Şimdi Ara

Toyota C-HR 1.8 Hybrid alınır mı? (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
176
Cevap
2
Favori
85.078
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ben tercihimi C-HR'dan yaptım, ioniq ile toyota c-hr arasında gittim geldim. kantar C-HR'dan yana ağır bastı.
    Tasarım işi zevk meselesi, ben her iki aracın da tasarımını beğenmiştim. Ancak iç mekan kalitesi'nde toyota daha öndeydi, ioniq ise iç mekanda daha ferah o kesin. Daha geniş mi? onu o kadar farkedemedim bana kalırsa iç genişlikleri neredeyse aynı, Ancak ioniq gövde cam oranı bakımından kesinlikle daha çok ışık aldığından daha ferah, buna tavan ve iç döşeme rengininde katkısı var. bagajı'nında büyük olduğu çok önemli keskin bir gerçek.

Peki neden C-HR? İlk nedeni araç içine bindiğimde hani bir araca bu kadar fiyat verdiysen karşılığında gözle görünür, dokunur bir kalite arıyor insan, en başta söylediğim gibi C-HR bunu daha çok veriyordu. ikinci nedeni markanın Toyota olması ve Hybrid teknolojisinin başını çekmesi, Toyota hybird teknolojisinde her nesilde sistemini biraz daha verimli kılıyor ve şu an 4. nesil gelişimindeki hybrid'i kullanıyor. Hyundai bu yarışa yeni başladı. İlerinde nelerin getireceği belli değil. Yani Hyundai markası hybrid teknolojisinde bende bir belirsizlik hissi yarattı. Araç satış oranları da gelecekte bu aracı satma noktasında sıkıntı yaşayabileceğimi düşündürttü. Ancak tam tersi de olur Hyundai belkide dünyada Hybrid teknolojisini en hızlı verimli kılan markası da olabilir. Korelilerin kısa sürede neleri başardığı ortada. Dediğim gibi bir belirsizlik...
    3. sebebi ise aracın yerden yüksekliği, yaklaşma ayrılma açılarının daha fazla olması. Bu biraz kişisel bir tercih ancak haftasonları doğaya gitmeyi severimbu yüzden yere yakın değil yüksek tercihimdir. kimine göre eksi, bana göre artı.

Peki neden hybrid az yakan başka bir araç değil? Tabi bu da bana özel, kişisel bir neden. Benim için yakıt tasarrufu ilk planda değildi hibriti seçmemde. Çoğu kişiye abest gelebilir ancak emisyon değerlerinin düşük olması ilk nedenim.

Abest gelmemesi için şöyle küçük bir örnek vereyim;
    Aracınızla gittiğiniz her 100km'de dünyaya bıraktığınız co2'yi yetişkin bir ağaç ancak 1,5 yılda absorbe edebiliyor. Evet sadece 100km gittiğinizde.. yani yılda 15.000 km yapıyorsanız eğer, doğaya sizin araçla gezinizden kaynaklı salınımı yok etmek için her yıl 200 ile 300 arasında ağaç dikmeniz gerek. Çocuklarımıza şu anki durumdan daha da kötü bir dünya bırakacağımız garanti. en azından kişsel de olsa bir çabam olduğunu kendi çocuklarıma anlatabileyim. Yani anlayacağınız biraz vicdan meselesi:)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yasinergul -- 25 Ocak 2018; 20:49:20 >

• yasinergul Y kullanıcısına yanıt
    Sizi tebrik ediyorum, sadece bilinçli tüketici değil aynı zamanda duyarlı bir insanmışsınız. Malesef ülkemizde çevresel faktörleri pek umursayan yok, sonuçlarını yıllar sonra çocuklarımız görecek.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • almam alana mani olmam, öyle bir araç chr

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Geçenlerde "Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı 2017-2023" Resmi Gazete’de yayımlandı. Hibrit araçlar için MTV indirimi yapılacağı yazıyordu.

2012'den beri bekliyoruz...

