Şimdi Ara

Toyota'dan yeni kompakt SUV: 2020 Toyota Raize (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
88
Cevap
0
Favori
3.669
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: x2yk

Olayı daha şöyle anlatayım, ben almadım bu laptop 'u yani almak isteyen ben değilim ama olayı bizzat yaşadım, abd 'De 11 yıl yaşamış ve Türkiye 'ye dönmüş olan bir tanıdığım bilgisayardan anlıyorum diye bir gün beni yanına çağırdı ve bak şu sitedeki modellere dedi kendisi bu siteden zamanında alıyormuş abd 'de iken ben dedim daha ucuz bulabileceğimiz siteler yok mu alalım diye o dedi burası bilinen yer dedi abd olarak tamam dedim inceledim birçok ürünü birkaç ürün derken bir modelde karar kıldık lenovo idi tamam dedik başladı bir yeğeni abd 'de eğitimde idi bir hafta içerisinde dönecek idi ve hesaplandı kitaplandı yeğenine para gönderecek yani daha önce abd 'de olduğu için yabancı kartları var hala bağlantısı var hala ama o günlerde Türkiye 'de idi ve gitme durumu yoktu işi gücü olduğu için yeğenine getirmesi için çabaladı ve ortaya çıkan fiyat bu oldu dedim alınmaz mantıklı değil o da öyle dedi ve kaldı bu iş ama yeğeni ile yaşadıklarına bende şahidim whatsapp 'tan arıyor görüşmeli olarak soruyor hatta bende duyayım göreyim diye beni de araya alıyor çünkü bende soruyorum şu var mı bu var mı falan diye birkaç model de karar kıldık ya sonra yine görüşüyoruz ertesi gün gittim dayı diyor mağazada böyle şöyle fiyatlar dayısına kazık atacak kadarda aciz olacağını beklemiyorum çünkü kişi başarılı eğitim için oraya giden biri para sorunu yok durumları iyi 500 dönüm tarlalar işleniyor. 1000 dolar idi ürün ve diğer üründe 1199 dolar idi 1199 dolar 'ın 1500 dolarlara geldiğini görünce yüzdesini alıp hesapladık yüzde 25 'e yakın mal oluyordu ve şunu da eklemişti bunun kayıt işi falan olacak gibi şeyler söylemişti ama ben anlamadım o kısmı. Çocuk ülkeye sokarken bir para falan mı ödeyecek ülkemizde babında anlayamadım.

Alıntıları Göster
    Hocam kusura bakmayın ama söyledikleri her şey palavra. Ya sizinle uğraşmak istememişler ya da sizi kazıklamaya çalışmışlar. Her türlü kaynağı paylaştım sizinle, daha ne yapayım bilmiyorum :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Tam bir komedisiniz, yazılan fiyata göre hemen çarpma yaparak sonucu bulabiliyorsunuz ya yeminlen gülüyorum sizlere, neden mi? Japonya 'da olmayıp ve Japonya 'da bu aracı almayıp şurada yazan fiyata göre kendi ülkesinde bildiği değerlere göre fiyat ortalaması çıkarıp ortada gezinen bu ülke de her zaman kaybedenler olacaktır ve oldu da. Sadece ağlamasını bilir o kesim başka da bir şey bilmez.

ABD den örnek vereyim ABD 'de bestbuy sitesine gir bir laptop bak fiyatı 1000 dolar mı yazıyor işte bizim bu ülke de çok bilen kesim onu 1000 x 5,75 yapıp aha işte fiyatı bizim ülke de ise 1000 x 5,75 x 1,18 x 1,05 gibi saçmalıklara göğüs gerercesine aha ben hesaplamayı yaptım diye ortada gezinerek nefes alırlar ama garibime bilmiyor ki ABD 'de o sitede yazan fiyatlara yüzde 15 'lerden yüzde 25 'lere kadar eyaletlerden eyaletlere vergi alındığını ha bilse idi böyle ortada gezinmezdi ben çok biliyorum diye o yüzdende diyorum ya bu kesim kaybetmekten başka bir şey yaşamıyor diye.

