Şimdi Ara

THY bagaj rezaleti (yurt dışına gidecekler mutlaka okusunlar) (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
82
Cevap
8
Favori
9.703
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: ReDxxLiNe

quote:

Orijinalden alıntı: _bluescream_

tezi giden kıza üzüldüm birtek

benim de 4000$ gitti beni sallamadın yani :) ama ben de ona uzuldum gercekten. para bir yere kadar sonucta onun degeri yok.

Hocam ben senin iphone lara acıdım yaa, gitti canım telefonlar. Neyse sen yeringe görmüşşün haberin vardır 6 ne zaman çıkıyor. :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: Gordon Freedos

Öncelikle çok geçmiş olsun. Cana gelen mala gelsin. FAKAT, THY'nin bu sorumsuzluğu ve pişkin cevapları beni bile sinirlendirdi. Bu olay uzun zamandan beri oluyorsa neden sizi kimse uyarmadı. Bagajlarınızı tartan sivri zekalının bunu size söylemesi gerekirdi diye düşünüyorum. Hadi bunu da geçtim. Bilinen bu olay karşısında nasıl olur da THY önlem almaz. Hiç bir şekilde yaptırım uygulamamak sorumsuzluktur. Bir Türk firması, kendi vatandaşını sallamıyor resmen.

Hocam bu bilgiyi paylaşmış olmanız önemli. Teşekkürler.

Teşekkür ederim asıl canımı sıkan olay aynen bu zaten... senelerdir olan bir olay karşısında THY nin en ufak bir adım atmaması ve vatandaşını mağdur etmesi. Arkadaşlar bir kişi bile bu sayede getireceği ürünü kurtarırsa kardır bu benim için o yuzden açtım bu konuyu... Bu arada yanına su kadar malzeme alabilirsin, bu kadar malzeme alabilirsin diye bir sey "YOK(MUS)"...birinci ağızdan ogrendim. Gumruk yakalarsa her urunden en fazla bir adet getirebiliyorsun(adam başı). fazlasını alıyor. Ama yakalama olayı tamamıyla şans işi çünkü sondaj usulü aradan adam seciyorlar. Kabak gibi meydanda olan ozellikle tek başına veya sadece erkeklerden oluşan gruplara ağırlık veriyorlar. Haberiniz olsun.

• quote:

Orijinalden alıntı: wozniak

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: _bluescream_

tezi giden kıza üzüldüm birtek

benim de 4000$ gitti beni sallamadın yani :) ama ben de ona uzuldum gercekten. para bir yere kadar sonucta onun degeri yok.

Hocam ben senin iphone lara acıdım yaa, gitti canım telefonlar. Neyse sen yeringe görmüşşün haberin vardır 6 ne zaman çıkıyor. :)

aynı soruyu New York ta Apple store da sordum.
    -Adamın verdigi cevap ki ilk once 5S çıkacak bildiğin gibi.. -ben de senin bildiğin kadar biliyorum. Haziran sonu-Temmuz başı gibi çıkacak büyük ihtimalle dedi.

• Gecmis olsun ben de donerken telefon getirmeyi planliyorum satma amacli, allahtan air france'la ucuyorum sorun olmaz umarim. Sadece THY ile mi peki bu problem onu biliyo musunuz?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: DogInWhite

Gecmis olsun ben de donerken telefon getirmeyi planliyorum satma amacli, allahtan air france'la ucuyorum sorun olmaz umarim. Sadece THY ile mi peki bu problem onu biliyo musunuz?

Delta da aynı sıkıntı oluyormus. Sorun zaten buradan degil ki Amerikada sistem degismis, bagajları tomografik cihaza veriyorlar... Orada da malı goturuyor sevgili arkadaslar. O yuzden isini saglama al.
  • Öncelikle geçmiş olsun.Üzüldüm.

