birleştirdiniz ama bari çekirdek sayısı tutsaydı ama onda da tasarrufa geçtiler 10 kablonun toplamı atıyorum 20 core yapıyordu şimdi 10 kabloyu 6 core'luk kabloda toplamayı başarmış adamlar. Yani kabin başına bir çekirdek bile düşmüyor.

Şimdi artık kar ediyoruz, zarardan kurtardık diye övünüyorlar ama verilen hizmet kurumsal bazda bile geriye gitti. Hele yeni kurdukları FTTH sistemler var birkaç yıl sonra ADSL'den daha kötü hizmet verecek fiber sisteme sahip olarak bir dünya rekoru kırmaları olası.

• mustifb M kullanıcısına yanıt
    FTTH sistemlerde ne gibi sorunlar olabilir ki hocam verdikleri fiber kasetinden belli 3 kere ekip geldi adi bir marka takmışlar 8 aboneye indirdiler.
  • detanaoq kullanıcısına yanıt
    ISS'den bağımsız Türkiye'de bireysel kullanıcı için internetin düzelme ihtimali artık yok. Kurumsal bazda bile bir geriye gidiş varken bireysel için düzelme umudu yok.
  • NitroNos kullanıcısına yanıt
    Siz birde onun çoklama, sanatral tarafına bakın. Önceden Turkcell'i gülerdik adamlar tek core kabloyu 20 binaya dağıtmış diye en azından adamlar yayılmıyor yani 20 bina sayısı artmayacak. Ama TT'de aynı fiber kabloya her gün yeni bir binayı dahil ediyorlar, kasetler zaten evlere şenlik lazer kaçıranı mı dersiniz bakırdan beter her gün değişken sinyal değerleri mi hepsi var. Bende 1 haftada nasıl fiber yapacaklar diyordum 1 haftaya bile gerek yok ki o şekildeki fiber birkaç saatte biter.
    ucuz etin yahnisi... iddia ediyorum 20 yıl daha fiber kablolama iş ile uğraşacak bu ülke ne önem veren ne destek veren var. lafla peynir gemisi yürümüyor.
    2-3 gündür problem yaşamıyorum. Verimlilik adı altında bu saçma hareketin ellerinde patladığını erken görmeleri biz kullanıcıların lehine olmuş.
    Bence tasarrufu yanlış yerde arıyorlar. En büyük tasarrufu NTT kullanmak yerine Telia-Cogent-GTT-CL(Level3)'e geçerek yaparlar. Amazon bile bir çok veri merkezindeki NTT bağlantısını sonlandırdı.
    https://aws.amazon.com/tr/directconnect/partners/

Buradan da görülebilir, sadece birkaç veri merkezinde mevcut. Onun dışında Avrupa'nın büyük veri merkezlerinin çoğunda bile NTT peering yok ki küçüklerde zaten hiç yok. Sadece facebook-twitter gibi yerlere erişmek için kullanılıyordu onlara da direkt bağlantı kuruluyor uzun zamandır zaten. Hala bu pahalı ve işe yaramayan sağlayıcıyı neden kullanıyorlar anlamış değilim. Tüm NTT peeringini yukarıdaki firmalarla anlaşarak onlar arasında dağıtsalar hem müşteriye olumlu yansıyacak, pingler ciddi manada düşecek, hem de tasarruf etmiş olacaklar. En büyük örnek bu konuda da sıkça dillendirdiğimiz Valve Viyana sunucuları. Bükreş'te NTT'ye aktardığı için Frankfurt turu atarak gidiyor. Telia'ya aktarmış olsa Bükreş-Viyana arası hatları mevcut direkt gitmiş olacak.

Bunun gibi bir çok örnek verilebilir tasarruf ederken kaliteyi arttırmaya yönelik. Ancak bahsettiğiniz "ben bilirim" kafası maalesef hala çok etkin.

