Şimdi Ara

TERMOSIFONLA EV ISITILABILIR MI? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
29
Cevap
1
Favori
54.299
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • kardeş burda sıcak suya mı soğuk suyamı pompayı taksak daha verimli olur termosifonlar sullar gitttiği zaman su vermiyo girişe taksak dahamı iyi olur aciil cevap verebilirmisin osmangülen akkuş ekleyebilirsin
    @samet007tr @
  • arkadaşlar peki güneş enerjisi deposuna takacağımız resistanslar kaç kw bilen varmı
  • quote:

Orijinalden alıntı: erhanova

arkadaşlar peki güneş enerjisi deposuna takacağımız resistanslar kaç kw bilen varmı

2 Kw. (2000Watt)
  • Termosifon ile ısıtma yapmak için en az 10 Kw rezistansa sahip bir termosifonunuz olması lazım... Buda yaklaşık 8000 / 9000 arası kcal/h kapasite sunar. Ortalama bir evde 85 C ya kadar sıcak suyu tesisatta döndürür...
  • selam arkadaşlar ben işin tam teknik bilgisini bilemem ama arkadaşıma yaptım bu sistemi kendisi 500 600ytl öderken şu an çok memnun ve ısıttığı ev 130metre kare okuduklarıma baktığımda yok kimisi suyu ucuz bulursan kimisi termosifonun ısıtması iki saat gibi safsatalar yazmışlar soruyu soran arkadaşım doğru yoldasın yapman gereken termosifonon çıkış bölümüne kombi devir daim motoru bu motora bağlıyacağın oda içitermostat giriş bölümü direk peteklerden gelecek ve araya kombilerdeki gibi su takviye vanası ayrıca termosifon ve peteklerdeki basınç ı ölçmek için manometre toplam malzeme maliyet max 1000ytl 50 60 lt bile taksan yeterli çünkü petekler 10lt civarı su alır 60 derece ısınan su devir daime başladığı zaman birkaçtur sonra ısı kaybı çok yaşamadığından su ısıtması çokta zor olmuyor zaten 5 tur dönecek kadar suyu baştan ısıtmış oluyorsun dönen suda tamamen soğuk olmadığından tekrar ısıtma sıkıntısı yaşamıyorsun yaptım denedim gayet güzel randımanlı çalışıyor ezbere yapılan konuşmalara karnım tok

• Bu sistemin ben işleyeceğini düşünüyorm ama yapan işleten başka arkdaşalr var ise yazabilirler mi?

Ben uzun süredir araştırıyorum hatta daha farklı olarak sisteme termosifon be kombiyi birlikte çalıştırma gibi birşey de düşünüyorm ancak işşn ehli arkadaşların yardımını bekliyorm olurmu dönen sıcak su termosifona ordan ısınan suda kombiye dolayısı ile kombiyi biraz daha az çalıştrmak mantığındayım

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bir muhendis olarak ;

Yeni element uydurmak gibi olmus :) sonucta elektrikle isitilmis olacak ev . Giris ne elektrik - cikis ne isi . Burada kayiplari goz onunde bulundurmak onemli . Yoksa elektrikli radyatorle isinmissin , ufoyla isinmissin , suyu isitip isinmissin ayni seydir . Mantiksiz olan seyde siz soguk kalorifere sicak suyu yolladiniz donuste soguk su termosifona girdi o suyun tekrar isinip yollanmasi gerekir bu cevrim surekli isitmaya calisan bir cevrim olacaktir . 2 saat boyunca 100 litre suyu isittiniz hazir bekliyor . Kalorifere yolladiniz donuste o su soguk olarak girecektir termosifona evet kaloriferler isinmis olacak ama 2 saat boyunca bir daha o isiya ulasamayacaktir cunku termosifon icindeki su ilk cevrimde sogumus olacaktir .
    Olurmu tabiki olur . Isterseniz 1 adet kettle la bile ben size 200 metre kare evi isitirim . Isi kayiplarini minimum a indirirm denklemi kurarim kac saatte ne kadar isinacagina ne kadar enerji harciyacagina kadar cikar .
    Yapmaniz gereken maddi hesap ; 5 litre suyu dogazli ocakta isitin ve faturanizi alip maliyet hesabini yapin . Atiyorum dogalgazda 5 liraya kaynattim suyu . sonra elektrikli bir ocakta ya da kettle da isitin 5 litre suyu ve ne kadar elektrik harcadiginiza bakin . Bu sekilde hangi sekilde daha hesapli isinacaginizida anlamis olursunuz .
    Dogalgazli kombilerde , elektrikli isiticilardan extra tek kayip baca cikisidir . O bacayi evde dolastirip disari verirseniz o isiyida kaybetmemis olursunuz ve verim esit olur .

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: unazem

selam arkadaşlar ben işin tam teknik bilgisini bilemem ama arkadaşıma yaptım bu sistemi kendisi 500 600ytl öderken şu an çok memnun ve ısıttığı ev 130metre kare okuduklarıma baktığımda yok kimisi suyu ucuz bulursan kimisi termosifonun ısıtması iki saat gibi safsatalar yazmışlar soruyu soran arkadaşım doğru yoldasın yapman gereken termosifonon çıkış bölümüne kombi devir daim motoru bu motora bağlıyacağın oda içitermostat giriş bölümü direk peteklerden gelecek ve araya kombilerdeki gibi su takviye vanası ayrıca termosifon ve peteklerdeki basınç ı ölçmek için manometre toplam malzeme maliyet max 1000ytl 50 60 lt bile taksan yeterli çünkü petekler 10lt civarı su alır 60 derece ısınan su devir daime başladığı zaman birkaçtur sonra ısı kaybı çok yaşamadığından su ısıtması çokta zor olmuyor zaten 5 tur dönecek kadar suyu baştan ısıtmış oluyorsun dönen suda tamamen soğuk olmadığından tekrar ısıtma sıkıntısı yaşamıyorsun yaptım denedim gayet güzel randımanlı çalışıyor ezbere yapılan konuşmalara karnım tok

Ben Muğla Ortaca'ya yeni taşındım. Burada kışın gündüz 10 derecenin altına düşmüyormuş genelde. Ariston Nous 80 ısı pompalı termosifon ile yerden ısıtma ve sıcak su ihtiyacımı karşılayabileceğimi düşünüyorum. Isı pompası fiyatı 4500€ civarında. Isı pompalı termosifon 750€. Arada çok ciddi fark var. Kışı soğuk olan yerlerde bu işlem gereksiz denebilir fakat burada çok işe yarayan bir teknik olabilir. Halihazırda yapmış olan arkadaşlar resim ve bilgi paylaşabilirse sevinirim.

• 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.