Geçtiğimiz yaz, Suudi Arabistan a gittim.Hiç sorun yaşamadık, daha sonra Medine de uçağa binip istanbula gelecektik.Yallah deyip kalktık, Ordaki görevli Türkçe biliyormuş ama Arapmış.Rehber gitti görüştü.Biz orda tanıştığımız bir aile ile oturuyoruz.Rehberin tartıştığını gördüm check in yapılırken.'Dava nedir?' Gibisinden rehberin yanına gittim.Uçağa bizim kafileden herkes alınıyor, fakat benim biletimi check in yapamıyorlar sistemde sorun varmış vel vel vel

Yanımda az kontörü kalmış telefondan İstanbul THY yi Aradım.Görevli, 'efendim şuan Medine ofisinden kaynaklı bir sistem arızası var.' Dediler.Artık uçağa az kaldı, aileler içeriye girmeye başladı.Tabi ben zencilere bağırıyorum, 'nerde bu devlet! Nerde bu hizmet! Forever Emir ates gibisinden çok gerginim.Bu olayın benzeri istanbulda bi gruba geldiğinde adamlar kavga çıkarmış Adam bavulunu yumrukluyordu bir videoda.

E o zaman bana otel. Tutun, bana araç ayarlayın, Dedim.Medine ofisi müdürünün izinli olduğunu öğrendim.

Ya sabır Yallah dedik Havaalanından ayrıldık.Rehber beni, 3 yıldızlı Türklerin kaldığı kuru fasulye yemekler çıkan otele götürdü.(Seyehatte bizim kaldığımız otelde açık büge, daha güzel bol yemekler vardı 5 yıldızlı oteldi.Yine Hamdolsun dedim).Aslına bakarsanız, Hilton otelini daha çok istiyordum ama Ya THY otelimi ödemeseydi ?
    Diye düşündüm.

Bir sonraki gün, Bir yanda Araştırıyorum bir yanda DH konu dışındayım.Çıktım, Kontör aldım.Babam da, Memlekete gidince siyasilerin yanına gitmiş.Bir milletvekili beni aradı.Ben meşgule attım Tr ye yazmasın diye ben arıyordum.Adam telefonu açtı ve ' ben millet vekili Mahmut .. Kapat seni ben arayayım (havalara bak sen ) neyse konuştuk.Türk konsolosluklarıyla iletişime geçtiklerini, söylediler.Daha sonra, Yemek yedim falan.Orada Bim kadar yaygın, Migros kalitesinde market zincirleri var.Oradan meyve suyu aldım %100 olandan.

Rehberle iletişime geçtim, oda Tr merkezi aramışlar.Sorunun turizm firmasından kaynaklanmadığını söylediler.Neyse bir sonraki gün akşam 22 de uçak bulmuş.Hemen gittik Valizi falan attım.Ordaki görevli sağolsun beni business clas a atmak istese de yapamadı.

Uçakta geliyoruz.Ben de en öndeydim.1 saat sonra hostes en önde oturan kişilerin kulağına yaklaşarak, Busines clas tamamen boş.Geçmek istermisiniz 10 kişi alacağız da' dedi.Kaça kaça geçtim.(mağduriyetinden dolayı değil herkese (ilk 10 kişiye) yaptılar

Neyse tr ye geldikten sonra, Aradım kızdım.
    Bana orda telefon, internet, giyim, yemek, otel konaklama ne harcaman varda faturası ile bize gönder.dedi.

