Şimdi Ara

TheBigS'den Top Lane Zed Rehberi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
36
Cevap
1
Favori
17.370
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Öncelikle herkese iyi bir gün dileyip konuma girmek isterim. Bugün ki konumda Zed' den bahsedicem ve birkaç taktik vermeye çalışıcam. Öncelikle Zed nedir kimdir bir tanıyalım...

Hikaye :

Kadim çağlardan kalma yasak yöntemlerin sırrına son 200 yıldır ilk erişebilen ninja, Zed oldu. Kendisini ömrü boyunca bağlamış olan denge ve disiplin öğretilerinden koparak, klanına ve ustasına karşı geldi. Şimdi Zed gölgelerin bilgeliğini kucaklayan herkese güç sunup, cehalete tutunup kalanların canını alıyor.

Küçükken yetim kalan Zed’i, ünlü ve usta bir ninja evine alarak yetiştirdi. Zed’in tek dengi, ustasının oğlu olan Shen gibi görünüyordu. Aralarındaki her karşılaşma beraberlikle sona erdiği için, Zed asla ustasının gözdesi olamayacağını düşünmeye başlamıştı. Hayal kırıklığı ve kıskançlıkla, üstün gelecek bir yol aramaya başladı. Genç ninja, klanın tapınağının mühürlenip kapatılmış bir kısmına sızdı. Burada, süslü bir kutu buldu. Kutuya baktıkça içinde kötü bir his uyanıyprdu. Kutunun içindeki kötücül bilgileri sezen Zed, kapağını açmaması gerektiğini biliyordu. Ama yine de açıp baktı. Gölgeler bir anda zihnine dokundu ve uzun süredir gizli duran teknikleri ortaya çıkardı. Artık gizli bir üstünliğü olan Zed, Shen’e meydan okudu ve ustasının oğlunu bu sefer yendi. Zafer anında övgü ve takdir bekliyordu. Ama ustası, Zed’in yasaklı yöntemler kullandığını her nasılsa anladığı için onu sürgüne yolladı.

Çok aşağılanan genç ninja, yıllarca serseri gibi gezdi. Kini hırsa dönüştü. Gölge stilini başkalarına da öğretmeye başladı. Gücü arttıkça, çevresindeki takipçiler de artıyordu. Ama o kutu olmadan, tekniğini mükemmelleştiremeyeceğini biliyordu. Bir gün Zed takipçilerine baktı ve öğrencilerinin artık bir ordu olduğunu gördü. Ödülünü almak için, onları toplayıp tapınağa yürüdü. Eski ustasını kapıda bekler bulunca şaşırdı. Ustası, Zed’i ve ordusunu ne zamandır beklediği misafirler gibi karşıladı. İhtiyar adam kılıcını Zed’in ayakları dibine bırakarak, ona gereğince ustalık edemediğini söyledi. Eski öğrencisini denge yoluna yönlendirmek yerine, sürgüne yollayarak gölgelere mahkum etmişti. İhtiyar, Zed’e tapınağa girip, kutuyu yoke dip, takipçilerini dengeye yönlendirmesi için yalvardı. Kara ninja, ustasının peşinden içeri girdi. Bir-iki saniye sonra, beklemekte olan ninjalar Zed’in acı çığlıklarını duydu. Zed her nasılsa bir çizik bile almadan dışarı çıkıp, ustasının kestiği kafasını Shen’in önüne attı. Öfkeyle haykırarak, takipçilerine ustasının öğrencilerini öldürüp kutuyu almalarını emretti.

O eski ninja tarikatı o gün çöktü. Pek çok öğrenci öldü, bazıları ise Shen’in kahramanca çabaları sayesinde kaçabildi. Artık tapınak Gölge Yoldaşlığı’nın kötülük dolu çalışma sahasına dönüştü. Zed, Yoldaşlık’ın ustası olarak başa geçti. İlkeleri gayet sade: Tekniğini mükemmelleştir, gölgeleri kucaklamayı reddeden tüm ninjaları öldür. .

