Şimdi Ara

TIP YAZMAYANLAR PİŞMAN OLDU, UZMAN TABİBE 14BİN TL EK ZAM (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
109
Cevap
7
Favori
7.047
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
9 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Hocam ben bide stajyer doktorum artık yeni kazanmadım ama aslında istemiyordum sırf aile ve çevrenin yanıltmasi ve zorlama sonucu burdayim halada mutlu değilim.Sonumuz hayrolsun

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Vergi dilimine girdikçe kuş kadar kalır o para üstüne can güvenliğiniz yok.

• Faydalı konu tyt ayt kısmına da yazmalıydınız hocam kendini kandıran asıl insanlar orda

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • Ankaratıplı kullanıcısına yanıt

hocam ek ödeme ile sabit aynı şey değil mi ? Bir de doktorlar kaç kalemden maaş alıyor kalem kalem yazar mısın

• Maaş tablolarına nerden ulaşabilirim attıklarınız net değil @ankaratıplı

• Artık ortalama bir pratisyenin maaşı kaç tl olacak?

• Bayfilita B kullanıcısına yanıt

Hocam şu an bu şekilde net yeni yonetmenlik

Ama şu an %15 vergi diliminde

Profa 40bin tl

Uzmana 12bin TL

Asistana 9bin TL

Pratisyene 6bin TL

Özellikli birimde çalışan hemşireye de 2500tl zam

Özellikli olmayan birimde çalışan 830tl

Maaşa ek olarak verildi

Yani asistan taban maaşı 16bin+9bin=25bin

Pratisyen ise 16bin+6bin=22bin

Vergi dilimi arttıkça dolaylı olarak dusecektir

• Oradan banlandim hocam geçici bir sure

• Ankaratıplı hocamın yaptığı maaş savunmasını puyol barçada yapmadı mübarek  aman hocam cevap olarak bordro ya da yönetmelik atmayın bana

hocam asistan 25k maaş+nöbet mi ek odeme harici 25k ise iyimiş ek odeme ile 30k yı görür

Yorumlara baktımda diğer sağlık çalışanları yine isyanda hayırlısı olsun bu zamların üstünüde vergi ıvır zıvır çizmezler inşallah

• Hocam bu düzenlemeden sonra işe başlamış biri yıllık net kaç TL alıyor onu söyleyebilir misiniz tüm prof, uzman vs. için?

Doktor maaşları hesaplanırken brüt maaş + brüt döner toplanıp mı neti hesaplanıyor yoksa net maaş'ın üstüne net döner mi ekleniyor?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SporcuPc -- 12 Ağustos 2022; 18:56:11 >
  • Bayfilita B kullanıcısına yanıt

.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ankaratıplı -- 18 Ağustos 2022; 2:24:37 >
  • Karakurum07 kullanıcısına yanıt

Daha fazla alacaklarını dusunuyorum nöbet maaşların cogunlugunu oluşturuyordu 130*67den 9bine yakın nöbet var

Özellikle acilde çalışan asistan baya iyi alacak 

• Evet, 15 ağustosa 3 gün kaldı,

Henüz bordrom açıklanmadı, pazartesi hele bir yatsın bordromu burada paylaşacağım. Pratisyen hekim gelir durumunu bilmiyorum, hastane acilde çalışan hekimlere bu sistemle düzelme geldi, ancak asm ve tsm hekimlerine anlayabildiğim kadarı ile bir düzenleme gelmedi.

Ancak görünen şey şu, 15000 maaş +9000 sabit ödeme veya 18000 maaş veya 9000 ödeme alacağız, yönetmelikten hangisi olacak anlayamadım. Yönetmelik acayip karışık neyse iyi ihtimal 27000 yatacak

Üniversitede öğretim üyesiyim, cerrahım, asistan ve tıp öğrencisi yetiştiriyorum. 1. derece 2. kademe 13 yıllık devlet memuruyum. Henüz asistanlara kendi adıma poliklinik yazmadım. O sebeple yaptığım tüm puan kendime ait, bu program arasında 35-40 bin ortalama puan yapıyorum. (Türkiye ortalaması 25 bin puan civarındadır diye tahmin ediyorum)

Geçen yıl temmuz ayında 7884 tl maaş + 1047 tl sabit performans toplam 8931 tl sabit gelir elde etmişim. Bu süreçte yüzde memur maaşına 30,95+ 41.69 enflasyon farkı ve zam geldi toplamı hesaplanırsa 16500 gibi bir fiyat ediyor. Bu yıl temmuz ayında tek kalemde iki gelir birden 17700 tl yattı. Yani neredeyse ekstra bir zam almadık gibi görünüyor, sabite eğer ekstra bir zam geldiyse 27 bin olursa 10 bin gibi bir zam almış olacağız. Rakamları üst perdeden hesapladım. Uzman hekimlerin geliri fark edebilir.

Peki gelirin son kalemi performans ne oldu, geçen yıla göre geriye gitti. Bu yönetmelik yürürlüğe girdiğinde ne olacak, mahsuplaşma artacağı için daha da geriye gidecek. geçen yıl 1 maaştan biraz daha fazla ekstra performans alabiliyordum. Yani gelen düzenleme beni sayısal olarak ileri götürmesine rağmen gerçekte geriye götürdü.