Özetle, 400€ Tazminat dahil , toplam 1155 TL. + önceden yaptığım gibi Suudi Arabistan'a uçak bileti hediye ettiler.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• 3 sene önce de sistem aynıydı newyork da. orada önce check-in yapıyorsunuz daha sonra bagajları teslim ediyorsunuz. washington da böyle bir olay yoktu.
    çok şükür benim başıma bir şey gelmedi, size geçmiş olsun. THY'nin tavrı hoş olmamış. bunu birinin ispatlaması lazım yada çok sayıda şikayette bulunulsun ki orada ki yetkililer de konunun üzerine düşsünler.
    ufak bir tavsiye. çantanızı teslim etmeden önce çantanızı ufak bir kilitle kilitleyip fotoğrafını çekin. eğer içinden birşey almaları gerekiyorsa o kilidi kırmaları lazım. elinizde kanıt olursa belki bir sonuç alabilirsiniz.
  • Hocam gecmis olsun,magfuriyetinizi anliyorum fakar thynin yapabilecegi birsey yok.Degerli esyanizi yaniniza alin demesi dogru,degerli esya alta verilmez ne olur ne olmaz diye.Her seferinde degerli birsey varsa yanima almaya ozen gosteriyorum.Isin garibi yetkililerde hep oluyor demis fikra gibi

• bundan 10 sene önce almanyada yiyecek içecek çalıyorlardı valizleri açılmış bir şekilde yolluyorlardi.Daha profesyonel olmuşlar.Keşke sırt çantanıza koysaydiniz.
    Edit:Ingiltere'de bir halt oldugu yok.3000 dolarlik esyani yanina almamak daha da acayip geliyor.Bu arada o olaydan THY degil havalimani sorumludur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DryWeather -- 8 Mayıs 2013; 15:29:32 >
  • Geçmiş olsun,bu konuda daha tedbirli olacağımızı düşünüyorum.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Gordon Freedos

Öncelikle çok geçmiş olsun. Cana gelen mala gelsin. FAKAT, THY'nin bu sorumsuzluğu ve pişkin cevapları beni bile sinirlendirdi. Bu olay uzun zamandan beri oluyorsa neden sizi kimse uyarmadı. Bagajlarınızı tartan sivri zekalının bunu size söylemesi gerekirdi diye düşünüyorum. Hadi bunu da geçtim. Bilinen bu olay karşısında nasıl olur da THY önlem almaz. Hiç bir şekilde yaptırım uygulamamak sorumsuzluktur. Bir Türk firması, kendi vatandaşını sallamıyor resmen.

Hocam bu bilgiyi paylaşmış olmanız önemli. Teşekkürler.

Teşekkür ederim asıl canımı sıkan olay aynen bu zaten... senelerdir olan bir olay karşısında THY nin en ufak bir adım atmaması ve vatandaşını mağdur etmesi. Arkadaşlar bir kişi bile bu sayede getireceği ürünü kurtarırsa kardır bu benim için o yuzden açtım bu konuyu... Bu arada yanına su kadar malzeme alabilirsin, bu kadar malzeme alabilirsin diye bir sey "YOK(MUS)"...birinci ağızdan ogrendim. Gumruk yakalarsa her urunden en fazla bir adet getirebiliyorsun(adam başı). fazlasını alıyor. Ama yakalama olayı tamamıyla şans işi çünkü sondaj usulü aradan adam seciyorlar. Kabak gibi meydanda olan ozellikle tek başına veya sadece erkeklerden oluşan gruplara ağırlık veriyorlar. Haberiniz olsun.

Yani mesela bu dediğiniz göre beni çok aramazlar ? 17 yaşındayım amerikaya gidip geleceği yazın tek başıma dil okulu için ?

• Cok sacma ya nasi is bu. Nasi bi havaalinir orasi 2 bavula sahip cikamiyorlar ?
    Xraylarin basinda yada xray yolunda, kabininde, bagaj odasinda polis yok mu ?
    Nasil bi 3.dunya ulkesi orasi ?

• biraz serin geldi bana
  • Öncelikle geçmiş olsun JFK genelde biraz daha iyi yani kalburüstü durumdakiler için olan bir havalimanı uçak biletlerine bakarsanız ordaki ucuşlar daha pahalı böyle bir olayı duymamıştım ama ilginçmiş THY tek durumda haklı olabilir orada kendi elinizle valizini verdiğiniz için bir hak iddaa edemeyeceğinizi düşünür.

