Şimdi Ara

ThinkPad E495 Ryzen 7 Hakkında

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
1
Favori
679
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Taşınabilir ve f/p oranı yüksek bir laptop arıyorum.
    Birçok marka model var fakat, gerek sağlamlık gerek mobilite anlamında 14" thinkpad serileri uzun zamandır dikkatimi çekiyor.

Thinkpad'in 14" serilerinde birçok farklı donanım konfigürasyonu mevcut. Fakat ben Ryzen 7 3700u işlemciye sahip model hakkında önerilerinizi almak istiyorum. Şuan lenovo sitesinden de kontrol ettiğimde alınabilir fiyatlarda (x1 serisi vs. hariç) 14" boyutunda sadece E14 ve E495 serileri satışta gözüküyor. E14 serisi max 16 gb ram desteklediği için uzun vadeli bir yatırım olarak bana mantıklı gelmiyor. Geriye E495 ve bir eski modeli (sanırım) olan E490 serileri kalıyor.

Genel olarak tüm 14" serilerinde şu işlemciler kullanılıyor (hemen hepsi APU olarak, dahili GPU ile geliyor);

- Ryzen 7 3700u
    - Ryzen 5 3500u
    - i5 10210u
    - i5 8250u
    - i5 8265u
    - i7 8565u + RX550 gpu

Laptop'u kullanma sebebim öncelikli olarak yazılım ve birazda simülasyon işleri. Dolayısıyla oyun önceliklerim arasında değil (tamam bazen cod2, csGo, FM oynayabilirim :p). Dolayısıyla beni özellikle yazılımları çalıştırma konusunda yarı yolda bırakmayacak bir laptop arıyorum tabii tüm bunları sağlarken mümkün olduğunca da hafif olmasını istiyorum.

Peki neden thinkpad diyecek olursanız; sağlamlık ve özellikle klavye deneyimi beni çok cezbediyor. Batarya süreleri de oldukça tatminkar. Ayrıca upgrade edilmeye müsait ve elverişli ürünler (bence). Tüm bunlara ek, adaptörünün type-c olması ve bu type-c girişinin aynı zamanda data transferine ve display port'a izin veriyor olması bence thunderbolt girişi olmayan bir laptop için en iyi alternatif. Tüm bunları alt alta topladığım zaman, vasat ekran kasa oranını göz ardı edebiliyorum :)

Ryzen 7 3700u (dahili Vega10 gpu) modeli bugün itibariyle 5300 tl'ye bulunabiliyor. Üzerindeki 8 gb ram'e ek olarak 16 gb ram ve üzerinde gelen 512 gb ssd'ye ilave 1 tb'lık sata ssd ile bir upgrade yaptığımda toplam maaliyet yaklaşık 7000 tl oluyor. Sizce; ryzen 7 3700u + 24 gb ram + 1.5 tb sdd konfigürasyonu için bu laptop nasıl olur? Uzun vadede işlemci ile ilgili sorun yaşar mıyım? Son olarak bu laptopdan 1 veya 2 adet 2K monitöre görüntü aktarabilir miyim, performans olarak nasıl bir şey olur?

Şimdiden yorumlarınız için çok teşekkür ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ernuynk -- 16 Mayıs 2020; 13:58:18 >

• Thinkpad E495 14 inç kategorisindeki en sağlam cihazlardan biridir, 14 inç için çok kaslı bir soğutma sistemi ve kocaman bir batarya içeriyor. Eksi yönleri kasasının 15 inçlik kardeşi E595 gibi metal değil tamamen plastik olması ve klavyede aydınlatma olmaması, bunlar sizin için eksi değilse hayırlı olsun.

Ama belirtilmesi gereken bir şey var ki o da 7 nanometrelik çok daha güçlü 4000U serisi dizüstülerin çıkmak üzere olması, yurtdışında çıktı ve ülkemizde de çıkmak üzere, özellikle ideapad 5 14 inç olanı çok dikkat çekici bir cihaz... Gerçi ideapad 5'in çok kötü bir yanı var, ram tamamen gömülü 8 ya da 16 gb ama tabi büyük ihtimalle Thinkpad'in de 4000U serisi içeren yenisi gelecek, çok acil değilse bekleyin derim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bloodin -- 16 Mayıs 2020; 14:54:32 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bloodin kullanıcısına yanıt
    Öncelikle yorum için teşekkür ederim.

15" modellerin metal olması sebebiyle biraz daha hafif olduğunu biliyorum fakat 15" boyutuna çıktıktan sonra zaten birçok farklı marka ve model işin içine giriyor. Bir yerden sonra artık insanın kafası karışıyor. 14" ebatlarında kalmak istiyorum şimdilik :)

Evet, dediğiniz gibi 4000u serisi geldi geliyor. Zaten yaklaşık 3 aydır laptop arıyorum, o çıksın bu çıksın derken bugünlere geldik
    Bu aşamada da zaten acele etmeye niyetim yok, sadece 4000u'lar geldiğinde eğer fiyat olarak beklentimi karşılamaz ise direkt alacağım modeli belirlemek istiyorum.
    Örneğin önceden performanslı modellere bakıyordum 9750h'lı modellere falan, sonra ryzen 4900hs gelecek dedik. 15 bin tl'ye geldi, alınabilir değil maalesef.

4000u'lar da umarım böyle olmaz. Tabii bir diğer konuda belirttiğiniz gibi umarım thinkpadlerde de gömülü ram ile gelmezler. Dahili gpu'su olan bir model için çok saçma bir özellik çünkü.

Peki, ilk mesajda belirtiğim bir veya iki adet monitör (2k) bağladığımda nasıl bir şey olur? Zaten oyun oynayacak halim yok ama kullandığım programları doğru düzgün görüntüleyebilir miyim, bilemiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ernuynk -- 16 Mayıs 2020; 14:19:34 >

• ernuynk kullanıcısına yanıt
    Malesef çoklu monitör kurulumu konusunda tecrübe veya teorik bilgi sahibi değilim, bunu tecrübeli birinin yanıtlaması daha doğru olacaktır :)
  • Bloodin kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.