'Denge yalan – gerçek ninjalar biziz..''

-- Zed.

Yani anlaşılacağı üzere Zed çevik bir ninja .

Skinler :

Klasik Skini
    Şokbıçaklı Zed Skini

Bence daha fazla skini hakeden bir şampiyon. Gerçekten güzel işler çıkabilir.

Skiller :

(Pasif)Contempt for the Weak(Düşene Tekme)

Zed'in, can değeri %50'nin altına inmiş bir hedefe yaptığı ilk normal saldırı, azami can değerinin %8'i kadarına eşdeğer büyü hasarı verir. Bu etki aynı hedef üzerinde 10 saniyede sadece bir kez gerçekleşebilir.

Q - Razor Shuriken(Keskin Shuriken)

Zed ve gölgesi bıçaklarını ileri doğru savurur ve geçtikleri hedeflere hasar verir.
    Zed ve gölgesinin fırlattığı shurikenlerin her biri, delip geçtiği ilk rakibe 75/110/145/180/215 (+1) fiziksel hasar, her bir ilave rakibe 60/88/116/144/172 (+0.8) fiziksel hasar verir. Aynı hedefe isabet eden ilave shurikenler önceki shurikenden %50 az hasar verir
    (75/70/65/60/55 Enerji, Menzil 900). Harraslamak için birebir en güzel skill.

W-Living Shadow(Canlı Gölge)

Zed'in gölgesi ileri atılır, 4 saniye yerinde kalır ve yaptığı büyüleri taklit eder. Zed bu yeteneği tekrar etkinleştirerek gölgesiyle yer değiştirir.(Pasif: 5/10/15/20/25% ilave bonus AD verir.)Zed'in gölgesi ileri atılır, 4 saniye yerinde kalır. Canlı Gölge'nin yeniden etkinleştirilmesi Zed'in gölgesiyle yer değiştirmesine yol açar.Zed'in gölgeleri, yeteneklerini taklit eder. Bir yeteneğin bir hedefe iki kez isabet etmesi halinde, Zed 20/25/30/35/40 enerji yeniler. Enerji, taklit edilen bir yetenek başına sadece bir kez yenilenebilir.
    (40/35/30/25/20 Enerji, Menzil 550). Kaçmak ,yakalamak, farm ,yapmak ve harraslamak için en iyi skillerden biri.

E- Shadow Slash(Gölge Darbesi)

Zed ve gölgesi bıçaklarını çevirerek bir gölge enerjisi patlaması yaratır. Gölgenin hareketi yavaşlama etkisine sahiptir.Zed ve gölgesinin vurduğu darbe, yakındaki rakiplere 60/95/130/165/200 (+0.8) fiziksel hasar verir. Zed'in Gölge Darbesi tarafından vurulan her bir rakip, Canlı Gölge'nin bekleme süresini 1 saniye azaltır. Taklit Gölge Darbesi'yle vurulan her bir rakip, 1,5 saniyeliğine %20/25/30/35/40 yavaşlar.Her iki Gölge Darbesi tarafından vurulan rakipler, %30/37.5/45/52.5/60 yavaşlar ama ilave hasar almaz.(50 Enerji , Menzil 290). Farm yapmak, harraslamak için en etkili skillerinden birisi daha. Düşük CD si ile gerçekten güzel farm yapabiliyor.