Geçen yaz ben newark'dan dönmüştüm tabiki thy değil Aitalia ile gelmiştim check-in de falan herhangi bir sorun yaşamadım işlerini gayet düzgün yapıyorlardı.
    Amerikada böyle bir olayın yıllardır yaşandığına inanmam ben hele öyle kaliteli bir havaalanında ben biraz daha üstüne düşün olayın.
    Anlamadığım ayrı bir nokta check-inde bagajı alan thy çalışanı ekiple bağlantılımı yoksa yölendirmesini sizmi yanlış anladınız.

Son olarak sizede geçmiş olsun fakat tez ödevi giden kıza üzüldüm 1000 Iphone bir bitirme tezinin yerini tutmaz

Ayrıca, Atatürk havaalanına indiğimde benim valizimde bir fermuar açıktı birazcık yırtılmıştı ve içindeki kendime aldığım parfüm yoktu hemen oradaki Aitalia görevlilerine bildirdim beni bir odaya aldılar özür dileyerek bir form doldurttular ve parfüm markaını,valizin markasını ve bunların bedellerini yazdırıp bana geri dönüş yapıp ödeyeceklerini bildiren bir kağıttı o sırada bagaj görevlisi kalan eşyaları getirince bende parfümümü gördüm ve adamaların iyi niyetinden valizimin ödemesinden vazgeçtim teşekküür ettim çıktım.Avrupanın en iyisiyiz diye övünen THY batmakta olan fakat hala müşteri memnuyetini düşünen bir Aitalia veya Airfrance kadar olamaz eminim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OzanEvliyaoglu -- 8 Mayıs 2013; 11:03:31 >

• hocam gecmis olsun.peki bu iphoneleri ne kadara aldınız ne kadar bi tanesi acaba patavatsızlık gibi olacak da kaybınız ne kadar diye sordum.

• quote:

Arkadaslar selamlar;
    Başımıza gelen vahim olayı sizinle paylaşmak istiyorum aynı hataya düsmemeniz(ya da bir yakınınızın) icin.Olay söyle gerçeklesti:
    Esimle beraber yaptığımız Amerika gezisinde en son durak olan New York tan ayın 29/04/2013 tarihinde JFK havaalanından dönmek üzere saat 21:30 sıralarında hava alanında olduk. Malum Amerikaya gidince de Iphone almadan olmayacağı için 4 tane Iphone aldım(14 gunluk tatilin ilk gunu Hollywood dan aldım) bu sure zarfında eşim de ben de nasıl olduysa (50 kere dememize ragmen , bu yuzden kısmet artık diyorum) kendi telefonlarımızı ve babama aldığım telefonu kullanmadık. 14 gun boyunca yanımızda taşıdığımız telefonlar(araba kiralamıştım) en son gun yine malum gumruk vs. den dolayı Guess Collection marka saatler ve Hugo Boss marka saatle beraber 3 adet Iphone5 i ucak altı bagajına verdik.(ön açıklama: bildiğiniz gibi ucaga binerken check-in sırasında yetkiliye bagajı tarttırıp verirsiniz onun arkasındaki banttan ucaga gonderilir) JFK deki THY yetkilisi artık bagajları kendilerinin almadığını soyleyerek sadece tartma işlemi yaptı ve bagajları bize geri vererek terminal ortasında bulunan tomografik cihaza goturmemizi istedi(oradan ucaga aktarılıyormus artık) Oraya goturdugumuz zaman korsan tipli bir eleman bavulları cihaza verdi ve bundan sonrasını biz hallederiz seklinde birseyler soyledi biz de pasaport kontrolu yaptırdık ve ucaga bindik. İstanbula geldigimiz zaman valizlerimizi bekliyoruz.Bizle bekleyen 10 kişilik bir grup daha var. Gelen valizleri almaya başladık. Yanımdaki kadının valizi(hani ustune streç falan kaplarlar ya) darma duman olmus sekilde geldi kadın çılgına döndü daha sonra başka birisi de aynı durumu fark etti. O sırada bizim valizler de geldi valizleri aldım ama dış görüntü de çok fark olmamasına ragmen biraz hafif geldi bana eşime kontrol etmesini istediğim de içerisinde bulunan 3 Ipone5(son aldığım 4. Iphone u yanıma almıştım),1 Iphone5 kulaklığı, 3 Gc saat, 1 Hugo Boss saat gitmişti. O sıradaki yanımızdaki kadın Bilgisayarım gitti diye bağırıyor, onun yanındaki genç kızda tez için amerikaya gittim, tez bilgisayarımdaydı bilgisayarımı çalmışlar diye bağırıyordu. THY ve TGS yetkililerini çağırdık ve maalesef ki vahim olayla karşılaştık. Adamlar şunu dedi arkadaşlar:
    -New York mu? bu olay hep oluyor. Amerikadan yapıyorlar. :/ :@ :S...
    Daha sonra öğrendiğim konular sunlar arkadaşlar:
    1- Bu olayın senelerdir olduğu...Polisten ve THY den öğrendim.
    2- Bir Allah'ın kulunun bunun için bir işlem yapmadığını .....
    3- En önemlisi THY nin dediği cümle "değerli eşyalarınızı bagajınıza koymasaydınız"....,
    4- THY nin uçak altına değerli eşya konamaz kapsamında bu giden eşyaların parasını ödemediği,
    5- Buradaki kamera kayıtlarını incelediğim zaman gerçekten de Amerikadan olduğunu olayın anladım.

