Şimdi Ara

Tivibu (IPTV) için kablosuz bağlantı (mesh)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
38
Cevap
3
Favori
79.352
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Eve tivibu bağlandı. Verdikleri set-top-box (set üstü kutu) Motorola marka ve sadece Ethernet bağlantısı yapılabiliyor. Airties 5341 kablosuz modem de verdiler. Tivibuyu bağlayacağım televizyon ile modemin duraacağı odalar farklı. Dolayısıyla ben araya ya uzunca bir ethernet kablosu çekmeliyim ya da set-top-box'a bağladığım Airties AP-300 erişim noktası/tekrarlayıcı/köprü ile modemi kablosuz haberleştirmeliyim. İkincisi yaptım ancak canlı yayın dışındaki işlevler (sosyal tv, seç izle, kirala izle vs.) çalışıyor. Canlı yayını nasıl çalıştıracağımı öğrenmek için Airties'ı aradım, oradan dedikleri şey: "canlı yayın modemin ethernet portlarından verilir. Ethernet portuna bağlayacağınız bir başka erişim noktası ile canlı yayın çalışır." Denedim, hakikaten çalıştı. Ancak bunun ilk yaptığım şekilde olmasına halen çabalıyorum. Yani modeme ek bir erişim noktası bağlamadan yapabilirsem sevineceğim. Denediğim şeyler arasında şu bile var: Modemin arayüzündeki seçeneklerden iki farklı yerel ağ (VLAN) oluşturup (2 ethernet portunu birine, diğer 2 ethernet portunu ve 1 kablosuz ağ yayınını diğerine atayarak) normal ya da cross-over ethernet kablolarını bu iki yerel ağ portlarına takarak modemi sanki canlı TV çıkışını ethernet portundan yapıyormuş gibi kandırarak aslında kablosuz üzerinden canlı TV akışı sağlamaya çalışmak. Ama böyle bir şey ya zaten olmaz, ya da ben beceremedim. Tecrübeli arkadaşlardan bu konuda yardım istiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ahmetgns -- 14 Mayıs 2012; 16:42:45 >

• merhabalar;

tivibu yayınları multicast olarak çalıştığı için standart bir access point ile yayınları alamazsın. Access point'in multicast videoyu unicast gibi stb'a taşıması gerekir ve aynı zamanda wireless video feature'larını da içermeli ki video'da bozulmalar olmasın. Bunun için aşağıdaki linkteki iki adet Airties Air4420TV access point ten alıp birini modemin arkasına, diğerini de motorola stb'ın arkasına bağlamalısın ve access pointleri 5 Ghz olarak mutlaka ayarlamalısın. Kurulum çok kolay üzerlerindeki airtouch butonlarına basıp mesh ayarlarını 15 sn de yapabilirsin. Aynı setup'ı ben evde 2 stb ile kullanıyorum. 3 tane Airties 4420TV ve 2 adet stb ile kullanıyorum. 1 yıldır problemsiz çalışıyor. Cihazların konfigürasyonunda sonun yaşarsan yardımcı olurum.

http://www.vatanbilgisayar.com/network-aksesuari/airties-air-4420-tv-air-4420-300mbps-dual-bant-kablosuz-tv-paketi/productdetails.aspx?I_ID=55525

• Merhaba;

Bende ahmetgns in belirttiği şekilde modemimle TİVİBU IPTV STB mi kablosuz haberleştirmek istiyorum. (STB Airties 7120 STB, Modem ise Airties WAV 275) Bunun için Airties'ın sitesini incelediğimde aşağıdaki resimdeki gibi bir çözüm veya doğrudan Wireless desteği olan 7124 STB yi önermişler.

Resmin altında bu özelliğin servis sağlayıcı (TTNET) tarafından desteklenmesi gerektiğini belirtmişler.

Bu şekilde Airties 7120 STB nin USB çıkışına USB dongle mı bağlamamız gerekiyor? Bu çözüm işe yararmı TİVİBU için emin olamadım açıkçası.

