Şimdi Ara

TEV Üstün Başarı Bursu Aşamaları - TEV ÜBB Mülakat - 1600TL Burs

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
42
Cevap
9
Favori
7.568
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri
 • Son Yorum geçen yıl
 • Cevaplayan Üyeler 28
 • Konu Sahibinin Yazdıkları 8
 • Ortalama Mesaj Aralığı 4 gün 4 saat 15 dakika
 • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 1
 • Favoriye Eklediklerim 9
 • Konuya En Çok Yazanlar
 • aemirri (8 mesaj) JusteMilieu (4 mesaj) justbreathandrelax (3 mesaj) TeknoLee (2 mesaj) Leonard07 (2 mesaj)
 • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
 • Masaüstü (16 mesaj) Mobil (18 mesaj) (2 mesaj) (6 mesaj)
 • @
11 oy
Öne Çıkar
Giriş
Mesaj
 • Merhaba arkadaşlar. Geçen sene hakkında bilgi bulmakta hayli zorlandığım ve en çok merak edilen (en yüksek bursu veren) burs için geçen seneki tecrübelerimi paylaşacağım. TEV Üstün Başarı Bursu aşamaları nelerdir? TEV Üstün Başarı Bursu mülakatları için ne yapmak gerekiyor? Belki işinize yarar. 50-55 kişiye veriliyor. İlk 5.000’e girmeniz lazım. 1600 küsür TL olarak belirleniyor, 9 ay, bu sene değişebilir. TEV Üstün Başarı Bursu 6. aşamadan oluşan uzun bir süreç. TEV Üstün Başarı Bursu Aşamaları:


  1. Aşama – Belge Yükleme


  Bu aşamada klasik olarak belgelerinizi yükleyeceksiniz. Ama hiçbir burs başvurusunda bu kadar belge istenildiğini düşünmüyorum. Tapular, bordrolar, kasko bedelleri, sigortalar vs. havada uçuşuyor. Bunun için bayağı velilerinizden belge toplamanız gerekiyor. Üstün başarı bursu olduğundan mütevellit belgelerin çok önemli olmaması gerekirken dikkatli bir şekilde inceliyorlar. Eğer aile şirketiniz varsa şirket bilgilerini ve şirketin faaliyet raporuna kadar istedikleri oluyor.  2. Aşama – Online Sınav TYT


  Geçen sene sınav online olarak bir panel üzerinden yapılmıştı. TYT dememin sebebi ise TYT mantığı gibi çok soru az süre ve TYT mantığı sorular vardı. Biraz görsel zekanızı da zorlayan sorular da var. Yanlış hatırlamıyorsam 60 soru 45 dakika gibi bir şey idi. Geçen sene online yapılırken 1. yapılışında sistem çökünce iptal edilip 2.yi yapmışlardı. Sorular basit ama TYT mantığına çok yakın. Görsel sorular yorabilir.


  3. Aşama – Kişilik Testi


  Bu testin süresi ve soru sayısını hatırlamıyorum ama genel olarak işe girerken yapılan kişilik mülakatlarından. Zaten sınavlar bir tane İK firmasının platformundan oluyordu. Burada sizin mizacınızı çıkartmaya çalışıyorlar ama eğer burs almak istiyorsanız biraz ideal bir tipleme bulmalısınız diye düşünüyorum. Eğer tüm şıkları da olumlu işaretlerseniz (ki bu da çok rahat anlaşılıyor) direkt elenirsiniz. Bir soru farklı şekillerde birden fazla kez soruluyor. O yüzden verdiğiniz her cevabı aklınızda tutun ki diğer sorularla kendinizle çelişmeyin. Eğer çelişirseniz geçmiş olsun.


  4. Aşama – Kompozisyon


  Bu Aşamayı Google Forms üzerinden yapmışlardı ve önümüzde 4 tane soru vardı. Bir soru “Şu ana kadar sizi en çok etkileyen kitap karakteri kimdir ve neden?”, diğer soru “Sizce ülkemizin en büyük problemi nedir? Nasıl Değiştirmek isterdin?”, diğer soru “Hayalin nedir?” vs. gibi sorular. Bu sorularda genelde Atatürk cevabını vermemeye çalışın çünkü artık sömürüldüğünü düşünüyorlar. Hatta yönergede Aziz Sancar, Elon Musk, Atatürk yazmayın diyorlar. Bu yüzden güncel, “popüler kültür” şahıslarını kullanabilirsiniz. Köy enstitüleri hakkında yazılmış kitaplar ve karakterleri iş görebilir. Tabii ki sizin tercihiniz kimi yazacağınız. Sorularda olabildiğince idealist takılmaya çalışın ve yüksekten yazın ne yazabilirseniz.


