Şimdi Ara

Torrent ile port acmak mümkün mü?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
2.196
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Öncelikle HGS255s modem ve Türkcell Süperonline kullanmaktayım. Port açmak için denemediğim yöntem kalmadı. Statik IP almalısın diyenler var. Statik IP 25TL aylık ödemek yerine alternatif yollar bulmaya çalışırken utorrent programının port açabildiğini farkettim. Utorrent Programı kapalı iken tüm portlar kapalı görünüyor. Utorrenti ne zaman çalıştırırsam Utorrentin kullanmakta olduğu port canyouseeme.org sitesinde erişilebilir oluyor.
    Modem Utorrent programını tanıdıgı için mi port açılıyor? eğer öyle ise birden fazla port tanımlaması Utorrent programına yaptırabilir miyiz?

• Selamlar ;

CGnat arkasında isenız aylık ucretı verıp statık ip almak ZORUNDASINIZ, boşu boşuna zamanınız ziyan olmasın dıye yazıyorum.
  • Modem arayuzunden utorrent in actigi portlardan birini (tcp ve udp) kendi kullanicagin uygulama icin duzenleyip utorrent ayarlarindan elle 49152-65534 degerleri arasinda bir port atayabilirsin. Portun canyouseeme.org da gozukmesi icin portun bagli oldugu hizmetinde acik olmasi gerekir. Kullandigin modeme cok hakim degilim ama o modemle port acabilen tanidiklarim yok degil. Modem arayuz kitapcigini bir daha kurcalaman faydali olabilir .

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: AcilSatilikUysalTimsah

Modem arayuzunden utorrent in actigi portlardan birini (tcp ve udp) kendi kullanicagin uygulama icin duzenleyip utorrent ayarlarindan elle 49152-65534 degerleri arasinda bir port atayabilirsin. Portun canyouseeme.org da gozukmesi icin portun bagli oldugu hizmetinde acik olmasi gerekir. Kullandigin modeme cok hakim degilim ama o modemle port acabilen tanidiklarim yok degil. Modem arayuz kitapcigini bir daha kurcalaman faydali olabilir .
    Selamlar,

Durumu biraz yanlış anladığınızı düşünüyorum problem herhangi bir modem üzerinde port açmak değil CGNAT arkasında çalışan modemlerde statik ip olmadan port açamazsınız çünkü ISP modemlere punlic IP değil Private IP gönderiri ve kendi backbone'unda tekrar NAT yaparak internet erişimi verir müşterilerine. CGNAT olarak internette araştırabilirsiniz.

• cumhuraltan kullanıcısına yanıt
    torrent programinda ayarlar kisminda hangi portu yazarsam yazayim, o port aciliyor. internette de port kontrolu yapilan sitelerde (canyouseeme.org , ipadresim.net gibi) port acik yesil renk gosteriyor, modem ayarlarinda port forwarding yapmadigim halde. torrent programi kendisi portu aciyor. torrent programini kapattigimda tekrar kontrol ettigimde bu siteler o portun kapandigini gosteriyor. bunun sebebini soruyorum? CGNAT da iken torrent nasil port aciyor ???
  • quote:

Orijinalden alıntı: sakido

torrent programinda ayarlar kisminda hangi portu yazarsam yazayim, o port aciliyor. internette de port kontrolu yapilan sitelerde (canyouseeme.org , ipadresim.net gibi) port acik yesil renk gosteriyor, modem ayarlarinda port forwarding yapmadigim halde. torrent programi kendisi portu aciyor. torrent programini kapattigimda tekrar kontrol ettigimde bu siteler o portun kapandigini gosteriyor. bunun sebebini soruyorum? CGNAT da iken torrent nasil port aciyor ???
    Selamlar,

İstek içeriden dışarıya doğru başladığı için boyle bir durum yaşanıyor olabilir keza teamviewer vb uzak erişim yazılımları da aynı mantıkla çalışır. Port açma denilen olay içeride bir servis hizmet veriyor ise örneğin abcd diye bir uygulama var ve 3456 tcp portunu kullanıyor internet üzerinde bu uygulamaya erişmek için modem/firewall üzerinde 3456 portunu abcd uygulamasının çalıştığı sunucunu ip adresine yönlendirilmesi gerekir ve bu işlemi de CGNAT arkasında yapamazsınız.

Torrent olayını bilmiyorum ben de torrent kullanarak download ve upload yapıyorum ama hiçbir port ayarı vs yapmıyorum torrent porogramında hangi sebepten ötürü port açmayı deniyorsunuz.

İçeriden dışarıya doğru başlayan network istekleri için port açmaya gerek yoktur şöyleki siz mynet.com a bağlantı kurmak için browserınıza adresı yazıp enterladıgınız zaman ister içeriden dışarıya doğru başları ve mynet.com un 80 portuna ulaşır veya herhangi bir oyunu açtınız ve oyun kendı sunucusunun 5674 numaralı portuna bağlantı kurması gibi evlerde kullandıgınız modemlerin firewalları açık olsa bile içeriden başlayan ve hedef internet olan trafikler için bütün portlar AÇIKtır.

• Cumhur Bey'e katılıyorum. Tam olarak ne gibi bir işlem yapmak istiyorsunuz? Download mı yapamıyor musunuz? uTorrent kullanmıyorum ama, isterseniz yapılandırdığım qBittorrent ayarlarımı paylaşabilirim. uTorrent çok sorunlu bir client.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Der Meister.

Cumhur Bey'e katılıyorum. Tam olarak ne gibi bir işlem yapmak istiyorsunuz? Download mı yapamıyor musunuz? uTorrent kullanmıyorum ama, isterseniz yapılandırdığım qBittorrent ayarlarımı paylaşabilirim. uTorrent çok sorunlu bir client.
    İnternette çok yerde görüyorum torrent için port açmak gerekli vb diye herhalde vakti zamanında network bilgisi kısıtlı ( deli) kuyuya taşı atmış sonrası malum :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: cumhuraltan

İnternette çok yerde görüyorum torrent için port açmak gerekli vb diye herhalde vakti zamanında network bilgisi kısıtlı ( deli) kuyuya taşı atmış sonrası malum :)

Alıntıları Göster
    Merhaba Cumhur bey

Utorrent programımım sağ altta yer alan ikonum sürekli kırmızı yandığı için bende uğraştım çok malesef ki dediğiniz gibi cgnat yüznden olmadı bir türlü. Bu sorunu nasıl çözebilirim?
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.