ABD 'den laptop getirecektim 1200 dolara beğendik bir tane bestbuy 'dan orasını iyi anlattılar neyse üstüne öyle her model de yok sitede görünüyor ama almaya gelince et bakalım tedarik edebilirsen neyse bulduk bir ürün alalım dedik çıkmaz mı kargosu hadi dedik tanıdık vardı aldıralım gelirken getirsin bir baktık yüzde 25 vergi hadi dedik daha aşağıya alalım başka eyaletlerde daha ucuzmuş sonra bir baktık taaaa anasının gözünde eyalete gideceğiz ve alacağız yüzde 15 vergi ile hesapladık yol parası alıyor başını gidiyor dedik lanet olsun bırak çünkü ülkemde aynı laptop 11900 tl 'ye geliyordu ABD 'den alırsak bize maliyeti 10500 tl civarlarına geliyordu 1000 1500 tl için Türkçe klavyesi olmayan yabancı sürüm Win 10 olan ve üstüne garantisi ABD 'de olan bir ürünü getirmek akıl karı değildi.

O yüzden sizler bu gibi şeylere kanmayı çok seversiniz internette her şeyi doğru net gerçek olarak nefes alırsınız.

Fransa 'da asgari ücret google 'de yazıyor 1400 euro üstü idi zamanında sarı yelekliler eylemlere başladığında ama sarı yelekliler eylemleri yaparken hükümet ile anlaşma yaptı ve ne istediklerini sordu ve istekleri internet sitelerinde var açar okursun, asgari ücret 1300 euro imiş ve kesintilerle 1150 euro net olarak ellerine geçiyormuş hani google 1400 üstü diyordu ne olduuuu ama işte sizler onu örnek gösterirsiniz çünkü Fransa da mı yaşıyorsunuz da bilesiniz anca kuru salla google bakma ile neyse 1150 euro olan ücretin 1300 euro olarak net olarak ödenmesini talep etmişti sarı yelekliler ha sonra ne oldu bilemem ama böyle bir şeyi yine maalesef oralarda olaylar olunca öğrendik yoksaaaa size göre 1400 euro üstü idi.

O yüzden aynı şey ABD 'de 699 dolara iphone çıktı diye reklamlar tanıtımlar yapıyorlar paso o telefonu bana 699 dolar hariç tek bir ücret ödemeden alabilecek biri varsa alnından öperim.

O yüzden gerçekleri paylaşın ki bu millet gerçeklerle yaşasın öyle devlete 1,5 2,5 bir tane bize bir tane devlete diye kimse milleti kandıracağını sanmasın, anca kendinizi kandırırsınız.

Ben ülkemde vergi adaletinde sorun olduğunu biliyorum ve üstüne Japonya ve ABD gibi ülke ile eşit olmadığını da biliyorum ama kalkıpta 1,5 2,5 kat fark var diye enayi değilim kendimi de böyle saçma algı mesajları yazarak kandırmıyorum. :)

Alıntıları Göster
    Dostum iyi sallamışsın ya da tanıdık dediğin adam seni iyi yemeye çalışmış haberin olsun.
    Bir sürü Abdde yaladım,

1. Hiç bir eyalette %25 sales tax yok. Maksimum %9 küsür var, o da New York.
    2.%0 vergi olan eyaletler var, sandığının aksine tam olarak 699 dolara iPhone alabilirsin. Örnek olarak benim bildiğim Delaware var. %0 sales tax.
    3.Hiç ama hiç bir şeyde, bizdeki kadar yüksek vergi oranları yok. Gelir vergileri olsun, elektrik vs. olsun, satış vergileri olsun %10’u geçen görmedim.

Fransada yaşamadım bilmiyorum ama Abd konusunda tamamen uydurmuşsun.

• quote:

Orijinalden alıntı: Glukhovsky

Dostum iyi sallamışsın ya da tanıdık dediğin adam seni iyi yemeye çalışmış haberin olsun.
    Bir sürü Abdde yaladım,

1. Hiç bir eyalette %25 sales tax yok. Maksimum %9 küsür var, o da New York.
    2.%0 vergi olan eyaletler var, sandığının aksine tam olarak 699 dolara iPhone alabilirsin. Örnek olarak benim bildiğim Delaware var. %0 sales tax.
    3.Hiç ama hiç bir şeyde, bizdeki kadar yüksek vergi oranları yok. Gelir vergileri olsun, elektrik vs. olsun, satış vergileri olsun %10’u geçen görmedim.

