Şimdi Ara

Tavuk kümesi için zaman ayarlı kapı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir Kullanıcı, 1 Masaüstü Kullanıcı
12
Cevap
1
Favori
3.049
Tıklama
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Elektronik ve Mekanik >> Elektronik >> Tavuk kümesi için zaman ayarlı kapı
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Giriş
    153 Mesaj
    İyi günler, köyde tavuklarım var bazen memlekete gidiyorum, bakacak kimsede yok o yüzden otomatik kümes kapısı yapmaya karar verdim. Bu videodaki sistemin aynısını yapmak istiyorum. Evde 2 tane zaman ayarlı prizim 2 tanede 12 V adaptörüm var bunları kullanmak istiyorum. Hiç röle falan kullanmadan sadece durdurucu switch takarak bu adaptörlerin birinin + ucunu motorun + ucuna, - ucunu da motorun - ucuna
    ikinci adaptörün de + ucunu motorun - ucuna, - ucunuda motorun + ucuna baglasam sonuç alırmıyım?

Birde motorun ucuna taktığı vidalı sistemin parçalarını nereden bulurum? Bu vidaya saplama mı deniyor?

https://www.youtube.com/watch?v=OeuZ0aCsFzQ

|
    |

2010 Laguna III Executive 1.5 dCi

• Yarbay
    3200 Mesaj
    Akşam da otomatik kapanacak mı? Tavukların tamamının kümese girdiğinden nasıl emin olacaksınız? Merakımdan soruyorum.

Bir de şöyle bir örneği var, bunda yivli mil yerine ip kullanılmış. Mili bulmak zor olursa aklınızda bu olsun.

https://www.youtube.com/watch?v=KTX4ascLyBY
    |
    |

@mustyyyyy Geri girme olayına katılıyorum. Kapı kapandığında dışarıda kalanlar ne olacak ?
    |
    |
    Bahsedilenler: mustyyyyy

Şimdi sadece elektrik elektronik kısmı kaldı. Tavukların kümese girmesi olayına gelince, akşam ezanı okunmadan mutlaka hepsi içeri giriyor. Yaklaşık 1 senedir besliyorum, akşama kadar bi dünya yol gezip akşam oldumu mutlaka kümeslerine giriyorlar. Daha hiç dışarıda kalan olmadı. Bu saatten sonra dışarıda kalan olursa oda nasipten çıkmış demektir. :)
    |
    |

• Çavuş
    40 Mesaj
    Kapı işini halledebildiniz mi ? Şuan aynı dertle bende uğraşıyorum ve arayış içindeyim. Ben fotoselli yerine zaman ayarlı olsa daha iyi olacağını düşünüyorum.
    |
    |

Sistemin şöyle çalışması gerek 1 adet LDR ile kontrol edilecek gün ağarır iken 1 ad role aktif olup motor çalışıp kapağı açacak ve role pasif olacak ve gün batımına yakın 2 ci role aktif olup kapağı kapatacak ve role pasif olacak sabah olmasını bekleyecek bu şekilde hiç dokunmadan otomatik olarak çalışır çok basit bir uygulama .

Günün ağarması ve gün batımını istediğiniz gibi hassas olarak ayarlayabilirsiniz .
    |
    |
    |
    |

O zaman kapinin anlami kalmaz amac korumak ise disaridan tilki gelincik girer rampa sayesinde ve bosluk olursa tavuklar korunmali

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    ASiL35 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    Neka od danas zna ko nije znao da Srbija nije cilim iz usaka, da Kosovo nije svileni jastuk iz brusa, da Srbi znaju za nesto skuplje od glave. Srbija nije saka pirinca da je pozoba svaka vrana koju donese vetar. (Milos Obilic -1389)
  • Yarbay
    3248 Mesaj

Kümes dışındaki araziyi de telle çevrili olarak düşündüm.
    |
    |
    krstarica kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    Tavukların disarida kalmasi gibi bir sorun olmuyor. Evde bozuk yazici vardi onun mekanizmayi oldugu gibi kapiya monte ettim. En kucuk boy kablo kanalını kapı kızagi olarak kullandim. Aluminyum tabela vardi onu ust tarafinin ortasindan delip ip bağlayıp basit cikrik sistem yaptım. Kullandigim mekanizmada dişliler var, elektronik malzeme bulmam mümkün olmadigi için yazicidan cikan baska bir motora dişli yapistirarak kapiya monte ettigim mekanizmanin dişlilerine bagladim. Yani makinada suan cift motor var. Biri sabah aciyor biri aksam kapatiyor. Sonradan ekledigim Motor cok saglikli olmadı disliler bazen bosa dönüyor gibi. Memlekete izine ciktim burdan giderken elektronik devresini hazirlayip goturecegim. Tek motor tek adaptor ile röle devresi kullanarak yapacagim.
    |
    |

• Yüzbaşı
    445 Mesaj
    tavuklar akşam göremez oyüzden akşam göremeyenlere tavuk körü denir. Onlar günbatımı yaklaşınca hemen en güvende hissettikleri yere sığınırlar buraya kadar tamam ama gerisi için biraz uğraşacaksın.
    |
    |
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Reklamlar
son dakika
Mobilya Takımları
SEO
haberler
Bey Azura
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR2
0,219
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.