Şimdi Ara

Tda2030 10watt anfi 5watt hoparlör (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
1
Favori
1.309
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • Simetrik beslemede çıkışta kondansatör olmaz direkt bağlanır. Çıkış kısmını çok karıştırmayın. Devre osilasyona girerse ki duyulamayan frekanslarda da bu olabilir hoparlör sessizce bozulur neden anlayamazsınız. Giriş üzerinde yapın yapacağınızı. En nihayetinde 10-15W lık bir sistem. Bunun dışında ufak tefek olsun sorun çıkartmasın derseniz D sınıfı 2x2 w güç veren usb den yada cep telefonu şarjı ile çalışabilen PAM serisi hazır modüller de var. Bazılarının üzerinde potları da var direkt kullanabilirsiniz. Arduino ses yükselteci şeklinde aratın birkaç modeli var.

• quote:

Orijinalden alıntı: Sozuak

Simetrik beslemede çıkışta kondansatör olmaz direkt bağlanır. Çıkış kısmını çok karıştırmayın. Devre osilasyona girerse ki duyulamayan frekanslarda da bu olabilir hoparlör sessizce bozulur neden anlayamazsınız. Giriş üzerinde yapın yapacağınızı. En nihayetinde 10-15W lık bir sistem. Bunun dışında ufak tefek olsun sorun çıkartmasın derseniz D sınıfı 2x2 w güç veren usb den yada cep telefonu şarjı ile çalışabilen PAM serisi hazır modüller de var. Bazılarının üzerinde potları da var direkt kullanabilirsiniz. Arduino ses yükselteci şeklinde aratın birkaç modeli var.

Tda2030 10watt anfi 5watt hoparlör

Girişten halledecem hocam tamam, kondansatör derken, orjinalinde yok pasif filitreyi kast etmistim, çıkışa hiç dokunmuyorum,onun dışında zaten şu an sorun yok gibi görünüyor, giriş sinyalide dengelendi çok güçlü sinyal çıkışına sahip eski bir tablet bilgisayar vardı o bile fazla yükleyemiyor artık, hocam ne kadar çok ayrıntı varmış yurt dışı kaynakları okuyunca daha iyi anladım, kublaj ,dekublaj kapasitörü, op-amp limiter devresi, v.s...doğru ampli hoparlör eşleşmesi sağlayan,gerekli koruma devreleri bulunan ses sistemlerinde bile giriş sinyalinin dengesiz olmasindan dolayi hoparlörlerin patladığı bile görülmüş, benim hoparlörlerin teknik özelliklerini öğrendim mid bass ve mid diye geçiyor 3 yollu kolonların mid kısmında galiba, nominal frekans tepkisi 150hz ve üzeri yazıyor, kublaj kondansatörlerini 150-200hz altını süzecek şekilde eklemeyi düşünüyorum, giriş sinyalinin dengeli olmasi cok önemliymiş şu an ampliyi %70 kapasiteyi aşmayacak şekilde sabitledim,dahada öğrendikçe giriş sinyal dengeleyici devre bile yapmayı düşünüyorum,sesinide gereksiz yere çok açmıyorum kulağı tırmalamayan soft bir ses veriyor artık,böyle kullanacağım pam entegreli d sınıfı anfim var, ama pek tatmin etmiyor beni yurt dışı kaynaklardan devamlı araştırma yapacam sizleri biraz yordum kusura bakmayın ama öneriniz olursa yazabilirsiniz

Resimde , Galiba bu frekans spekturumu hoparlöre daha uygun ekolayzırla düzenleyebilirim, 150-200hz altı kesilecek 6khz ve sonrası frekansların etkisi azaltılacak, 150-200hz altı frekansların kesilmesimi kublaj kondansatörü ile yapacam

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi teknomasters -- 29 Ocak 2021; 18:31:55 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Emin-Firtina

Bass filtre için, ton kontrol devresinin bass devresini kullanıp, bass sesini kısmak, uzun bir yöntem.

Anfinin ses giriş sinyal kondansatörü mesela 100nf olsun, siz bunun yerine 22nf veya 10nf kullanırsanız, bass sesi azalır.

Hoparlör + çıkışına 4.7uf veya 3.3 uf seri bağlanırsa, buda bass sesini azaltır.

Hocam tekrar sagolun,

1-Volümü %75 çıkış verecek şekilde sabitledim,

2- Kublaj kondansatörlerinide alt bass frekansları kırpacak şekilde 20nf olarak ayarladım

3- Çıkışa artı,eksi yönünün tersine diyot yerleştirdim galiba bu dc ye yakın bass ve sub basların ani yüksek seviyelerde çiķışlarında dc yi kısa devre ederek hoparlörü koruyor..

Gerekli kublaj kapasitör hesabı ve benim hedeflediğim frekans Hoparlörleri bu frekans spekturumda çalıştiracam şu anda bir sorun yok, problem çözulmüştür, iyi çalışmalar diliyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi teknomasters -- 31 Ocak 2021; 14:22:28 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.