Şimdi Ara

Trabzon’da pistten çıkan Pegasus uçağının korkutucu drone görüntüleri (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
120
Cevap
0
Favori
5.122
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Başlıkta korkutucu denmiş lakin bu gibi olayların olma olasılığı düşük olsa da risk faktörüne göre yıkıcı şiddette olması sebebiyle aslında her an olabilecek şeyler bu durumlar. İşin asıl ilginç yanı türkiyede hala havacılık kazalarını araştıracak bir büronun olmaması. Uçak kazası raporunu izleyenler bilirler amerikada federal hava güvenliği bürosu NTSB var. Ve çok deneyimli uzman bir kadrosu var. Bu tip olayları cok iyi analiz ediyorlar. Lakin türkiyedeki durum biraz esnaf kafası gibi. Havacılık kazaları ile ilgili deneyimi olmayan uzman olmayan adamlar tvde bu kazayla ilgili açıklama yapıyor. Hatta uçak mühendisi olmak bile yetmiyor bu tip kazaları yorumlamak için. Garip bi ülkeyiz.

• Ben uçak park etmeden kemerlerini çıkarıp tavandaki valizlerini almaya çalışanların bir daha böyle bir şey yapıp yapmayacaklarını merak ediyorum.

• Misafir 25 dakika önce

Uyyy haçan sola döneceğuduk

0

5

Misafir 32 dakika önce

Frene basım derken gaza bastı haralde ..

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Pegasus trabzonda basın mensuplarına yolcularla röportaj yapmaya izin vermedi ahaber bunun üzerine canlı yayın yaptı yolcularla engel olamadılar

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Trabzon havalimani tek taraftan inis kalkisa uygunlugu olan,yaklasma ve ucus limitleri yuksekki bu kotu bir ozellik yardimci yaklasma sistemlerinin sinirli oldugu,yan ruzgarlari etkili,ucusa yedek meydan olarak bile istemeden alinan,dispecerler ve pilotlarin sevmedigi bir meydandir.

Durduktan sonra nasil olmus ilginc ki ata meydanina standar disi kullanilamayan bir piste izin verenler boyle riskli projelere birsey demez.

• quote:

Orijinalden alıntı: Evoque

Biri de demiyor ki havaalanı çevresinde bu drone nasıl böyle rahat uçup görüntü almış.

Umarım görüntüler resmi kaynaklardandır zira aksi başka bir skandalı işaret edecek.

Demeye gerek olduğunu sanmıyorum, uçuşa yasak olsa çoktan o görüntüyü yollayanı öttürürlerdi.

Haber ajansının drone u olduğunu duymuştum.

• Dünya trend listesinde 6. sırada şu anda bu haber:

Bayıldığım bir yorum da alatta :))

Trabzon’da pistten çıkan Pegasus uçağının korkutucu drone görüntüleriTrabzon’da pistten çıkan Pegasus uçağının korkutucu drone görüntüleriTrabzon’da pistten çıkan Pegasus uçağının korkutucu drone görüntüleri

• 1950'lerden beri hava trafiğine açık olan ve özellikle son yıllarda yılda 4 milyondan fazla yolcunun gidip geldiği, binlerce uçağın inip kalktığı bir havalimanında, bir uçak muhtemelen bir hata veya teknik bir nedenle pisten çıkmış olabilir. Daha önce böyle bir şeyin yaşanmamış olması, pilot hatası veya teknik arıza sorununu öne çıkarıyor. Burada önemli olan can kaybının olmamasıdır.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Cilehta

quote:

Orijinalden alıntı: IraArel

Pist kısa diyorsunuz da görüntüde uçak piste paralel gidip pist kısa geldiği için çıkmamış pistten.
    Piste paralel girmiş.

Paint terkle anlatayım.
    Trabzon’da pistten çıkan Pegasus uçağının korkutucu drone görüntüleri

uçak paralel nasıl insin la 5 metre bile etmeyen yere

Önce paraleli öğren sonra gül ki gülünecek duruma düşme la.

• Opera browserda ilk sayfada haber :D

Uçak sayesinde reklamımız oldu

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Cilehta

quote:

Pist kısa diyorsunuz da görüntüde uçak piste paralel gidip pist kısa geldiği için çıkmamış pistten.
    Piste paralel girmiş.