Adamlar profosyonel çalışıyorlar:
    1- eşime aldığım Ipad yanındaydı kutusunu valize koyduk, kutuyu açmamışlar bile,
    2- sadece çok değerli saatleri çalmışlar (fiyatı 300$ uzeri). Satmak ve hediye etmek için getirdiğim Skagen ve Nautica marka saatler çantadan alınmamış.

Eğer bu deneyimim bir kişiye bile yardımcı olabilirse sevinirim. Degerli eşyalarınızı mutlaka yanınıza alın arkadaslar. Konuyla ilgili soru sormak isterseniz elimden geldigince cevaplamaya çalışırım.
    Ayrıca Bu konuyla ilgili olarak yardımı dokunabilecek birisi varsa da cok memnun kalırım.

Selamlar...

Öncelikle geçmiş olsun,
    Bir turizmci olarak yıllardır amerika, Avrupa,Asya'ya sık sık yolculuk yaptım yaklaşık 14 senedir, bu süre zarfında sadece bir kere, küçük bir bavul kaybolmuştu malum şirket 2 gün sonra evimin kapısına kadar getirdi,bende çok teleon vb alet ve gereç getirdim, ticari sayılamlar için vergi ödedim, hiç koyabolan olmadı,
    Size sorum Amerika'ya giderken ve gelirken sizin um formu yani bagajınızda neler olduğuna dai gümrük beyan formu doldurmuş olmanız lazım, bu forumu doldururken, 4 cep telefonu, saat vb herşey yazılması lazım, amerika 800 dolara kadar serbest gümrük seyahatı sunuyor siz bu fiyatın üstüne çıkıpta, beyanda belirtmediyseniz ürününüze el koyarlar ki bunu size belirtmiş olmaları lazım
    Sizinki ticari şüphe uyandırmış ki öyle
    Gelelim yanıma alsaydım keşke olayına,
    Eğer gümrük beyanında belirtmediginiz, ürünü yanınıza alsaydınız, kontrolden geçmeniz mücize olurdu çünkü üzerinizde ticari eşya var sizden görevli beyanı isteyecek ve üzerinizden çıkan aletler beyanda olmadıgı anlaşılacak vergi kaçırdığınız için hakkınızda işlem yapılacaktır. Amerika'da vergi kaçırmak büyük suçtur yaşayan bilir 3 sene kaldım. Belki bilmeden yaptığınız bir durum bu, ama burda thy kötülemek be alaka anlayamadım,muhatabınız thy değil Amerika'daki yolcu bagaj şirketi, bavulun içindekilerinden siz sorumlusunuz thy vb, şirketler yolcunun bavulunu seyahat edecekleri ülkeye saglıklı bir şekikde getirmekle mecburdur, aksi haldeki olaylar kayıp vb, şeyler şirket herzaman yardım sağlamak mecburiyetindedirler( kaybolan bavullar yada hasar görmüş ) tazminat vb,talep edebilirsiniz..
    Bayan yolcunun bilğisayarının kaybolması garibime gitti, halbuki kişisel bilğisayarlar free herhalde o da bavula koyup beyanda göstermemiş gümrükte ticari mal sanıp el koymuş olabilir,
    Mağduriyetiniz için Amerika'daki şirketle görüşmenizi öneririm aldığınız ürünler hakkında belki size yardım ederler, gümrük te tutuluyorsa, bilginiz olur faturanız varsa
    Size bir turizmci tavsiyesi, ülkelere turist odaklı bakın keyfini çıkarın, gelirken şunuda getirim, şunu satim , orda Bu kadar burda şu kadar olaylarına girmeyin sonrası hüsran, yasaları iyi okuyun tekrar geçmiş olsun.......

