Şimdi Ara

Tüketim değerleri saçmalığı (2. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
56
Cevap
0
Favori
2.875
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Tüketim değeri vermeyi bile bilmiyorsunuz. Hala kuruş/TL hesabı yapanlar var. Bir kere İstanbul'daki benzin ile Erzurumdaki benzin aynı para değil. Ve sürekli fiyat değişiyor. tüketim verecekseniz en az 1000km şehiriçi/dışı karışık olarak hesaplayın ekonomi yapacağım diye kasmadan kullanın (çünkü normal kullanımınız bu) depoyu birkaç kez fulleyerek 100km/lt cinsinden hesaplayın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: otomobilci_x

Dünya'da en önemli ve pahalı şeylerden birisi bilgi diğeride tecrübedir. Bilgi tecrübeli ellerde yoğrulursa bir çok kişinin işine yarar. Bilgiye ulaşabilmek içinde işlecek veri gerekir.
    Bu bağlamda yakıt tüketim verileri adı üstünde bir veridir ve mahir ellerde bilgiye dönüşür.
    Herkes her veriyi okuyamaz ama işi bilenler veriyide okuyor veriyi paylaşanın niyetinide o yüzden bol bol veri paylaşın hem araç hakkında bilgi veriyorsunuz hemde kendiniz hakkında
    Tamam da ben aracımla şehir içinde 3.8lt yakıt ortalaması yakaladım, bunu paylaşsam doğru olur mu? Bu bilgi ne kadar güvenilir olur?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Olayı çok iyi anlatmışsınız. En az 1000km şehir içi/dışı karışık kullanım sonucu ortalama litre/100km... Budur.

Buna rağmen; ne kadar şehir içi, kaç kilometre ortalama hız, hangi yoğunlukta trafik (kaç kez dur-kalk yapıldı) gibi etkenler mutlaka tüketim farklılığı yapacaktır elbette ama yine de daha doğru sonuçlar elde edilebilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bulentcandan -- 7 Eylül 2018; 14:54:19 >
  • Mesela böyle http://www.fuelly.com siteler var. Binlerce insan, binlerce araç için, binlerce kez yakıt yüketim istatistiğini paylaşmışlar ve ortaya grafik şeklinde sonuçlar çıkmış. Ha, sizin koşullarınız daha uygundur; ortalamada 1-2 litre daha az yakarsınız.

• quote:

Orijinalden alıntı: macropolo

Tamam da ben aracımla şehir içinde 3.8lt yakıt ortalaması yakaladım, bunu paylaşsam doğru olur mu? Bu bilgi ne kadar güvenilir olur?

Alıntıları Göster
    İyi ki paylaşmadın şimdi yani öyle mi? Bu bilgi doğru ve güvenilir olmadığını biliyorsun. Nasıl değer vermen gerektiğini anlattım. Yakaladığın değeri vermiceksin zaten. yaklaşık 700km şehiriçi + 300km şehirdışı yap lt/100km cinsinden hesapla bakalım kaç çıkacak. Bu 1000km yi yaparken sanki ölçüm yapmıyorsunuz gibi kullanacaksın yani sollamalarda falan hızlanıcan sık sık durkalk yapıcan şehirdışı otobanda 110-120km/h hız yapıcan vs vs. Yani normal kullanacaksın. Yokuş aşağı salayım gaza basmayayım diye kasmıcan onu demek istedim. Hatta en doğrusu daha uzun kmler boyunca sıfırlama yapmamaktır. 1 yıl sıfırlama mesela aldığın yakıt fişlerini biriktir kaç lt almışsın topla. işte en doğru tüketim odur.

• quote:

Orijinalden alıntı: cervinff

İyi ki paylaşmadın şimdi yani öyle mi? Bu bilgi doğru ve güvenilir olmadığını biliyorsun. Nasıl değer vermen gerektiğini anlattım. Yakaladığın değeri vermiceksin zaten. yaklaşık 700km şehiriçi + 300km şehirdışı yap lt/100km cinsinden hesapla bakalım kaç çıkacak. Bu 1000km yi yaparken sanki ölçüm yapmıyorsunuz gibi kullanacaksın yani sollamalarda falan hızlanıcan sık sık durkalk yapıcan şehirdışı otobanda 110-120km/h hız yapıcan vs vs. Yani normal kullanacaksın. Yokuş aşağı salayım gaza basmayayım diye kasmıcan onu demek istedim. Hatta en doğrusu daha uzun kmler boyunca sıfırlama yapmamaktır. 1 yıl sıfırlama mesela aldığın yakıt fişlerini biriktir kaç lt almışsın topla. işte en doğru tüketim odur.

