Şimdi Ara

Temizlikten Sonra Aşırı Isınıp Kapanma

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
36
Cevap
0
Favori
851
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Yaklaşık iki hafta önce aldığım masaüstü bilgisayarımı içerisi tozlu olduğu için temizlemeye karar verdim. İşlemci, ekran kartı ve ramleri söktüm soğutucuları temizledim doğru şekilde yerine taktım. Fakat nedendir bilmiyorum taktıktan sonra herhangi bir oyuna girdiğimde bilgisayarımın resimde gösterdiğim bölümü aşırı derecede ısınıyor ve sonra bilgisayar donup kalıyor. Toplarken bir yerde hata yaptığımı zannetmiyorum ama bilen arkadaşlar nerelerde hata yapmış olabileceğimi söylerse sevinirim. Temizlik yapmadan önce hiçbir sorun yoktu ne olduysa temizlikten sonra oldu.

Kasayı temizlemeden önceki çektiğim resim. İşaretlediğim bölgede aşırı ısınma oluyor.

İlgi ve yardımlarınız için teşekkürler.

• quote:

Orijinalden alıntı: xCarpediem

Merhabalar,

Yaklaşık iki hafta önce aldığım masaüstü bilgisayarımı içerisi tozlu olduğu için temizlemeye karar verdim. İşlemci, ekran kartı ve ramleri söktüm soğutucuları temizledim doğru şekilde yerine taktım. Fakat nedendir bilmiyorum taktıktan sonra herhangi bir oyuna girdiğimde bilgisayarımın resimde gösterdiğim bölümü aşırı derecede ısınıyor ve sonra bilgisayar donup kalıyor. Toplarken bir yerde hata yaptığımı zannetmiyorum ama bilen arkadaşlar nerelerde hata yapmış olabileceğimi söylerse sevinirim. Temizlik yapmadan önce hiçbir sorun yoktu ne olduysa temizlikten sonra oldu.

Kasayı temizlemeden önceki çektiğim resim. İşaretlediğim bölgede aşırı ısınma oluyor.

İlgi ve yardımlarınız için teşekkürler.

Thermal macun yenilememişsiniz sanırım.

• quote:

Orijinalden alıntı: Leonidas*
    Thermal macun yenilememişsiniz sanırım.

Hayır thermal macun yenilemedim kalmamıştı evde fakat bu kadar etkisi olur mu?
  • xCarpediem kullanıcısına yanıt
    Tabiikide etkisi olur . Thermal macun uygulamadan çalıştırmayın pc'yi
  • Üzerinde thermal macun var fakat az birazdan çıkıp alıyım bir de öyle deneyelim bakalım umarım tek sorun budur. Teşekkürler.
  • quote:

Üzerinde thermal macun var fakat az birazdan çıkıp alıyım bir de öyle deneyelim bakalım umarım tek sorun budur. Teşekkürler.

Ben teşekkür ederim sorunun çözülür yada çözülmez ise buraya yazarsan sevinirim.
  • quote:

Ben teşekkür ederim sorunun çözülür yada çözülmez ise buraya yazarsan sevinirim.

Yok hocam durum halen aynı aşırı ısınma oluyor oyunlarda önceden kasmayan oyunlar kasmaya başladı.
  • quote:

quote:

Yok hocam durum halen aynı aşırı ısınma oluyor oyunlarda önceden kasmayan oyunlar kasmaya başladı.

Tuhaf...
    Ekran kartınızın driverlarını güncellemeyi denediniz mi acaba?
  • quote:

Tuhaf...

En güncel sürümü yüklü. Benim anlamadığım temizledikten sonra böyle olması biryerde yanlış mı yaptım diye düşünüyorum fakat ama ekran kartı, işlemci ve ramleri söktüm geriye yerine taktım power ile hiç uğraşmadım.
  • quote:

quote:

Tuhaf...

En güncel sürümü yüklü. Benim anlamadığım temizledikten sonra böyle olması biryerde yanlış mı yaptım diye düşünüyorum fakat ama ekran kartı, işlemci ve ramleri söktüm geriye yerine taktım power ile hiç uğraşmadım.

Yazılımsal olabilir bu , arkaplanda çalışan yeni kurduğun program antimalware vb. var mı ?
  • quote:

Yazılımsal olabilir bu , arkaplanda çalışan yeni kurduğun program antimalware vb. var mı ?

Yok hocam ek olarak hiçbir yazılım kurmadım bir türlü anlamış değilim ne yapsam onu da bilmiyorum.
  • quote:

quote:

Yok hocam ek olarak hiçbir yazılım kurmadım bir türlü anlamış değilim ne yapsam onu da bilmiyorum.

Benim de bilgim burada tükendi , sen onu en iyisi bir bilgisayarcı arkadaşa götür.
    Yardımcı olamadım kusura bakma.
  • quote:

Benim de bilgim burada tükendi , sen onu en iyisi bir bilgisayarcı arkadaşa götür.
    Yardımcı olamadım kusura bakma.