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lastday4u -- 8 Mayıs 2013; 11:12:54 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Lastday4u

quote:

Arkadaslar selamlar;
    Başımıza gelen vahim olayı sizinle paylaşmak istiyorum aynı hataya düsmemeniz(ya da bir yakınınızın) icin.Olay söyle gerçeklesti:
    Esimle beraber yaptığımız Amerika gezisinde en son durak olan New York tan ayın 29/04/2013 tarihinde JFK havaalanından dönmek üzere saat 21:30 sıralarında hava alanında olduk. Malum Amerikaya gidince de Iphone almadan olmayacağı için 4 tane Iphone aldım(14 gunluk tatilin ilk gunu Hollywood dan aldım) bu sure zarfında eşim de ben de nasıl olduysa (50 kere dememize ragmen , bu yuzden kısmet artık diyorum) kendi telefonlarımızı ve babama aldığım telefonu kullanmadık. 14 gun boyunca yanımızda taşıdığımız telefonlar(araba kiralamıştım) en son gun yine malum gumruk vs. den dolayı Guess Collection marka saatler ve Hugo Boss marka saatle beraber 3 adet Iphone5 i ucak altı bagajına verdik.(ön açıklama: bildiğiniz gibi ucaga binerken check-in sırasında yetkiliye bagajı tarttırıp verirsiniz onun arkasındaki banttan ucaga gonderilir) JFK deki THY yetkilisi artık bagajları kendilerinin almadığını soyleyerek sadece tartma işlemi yaptı ve bagajları bize geri vererek terminal ortasında bulunan tomografik cihaza goturmemizi istedi(oradan ucaga aktarılıyormus artık) Oraya goturdugumuz zaman korsan tipli bir eleman bavulları cihaza verdi ve bundan sonrasını biz hallederiz seklinde birseyler soyledi biz de pasaport kontrolu yaptırdık ve ucaga bindik. İstanbula geldigimiz zaman valizlerimizi bekliyoruz.Bizle bekleyen 10 kişilik bir grup daha var. Gelen valizleri almaya başladık. Yanımdaki kadının valizi(hani ustune streç falan kaplarlar ya) darma duman olmus sekilde geldi kadın çılgına döndü daha sonra başka birisi de aynı durumu fark etti. O sırada bizim valizler de geldi valizleri aldım ama dış görüntü de çok fark olmamasına ragmen biraz hafif geldi bana eşime kontrol etmesini istediğim de içerisinde bulunan 3 Ipone5(son aldığım 4. Iphone u yanıma almıştım),1 Iphone5 kulaklığı, 3 Gc saat, 1 Hugo Boss saat gitmişti. O sıradaki yanımızdaki kadın Bilgisayarım gitti diye bağırıyor, onun yanındaki genç kızda tez için amerikaya gittim, tez bilgisayarımdaydı bilgisayarımı çalmışlar diye bağırıyordu. THY ve TGS yetkililerini çağırdık ve maalesef ki vahim olayla karşılaştık. Adamlar şunu dedi arkadaşlar:
    -New York mu? bu olay hep oluyor. Amerikadan yapıyorlar. :/ :@ :S...
    Daha sonra öğrendiğim konular sunlar arkadaşlar:
    1- Bu olayın senelerdir olduğu...Polisten ve THY den öğrendim.
    2- Bir Allah'ın kulunun bunun için bir işlem yapmadığını .....
    3- En önemlisi THY nin dediği cümle "değerli eşyalarınızı bagajınıza koymasaydınız"....,
    4- THY nin uçak altına değerli eşya konamaz kapsamında bu giden eşyaların parasını ödemediği,
    5- Buradaki kamera kayıtlarını incelediğim zaman gerçekten de Amerikadan olduğunu olayın anladım.