• Şehir içi tüketimi 4 küsür hatta yerine göre 3 küsür de yakalarsın. Uzun yol da 4-5.5 arası. Sürüşünü beğendim ben, yol tutuş ve konfor dengesini güzel. Ama donanım, fiyat ve vergi avantajı yüzünden ioniq alırdım galiba.

• quote:

Orijinalden alıntı: macropolo

Sizi tebrik ediyorum, sadece bilinçli tüketici değil aynı zamanda duyarlı bir insanmışsınız. Malesef ülkemizde çevresel faktörleri pek umursayan yok, sonuçlarını yıllar sonra çocuklarımız görecek.

Atık pillerin çevreye verdiği zarar ne olacak?
    sonra, %kaç çevreci olduğunu konuşalım. CHR %100 çevre dostuymuş gibi bir izlenim oluşmasın...

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • oquzdag O kullanıcısına yanıt
    Atık pil mi geri dönüştürülebilir pil mi?

• oquzdag O kullanıcısına yanıt
    Açıkçası bu "Çevreci" kelimesi yanlış bir itham. çevreci dediğinizde sanki toplumun farklı bir kısmından olan biraz ötekileştiren, toplumdan ayıran, farklı düşünen ve yaşayanlarmış gibi kendimizden yabancılaştırmış ve uzaklaştırmış oluyoruz, bu yüzden "çevreci" yerine "çevre bilincine sahip" demek daha doğru olur kanaatindeyim.

C-HR %100 çevreye zararsız değil tabi hiçbir hybrid zero emisyon olamaz. BEV'ler hariç onlarda hybrid değil zaten. Ancak şunu söyleyebiliriz Hybrid araçlar standart araçlara nazaran %30-40 daha az çevreye zararları var.

Aşağıdaki linkten bireysel olarak dünyaya ne kadar karbon ayakizi bıraktığınızı hesaplattırabilirsiniz, Hazırlayan çok güzel hazırlanmış. Düşünün yılda saldığımız karbon'u bize geri iade etselerdi,ve gözle görülür ve katı halde olsaydı ne kadar yer kaplardı.. burada tonlardan bahsediyoruz. Artık dünya bunu kaldıramıyor maalesef.

Karbon ayakizi

• araç sadece şehir içi kullanılacaksa, tek kişi veya küçük bir aile kullanılacaksa, bagaj önemli değilse alınır, binilir.

• Fiyatları aşırı yüksek, toyota iyi yapmış ama 1,6 yapsaydı iyi olacaktı, zira MTV si bütün ekonomisini sömürüyor.
  • Bu arabalar genel olarak tekerin boşa dönme enerjisini depolayıp bunu kullanıyorlar. Bu da ortalama sürüşte %50 civarı tasarruf demek oluyor. Bedava enerjiyi kullandığınız içinde karbon izi,elektrik izi,elektrik maliyeti olmuyor.

Aracın pilleri çok basit doluyor,öyle trafikte boşalacak ben saatlerce benzinli gideceğim gibi düşünmeyin. Motorun atıl enerjisini bile depoluyor. Diyelim ki pil bitti sıkışık trafiktesin dur kalk motor çalışıyor ama büyük kısım rölanti enerjisi boşa gidiyor. Ondan da faydalanıyor.

Yine aküleri oldukça küçük ki CHR eski nesil Nikel Metal akü kullanıyor güvenilir,sağlam ve uzun ömürlüdür. Kısacası gerek pil gerekse elektrik aksamı gerekse işlevi oldukça çevreci diyebiliriz. Pil bitince de geri dönüştürülebiliyor ayırca ama bu pili öyle kolay kolay biteremezsiniz, tahminim 20 + yılı zorlar. Bugünkü fiyatlar 5-6 bin TL civarı ayrıca ilerde daha da ucuzlar.

Aracın iç hacmi kendi segmentinde dar değil. Ön ve arka koltuğa 1.90 boya kadar kişi sığıyor,aracın formu da kupe,tasarımı bu şekilde. Arkadaşın dediği gibi Auris yani Heçbek aracın yerden yükseği olarak düşünmek lazım. Kadjar gibi araçlar ile karşılaştırmak doğru olmaz,onlar bir üst segment.