Çok sağolun yine de yardımlarınız için.
  • Termal macunun sürülmesi çok önemlidir. Ayrıca blokları tam oturtmamış olabilirsiniz ve fanlar tam oturmamış olabilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: PeerNet*

Termal macunun sürülmesi çok önemlidir. Ayrıca blokları tam oturtmamış olabilirsiniz ve fanlar tam oturmamış olabilir.

Hocam fanlardan eminim çok iyi oturttuğuma ama blok derken?
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: PeerNet*

Termal macunun sürülmesi çok önemlidir. Ayrıca blokları tam oturtmamış olabilirsiniz ve fanlar tam oturmamış olabilir.

Hocam fanlardan eminim çok iyi oturttuğuma ama blok derken?

işlemcinin üzerindeki bloktan bahsediyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hocam resimde gösterdiğiniz parçayı sökmenize gerek yoktu.Zaten anladığım kadarıyla anakartınız Asus m5a97 yani yeni bir anakart.Ayrıca garantisi varken bu tür işlemler yapmak ürünün garanti dışı kalmasına sebep olur.Her neyse şimdi o soğutucuyu temiz bir bezle silin aynı şekilde oturduğu çipi de silin.Daha sonra çip üzerine bir iki mercimek tanesi kadar termal macun sürüp soğutucuyu üzerine oturtun.İyice oturduğundan emin olun.Şimdi sorun gerçekten ısınma,mı yoksa başka bir şey mi anlamak için hwmonitor programını indirip kurun.Düzenli olarak sıcaklıkları kontrol edin eğer 70 dereceyi geçen parça varsa bu pek iyi bir durum değil.Tabi ekran kartı için sorun yok.
    Eğer her şeyi doğru bir şekilde yaptıysanız bu sorunun sebebi ısınma olmamalı.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • üzerini çizdiğiniz mavi soğutucu bloğa bağlı olan fan çalışıyormu kontrol edin.
    oyuna girince donuyor demişsiniz. ouna girince ısının artmasının yanında ekran kartı sürücüsüyle yada montajıyla ilgili herhangi bir problemde bu sorunu yapabilir. grafik gerektirmeyecek bir şekilde sisteme yük bindirin. (büyük bir winrar arşivi sıkıştırıp açabilirsiniz) donama yaparsa ısınmadan dolayıdır. temizleme işlemine girişmeden önce cpu bloğuna hiç baktınız mı ? belkide öncededen aynı şekilde ısınıyordu ama siz farketmemiştiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: zwanzig

Hocam resimde gösterdiğiniz parçayı sökmenize gerek yoktu.Zaten anladığım kadarıyla anakartınız Asus m5a97 yani yeni bir anakart.Ayrıca garantisi varken bu tür işlemler yapmak ürünün garanti dışı kalmasına sebep olur.Her neyse şimdi o soğutucuyu temiz bir bezle silin aynı şekilde oturduğu çipi de silin.Daha sonra çip üzerine bir iki mercimek tanesi kadar termal macun sürüp soğutucuyu üzerine oturtun.İyice oturduğundan emin olun.Şimdi sorun gerçekten ısınma,mı yoksa başka bir şey mi anlamak için hwmonitor programını indirip kurun.Düzenli olarak sıcaklıkları kontrol edin eğer 70 dereceyi geçen parça varsa bu pek iyi bir durum değil.Tabi ekran kartı için sorun yok.
    Eğer her şeyi doğru bir şekilde yaptıysanız bu sorunun sebebi ısınma olmamalı.

Yok zaten resimde gösterdiğim blogu sökmedim yazımda da belirttiğim gibi ekran kartı, işlemci ram ve ek fanları söküp temizledim. Evet anakartım M5A97 bilgisayarımı 2. el aldım ayrıyetten parçaların ayrı ayrı garantileri var ama daha öncesinde sizin de dediğiniz gibi sorunun nerede olduğunu bulmalıyım. Dediğiniz programı şimdi indirip oyuna girdiğimde ve normal çalıştırdığımda ki değerleri kaydedeceğim bir de öyle deneyelim sonuçta el mecbur. :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xCarpediem -- 10 Eylül 2013; 0:23:16 >

• quote:

Orijinalden alıntı: xXxCooLxXx

üzerini çizdiğiniz mavi soğutucu bloğa bağlı olan fan çalışıyormu kontrol edin.
    oyuna girince donuyor demişsiniz. ouna girince ısının artmasının yanında ekran kartı sürücüsüyle yada montajıyla ilgili herhangi bir problemde bu sorunu yapabilir. grafik gerektirmeyecek bir şekilde sisteme yük bindirin. (büyük bir winrar arşivi sıkıştırıp açabilirsiniz) donama yaparsa ısınmadan dolayıdır. temizleme işlemine girişmeden önce cpu bloğuna hiç baktınız mı ? belkide öncededen aynı şekilde ısınıyordu ama siz farketmemiştiniz.

Fan son derece rahat çalışıyor. Önceden de ısınma oluyor olabilir hiç bakmamıştım fakat kasma ve anlık donma durumu kesinlikle olmuyordu. Temizlik işlemini yaptıktan sonra oldu ne olduysa anlamış değilim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xCarpediem -- 10 Eylül 2013; 0:22:33 >

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.