Fiber için ise aslında şu an bu şekilde yapılmasına bile razıyım. Çünkü asıl maliyetler olan kazı ve cihaz maliyetleri şimdiden karşılanıyor. Başa düzgün bir yönetim geldiğinde de fiber kablo sayısını çoğaltıp altyapıyı düzgün hale getirmek çok daha basit olsa gerek. Yanılıyor muyum?

• StaatSanWalt kullanıcısına yanıt
    Hayır, santrale olan mesafeniz önem arz etmeyecek, FTTx olduğu için.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • empire1530 E kullanıcısına yanıt
    FTTC sistem bu. 17a modülasyonu ile 100Mbps, GigaDSL ve G.fast. ile 1Gbps, 35a ile de belirsiz bir hız verebilir 200Mbps'den fazla olmak kaydıyla.

• RefiUlunay R kullanıcısına yanıt
    Hayırlı olsun.

• Frankurt ping 37 ms

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    Şu saatten sonra turk telekom 512 Kbps verse hic ses etmeden kullanırım bu ülke de adalet var

• smart0201 kullanıcısına yanıt
    Alakasını anlamadım derken, NitroNos'a yazdığım mesajı alıntılamışsınız hocam. Ondan dolayı anlamadım yazdım. Ping gayet iyi. Turkcell, Leaseweb sunucusuna iyi gecikme değerleriyle ulaştırıyor. Bunu daha önceden de görmüştüm.
  • HAKANKALLA H kullanıcısına yanıt
    Hocam sorun Telekom tarafında değil, oradan haliyle bir sonuç çıkmaz. Wifi yayınında bir sıkıntı var.

Bilmiyorum maalesef hiç Asus marka network cihazı kullanmadım.

• Bgrn7 kullanıcısına yanıt
    Muhtemelen SNR çok düştüğü için hat sıkıntı yapıyor.
    En yakın müdürlükte repartitörle görüşün arayüzden 8Mbps profiline düşürmelerini rica edebilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ö1f1 -- 4 Şubat 2020; 22:55:30 >
  • Fark etmedim

Bu gün turk telekom il müdürlüğünde modem unutdum kafa yerinde değil kusura bakmayın

• Yeni kurulan altyapı ve konulan cihazların kalitesizliğine ithafen, altyapım 2019 Haziran ayında tamamlandı ve cihazlar 10 Haziran 2019'da konuldu. Görsellerini konuda da paylaşmıştım, kurulan cihaz Nokia GPON G-24240E-P 24 Portlu, FTTB-Eth altyapı mevcut. Modem arayüzünde ise cihazdan modemime atanan lokal IP adresi görünüyor.

TÜRK TELEKOM/TÜRKCELL/TÜRKSAT FİBER OPTİK ALTYAPI ÇALIŞMASI [ANA KONU]

Bu da erişim sürem:

TÜRK TELEKOM/TÜRKCELL/TÜRKSAT FİBER OPTİK ALTYAPI ÇALIŞMASI [ANA KONU]

Peki bunun binadaki cihaza ait IP olduğunu nereden anlıyorum? Santralde kurulu cihaza ve bu IP adresine ping atarken upload yapıyorum. Santraldeki cihaza olan ping uçarken bu cihaza olan ping oynamıyor, stabil aynı kalıyor. 100M Full Duplex bağlantım mevcut. 94Mbps ile 100M ethernet'in sınırında indirme yaparken de yine santrale olan ping 1000'lere fırlarken bu cihaza olan ping stabil 19ms oluyor.

Özetle yeni yapılmış ve cihazları yeni konulmuş FTTB altyapıda binadaki cihaza erişim sürem 3ms ortalama.. VDSL'de bile 3ms düzeylerine indi. FTTB/Eth'de bunu görmek gerçekten üzücü.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi k8s -- 4 Şubat 2020; 22:58:37 >

• sazansavar kullanıcısına yanıt
    81 ilde çalışmalar sürüyordur, bağlı ilçe müdürlüğünden planlama ile görüşüp bilgi alabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ö1f1 -- 4 Şubat 2020; 22:57:40 >
  • 
Sayfa: önceki 17341735173617371738
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.