Şimdi Ara

Tırcılık yapmak istiyorum ama işi yükü nasıl bulucam ? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
32
Cevap
0
Favori
58.423
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • Sigara içen birinin sigara içene içme demesi ne kadar abesse sizin de bu işi yapıp yapmak isteyene yapma demeniz de o kadar abes

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ONUR ÖZDEMİR e ithafen

Benim yaşım 30 çocuk !
    7 yaşında bindim traktör üstüne.Sonra kullanmadığım araç traktör makine kalmadı evet belki tır kullanmadım ama kullanan arkadaşlarımı büyüklerimi çok izledim.Ve inan ki şu anda bile tır konusunda senden daha çok bilgiliyimdir.Tır ne iş yapar çalıştırmak için ne belgler lazımdır sigortası K1 i kooperatif üyeliği yollar gişeler yükler.Seni de araba diye sürerim emin ol bundan.madem bu kadar cok biliyorsun insanlara bu işe girmeyin diyene kadar iyi yönlerini anlat insanlar kendi işlerini kendi ekmeklerini çıkarsın.Olandan zarar gelmez aslanım.Benim babam da şoför hemde 1980 den beri hala da araba kullanıyo demekki yapılmayacak bir iş değilmiş demi ? Çok bilmiş kardeşim.Motorun arıza yapsa yağ eksiltse hararet yapsa sen ibrelere bakarsın ibreler sana.burdakileri eminim ki bir çoğu senden daha bilgilidir.Boş Boş konuşupta insanların canını sıkma bende alacam gelde bana anlat zarar edişini yakın mesafeden 2 ayda pancar çekmiş araba yaktığı 1000 lt mazot kazandığı para 35 bin tl cik.işte hesap.beğenmediğin fatih kamyon 15 km mesafeden 40 sefer pancar çekmiş şeker fabrikasına 33 e arabayı almış daha şimdiden 20 bin tl para kazanmış belgelerle ispatlanmış koçum.Milletin kafasını ağrıtma.İlla olacak zarar ziyan arıza kötü zaman.Amma önemli olan azmedip başarabilmek !!!

• ferhattaskin66 F kullanıcısına yanıt
    kendimi bildim bileli babamla beraber kamyon tepesindeyim fırsat buldukça giderim belgeler,faturalar,hgs,mazot vs vs birçok işde babama yardımcı olurum çok şükür balata sökmesinden arabanın havasını almasına kadar biliyorum yaşım 18,aracımız şirkette çalışıyor babam 1980 li yıllardan beri bu işlerin içinde ve bu işin artık tadını kalmadığını,eski kazançların olmadığını,söylüyor ve haklı tatillerimde şöförün yanına ben giderim hep ben çalışırım,kestiğimiz faturalara bakıyorum,giderlere bakıyorum yok arkadaş evde yatmaya hasret kalıp yola gidiyoruz geliyoruz yükü boşaltıp geri yükleyip geri gidiyoruz express çalışıyoruz Adana'dan İstanbul'a 14 saatte giriyoruz hem biz bitiyoruz hem araba bitiyor ama yok kazanç yok eskisi gibi mazota devamlı zam geliyor lastik pahalanmış.Çok değil geçen sene 800 tl ye aldığımız dorse lastiği 1.200 tl olmuş köprü ve otoyol geçişleri desen cabası,gidiyoruz geliyoruz para yok 6 aylık çek onuda alıyoruz veriyoruz mazotçuya mazotu zaten pahalı alıyoruz birde 6 aylık olunca çek hop mazotçuda fazla bindiriyor zaten aylık 3.500 tl civardında şöföre gidiyor(maaşı yol parası sigortası vs vs) ha bana demişsin motor arıza yapsa ibrelere bakarsın diye ben çalışırken sen benim yanımdamıydın sanki? sıcağın altından lastik değiştirirken yanımdamıydın sen benim yeni yetme şöförler dorse sökmeyi bile bilmezken dorse söküp balatada değiştiriyorum motorun yağınada bakıyorum lastiktende anlıyorum arabanın sesindende anlıyorum bilip bilmeden boş konuşma
    demişsinki işin iyi yanlarından bahset neyinden bahsedelim peki daha geçenlerde kaza yapıp yanarak vefat eden tır şöförünü canlı canlı gördüm,evladı doğarken yola gitmek zorundan olan tır şöförlerini gördüm,bayram günü yollarda olan şöförleri gördüm,benim babam ben küçükken hep yola giderdi çok ağlamıştım arkasından gitmesin diye ne güzelliği varda güzelliğini anlatayım,yazın birçok arkadaşım tatil yapıp denize giderken ben sabaha kadar direksiyon sallamaktan ağrımış gözlerimle yola gidiyordum neyi anlatayım
    2 ayda pancar çekip 20 bin kazanmış güzel demekki biz salağız 200.000 tl lik tırı boşuna alıp yılın 12 ayı çalıştırıyoruz alın kazanın sizde
    (forumda bi tırcı arkadaş konu paylaşmış iflas edişini onu okuyun bakalım)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-89BFBB665 -- 27 Ekim 2017; 9:26:47 >