Bir de paliogo sizin çözümünüzde 3 tane mi 4420 kullanılıyor? Buna ek olarak her ikinizde TTNET TİVİBU kullanıyorsunuz değil mi?

Kolay gelsin.

• Merhabalar;

Belirttiğiniz çözümde normal şartlarda Airties stb nin arkasına veya içerisine gömülü olarak Air2410 kablosuz adaptör kullanılabilir fakat ttnet için yapılan yazılımda bu wireless usb desteği maalesef konulmadı (ttnet isteseydi konulurdu) Sizin bir tane stb niz olduğu için 2 adet Air4420TV ile bu işi yapabilirsiniz. Air4420Tv olmalı standart Air4420 olmamalı. ( Zaten pack olarak satıldığı için içerisinden 2 tane 4420 çıkacak) Kurulum çok basit 1. 4420 yi bilgisayarına direk bağla ve bilgisayarına 192.168.2.X bloğundan bir ip adresi ver. Daha sonra firefox, google chrome u aç ve adres satırına 192.168.2.254 yazıp cihazın web arayüzüne giriş yapmalısın. Wireless menüsünden Wireless frekansı 5 Ghz olarak değiştir ve wpa2 şifreleme yapıp bir şifre vermelisin. Kaydettikten sonra 4420 yi ethernet kablosu ile WAV-275 modeme kablo ile bağlamalısın. Modemden otomatik oalrak ip adresi alacaktır. 2. 4420 yi aç ve fabrika ayarlarında iken hiçbirşey değiştirme. cihaz tamamen açıldıktan sonra wireless ledi yandıktan sonra sıralaması önemli değil, 4420 nin bir tanesinin üzerindeki airtouch butonuna 2 sn kadar basılı tut ve yanıp söndüğünü göreceksin. Daha sonra aynı şeyi diğer 4420 için yap. 20-30 sn içinde 1. cihazdan 2. cihaza bütün konfigürasyon paylaşılacak. Kurulum bu kadar. 1. 4420 zaten modeminize eth ile bağlıydı 2. 4420 yi de stb ye eth kablosu ile bağlayıp yayını alabilirsiniz.

Goksel.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi paliogo -- 1 Kasım 2012; 17:20:33 >

• quote:

Orijinalden alıntı: paliogo

Merhabalar;

Belirttiğiniz çözümde normal şartlarda Airties stb nin arkasına veya içerisine gömülü olarak Air2410 kablosuz adaptör kullanılabilir fakat ttnet için yapılan yazılımda bu wireless usb desteği maalesef konulmadı (ttnet isteseydi konulurdu) Sizin bir tane stb niz olduğu için 2 adet Air4420TV ile bu işi yapabilirsiniz. Air4420Tv olmalı standart Air4420 olmamalı. ( Zaten pack olarak satıldığı için içerisinden 2 tane 4420 çıkacak) Kurulum çok basit 1. 4420 yi bilgisayarına direk bağla ve bilgisayarına 192.168.2.X bloğundan bir ip adresi ver. Daha sonra firefox, google chrome u aç ve adres satırına 192.168.2.254 yazıp cihazın web arayüzüne giriş yapmalısın. Wireless menüsünden Wireless frekansı 5 Ghz olarak değiştir ve wpa2 şifreleme yapıp bir şifre vermelisin. Kaydettikten sonra 4420 yi ethernet kablosu ile WAV-275 modeme kablo ile bağlamalısın. Modemden otomatik oalrak ip adresi alacaktır. 2. 4420 yi aç ve fabrika ayarlarında iken hiçbirşey değiştirme. cihaz tamamen açıldıktan sonra wireless ledi yandıktan sonra sıralaması önemli değil, 4420 nin bir tanesinin üzerindeki airtouch butonuna 2 sn kadar basılı tut ve yanıp söndüğünü göreceksin. Daha sonra aynı şeyi diğer 4420 için yap. 20-30 sn içinde 1. cihazdan 2. cihaza bütün konfigürasyon paylaşılacak. Kurulum bu kadar. 1. 4420 zaten modeminize eth ile bağlıydı 2. 4420 yi de stb ye eth kablosu ile bağlayıp yayını alabilirsiniz.