Paint terkle anlatayım.

uçak paralel nasıl insin la 5 metre bile etmeyen yere

Önce paraleli öğren sonra gül ki gülünecek duruma düşme la.

tamam işte paralel inmesi ne demek pistin yanından düz şekilde pistin yanı dediğin yerde deniz anladın

• quote:

Orijinalden alıntı: Orodruin

Başlıkta korkutucu denmiş lakin bu gibi olayların olma olasılığı düşük olsa da risk faktörüne göre yıkıcı şiddette olması sebebiyle aslında her an olabilecek şeyler bu durumlar. İşin asıl ilginç yanı türkiyede hala havacılık kazalarını araştıracak bir büronun olmaması. Uçak kazası raporunu izleyenler bilirler amerikada federal hava güvenliği bürosu NTSB var. Ve çok deneyimli uzman bir kadrosu var. Bu tip olayları cok iyi analiz ediyorlar. Lakin türkiyedeki durum biraz esnaf kafası gibi. Havacılık kazaları ile ilgili deneyimi olmayan uzman olmayan adamlar tvde bu kazayla ilgili açıklama yapıyor. Hatta uçak mühendisi olmak bile yetmiyor bu tip kazaları yorumlamak için. Garip bi ülkeyiz.

neresinden baksan 3. dünya ülkesiyiz, ntsb falan bulamazsın burda, ülke esnaf kafasıyla yönetiliyor. kanun-düzen-devlet otoritesi olmayınca böle oluyor.

örnek1: belediye çukur kazar, yağmur suyuyla dolar, küçük çocuklar içine düşer ölür, reis yeni bir kanun veya düzenleme çıkarmaz bu işler için ama gider cam filmiyle uğraşır.

• Resimlerde her iki motorun thrust reverseları kapalı.
    Speedbrake down görünüyor bu bizim mesleki terim yani iniş sorunsuz olmuş.Taksi esnasında sağ motor toga moduna geçmiş 737 ng lerde çok sık rastlanan başa geldiğinde smilatör eğitimlerinde bile zor kurtarılan toplanan bir hadise.İncelem sonucunda zaten sonuç dediğimle aynı çıkacaktır.Geçmiş olsun.Kırımsız iyi inişler herkeze

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi travegostar -- 15 Ocak 2018; 21:45:16 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: dr20mouse

quote:

Orijinalden alıntı: Barni Moloztaş

quote:

Yere cakilmamis pistten çıkmış en kötü denize giderlerdi abartılacak birşey yok videolara baktım son nefesini verecek kadar korkmuş millet havada olsalar anlarım.

O an sen orda olsan, sende panik olurdun bence

Yok oturur milletin birbirini ezip çıkmasını beklerdim en son ben çıkardım. Camdan gözüküyor zaten pistten çıktığı niye panik olayım havadayken motorlar mi durdu sanki.

Hic ucak yolculuğu yaptınız mi ,pisti pas gecen bir ucakta bulundunuz mu veya asiri yagis altinda ucak yolculugu yaptiniz mi bilmiyorum ama olay sizin sandığıniz kadar basit değil. Ne kadar sert bir inis olduğunu tahmin bile edemezsiniz. Ustelik kontrolden cikmis bir ucagin icindesiniz ve basiniza ne gelebilecegini plotlar bile bilmiyor.

Dolayısıyla durum bahsettiginizden biraz farkli. Korkmaya bilirsiniz ancak o ortamda olmadan atip tutmak, sacmalamaktan oteye gitmez.

• quote:

Orijinalden alıntı: nightsoldier

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Barni Moloztaş

quote:

Yere cakilmamis pistten çıkmış en kötü denize giderlerdi abartılacak birşey yok videolara baktım son nefesini verecek kadar korkmuş millet havada olsalar anlarım.

O an sen orda olsan, sende panik olurdun bence

Yok oturur milletin birbirini ezip çıkmasını beklerdim en son ben çıkardım. Camdan gözüküyor zaten pistten çıktığı niye panik olayım havadayken motorlar mi durdu sanki.

Hic ucak yolculuğu yaptınız mi ,pisti pas gecen bir ucakta bulundunuz mu veya asiri yagis altinda ucak yolculugu yaptiniz mi bilmiyorum ama olay sizin sandığıniz kadar basit değil. Ne kadar sert bir inis olduğunu tahmin bile edemezsiniz. Ustelik kontrolden cikmis bir ucagin icindesiniz ve basiniza ne gelebilecegini plotlar bile bilmiyor.

Dolayısıyla durum bahsettiginizden biraz farkli. Korkmaya bilirsiniz ancak o ortamda olmadan atip tutmak, sacmalamaktan oteye gitmez.

Bindim pisti pas geçme olayını da yaşadım hatta ilk uçağa bineceğim zaman uçaktan çok korkuyordum da. Yok işte öyle kötü böyle kötü Kemal Sunal uçak korkusundan kalp krizi geçirmiş filan diye çevremden çok geri bildirimler alınca uzunca bir süre uçağa binmedim hiç.

Sonra işim düşünce mecbur binmek zorunda kaldım ve uçağın pistten ilk kalkış anındaki bir anda hızlanması yüksek tork var ya hayatımın en güzel en eğlenceli haliydi. Uçak kalktıktan sonra boşuna korktuğumu beni korkutanların boşuna korkuttuğunu anladım ve kendilerini saygıyla (!) yad ettim.