  5. Aşama – 60 sn. Mülakat


  Evet bu mülakat gerçekten 60 saniye. Belki de daha kısadır. Bana daha kısa gelmişti. Buradaki daha önceden açıklanmamıştı. Bir ekran açılıyor, kamera sizi kaydediyor ve verilen soruyu 60 saniye içinde cevaplamanız gerekiyor. Geçen sene çıkan soru yanlış hatırlamıyorsam “20 Yıl sonra kendinizi nerede görüyorsunuz” gibi bir soruydu. 5 saniye düşünün. Sonra cevaplayın. Yine üstten konuşabilirsiniz.


  6. Aşama – Online Mülakat


  Eğer bu aşamaya kadar geldiyseniz geçmiş olsun. Son 120’ye kaldınız demektir. Size bir mail atılıyor. Burada saatler yazıyor mülakat hakkında. Ortalama 7 dakika sürüyor. Benim mülakatımda 4 kişi vardı. Biraz beklettiler açıkçası. Bir anda odaya alıyorlar ve direkt yapıştırıyorlar soruları. “Neden bu bölümü seçtin, ne yapmak istiyorsun, hayalin ne, şirketin olsa ne üzerine çalışırsın, hangi kitapları okuyorsun” gibisinden sorular soruyorlar.


  Burada kesinlikle üstten konuşmayın. Anında anlarlar ve sizi çökertirler. Söylediğiniz her cümlenin, kelimenin dayanağı olsun. Mesela kitap olarak ne okuyorsun diye sorulunca Asimov’un kitaplarını beğeniyorum derseniz “Asimov kim, ne yazmış, neden ünlü?”. Hasan Ali Yücel Serisini okuyorum derseniz “Neden Hasan Ali Yücel, ne yapmış, niye okuyorsun ki, sebep göster” diye anında üzerine gidiyorlar. Hedefim “mass production” derseniz “Neden yazılım değil, neden insanlarla uğraşıyorsun ki, zor iş” gibisinden karşınıza çıkıyorlar. Bir de alanınızla ilgili terimlere hakim olun derim. Ben bölümümü söylediğim zaman “Madem bu bölümü okuyorsun, şu kelimeyi açıkla bakalım” deyip garip bir kelimenin tanımını vs. istemişlerdi. Allah’tan bildiğim yerdi fakat bilmiyorsanız çıkarım yapın derim. Dayanaklı bir çıkarım olsun ki zihninizi kullanabildiğinizi anlasınlar.


  6. aşamada mülakata girmeden belgeler yüklüyorsunuz ve bunların arasında bir de “Başarı Yazısı” denilen bir dosya ekliyorsunuz. Buraya o zamana kadar yapmış olduğunuz başardığınız en önemli şeyi ve nedenini vs. yazıyorsunuz.


  Geçmiş olsun. Tüm aşamalar bu kadar idi. Tüm detaylara ulaşmak için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.
  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aemirri -- 21 Ağustos 2021; 14:46:57 > • 6. Aşamaya kadar gelip orada elenmiş biri olarak bomboş bir eleme süreci olduğunu söyleyebilirim. Özellikle online mülakatta karşımdaki ekibi görünce şok olmuştum, bir ayağı toprakta 70 80 yaşında adamlar bana soru soruyor. Zaten ne dediklerini anlamıyorum adam konuşamıyor, bir de verdiğim cevabı değerlendirecek de ohooo. TEV bile yaşlı morukların eline kalmış, o günden sonra bu burs veren vakıfların hiçbirinden bir cacık olmayacağını anladım. Yine de çok iyi burs bir öğrenci için. Kazanmak istiyorsanız kendinizi övün, işte 10 20 yıl sonra nerede olacaksanız ölünce arkanızdan ne desinler gibi sorular olacak sayabildiginiz kadar proje ve fikirlerinizden bahsedin. Mantıklı olmasına gerek yok sadece birkaç proje sallayın tek istedikleri bu cidden ne kadar fikir sallarsanız hoşlarına gidiyor. Alan arkadaşları tebrik ederim ama kurumun seçim sistemini acilen yenilemesi lazım.
  aemirri a kullanıcısına yanıt
  A aemirri demiş ki;
  Mesajı Yerinde Gör
  quote:

  Orijinalden alıntı: aemirri

  bu kadar içerik yazdıktan sonra altına yapılan esprinin bu kadar like alınıp içeriği gölgelemesi üzdü

  Hocam elinize sağlık, çok güzel bir yazi olmuş fakat 1600 lira mı veriyorlar 16.000 mi emin olamadım. Hâkimlik savcılık alım süreci bundan daha az çetrefilli. Ciddi söylüyorum.


  Hayır, bir de bu kadar büyük bir kurum 50 kişiye burs veriyor. Benim çok yakın tanıdığım orta halli bir şirketi olan avukat abim 20 öğrenci okutuyor tek başına. verdiği burs 1000 TL.