Fransada yaşamadım bilmiyorum ama Abd konusunda tamamen uydurmuşsun.

Alıntıları Göster
    Bizde vergiler düşük demedim, en yüksek vergi alan ülke de olabiliriz. Sondan 3. mü ne oluyoruz bunları biliyoruz da 1,0 litre motor araca yüzde 30 35 mi şimdi bilmiyorum ülkemde vergi uygulanırken bu araca biz ülkeye gelirse 1,5 kat 2,5 kat fazla ödeyip alıyoruz demekte saçmalık, ha 1,5 2,5 kat vergi alınan araçlar hangileri 3 üzeri mi 2 üzeri mi oluyor motorları olan araçlarda alınıyor ama bu haberdeki araç 1,0 litre niye hala okumuyorsunuz yazdıklarımı.

• quote:

Bizde vergiler düşük demedim, en yüksek vergi alan ülke de olabiliriz. Sondan 3. mü ne oluyoruz bunları biliyoruz da 1,0 litre motor araca yüzde 30 35 mi şimdi bilmiyorum ülkemde vergi uygulanırken bu araca biz ülkeye gelirse 1,5 kat 2,5 kat fazla ödeyip alıyoruz demekte saçmalık, ha 1,5 2,5 kat vergi alınan araçlar hangileri 3 üzeri mi 2 üzeri mi oluyor motorları olan araçlarda alınıyor ama bu haberdeki araç 1,0 litre niye hala okumuyorsunuz yazdıklarımı.

Alıntıları Göster
    Vergi oranlarından haberin var mı? En düşük Ötv oranına tekrar bir bak, 1.0 arabanın bile %35 Ötvsi var, duur bir de bu Ötvli fiyatın üstüne %18 Kdv ekle. Ne etti? %60 vergi etti, 1.0 arabaya bile. Yani en dandik arabayı bile 1.5 katından fazla ödeyip alıyoruz. Yüksek hacimlere hiç gimeyelim bence 3-4 katına çıkarız.

Ayrıca Abd konusunda yalan söylemiyorsan, tanıdığın kişi seni gerçekten kandırmış, dikkat et. Gerçekten %10’dan fazla vergi yok orada.

• quote:

Orijinalden alıntı: Glukhovsky

Vergi oranlarından haberin var mı? En düşük Ötv oranına tekrar bir bak, 1.0 arabanın bile %35 Ötvsi var, duur bir de bu Ötvli fiyatın üstüne %18 Kdv ekle. Ne etti? %60 vergi etti, 1.0 arabaya bile. Yani en dandik arabayı bile 1.5 katından fazla ödeyip alıyoruz. Yüksek hacimlere hiç gimeyelim bence 3-4 katına çıkarız.

Ayrıca Abd konusunda yalan söylemiyorsan, tanıdığın kişi seni gerçekten kandırmış, dikkat et. Gerçekten %10’dan fazla vergi yok orada.

Alıntıları Göster
    Ya sen hesaplama işlerini de bilmiyorsun herhalde, yüzde 35 'in üstüne yüzde 18 ekle bakalım nasıl oluyor yüzde 60 komik olmayın (düzenleme evet yüzde 60 oluyormuş ben yüzde 53 olarak kaba hesapladım o yüzden öyle yazdım ama yüzde 60 olarak yazdığın doğru 1,5 kat gibi bir şey almıyoruz yüzde 160 olarak ödenen vergide 1,6 katı ile alıyoruz ama 1,0 litre araç için bu geçerli değil yüzde 60 onun için geçerli yani 0,6 kat artıyor demektir bu da) ya toplama yapar gibi hesap kitap yapıyorlar artı 1,5 katı etmiyor birisi şu arkadaşa hesaplama işini öğretsin ben uğraşamam 100 tl 1,5 kat artması için yüzde 150 artış yaşaması lazımki 250 tl olması lazım 1,5 kat artmış denilebilsin bu hesap böyle yapılır bir değer 100 tl değeri yüzde 50 arttığında 150 tl olduğunda o değer 1,5 kat arttı denilemez. Seni matematik öğretmeye davet ediyorum.

