Şimdi Ara

tesısat hakkında (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
28
Cevap
0
Favori
4.186
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • Karavan tarafında resimdeki gibi kapaklı ve aşağı bakan bir priz kullanmak daha sağlıklı olacaktır.

Malum karavan dışarda ve bunun yağmuru var karı var. Direkt güneş ışığına da maruz kalmadığı sürece çok uzun yıllar kullanılabilir. Bunun aysından evdeki saatin oraya da konursa faz-nötr karışması problemi de yaşanmaz. Çünkü bu prizler trifaze olduğundan zaten fişi yanlış takma olasılığı ortadan kalkmış oluyor. Trifaze fiş-priz kullanıp monofaze elektrik aktarmak biraz gereksizlik gibi gözükse de asıl amaç faz-nötr karışmasının önüne geçmek.
    Aslında bu soketlerin araç için yapılmış metal gövdeli olanları var. Kullanılmayacağı zaman vidalı kapağı takıyorsunuz, kullanmak için kapağı açıp vidalı prizini takıyorsunuz. Çok sağlam ve güvenli bir yapısı var. Şirkette masamda bir tane duruyor olması lazım prizden. Bana da tesadüfen gelmişti ve atmaya kıyamadım doğrusu. Yarın bulabilirsem fotoğrafını çeker koyarım. Bu tipler genelde askeri araçlarda kullanılıyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: aeronics

Karavan tarafında resimdeki gibi kapaklı ve aşağı bakan bir priz kullanmak daha sağlıklı olacaktır.
    />

Malum karavan dışarda ve bunun yağmuru var karı var. Direkt güneş ışığına da maruz kalmadığı sürece çok uzun yıllar kullanılabilir. Bunun aysından evdeki saatin oraya da konursa faz-nötr karışması problemi de yaşanmaz. Çünkü bu prizler trifaze olduğundan zaten fişi yanlış takma olasılığı ortadan kalkmış oluyor. Trifaze fiş-priz kullanıp monofaze elektrik aktarmak biraz gereksizlik gibi gözükse de asıl amaç faz-nötr karışmasının önüne geçmek.
    Aslında bu soketlerin araç için yapılmış metal gövdeli olanları var. Kullanılmayacağı zaman vidalı kapağı takıyorsunuz, kullanmak için kapağı açıp vidalı prizini takıyorsunuz. Çok sağlam ve güvenli bir yapısı var. Şirkette masamda bir tane duruyor olması lazım prizden. Bana da tesadüfen gelmişti ve atmaya kıyamadım doğrusu. Yarın bulabilirsem fotoğrafını çeker koyarım. Bu tipler genelde askeri araçlarda kullanılıyor.

Merhaba hocam,

İlk mesajımda belirttiğim fişin eğik olanıda var ancak fiş olmalı sizin gösterdiğiniz priz.

Bir ekleme daha yapayım Mavi renkliler 220 Volt, Kırmızılar 380 Volt, Sarı renkli olanlar 110 V, Mor renkliler 24 Volt, Siyah olanlar 500-660 Volt oluyor, Yeşil renkli olanlar ise farklı frekansta(100 Hz üzeri) gerilim olduğunu belirtmek için kullanılıyor. Gösterdiğim fiş monofazeydi.

Saygılar...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kerosen -- 24 Temmuz 2013; 23:33:28 >

• quote:

Orijinalden alıntı: alpernbugra

quote:

Karavan tarafında resimdeki gibi kapaklı ve aşağı bakan bir priz kullanmak daha sağlıklı olacaktır.
    />

Merhaba hocam,

İlk mesajımda belirttiğim fişin eğik olanıda var ancak fiş olmalı sizin gösterdiğiniz priz.

Bir ekleme daha yapayım Mavi renkliler 220 Volt, Kırmızılar 380 Volt, Sarı renkli olanlar 110 V, Mor renkliler 24 Volt, Siyah olanlar 500-660 Volt oluyor, Yeşil renkli olanlar ise farklı frekansta(100 Hz üzeri) gerilim olduğunu belirtmek için kullanılıyor. Gösterdiğim fiş monofazeydi.

Saygılar...

Eğik olandan bahsettiğin mesajı atladım herhalde. Bu tarz bir monofaze bir fişte her iki taraflı da (faz ve nötr değişebiliyordu. Bunu engelleyebilecek bir yapı mevcut değil fiş-priz ikilisinde) takılabildiğini görmüştüm. Trifaze fiş-prizlerde tek bir şekilde takılabildiğinden istense dahi yanlış takılamıyor. Türkçe karşılığını bilmiyorum ama İngilizcede foolproof deniyor bu tip tasarımlara. Sizin fotoğraftaki de foolproof bir tasarım. Ancak malum bir kere görünce insan garantici olmayameyilli oluyor.
    Şirkete gerek kalmadı bahsettiğim prizin fotoğrafını buldum. Bu resimdeki 24V 200A için olan. Bunun 220V için olanı da var.

tesısat hakkında

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: alpernbugra

quote:

/>

Merhaba hocam,

Saygılar...