  Bu sizinle alakalı bir durum değil tabii ki ama bu cevapların gelmesinin sebebi bu. Kişisel algılamayin bence.

 • 7. Aşama

  Helikopterden helikoptere atlarken şarjör değiştirme.
 • muratr03 m kullanıcısına yanıt

  Şaka maka o noktaya gelmiş durum Bir de torpil varsa  

 • Bu ne amk mite eleman alıyolar sanki  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hccmevltt1 -- 17 Ağustos 2021; 3:51:2 >
 • Sağ olun hocam başvurmak aklımdaydı. Aslında sorular güzel biraz kendini ifade edebilen birini almaları da iyi ama torpil mutlaka vardır.

 • Her yıl binlerce kişi bu belgeler yüzünden burs başvurusu yapmıyor.
 • muratr03 m kullanıcısına yanıt

  bu kadar içerik yazdıktan sonra altına yapılan esprinin bu kadar like alınıp içeriği gölgelemesi üzdü

 • quote:

  Orijinalden alıntı: aemirri

  bu kadar içerik yazdıktan sonra altına yapılan esprinin bu kadar like alınıp içeriği gölgelemesi üzdü

  Hocam elinize sağlık, çok güzel bir yazi olmuş fakat 1600 lira mı veriyorlar 16.000 mi emin olamadım. Hâkimlik savcılık alım süreci bundan daha az çetrefilli. Ciddi söylüyorum.


  Hayır, bir de bu kadar büyük bir kurum 50 kişiye burs veriyor. Benim çok yakın tanıdığım orta halli bir şirketi olan avukat abim 20 öğrenci okutuyor tek başına. verdiği burs 1000 TL.


  Bu sizinle alakalı bir durum değil tabii ki ama bu cevapların gelmesinin sebebi bu. Kişisel algılamayin bence.
  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zamandayolculuketmişadam -- 17 Ağustos 2021; 9:48:41 >
 • Burs verdikleri kişiler de genellikle fakir değil de vakfın reklam yüzü olabilecek kişiler diye biliyorum.

 • TEV Üniversite bursu ile Üstün Başarı Bursu farklı şeyler. Üstün Başarı Bursunda maddi duruma bakılmıyor. Derece ve yetenekler ölçülüyor yazıda yazdığım gibi

 • Teşekkürler hocam

 • zamandayolculuketmişadam z kullanıcısına yanıt

  Bunun yanısıra üniversite bursları da var. Bu üstün başarı bursu olduğu için farklı. Lise bursları da var. Kendi kararları


  Evet 1.600TL

  Üniversite Bursu 700TL sanırım.


  Lise ve lisans üstü bursları da var biliyorum ama sitesine bakmak lazım.

 • Sağ olun hocam ben de başvuracağım bu sene. Geçen sene ne zaman başlamıştı ve ne kadar sürdü belge yüklemekten açıklanmaya kadar olan süreç ?
 • ben diyeyim 4 ay sen de 5 ay. bayağı uzun sürmüştü. eylül gibi başlıyor sanırım sitesini kontrol edin derim

 • 50-55 kişiye verildiğini bilmiyordum. TEV gibi bir kurumdan daha fazlasını beklerdim. Yurt dışı yüksek lisans/doktora bursları gayet cazip aslında ama lisans öğrencileri için kontenjan artışına gidilebilir bence.

 • Bu arada yararlı konu bu kadar zor olduğunu bilmiyordum😩
 • muratr03 m kullanıcısına yanıt

  gta helikopter görevi aklıma geldi benimde hahaha

 • up
 • 6. Aşamaya kadar gelip orada elenmiş biri olarak bomboş bir eleme süreci olduğunu söyleyebilirim. Özellikle online mülakatta karşımdaki ekibi görünce şok olmuştum, bir ayağı toprakta 70 80 yaşında adamlar bana soru soruyor. Zaten ne dediklerini anlamıyorum adam konuşamıyor, bir de verdiğim cevabı değerlendirecek de ohooo. TEV bile yaşlı morukların eline kalmış, o günden sonra bu burs veren vakıfların hiçbirinden bir cacık olmayacağını anladım. Yine de çok iyi burs bir öğrenci için. Kazanmak istiyorsanız kendinizi övün, işte 10 20 yıl sonra nerede olacaksanız ölünce arkanızdan ne desinler gibi sorular olacak sayabildiginiz kadar proje ve fikirlerinizden bahsedin. Mantıklı olmasına gerek yok sadece birkaç proje sallayın tek istedikleri bu cidden ne kadar fikir sallarsanız hoşlarına gidiyor. Alan arkadaşları tebrik ederim ama kurumun seçim sistemini acilen yenilemesi lazım.
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.