Adamlar profosyonel çalışıyorlar:
    1- eşime aldığım Ipad yanındaydı kutusunu valize koyduk, kutuyu açmamışlar bile,
    2- sadece çok değerli saatleri çalmışlar (fiyatı 300$ uzeri). Satmak ve hediye etmek için getirdiğim Skagen ve Nautica marka saatler çantadan alınmamış.

Eğer bu deneyimim bir kişiye bile yardımcı olabilirse sevinirim. Degerli eşyalarınızı mutlaka yanınıza alın arkadaslar. Konuyla ilgili soru sormak isterseniz elimden geldigince cevaplamaya çalışırım.
    Ayrıca Bu konuyla ilgili olarak yardımı dokunabilecek birisi varsa da cok memnun kalırım.

Selamlar...

Öncelikle geçmiş olsun,
    Bir turizmci olarak yıllardır amerika, Avrupa,Asya'ya sık sık yolculuk yaptım yaklaşık 14 senedir, bu süre zarfında sadece bir kere, küçük bir bavul kaybolmuştu malum şirket 2 gün sonra evimin kapısına kadar getirdi,bende çok teleon vb alet ve gereç getirdim, ticari sayılamlar için vergi ödedim, hiç koyabolan olmadı,
    Size sorum Amerika'ya giderken ve gelirken sizin um formu yani bagajınızda neler olduğuna dai gümrük beyan formu doldurmuş olmanız lazım, bu forumu doldururken, 4 cep telefonu, saat vb herşey yazılması lazım, amerika 800 dolara kadar serbest gümrük seyahatı sunuyor siz bu fiyatın üstüne çıkıpta, beyanda belirtmediyseniz ürününüze el koyarlar ki bunu size belirtmiş olmaları lazım
    Sizinki ticari şüphe uyandırmış ki öyle
    Gelelim yanıma alsaydım keşke olayına,
    Eğer gümrük beyanında belirtmediginiz, ürünü yanınıza alsaydınız, kontrolden geçmeniz mücize olurdu çünkü üzerinizde ticari eşya var sizden görevli beyanı isteyecek ve üzerinizden çıkan aletler beyanda olmadıgı anlaşılacak vergi kaçırdığınız için hakkınızda işlem yapılacaktır. Amerika'da vergi kaçırmak büyük suçtur yaşayan bilir 3 sene kaldım. Belki bilmeden yaptığınız bir durum bu, ama burda thy kötülemek be alaka anlayamadım,muhatabınız thy değil Amerika'daki yolcu bagaj şirketi, bavulun içindekilerinden siz sorumlusunuz thy vb, şirketler yolcunun bavulunu seyahat edecekleri ülkeye saglıklı bir şekikde getirmekle mecburdur, aksi haldeki olaylar kayıp vb, şeyler şirket herzaman yardım sağlamak mecburiyetindedirler( kaybolan bavullar yada hasar görmüş ) tazminat vb,talep edebilirsiniz..
    Bayan yolcunun bilğisayarının kaybolması garibime gitti, halbuki kişisel bilğisayarlar free herhalde o da bavula koyup beyanda göstermemiş gümrükte ticari mal sanıp el koymuş olabilir,
    Mağduriyetiniz için Amerika'daki şirketle görüşmenizi öneririm aldığınız ürünler hakkında belki size yardım ederler, gümrük te tutuluyorsa, bilginiz olur faturanız varsa
    Size bir turizmci tavsiyesi, ülkelere turist odaklı bakın keyfini çıkarın, gelirken şunuda getirim, şunu satim , orda Bu kadar burda şu kadar olaylarına girmeyin sonrası hüsran, yasaları iyi okuyun tekrar geçmiş olsun.......