• ferhattaskin66 F kullanıcısına yanıt
    Hocam Adana İstanbul arası kaç km ve kaç TL ye geliyorsunuz ? Km başına nakliye navlun fiyatlarınız ne kadar bunun hakkında bi bilgi verebilir misiniz ?

İzmir Ankara 600 km mesela oraya kaç tonluk yüke kaç TL para veriyorlar ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gorko15 -- 28 Ekim 2017; 23:42:18 >
  • gorko15 kullanıcısına yanıt
    Belirli bir firmanın yükününü taşıyoruz bizde 12 ay fiyatlar sabit 2300+kdv normal fiyat,2500+kdv express fiyatı

Ama piyasa işlerinde durum değişir kimi yükler tonaja göre para perir mesela adana-istanbul tonuna 100 tl yazsa 26 tondan 2600+kdv yapar

İzmir Ankara navlun bedeli değişir yüke göre tonaja göre değişir genelde km başına veya ağırlığa göre değişir fiyatlar özellikle dönüş yükünün çok zor bulunduğu doğu tarafına giden yüklerin fiyatı dahada değişir

• quote:

Orijinalden alıntı: .onurözdemir.

Belirli bir firmanın yükününü taşıyoruz bizde 12 ay fiyatlar sabit 2300+kdv normal fiyat,2500+kdv express fiyatı

Ama piyasa işlerinde durum değişir kimi yükler tonaja göre para perir mesela adana-istanbul tonuna 100 tl yazsa 26 tondan 2600+kdv yapar

İzmir Ankara navlun bedeli değişir yüke göre tonaja göre değişir genelde km başına veya ağırlığa göre değişir fiyatlar özellikle dönüş yükünün çok zor bulunduğu doğu tarafına giden yüklerin fiyatı dahada değişir

Bilgiler için teşekkürler. Adana-İstanbul 25 ton yükle geldiğinizi düşünürsek 2500 TL para yapar eğer nakliye sektöründe KDV oranları normal ticaretteki gibi %8 olarak alınıyorsa 2500 TL ye +200 TL daha kazanç eklemek gerekir. Tırlar ortalamada benim duyduğum 25-26 ton yükte düz yollarda 35 litre civarı yakıyor(Scania-Renault lar galiba böyle). Tır tamamen mazota yönelik bi araç filolara bile %5 indirim yapıyorlar. Mazotuda %5 indirimli aldığını varsayarsak şuan 4,6 gibi fiyattan mazot alabiliyor nakliyeciler. Neredeyse kmde 1,6TL yakıyor yani çokmuş