Goksel.

Göksel bey çok teşekkürler çok basitmiş cidden ayarlanması, ben TTNET müşteri hizmetlerini aramıştım bana USB dungle satmaya kalktı kadın, olup olmayacağından da emin olmadan hemde (birde neyi kastettiğimi anladığınıda sanmıyorum).

Fiyatı biraz pahalı Vatan'da ama kablo karmaşasından kurtulmak için sanırım alıp bu haftasonu deneyeceğim farklı firmalardan da araştırmam lazım fiyatını.

Son bir soru daha sormak istiyorum HD içerikleri izlerken (Hem seç izleden hemde canlı hd kanallar) hız sorunu yaşıyor musunuz? Takılma mozaiklenme oluyor mu?

Kolay gelsin.

• Merhabalar;

iki 4420 birbirini çok zayıf görmüyorsa hiç sıkıntı yaşamazsınız. Normalde bu iki cihaz arasından 95 Mbit udp trafik geçirebilirsiniz. Ttnet'in hd içerikleri maksimum 10 Mbit. Ben de 3 lü setup var 2 stb ve 3 tane 4420 ile odalar yanyana 10 değil 50 Mbit bile sorun çıkartmaz.

Goksel.
  • quote:

Orijinalden alıntı: paliogo

Merhabalar;

iki 4420 birbirini çok zayıf görmüyorsa hiç sıkıntı yaşamazsınız. Normalde bu iki cihaz arasından 95 Mbit udp trafik geçirebilirsiniz. Ttnet'in hd içerikleri maksimum 10 Mbit. Ben de 3 lü setup var 2 stb ve 3 tane 4420 ile odalar yanyana 10 değil 50 Mbit bile sorun çıkartmaz.

Goksel.

Anladım çok güzel bir haber :)

Teşekkürler desteğiniz için aldığımda kullandıktan sonra görüşlerimi tekrar paylaşacağım.

Wireless forever :)

Selamlar hayırlı akşamlar.
  • Göksel bey merhaba,

Bugün mesai sonunda Electroworld'den (Ankara Ankamall) 199 TL ye aldım ve şu anda test ediyorum. Gayet başarılı görünüyor HD yayınlarda dahil olmak üzere. Sadece salonla oturma odasında ilk başta tam çekmedi 1 metre yer değiştirince sorunsuz çalıştı :)

Gerçekten tavsiyeniz ve çözümünüz için tekrar teşekkür ediyorum.

İyi akşamlar.
  • Air4420tv pack ürünü hiç bir yerde bulamıyorum istanbulda nerden bulacağım konusunda yardımcı olurmusunuz vatanın stoklarında gözükmüyor
  • Airties dahil heryerle gorustum fakat bu urun hicbir yerde yok cozum olarak baska nasil bisey yapabiliriz yardim lutfennnnnnnnnnn

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • var mı cozum bulan

urun oneren
  • vestel kutuda ipad bağlantısı çalışmadı.
  • paliogo P kullanıcısına yanıt
    Merhaba arkadaşlar..

Konuyu hortlatmak gibi olacak ama, daha bulunabilen ve daha az maliyetli bir çözüm olarak powerline adaptör kullanılabilir mi?

Görüntü iletiminde vs bir sıkıntı yaşatır mı?