simdi size sorum orada kalmıs birisiniz madem ki ben de yasadım;

Sadece giderken yanınızdaki gumruge tabii esyalara ve paraya ait gumruk formu dolduruyorsunuz hic bir sekilde donerken form doldurulmaz,
    ben bagajımı nereye verecektim de bagajın icindekilerden ben sorumlu oluyorum? adamlara verdigim bagajın aynen teslim edilmesini isterim,
    amerikadaki insanların hic birisi bagajındaki ıphone kac tane diye bakmaz ona buradaki arkadaslar bakıyorlar, (ilk defa gitmiyorum Amerikaya onlerinden bir suru elektronik esya gecirdim bavul dısına cıkararak bir kisi bile nooluyor demedi.)
    Benim bagajımdan hic bir sekilde baskası sorumlu degil sadece THY sorumludur ben baska bir kisiyle muhatap olmam 3. kişilerle THY muhatap olabilir, adamlar beni sallamazlar ki sallamadılar zaten.
    Ben de oraya ticaret amaclı gitmedim zaten (bunu neden acıkladıgımı da bilmiyorum ama bu kafayla yaptıgın turizm isini iyi yonetebiliyorsun diye soyluyorum bunu, bu sucu bana cıkarabildigin icin) kardesim babamın parasını verdigi Iphone du onlar digerleri de bana ve esime aitti.

Neyse bir tartısma amaclı acmadım bu konuyu gidecek arkadaslara bir nebze bile olsa yardımcı olabilmek için açıldı.

Yine de ilgin alakan için teşekkür ederim sonucta bu kadar yazı yazmaya ugrasmıssın.
    iyi gunler.

• Valize değerli eşya koyuyorsanız bu riski göze almalısınız. Zaten kimse garanti vermiyor çalınmaz diye.
  • quote:

Orijinalden alıntı: nirvana08

hocam gecmis olsun.peki bu iphoneleri ne kadara aldınız ne kadar bi tanesi acaba patavatsızlık gibi olacak da kaybınız ne kadar diye sordum.

Iphoneları 710 dolardan aldım VERGİ DAHİL.( Bu arada USA da vergi geri odemesi diye bir durum "YOK")
    tolam kaybım ise 3000USD oranın fiyatları tabii bu fiyat burada olsa (9000 TL civarı saatler ve telefonlar dahil)
  • quote:

Orijinalden alıntı: Pritz21

Valize değerli eşya koyuyorsanız bu riski göze almalısınız. Zaten kimse garanti vermiyor çalınmaz diye.

Arkadasım mantık farklı isliyor benim galiba ;

Sonucta evinden de calınabilir çalınma her zaman olabilir ona bakarsan, ben THY bagajı verdim geldiginde bosalttılar. Bu kadar basit onu goze al bunu goze al mantıgı nedir. Adamlara birsey emanet ediyorum bunlar calınabilir diye ibare de koysunlar bari o zaman:S
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.