Eğik olandan bahsettiğin mesajı atladım herhalde. Bu tarz bir monofaze bir fişte her iki taraflı da (faz ve nötr değişebiliyordu. Bunu engelleyebilecek bir yapı mevcut değil fiş-priz ikilisinde) takılabildiğini görmüştüm. Trifaze fiş-prizlerde tek bir şekilde takılabildiğinden istense dahi yanlış takılamıyor. Türkçe karşılığını bilmiyorum ama İngilizcede foolproof deniyor bu tip tasarımlara. Sizin fotoğraftaki de foolproof bir tasarım. Ancak malum bir kere görünce insan garantici olmayameyilli oluyor.
    Şirkete gerek kalmadı bahsettiğim prizin fotoğrafını buldum. Bu resimdeki 24V 200A için olan. Bunun 220V için olanı da var.

tesısat hakkında

İlk yüklediğim resimdeki monofaze fişide ters takamıyorsunuz, çünkü fiş 3 kontaklı dikkat ettiyseniz ve pinler açılı olarak yerleştirildiğinden tek bir yönde takılabilir. Ayrıca pinlerin çapları farklı. Sizin gördüğünüz farklı bir tip olabilir.

tesısat hakkında

Sizdeki priz aküden veya alternatörden güç almak için çok uygun.

Saygılar...

• karavanım cekme karavandır ıcınde elektronık esya olarak dedıgım gıbı buzdolabı televızyon aydınlatma bı kac genel kullanım ıcın prız ve arada sırada kullanacagım ketlle elektrıklı ocak tek goz olanlardan kullanıcam ısınma ısı zaten kuzıne kullanıyorum ama ılerde belkı klıma takabılırım o yuzden ek yapıcam bulundugum bolge kırsal oldugundan trıfaz soz konusu degıl evden elektrıgı alırkende hemen saat cıkısından alıcam ve faz notr ve toprak olarak alıcam bu vermıs oldugunuz resımdeki fisin her bır noktayı bunlardan bırı tahsıs edicem kalın olan faz orta olan notr ınce olan toprak bolelıkle mono faz hattı tasımız olacam karavanımın ıcıne ıse gırıse ana sıgorta 2 lı olanlardan koyacam prız yonlu ama ne olur ne olmaz dıye ana sıgortadan sonra genel kullanım ve televızyon prızıne 1 tane buz dolabı ve katle bır tane sartel koyacam bır tanede yedek hat ıcın klıma ufo gıbı olanlara koyacam bır adet ıc aydınlatma 1 adet ıse dıs aydınlatma ıcın koyacam genel olrak bole dusunuyorum sıstemımı su konuyada acıklık getıreyım hattı evdekı her hangı bır prızden almıyacagım elektırık saatınden sonra eve bu gostermıs oldugunuz makıne fıslerınden bırını takıcam ve ole kullanıcam
    av olmadıgı zamanlarda kullanmayacagım ıcın aradakı kabloyu toplayım karavanıma koyacagım tesekkurler herkes ıcın

• Sonucu bekliyoruz

Saygılar...
  • quote:

Orijinalden alıntı: 35lik

karavanım cekme karavandır ıcınde elektronık esya olarak dedıgım gıbı buzdolabı televızyon aydınlatma bı kac genel kullanım ıcın prız ve arada sırada kullanacagım ketlle elektrıklı ocak tek goz olanlardan kullanıcam ısınma ısı zaten kuzıne kullanıyorum ama ılerde belkı klıma takabılırım o yuzden ek yapıcam bulundugum bolge kırsal oldugundan trıfaz soz konusu degıl evden elektrıgı alırkende hemen saat cıkısından alıcam ve faz notr ve toprak olarak alıcam bu vermıs oldugunuz resımdeki fisin her bır noktayı bunlardan bırı tahsıs edicem kalın olan faz orta olan notr ınce olan toprak bolelıkle mono faz hattı tasımız olacam karavanımın ıcıne ıse gırıse ana sıgorta 2 lı olanlardan koyacam prız yonlu ama ne olur ne olmaz dıye ana sıgortadan sonra genel kullanım ve televızyon prızıne 1 tane buz dolabı ve katle bır tane sartel koyacam bır tanede yedek hat ıcın klıma ufo gıbı olanlara koyacam bır adet ıc aydınlatma 1 adet ıse dıs aydınlatma ıcın koyacam genel olrak bole dusunuyorum sıstemımı su konuyada acıklık getıreyım hattı evdekı her hangı bır prızden almıyacagım elektırık saatınden sonra eve bu gostermıs oldugunuz makıne fıslerınden bırını takıcam ve ole kullanıcam
    av olmadıgı zamanlarda kullanmayacagım ıcın aradakı kabloyu toplayım karavanıma koyacagım tesekkurler herkes ıcın

Tesisatı bağladınız mı ?

prizde belirttikleriniz yanlış.

Kalın olan toprak,diğer ikisi de faz ve nötrdür yanlış bağlama büyük tehlike oluşturur.

• 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.