Alıntıları Göster
    Farkında değilsiniz belki ama aynı şeyleri anlatıyoruz. Her gün yakıt konuları açılıyor, bunların kaç tanesi uzun dönem kullanım verisi? Şehir içi eğimde 10dk ortalama yapan "aracım 4lt tüketti" diye konu açıyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: macropolo

Alıntıları Göster
    Ben 3.8 yaktım yada ben 15 litre yaktım tabiki doğru olmaz.
    şartlar belirtilerek yapılan yakıt verileri anlamlıdır.
    örneğin şehir içi bir tüketim verisi paylaşılacaksa bunun belli koşulları vardır, şehir dışında bir veri paylaşılacaksa bununda belli koşulları vardır.
    ben yıllardır bu koşulların neler olması gerektiği, yakıt verilerinin nasıl okunması gerektiğiyle ilgili bilinçlendirmeye yöenlik çalışmalar yapıyorum ve görüyorum ki insanlar bu konuda bayağı bilgileniyorlar ancak herkesin tabi her konuda bilgili olması beklenemez.

Eğer vaktiniz varsa şehir içi yakıt tüketimi verilerinin nasıl olması/okunması gerektiğiyle ilgili şu konumu inceleyiniz oldukça kapsamlı bir çalışmadır.

https://forum.donanimhaber.com/sehir-ici-yakit-tuketimi-nedir-ne-degildir--122367671#122367671

• quote:

Orijinalden alıntı: Sönmeyen Arıza Lambası.

Geçen bir yakmışım. Aman Yarabbi
    3.6l/100km

Çok yakmışsın benim araç 2.7 leri gösteriyor.şaka değil

• quote:

Orijinalden alıntı: mjordan2345

Çok yakmışsın benim araç 2.7 leri gösteriyor.şaka değil

Alıntıları Göster
    Öyle yaksa yaksa ya 1.2 tdi yakar, ya da 1.4 hdi

• Geçen bir yakıt kasmışım, ortalama tüketim 59 litreden başladı eve varana kadar biraz düştü. İlk 100 m ortalaması 51.8 :

Tüketim değerleri saçmalığı

Otobanda 200 km ortalaması da bu, 4.9 litre :

Tüketim değerleri saçmalığı

Sonuç : şartlar arasındaki fark

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MaDMaxiBo -- 7 Eylül 2018; 19:45:34 >

• quote:

Orijinalden alıntı: cervinff

Alıntıları Göster
    Hocam ben ne yapayım araba 99 saatte trip bilgisini sıfırlıyor. 1000 km verisi toplayamıyorum arabada

İşin komedi tarafı 2002 Doblom genelde aküsü bitene kadar sıfırlamazsam 100 saatin üzerinde ve 1000 km üzerinde sayabiliyor ama genelde aküsü bittiğinden oto sıfırlama devreye giriyor

1.3 95HP Fiorino'mun tüketim son 6000 ortalaması 6.6 litre. Son 2000 kilometredir hunharca gazlayarak aldığım değerler. Gerçi geçen ort. Tüketimde 9.4 değerini yakaladım.

Edit: ortalama hız günden güne değişse de 18~25 arası.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ..Raptor.. -- 7 Eylül 2018; 23:14:12 >

• dadas2558 kullanıcısına yanıt
    Mazot 6,24 ₺ ise ortalama 5.4 L / 100 km yakmış ki normal beklenen değer

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • webbie kullanıcısına yanıt
    Milletin 3-5 lt.yaktigi forumda,linç ederler seni.aman deyim sakin kullanmaya devam et

• ntr34 kullanıcısına yanıt
    Söylediğim veriler 5.80 iken olandı

• Çok haklı bir konu. Adam çıkıyor tüketim kasıyor 50-100 km sonra "benim arabam şu kadar yakıyor" diyip geçiyor. Veya işe çevreyolundan gidip geliyor, uzun dönem yakıtını da "ben şehir içi bu kadar yakıyorum şu araç ile" diye gösteriyor. Yav yakıyorsun da hangi rotada, hangi trafik yoğunluğunda, hangi kullanım tarzıyla yakıyorsun onu.

Tamam senin aracın öyle yakıyor, senin rotan o kullanım tarzın o, değiştirecek halin yok ama onu belirtmelisin, genel geçermiş gibi yazmamalısın.

Ortalık dizelden az yakan benzinli doldu... Yersek

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • dadas2558 kullanıcısına yanıt
    O zaman yaklaşık 5,8 L / 100 km ye gelir hesap.👍🏻

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 50 kmlik inişte bilgisayarı sıfırlayıp gaza bile basmadan 2,5/3 yaktım diyeler var
    Aynı yolu çıkarken aldıkları ortalamayı buraya atmıyorlar nedense.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sönmeyen Arıza Lambası.

Öyle yaksa yaksa ya 1.2 tdi yakar, ya da 1.4 hdi

Alıntıları Göster
    No no no nooo 1.3multijet dostum.Anlık yakıt tüketiminde 100 le sabit giderken 36 km/l görüyorum hesabı yap burda hergün 80 km yol gidip geliyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: mjordan2345

No no no nooo 1.3multijet dostum.Anlık yakıt tüketiminde 100 le sabit giderken 36 km/l görüyorum hesabı yap burda hergün 80 km yol gidip geliyorum.

Alıntıları Göster
    Birde derler ki 1.3 mj çok yakar

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.