Geçtiğimiz yıl temmuz ayına göre bu yıl temmuz ayında bir asgari ücretli usd bazında alım gücünü neredeyse yüzde 25 kaybetmiş durumda (yuvarlak 400 usdden 300 usdye), geçen yıla göre bu yıl temmuz ayında ben yüzde 55 kadar alım gücümü kaybettim. Çünkü aldığım performans geliri bırakın artmayı azaldı. Total gelir artışım herkesin yüzde 80-90-100 zam aldığı dönemde 40-45 arsında kaldı.

Bu yönetmelik birçok meslektaşımın işine yaradı, çünkü ülkedeki hastanelerin yüzde 70inde performans dağıtılamıyordu, artık sabit olarak bir performans dağıtılacak. Tabi izin almaz iseniz, izin alırsanız sabit ola bu performans azalıyor, bir de performans kesmek üzere ceza sistemi geliyor. Bir memura aynı suçtan 2 idari ceza verilemez, verilecekse 4483 e göre işlem uygulanır, yani 657 dediğimiz kanuna bu açıdan uymayan bir yönetmelik.

Ben bu günden söyleyeyim, bu yönetmelik direkt eylem sebebi. Bakan bey zannediyor ki hekimlerin tek derdi gelir, İddia edildiği gibi bu yönetmelik benim gelirimi artırmayacak, hatta düşürecek. Birçok arkadaşımın geliri artacak, bu yönden olumlu karşılamaktayım.

Ancak sağlıktaki şu sayacağım sorunların hiçbiri çözülmüyor

Sağlıkta şiddet

Malpraktis

Hekimlerin anormal yüksek mesai saatlerinde köle gibi çalıştırılması

İzin, eğitim vb gibi özlük haklarının kullandırılmaması, bakanlık kaynaklı mobbing

5 dakikada bir hasta bakma dayatması

aile hekimlerine yüklenen anormal görevler

hekimliğin saygınlığının kaybolması

ülkenin koruyucu sağlık hizmeti sunmaması bu sebeple anormal artan hastalıklar

acile gelen acil olmayan hasta oranının yüzde 90 olması

vb. aklıma bir çırpıda gelen sorunlar bunlar. Bu sorunların hiçbirine çözüm yok maalesef.

edit

buradan sonrası alıntıdır.

***Yönetmelik kısa özet****

1-En önemli değişiklik taban ek ödeme uygulaması böylece uzman ve yan dal uzman için 10-12 bin, asistan için 7-8, pratisyen için 5-6 bin ek iyileştirme sağlanıyor. özellikle asistanlar ve döner hiç almayan uzmanlar için oldukça iyi bir düzenleme oldu bu. çünkü eski düzende ortalama 2-3 döner alıyordu asistanlar. Asistan pratisyen den daha az kazanıyordu.

2- taban ek ödemenin en önemli dezavantajı ise izin ile kesilmesi ve kınama cezası vs durumunda alınamaması. burda biraz sopa gösterme durumu var.

3- taban döner hesabının en yüksek devlet memuru aylığı ile hesaplanması ise olumlu. enflasyon ile artacaktır böylece.

4- teşvik ek ödeme için çok sayıda faktör belirlenmiş. biraz uygulama ile göreceğiz ama yine önemli olan hastane puan ortalaması. mahsuplaşmanın nasıl etkileyeceği de meçhul burayı. alırsak göreceğiz.

5- Teşvik ek ödeme için HAKUK’lar uzmanlar için mikrobiyoloji ve biyokimya harici 3 e sabitlenmiş. Yandal için 3.3 yapılmış. cerrahi dahili branş ayrımı kalmamış.

6- İl sağlık müdürlüğü ve birimleri de benzer taban döner katsayılarına sahip. Dolayısıyla bazı aile hekimleri için TSM ye geçiş avantaj olabilir.

7- Kısaca yorumlarsak gönül isterdi ki hiçbir şarta (izin vs) bağlı olmadan sabit düzenli gelirimizin yüzde 80’i tek kalem maaş olsaydı. Geri kalanı performans olsaydı. Ama olmadı. Kalemler daha da arttı. Yine de eski düzen ile kıyaslarsak bazı adaletsizlikleri giderebilecek olumlu bir yönetmelik olmuş.

evet yazı çok uzun, sonunu inşallah görürsünüz. Dün gece gördüm. Bakan mahsuplaşmanın kalktığını anlatmış. Nasıl olacak bilmiyorum. Yönetmelikte geçmiyor. Detayı verilmemiş. Mahsuplaşma kalkarsa gelir konusunda işler çok değişir. Ancak bahsettiğim problemler yine devam edecektir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kayihani -- 13 Ağustos 2022; 8:38:21 >

• anladığım kadarıyla en azından eve çıkabileceğiz asistan arkadaşlar öğrenci evi gibi ev arkadaşı arıyordu

• Tabip ve diş tabibine 7k taban ödeme gelen yerde eczacılara 1k verilmesine gümledim. Yakında sinirden eczanede vitamin haplarına zam yaparlar. Zuhashfahsfsaf 

Şu an 22 dus tusla yerleşen asistanlar 25 bin mi alacak hocam?

• hocam 34k üstüne 5-10k ek ödeme alırsa tadından yenmez cidden bu iyileştirmeyi yaptılarsa helal olsun

• Ribas0 kullanıcısına yanıt
    Hocam dusla yerlesenlerin hakuk 1.5 o etkiler mi acaba maaşlari

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.