yüzde 160 alınan araçlarda 1,6 kat artış vardır, 1,0 litre dediğimiz araçlarda yüzde 53 vergi vardır sayıları dev sayılarla aranı düzelt derim kaç kişi bu şekilde hesap yaptı forumda kaç kişiye de söyledim ama hala bilmeyenler var.

Ha bu arada vergi oranlarından haberim var yüzde 35 60 110 160 200 küsür diye gidiyor.

Abd olayı doğrudur zaten diğer arkadaşla detaylı pm 'leştik ben o kişiye abiye gerekli soruları soracağım işin detaylarını öğreneceğim. Ve diğer üyeyi de bilgilendireceğim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi x2yk -- 9 Kasım 2019; 12:0:1 >

• hesaplayan bazı kişiler Türkiye'deki vergilerin dünyanın en az vergileri olduğu sonucunu çıkaracaklarmış az kalsın.neyseki herkeste akıl izan var.ölümüne bir parti sevicilik,lider sevicilik var bu kişilerde.neden acaba? hiç mi utanmanız yok? hiç mi yüzünüz kızarmaz be!

• quote:

Ya sen hesaplama işlerini de bilmiyorsun herhalde, yüzde 35 'in üstüne yüzde 18 ekle bakalım nasıl oluyor yüzde 60 komik olmayın (düzenleme evet yüzde 60 oluyormuş ben yüzde 53 olarak kaba hesapladım o yüzden öyle yazdım ama yüzde 60 olarak yazdığın doğru 1,5 kat gibi bir şey almıyoruz yüzde 160 olarak ödenen vergide 1,6 katı ile alıyoruz ama 1,0 litre araç için bu geçerli değil yüzde 60 onun için geçerli yani 0,6 kat artıyor demektir bu da) ya toplama yapar gibi hesap kitap yapıyorlar artı 1,5 katı etmiyor birisi şu arkadaşa hesaplama işini öğretsin ben uğraşamam 100 tl 1,5 kat artması için yüzde 150 artış yaşaması lazımki 250 tl olması lazım 1,5 kat artmış denilebilsin bu hesap böyle yapılır bir değer 100 tl değeri yüzde 50 arttığında 150 tl olduğunda o değer 1,5 kat arttı denilemez. Seni matematik öğretmeye davet ediyorum.

yüzde 160 alınan araçlarda 1,6 kat artış vardır, 1,0 litre dediğimiz araçlarda yüzde 53 vergi vardır sayıları dev sayılarla aranı düzelt derim kaç kişi bu şekilde hesap yaptı forumda kaç kişiye de söyledim ama hala bilmeyenler var.

Ha bu arada vergi oranlarından haberim var yüzde 35 60 110 160 200 küsür diye gidiyor.

Abd olayı doğrudur zaten diğer arkadaşla detaylı pm 'leştik ben o kişiye abiye gerekli soruları soracağım işin detaylarını öğreneceğim. Ve diğer üyeyi de bilgilendireceğim.

Alıntıları Göster
    Arkadaşa hesaplama öğretin demişsin ama benim mesleğim hesaplamak üzerine ve bu işte gayet de iyiyim. Zaten %60’ı düzeltmişsin sonradan.

Ben 1.5 kat artıyor demedim, 1.5 katından daha fazla ödüyoruz dedim, tekrar oku mesajımı. İlkokul matematiği öğretmeye çalışma. İkinci paragrafındaki 53’ü de düzelt bence 60 olarak.

Abd olayı doğru evet ama Türkiye olayı da yazdığım gibi doğru. Neyse uzatmaya gerek yok. Bana göre Ötv de, Kdv de, gelir vergisi de, saçma sapan yurt dışı çıkış pulları da, bir ton vergi de çok yüksek. Sana göre düşük olabilir.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.