Fiyatına gelince ÖTV avantajı olduğu için baya avantajlı. Birebir bu aracın rakibi yok ama bu aracı almayan kişilerin Nissan QQ 1.6 dizel otomatik aldığını göz önüne alırsak onun fiyat 200 bin +.

Özetlersek ben çok test yaptım normalde 4-6 lt aralığında tüketirsiniz ki aracın ağırlığı 1,5 tonun üstünde. Performanslı şekilde kullanırsanız da 8-9 lt tüketir. 10 lt ve üzeri hemen hemen hiç görmüyor. Tabi istisna olarak eğer kısa mesafe ve pilleri çoğunlukla kullanırsanız 2.5 lt gibi tüketimleri bile bulursunuz.

• Chr uzay kasa alınır çokta dikkat çekiyor

• Bu arac prius ile birebir ayni sisteme, motora sahip. Priusun daha ekonomik olmasinin nedeni daha hafif, daha aerodinamik olmasi ve asil amacinin ekonomi olmasi.

Bu hibritlerin pilinin cok buyuk olmasina zaten gerek yok. Buyuk pilli olanlar phev olarak geciyor ve ayrica sarja ihtiyac duyuyor. Bunlarda kucuk pil var ve kullanilirken depolanacak kadari yetiyor. Buyuk pil olsa hem doldurulamaz(cok uzun yokus vs gerekir) hem de agirlik yaparak ters etki eder.

Amac potansiyel enerjiyi mumkun oldugu kadar kinetik enerjiye donusturmek. Bu dongu ne kadar cok olursa arac o kadar ekonomik oluyor.

• Hibrite MTV teşviki gündeme gelmiş ama otomotivciler istemediği için masadan kalkmış

• quote:

Orijinalden alıntı: icemy

Hibrite MTV teşviki gündeme gelmiş ama otomotivciler istemediği için masadan kalkmış
    Hangi otomotivciler istememiş?

• quote:

Orijinalden alıntı: bulentcandan

Hangi otomotivciler istememiş?

Alıntıları Göster
    Haberin linkini aradım ama bulamadım tekrar bakayım

Hibrit araçla ilgili bir kurumun temsilcisi otomotivcilerle ilgili bakanlığın bürokratlarıyla toplantıya katılmış

Habere göre bürokratlar teşvike sıcak bakıyormuş ama otomotivciler istemeyince rafa kaldırılmış

Hürriyet’ten Emre özpeynircinin haberiydi

Tekrar bakayım tweetlerine

http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/emre-ozpeynirci/dernekler-de-artik-vizyon-degistirmeli-40783892

Buldum.Karşı çıkan OSD

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi icemy -- 7 Mayıs 2018; 20:2:14 >

• quote:

Orijinalden alıntı: icemy

Haberin linkini aradım ama bulamadım tekrar bakayım

Hibrit araçla ilgili bir kurumun temsilcisi otomotivcilerle ilgili bakanlığın bürokratlarıyla toplantıya katılmış

Habere göre bürokratlar teşvike sıcak bakıyormuş ama otomotivciler istemeyince rafa kaldırılmış

Hürriyet’ten Emre özpeynircinin haberiydi

Tekrar bakayım tweetlerine

http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/emre-ozpeynirci/dernekler-de-artik-vizyon-degistirmeli-40783892

Buldum.Karşı çıkan OSD

Alıntıları Göster
    Teşekkürler. İlgili kısmı okudum. Anlaşılan o ki işin ucu birilerine dokunduğu için istememişler MTV teşviğini.

• Bunlardan bir halt olmaz o zaman, MTV indiriminde bile anlaşamıyorlar, sonra bunlardan vizyon bekle.

• chr aks mesafesi artar, cam tavan gelirse hemen almayı planlıyorum. bu haliyle bana hitap etmiyor. tasarımına hayranım.
  • Şu anda Koç Holding'in ve Mais'in bünyesinde hibrit araç yok. Sizce MTV teşviğini isterler mi? Ülkemizde dernekler ne zaman vatandaşın çıkarını savunmuş ki? Kendilerini savunmak için kurulmuş topluluklar hemen hemen hepsi.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.