Şimdi Ara

Tofaş, koronavirüsle mücadele için tıbbi malzeme üretimine başladı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
551
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• Türk otomotiv sanayisi koronavirüs salgınıyla mücadele için seferber oldu. Ülkemizin önemli otomobil üreticilerinden Tofaş, sağlık çalışanları için tıbbi destek ekipmanları üretmeye başladı.

Tofaş’tan yapılan açıklamada, sağlık personelini ve hastane ortamını virüsten korumak amacıyla geliştirilen Biyolojik örnek alma kabini ve entübasyon kabininin Bursa Şehir Hastanesi hekimlerine teslim edildiği ifade edildi. Ayrıca firmanın bu ekipmanlara ek olarak siperlikli maskenin seri üretimine başlayarak sağlık çalışanlarına destek sağlayacağı bildirildi.

Ayrıca Bkz.Markanın temel taşı: 2021 Genesis G80 tanıtıldı

Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu, konuyla ilgili açıklamasında “Mühendislerimiz, çok sayıda saha ve ofis çalışanlarımız örnek bir çalışma sergilediler. Kısa sürede, yurt dışından aldıkları kabin örneklerini daha da geliştirdiler; siperlikli maskeyi seri üretime hazır hale getirdiler. Bu hafta 5 bin adetin üzerinde ekipman üreterek hastanelerimize dağıtacağız” ifadelerine yer verdi.

Eroldu bunun haricinde, “Ekipmanlara PDF formatında 2 boyutlu teknik resimler ve CAD data (IGES/PARASOLID) formatında yayınlayacağımız Tofaş internet sitesindende ulaşılabilecek. Böylelikle başka firmaların da gerekli tıbbi standartlarda hızla üretim yapmasına olanak sağlayarak, yüksek sayılara ulaşılmasına destek olmak istiyoruz.” dedi.

Tofaş, koronavirüs salgını nedeniyle üretime ara vermemiş, bunun yerine üretimi azaltma ve üretim hatlarında 1.5 metre sosyal mesafe kuralı uygulamaya başladıklarını açıklamıştı.

• Şu hızlı test kitlerini yapabilsek keşke fabrikalarda
  • 3D yazıcılarla kullan-at siperikli maske üretimi yapan sosyal sorumluluk girişimlerinin ülkenin ihtiyacına yetişmesi imkansızdı. Bu konuda firmaların çoğalması gerekiyor.

• celeroni kullanıcısına yanıt
    Türkiye’de 3D Yazıcısı olan herkes bu siperlikten bassa ki bir siperlik yaklaşık 30dk-1sa bir kilo filamentten yaklaşık 30-35 tane siperlik çıkıyor. Günde bir kişi on iki saat çalıştırsa 12-24 tane gibi bir siperlik stoğu çıkar. Eğer devlet benim gibi siperlik basanlara filament yardımında bulunsa (ya da biz kendimiz indirimli bir fiyata alsak) ki filamentin 1 kilosu 50-70tl arası değişiyor 1 haftada 1000 kişi 3D yazıcılarını çalıştırırsa 20000 siperlik yapar 800 flament yapar ve bir siperlik sadece 2,5tl tutar. Bu yüzden ben dahil 3D yazıcısı olan herkes basmalı ve devlet de maske firmalarına yaptığı destek gibi bize, 3D yazıcı sahiplerine, de yapsa gerçekten çok ama çok fazla üretilebilir.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: sarptekbas

Türkiye’de 3D Yazıcısı olan herkes bu siperlikten bassa ki bir siperlik yaklaşık 30dk-1sa bir kilo filamentten yaklaşık 30-35 tane siperlik çıkıyor. Günde bir kişi on iki saat çalıştırsa 12-24 tane gibi bir siperlik stoğu çıkar. Eğer devlet benim gibi siperlik basanlara filament yardımında bulunsa (ya da biz kendimiz indirimli bir fiyata alsak) ki filamentin 1 kilosu 50-70tl arası değişiyor 1 haftada 1000 kişi 3D yazıcılarını çalıştırırsa 20000 siperlik yapar 800 flament yapar ve bir siperlik sadece 2,5tl tutar. Bu yüzden ben dahil 3D yazıcısı olan herkes basmalı ve devlet de maske firmalarına yaptığı destek gibi bize, 3D yazıcı sahiplerine, de yapsa gerçekten çok ama çok fazla üretilebilir.
    Güncel konu küresel çapta olduğu için yapılabilecek bir şey fakat şimdiye kadar ne yandaşlar/paydaşlar neler götürdü. Belki de bir yandaşın 3D ile alakalı bir takım atılımlar yapılması bekleniyor ya da isteniyordur. Olur mu olur.

• sarptekbas kullanıcısına yanıt
    hesabınız oldukça iyi. elbet,te bizler birşeyler yapmalıyız. bunun en mantıklı yolu amatör kullanımiçin üretilmiş olan piyasadaki 3D yazıcılar ile bunları üretmek yerine 1000 tane 3D yazıcının harcayacağı enerji, zaman, filament ve amortisman (arızalanan 3D yazıcıları masrafları vs) maliyetlerini toplasanız belki de 500 bin tane üretebilirsiniz. plastik enjeksiyon makinesi olan arkadaım yaklaşık 12 ile 15 bin TL maliyetle 1 haftada kalıpların hazırlanacağını ve günde 1500-2000 arasında basım yapılabileğini belirtti. o zaman 1 tanesinin maliyeti 0.50 TLye kadar düşebilir. ELbette yapılanları takdir etmek gerekiyor ve ben de canı gönülden bunu destekliyorum.
  • güzel bir karar zaten fabrikaları kapatmıştı en azından boş durmamış olur

• celeroni kullanıcısına yanıt
    Haklısınız. Plastik enjeksiyon sayesinde fiyatlar çok düşebilir ve bu sayede haftada binlerce üretim yapılabilir.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.