R-Death Mark(Ölüm İşareti ) : Zed hedef Şampiyona doğru atılırarak arkalarında bir gölge oluşturur ve şampiyona bir ölüm işareti koyar. 3 saniye sonra, işaret tetiklenerek, etkin olduğu süre boyunca Zed'in verdiği hasarın belli bir yüzdesini verir.Zed hedef alınamaz hale gelir ve rakip şampiyona doğru atılır. Hedefe vardığında, hedefin üzerine bir ölüm işareti koyar ve arkasında bir Canlı Gölge oluşturur. Bu gölge 4 saniye süreyle kalır ve Zed'in yeteneklerini taklit eder. Ölüm İşareti'nin tekrar etkinleştirilmesi, Zed'in gölgesiyle yer değiştirmesine yol açar.
    3 saniye sonra, işaret tetiklenerek 1 ve işaret etkin durumdayken Zed ve gölgesi tarafından hedefe verilen tüm büyü ve fiziksel hasarın %20/35/50 kadarına eşdeğer fiziksel hasar verir.(Bedelsiz , Menzil 625).

Evet belkide Zed ilk çıktığında ultisi damage vermiyor diye çok konuşulmuştur. Asıl olay ultiden sonra başlıyor. Ultiyi atıp kesinlikle kaçmayın. Çünkü ultiyi atıp kaçarsanız sadece o anki AD niz kadar vurursunuz.

Ultiyi nasıl kullanmalıyım ?

Öncelikle benim tavsiyem ultiyi attıktan hemen sonra W atıp Q ve E ile hasar vermenizdir. Neden W atıyoruz derseniz 1 gölgeniz daha olacak ve daha fazla hasar vericeksiniz. Ulti kombosunu yaptıktan sonra 2 saniye içinde ultide o anki AD niz kadar vuracaktır. Eğer rakip hala ayaktaysa saldırmaya devam edin unutmayın pasifiniz var ve daha fazla hasar vericeksiniz. Tabi Botrk kasılmışsa hemen basın ve ardından ignite atın. Rakip hala ölmediyse salın gitsin hayır gelmez ondan

Skill Sırası :

Speller :

Solo oynadığımıza göre bize sadece 2 spell yeterli olacaktır.

Defansif oynamayı düşünüyorsanız:

Build :

İlk olarak şuna karar vermelisiniz. Ben agresif mi oynayacağım yoksa defansif mi ? Ben genelde daha agresif oynadığım için oyuna
    + 2x
    ile başlıyorum(Defansif oyuncular için
    +
    +
    ) . Biraz farm yaptıktan sonra pushladıktan sonra base atıp
    e tamamlıyorum ve 1x
    alıp laneme geçiyorum. Wardı kulenin az ilersindeki çalıya yerleştiriyorum ki karşının Junglerı geldiğinde görebileyim. Daha sonra ise bence Zed için en iyi itemlerden birisi olan
    ' ı tamamlıyorum ve biraz paranız varsa bot olarak
    almanızı öneriyorum. Peki neden bu botu alıyorum. Çünkü bu bot gerek kaçarken gerek yakalarken çok yardımcı oluyor. Ayrıca uzak bir koridordaki team fightlara hızlıca gitmenizde çok yarar sağlıyor. Daha sonra ben 2. item olarak
    kasıyorum. Verdiği life steal ve damage ile rahatça kule alabilirken karşıda ki rakibede zor anlar yaşatıbiliyorum. Biraz daha kill biraz daha farm yapınca 3. item olarak
    almanızı öneriyorum. Çünkü Armor Pent. veriyor ve karşınızda armor olarak güçlü bir rakip varsa rahatça saldırabilmenizi sağlıyor benim düşünceme göre tabiki bunlar siz nasıl değerlendirirsiniz bilemem. 4. item olarak biraz HP gerektiğini düşünüp
    alıyorum. Frozen Mallet kasmamın nedeni verdiği slow ve hp den kaynaklık birde verdiği AD tabiki. Son item olarak
    öneriyorum. Verdiği kalkan , MR ve AD ile yine güzel bir item için Zed için. MoM dan başka bir alternatif olarak
    alabilirsiniz. Verdiği AD ve pasif olarak verdiği Armor Pent. gerçekten güzel.

Şimdi toplarsak bütün buildi :

Bu build ile genelde Win alıyorum tabiki takımada bağlı ama Top Lane 'de çok rahat kule alabiliyorum.