Yine de hocam kar kalmıyor diyemeyiz bence. Adana-İstanbul arasını araç toplamda 14 saatte alsa dinlenmesi falan 1,5 günde İstanbul'a çıkıcak orda yarım günde iş bulsa yine 1,5 günde Adana'ya inse toplamda 3 günde 2000 km yol yapıp 5000-5500TL ciro yapıyor. Gerçi bunun herhalde benim basit hesabıma göre 3200-3500TL si mazota gidiyor. Şoför maaşları uzun yol taşımacılığında baya yüksek(şoför başı 5000-6000 veren firmalar duydum ne kadar doğru bilemem tabi) diye biliyorum. Lastiği, sigortası, vergisi baya büyük paralar.

Yurt dışı taşıma fiyatları ve vergileri hakkında bilginiz var mı ?

Bak şimdi düz hesap yaptım yanlış yaptın 14 saat express zaman çift şöför gittiğimiz zaman ki biz ambar işi yapıyoruz zaten öyle hemen boşalt tak diye yükle olmuyor

Örnek vereyim pazartesi akşam çıksa tek şöför salı akşam İstanbul'da olur Çarşamba yıksa yüklese gene perşembe akşamı adana da olur

Kdv bizde %18 oluyor normal sefer fiyatı 2300 tl den hesap edelim 2714 tl yapıyor gidiş geliş 5400 tl falan yapıyor 3500 yakıta gidiyor(Mazotu çekle alıyoruz) kaldı 1900 400 tl otoyol parası veriyoruz(yss köprü geçişi dahil) kaldımı 1500 kantar parası garaj parası hamala çadar parası derken 100 tl de oradan gidiyor 1400 kaldı ayda 6 sefer atsak 8400 tl yapar trafik sigortası,kasko,plaka pulu vs yılda 12.000 tl civarı ayda 1000 tl yapar lastik alıyorsun,40.000 km de bir yağ değiştiriyorsun,balata değişiyorsun daha aklımda olmayam bir sürü gizli giderler var öyle göründüğü gibi kolay bu işi yapacaksan kenarda 20-30.000 tl paran olacak ki arabana arıza yapsa motor indirirse hemen yaptırabilesin çünkü ufak arza vermiyor araç Kendin sürsen sabit işin olsa bişeler kalır az çok ama işi bilmek lazım bizim iş sabit 12 ay aynı fiyat ama kışın iş zayıfken adana dan 1.500 tl ye istanbula gidenler var yük bulamayıp günlerce yatanlar var

Yurtdışı hakkında bilgim yok pek
    Edit:bu yazıyı yazdıktan sorna gördüm mazota 19 kuruş zam geliyormuş 140 tl falan yapacak sefer başı aya vurunca 840 tl

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-89BFBB665 -- 30 Ekim 2017; 2:1:15 >

Bizim araçlar 2 Adet Axor var Sal dorselerle Yurtiçi çalışıyor basar tonaj ve rafineri mazotla çalışırız yani yok on numara yağmış bilmem ne falan uğraşmayız İş durumu olarak Kışın işler biraz düşüyor Ama genel olarak Araç başı yıllık 40-50 bin net kar bırakıyor o da aylık 3-4 bine geliyor . Şahsi tecrübelerime göre şöför çok onemlidir şöför seimini iyi yapacaksın rezi de eden vezir de eden o olur adamı ikincisi yurtdışı frigo falan çalışmayacaksan öyle çok avrupai lüks araçlara gerek yok parçası ucuz maliyeti az al axor bak keyfine derim
  • quote:

Orijinalden alıntı: KurtalanEkspres

Bizim araçlar 2 Adet Axor var Sal dorselerle Yurtiçi çalışıyor basar tonaj ve rafineri mazotla çalışırız yani yok on numara yağmış bilmem ne falan uğraşmayız İş durumu olarak Kışın işler biraz düşüyor Ama genel olarak Araç başı yıllık 40-50 bin net kar bırakıyor o da aylık 3-4 bine geliyor . Şahsi tecrübelerime göre şöför çok onemlidir şöför seimini iyi yapacaksın rezi de eden vezir de eden o olur adamı ikincisi yurtdışı frigo falan çalışmayacaksan öyle çok avrupai lüks araçlara gerek yok parçası ucuz maliyeti az al axor bak keyfine derim

Dostum merhaba, iş bulmak sıkıntı oluyor mu? Yani çalışan adama iş varmı bu işte? Bazı firmalar yakıt hariç 7-8 bin gibi paralardan bahsediyorlar a101 bim migros gibi bunların şartları hakkında bilginiz varmıdır. Yoksa kendin iş kovalasan daha mı iyi kazanırsın?

• angel_one A kullanıcısına yanıt
    Valla iş bulunur iş yok diye bir şey yok Mesela Bizim araçlar serbest çalışıyor bir firmaya anlaşması bağı vb. falan yoktur ama yine programımız bellidir hataydan yükümüzü alırız çoğunlukla izmir veya istanbul olur götürürüz geri yine oralardan veya çevre illerinden bildiğimiz sürekli uğradığımız takip ettiğimiz yerler vardır buralardan sarıp yükümüzü tekrar geri hatay veya çevre illerine olacak şekilde geliriz uğradığımız bildiğimiz yerlerimiz bağlantılarımız(anlaşma yapılmış olarak değil) vardır o şekilde sürdürüyoruz ha hiç bulamadık mı o zaman nereye olursa yük alırız kabataslak böyle devam ediyor. Dediğim gibi sadece kışın biraz işler durgunlaşıyor onun nedeni de kışın doguya işler azalıyor üstüne kış yol şartlarıda eklenince doğunun araçlarıda batıya kayıyor hal böyle olunca iş bulma rekabeti artıyor A101 - BİM olaylarında kesin net bir bilgim yok ama duyum olarak duyduğum bu firmalarda kendi aracınızla çalışıyorsunuz pazar günleri tatil oluyor yani haftanın altı günü çalışıyorsunuz hep il içi çalışıyorsunuz ve aylık ortalama 3500 TL Civarı kar olarak para bıraktığını duymuştum .

Siz galiba araç alıp kendiniz çalışmak mı istiyorsunuz doğru mu anladım ? Çünkü mesajınızda ''ÇALIŞAN ADAMA İŞ VAR MI'' cümleniz önemli çünkü çalışırım çabalarım öğrenmeye açığım merakımda var diyorsanız neden olmasın diyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KurtalanEkspres -- 19 Kasım 2017; 23:30:7 >

• kardeşim ben yıllardır şoförlük yapıyorum ağır vasıtaya çıkalı 4 yıl oldu 3,5 yıl belediye otobüsü kullandım şimdi Çekici kullanmaya başladım, elin şoförlüğünü yapmadan direksiyonunu pişirmeden işi öğrenmeden girme bu işlere, yoksa delik deşik olursun. Her gelen siker. git günaydın' a hafriyatçılara tamamla ehliyetini yap 1 yıl eğer kar varsa, ben bu işi yaparım diyorsan gir, yok bu işin yürürü yok diyorsan girme..
  • Biz kooperatiften çalışıyoruz işler şükür ki iyi.ama piyasada işler nasıl bilmiyorum.illaki iş bulunur önemli olan para kazanacak iş bulabilmek.su an şoför çalışan bir tırdan tüm masrafları düşükten sonra (kasko sigorta MTV yedek parça yakıt lastik maaş haricirah SGK vergi muhasebeci ücreti isguvenligi ücreti ) yaklaşık 2500tl kazaniyor.iyi dediğim şekilde bu kadar.ha piyasada ne kazanır bilmiyorum ama illaki kazanır

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emre19-88 -- 29 Mart 2018; 1:46:7 >
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.