özelikkle paliogo adlı arkadaş buna cevap

Powerline adaptör hakkında bilgiyi aşağıdaki linkten edinebilirsiniz..

http://forum.donanimhaber.com/m_53450118/tm.htm
  • Merhabalar, Power line adaptörler ile tivibu yayını aynı ev içerisinde taşıyabilirisiniz. Power line da dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var. Evinizdeki elektrik tesisatı düzgün olmalı. Ayrıca 3 lü priz kullanımı performansı etkiler. Özellikle voltaj korumalı 3 lü prizler etkiler. Eylül ay içersinde Airties power line adaptörler satışa sunulacak. Yaptığım testlerde hiç sorun görmedim.
  • merhabalar,

LINKSYS PLSK400 powerline adaptör kiti ile problemi çözdüm bende hiçbir problem takılma donma yok hatta hız testi yaptım mükemmel direk modemden aldığım hızın aynısını powerline adaptörden aldım kaliteli bişey almanı öneririm ben 4 port çıkışı olduğu için plsk400 modelini tercih ettim çok memnunum tavsiye ederim.
  • benimde evde uzak 2 nokta arası bende powerline almak istedim fakat aynı faz olayı yüzünden kafamda soru işareti var. 7 sigorta ve 1 ana sigorta var. Problem olur mu? Birde ek 4420 access point alsam bağlantı olmaz mı tivibu ile ?
  • Gilth kullanıcısına yanıt
    Merhabalar,

Elektrik tesisatının tek faz olup olmadığını elektrik servisi çağırarak anlayabilirsiniz. Access Point'i konumlandıracağınız yerde modemden 3 diş sinyal alıyorsanız bu bağlantıyı da kullanabilirsiniz. Ama ürünün teknik servisinden bu kullanımı destekleyip desteklemediğini öğrenmeniz gerekmektedir.

NetMASTER ürünlerinden WDS-300 Kablosuz AP-Router'ı bu şekilde kullanabilirsiniz:http://netmaster.com.tr/urun/60

Powerline teknolojisiyle ilgili ayrıntılı bilgi için:www.powerlinenedir.com

Saygılarımızla,

• quote:

Orijinalden alıntı: NetMASTER_

Merhabalar,

Elektrik tesisatının tek faz olup olmadığını elektrik servisi çağırarak anlayabilirsiniz. Access Point'i konumlandıracağınız yerde modemden 3 diş sinyal alıyorsanız bu bağlantıyı da kullanabilirsiniz. Ama ürünün teknik servisinden bu kullanımı destekleyip desteklemediğini öğrenmeniz gerekmektedir.

NetMASTER ürünlerinden WDS-300 Kablosuz AP-Router'ı bu şekilde kullanabilirsiniz:http://netmaster.com.tr/urun/60

Powerline teknolojisiyle ilgili ayrıntılı bilgi için:www.powerlinenedir.com

Saygılarımızla,

Ürününüz olan netmaster plb-500c başlangıç setini 10 gün önce satın aldım. Gerçekten kalitesi, fişe tak-çalıştır olması ve diğer homeplug cihazlara nazaran fiyat/performans olarak çok beğendim. İlerde wireless özellikli modeli de alıp kapsama alanınıda geliştirmeyi düşünüyorum. İlginize de teşekkürler.

• quote:

Orijinalden alıntı: dax

merhabalar,

LINKSYS PLSK400 powerline adaptör kiti ile problemi çözdüm bende hiçbir problem takılma donma yok hatta hız testi yaptım mükemmel direk modemden aldığım hızın aynısını powerline adaptörden aldım kaliteli bişey almanı öneririm ben 4 port çıkışı olduğu için plsk400 modelini tercih ettim çok memnunum tavsiye ederim.

Hocam ben bu cihazı alsam tivibu yu kablosuz olarak bağlayabilir miyim?EKstra almam gereken bir cihaz var mı?
  • ex_silver kullanıcısına yanıt
    merhaba,

tivibu cihazını kablosuz bağlayamassın bu cihaz elektrik hattı üzerinden internetinizi taşıyor örneğin modeminiz ile tivibu cihazınız ayrı odalardaysa cihazın birini modemin yanındaki elektrik hattına diğerini tivibu cihazınızın yanındaki elektrik hattına takıyorsunuz ethernet kablosuyla cihaza bağlıyorsunuz kablosoz olmasına gerek yok bence kutunun içinden tüm kablolar çıkıyor zaten dikkat etmeniz gereken tek konu elektrik hatları aynı fazda olması gerekiyor.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.