Havada pisti pas geçme olayını da Ankara Esen Boğa havalimanına iniş yaparken yaşadım o da çok zevkliydi bir anda koltuğa yapışmak bana zevk veriyor. İlerde umarım yüksek torklu aracım olurda bu zevki sürekli yaşarım.

Ayrıca uçak kazayı yere indikten sonra yaptı. Piste indikten sonra aprona geri dönmek için manevra yaparken sağ motor bir anda kontrolsüz şekilde hızlanıp uçağı yoldan çıkarmış ve pistten aşağı düşmüş.

Benim kızdığım olay uçak yerdeyken bu kazayı yaptığında sanki havada motorları durmuş gibi panik ortamı yapılıp uçağın içinde izdiham yaşanması ve savaş alanındaymış gibi çığlıklar atılıp olayın abartılması oldu. O uçakta ben olsatdım kesinlikle uçaktan en son inen yolcu ben olurdum. Birilerinin ayakları altında ezilip ölmek veya birilerini ayaklarımla ezip öldürmek istemem.

Edit: Eklemeyi unutmuşum geçen sene İstanbuldan-Trabzona uçakla giderken karadeniz bölgesinde bol türbilanslı bir yolculuk yaptım hava yağmurlu olduğu için o türbilans bile çok güzel derinlerden biri tokmak vuruyormuşcasına hissediyorsunuz bir boşluğa düşüp tak diye keskin bir şekilde boşluktan çıkmakta zevkli. Trabzon havalimanına inerken yağmurdan göz gözü görmüyordu neredeyse koşa koşa aprona gitmiştim ama tabikide sırık sıklam oldum gidene kadar. Hatta o seferi yapan kaptan pilot yabancıydı yani Türk değildi şarşırmıştım da.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dr20mouse -- 15 Ocak 2018; 21:40:52 >

• Bu uçaktan nasıl indi yolcular? Slidelar neden açılmadı?

• quote:

Orijinalden alıntı: Arif

Bu uçaktan nasıl indi yolcular? Slidelar neden açılmadı?

Harbiden yav 170 tane yolcuyu nasıl indirdiler o koca uçaktan acaba?

• Goruntuleri mobilden goremiyoruz reklam geliyor. icerik var goremiyoruz bos bir reklam sayfasi. Su forum her gecen gun daha kullanissiz hale geliyor.

• Youtube Dünya trend listesinde 4. sıraya çıktı an itibarı ile....
    https://www.youtube.com/watch?v=T5ITSG6KGlc

Hala gülüyorum şu yoruma :))))))) :

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ferhatas -- 16 Ocak 2018; 0:56:35 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Orodruin

Başlıkta korkutucu denmiş lakin bu gibi olayların olma olasılığı düşük olsa da risk faktörüne göre yıkıcı şiddette olması sebebiyle aslında her an olabilecek şeyler bu durumlar. İşin asıl ilginç yanı türkiyede hala havacılık kazalarını araştıracak bir büronun olmaması. Uçak kazası raporunu izleyenler bilirler amerikada federal hava güvenliği bürosu NTSB var. Ve çok deneyimli uzman bir kadrosu var. Bu tip olayları cok iyi analiz ediyorlar. Lakin türkiyedeki durum biraz esnaf kafası gibi. Havacılık kazaları ile ilgili deneyimi olmayan uzman olmayan adamlar tvde bu kazayla ilgili açıklama yapıyor. Hatta uçak mühendisi olmak bile yetmiyor bu tip kazaları yorumlamak için. Garip bi ülkeyiz.

benim bildiğim her ülkenin kendi kaza kırım ekibi olur (bizimde kesin vardır) ancak birde üretici ve uluslararası durumu oluşuyor (hata nereden kaynaklandı bunu tam anlayıp karara bağlamak için)

bu işler o kadar basit değil ,misal üreticinin büyük bir hatası varsa tazminat vs. için bir sürü dava açılmalar ,prestij kaybı gibi faktörler var
    ayrıca üretimden kaynaklı bir hata varsa ,o tespit edilip üretici firma tarafından düzeltici işlemler yapılıp ,tüm dünyada bu uçağı kullanan firmalara düzeltme yada bu gibi durumlarda yapılacak işler anlatılan bir yazı gönderilir

ayrıca ülkemizde çok sayıda uzmanımız da var ,bu ülke havacılık işine yeni girmedi

genelde bu tür kazalarda ilk saatler tahminler üzerine konuşulur (bu her ülkede böyledir) ,birde magazinsel yaklaşanlar da olmuyor değil ama onları pek ciddiye almamak gerekiyor

diğer konu ise bu olay gerçekten çok korkutucu bir olay ,korkutucu olması için onlarca insanın ölmesi gerekmiyor ,bu kaza Allah'dan çok basit atlatılmış

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi C.CEMİL -- 16 Ocak 2018; 1:31:25 >

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.