Buda benim hesabımdan SS dir yani başkasının değil yanlış olmasın :

http://www.lolking.net/summoner/tr/520497#history

Rünler ve Masteries :

Counterları :

1. Jax

Sürekli üstünüze atlayıp stunlayan bir hero. Ultinizi fail edebilme ihtimali çok yüksek bilen bir Jax'ın. Bu rakibe karşı tavsiyem fazla agresif olmamanız çok kez gaza gelipde lane verdiğim oldu Jax'a. Gerçi artık Jax bile kesemiyo ya beni orası ayrı mesele

2. Kayle

Ultimizi fail edebildiği için counterımız.

3. Irelia

Fazla karşıma gelmediği için test edemedim. Ama stunlayabildiği için zorlayacak bir rakip olduğunu düşünüyorum.

4.Garen

Fazla konuşmak istemiyorum bu konu hakkında

5. Renekton

Stunlayabiliyor ve gerçekten güçlü bir rakip. Feedlendiği zaman zor durdurabileceğimiz bir şampiyon. Timsahlar ve Ninjalar.

6.Riven

Hiç karşıma gelmedi ama stunlayabildiği için zorlayacağını düşünüyorum. Ve gerçekten büyük hasarlar verebiliyor.

7.Fiora

Ultisi ultimiz gibi o yüzden pek birşey diyemiyeceğim. Aniden saldırıp ulti atmanızı engelleyebiliyor. Ben pek zorlanmıyorum karşısında

8. Lissandra

Gerek ultisi gerek kaçmasıyla zorlayan bir şampiyon. Anında kitleyip anında kaçabiliyor.

ADC lerin büyük counterıyız. Gerçekten başıboş bir ADC yi saniyeler içinde yok edebiliriz

Counterladıkları :

1. Teemo

Ufacık tefecik bir şampiyon. Q attığından saldırmazsanız lanede kalması çok uzun sürmüyor.

2. Nasus

Karşımda eziliyor diyemem ama gerçekten junglerınızla birlikte kolayca alabileceiğiniz bir şampiyon. Tek kişiye W atabildiği için Flash'dan başka kaçış skilli yok.

3.Katarina

Arada gördüğüm oluyor solo katarina. Ultisini fail etmek gerçekten çok kolay.

4.Vladimir

Bu aralar fazlaca karşıma gelen ve lane çok kolay verebilen bir şampiyon. Başta size verdiği killerle oyunu taşımanız mümkün.

5. Jarvan IV

Ultisine yakalansanız bile kaçmak mümkün. Zed oynamayı kavramış biri Jarvan 'a ezilmez diye tahmin ediyorum.

Konuyu burda sonlandırıyorum. Gün geçtikçe eksikleri tamamlamaya çalışacağım. Ve farklı builder deneyip burayada yazmaya çalışacağım. İyi günler dilerim herkese bol winler dilerim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TheBigS -- 16 Temmuz 2013; 14:44:18 >

• Bir itemda yanlışlık var. MoM armor değil MR verir. Onun dışında güzel rehber.
  • Çok faydalı olmuş, bir de Zed'in topta counterladığı heroları yazsan müthiş olur. Bu arada Zed'e tank kassak nasıl olur ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • güzel olmuş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alperkar -- 16 Temmuz 2013; 13:06:31 >
  • Tank kasmak pek mantıklı değil hocam bizim işimiz ADCyi en kısa sürede alıp oradan uzaklaşmak olacak. En fazla işte BC FM alıp offtank oluruz. O yeterli canı sağlar bize.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Cpt Hunter

Bir itemda yanlışlık var. MoM armor değil MR verir. Onun dışında güzel rehber.

200 armor veriyor diye hatırlıyorum canın bi kısmı kalınca kalkan gibi o yüzden armor yazdım hemen düzelteyim sağolasın :)
  • Evet kalkan doğrudur zaten hocam, itemın kendisi farklı :)
  • cok guzel bir rehber ellerinden oper bizim coxuklar

• Rehberler artıyor :) Aklıma zed oynamak gelirse okuyacağım
  • Teşekkürler beyler. Counterladıklarınıda yazdım. Bazı counterlar size saçma gelebilir ama çok kez durum böyle oldu o yüzden öyle yazdım. Yani atmasyon hiçbirşey yok :)
  • Last Whisper'sız Zed olmaz bence. Onu da ekleyebilirsin. Ayrıca W da aynı cümleyi 2 kere yazmışsın.Güzel rehber olmuş ellerine sağlık.

Birde irelia'nın resmi çıkmamış.

hemen bir ekleme;

masterieslerde ki kritik şansıyla ilgili olanları kaldır bence. kritik zede çok gereksiz.
    onun yerine cooldown a ver.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi above and beyond -- 16 Temmuz 2013; 13:39:50 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: hellraisers

Last Whisper'sız Zed olmaz bence. Onu da ekleyebilirsin. Ayrıca W da aynı cümleyi 2 kere yazmışsın.Güzel rehber olmuş ellerine sağlık.

Tabiki tercihe göre Last Whisper alınabilir hemen ekliyeyim. Teşekkürler :)
  • Öncelikle eline sağlık, kendi görüşümü belirtmek istiyorum bence zed sadece midde oynanmalı.Top lane oyuncuları lane'e daha bağlı kalmak zorunda roam yapması mid'e göre daha riskli.Mid'de zed oynayıp lane'i kazanıp hızlıca pushlayıp sağa sola roam yapmak varken topta oynamak biraz kısırlaştırıyor zedi bence.
  • Teşekkürler güzel rehber.
  • masteride sıkıntı var critle ilgili hiçbişeyin olmadıgı halde crit masterisine vermissin
    bide bot olarak bence cd reduction veren bot daha mantıklı
  • Masteries benim Dravene ait masteries onu hemen düzelteyim teşekkürler :)
  • Az önce solo top da riven e ezildim başlarda adamı aldım fakat bir kaç item cıkınca cok fazla damage atmaya basladı. Ama bende kastım tabi sonradan neyse özet west op cünkü win
  • Counterlara Lissandra da eklenebilir mi?Cidden zorlayabiliyor.Geçen karşıma iyi bir lissandra geldi ben ultiye bastığımda daha komboyu yapmadan beni ultileyip halletmişti.Olmadı kendisine basıp kurtulabiliyor.Zor bir lane oluyor.
    Konuya gelirsek gerçekten güzel olmuş.Ellerine sağlık.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sasori-Sama

Öncelikle eline sağlık, kendi görüşümü belirtmek istiyorum bence zed sadece midde oynanmalı.Top lane oyuncuları lane'e daha bağlı kalmak zorunda roam yapması mid'e göre daha riskli.Mid'de zed oynayıp lane'i kazanıp hızlıca pushlayıp sağa sola roam yapmak varken topta oynamak biraz kısırlaştırıyor zedi bence.

Hem solo topa biraz tanky şampiyonlar gitse dağa iyi olur oluyo olcak

• quote:

Orijinalden alıntı: TheElite

Counterlara Lissandra da eklenebilir mi?Cidden zorlayabiliyor.Geçen karşıma iyi bir lissandra geldi ben ultiye bastığımda daha komboyu yapmadan beni ultileyip halletmişti.Olmadı kendisine basıp kurtulabiliyor.Zor bir lane oluyor.
    Konuya gelirsek gerçekten güzel olmuş.Ellerine sağlık.

Tamamdır ekledim sağolasın :)

quote:

Orijinalden alıntı: IcyTea Lemon

Az önce solo top da riven e ezildim başlarda adamı aldım fakat bir kaç item cıkınca cok fazla damage atmaya basladı. Ama bende kastım tabi sonradan neyse özet west op cünkü win

Riven bu sağı solu belli olmaz :D

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki

Benzer içerikler

- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.