Şimdi Ara

Tavsiyelerinize ihtiyacım var :)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
355
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Selamun aleyküm, iyi geceler. Arkadaşlar bilgisayar kullandığımdan bu yana hep Windows kullandım haliyle.. Sormak istediğim soru şu ben Linux'u çok merak ediyorum da. Ben şimdi Windows'um varken Linux kursam aynı zamanda denemek için hani atıyorum 1 hafta boyunca denesem böyle bir şansım var mı ? Varsa nasıl yapabilirim ? Kurulum aşamaları nasıldır ? Yardımlarınızı bekliyorum teşekkür ederim.

• İlk basta bir sanal makinede deneyebilirsiniz. Eger begenirseniz tam deneyim icin dual boot yapabilirsiniz. Eger Linux tek basima isimi gorur derseniz Windows'u silebilirsiniz. :)

Kurulum adimlari genelde benzer olmakla birlikte dagitimdan dagitima ufak farkliliklar olabiliyor. Sizin oncelikle bir Linux dagitimi secmeniz gerekli. Yeni baslayanlar icin en cok onerilen dagitimlar Ubuntu ve Mint'tir. Dagitim sectikten sonra ufak bir arastirmayla bir cok dokuman bulabilirsiniz. Hatta sadece Linux icin destek veren forumlar bile var. Oralardan da destek alabilirsiniz..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi speronly -- 18 Aralık 2016; 10:40:30 >
  • Bence sen Windowsa Ubuntu teması yükle öyle kullan. Ciddi diyorum. Merak edecek bir şey yok. Her ikisinde de Google Chrome var clementine var vlc var. Pencereler var... Çok fazla merak edecek bir şey yok. Çok çok merak ediyorsan YouTube da Linux videoları var onlardan izle
  • istemsizhareket İ kullanıcısına yanıt
    Dediğinizi uygulicam. Aynı deneyimi yaşatırmı sizce ?

Birde bildiğiniz tema için bir site varsa verebilir misiniz ? Adam akıllı birşey bulamadım.. :/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TonyStark22 -- 19 Aralık 2016; 2:7:49 >
  • sanal makine sarmaz ubuntu+wubi yap. istediğin zaman sıkıntısız kaldır
  • otaskin19 kullanıcısına yanıt
    Wubi diye bir şey kalmayalı yıllar oluyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • TonyStark22 T kullanıcısına yanıt
    Aynı deneyim dediğin zaten Chrome açıp webde gezinti yapacaksın ya da Firefox ile. Clementine ya da diğer favori medya oynatıcınla müzik dinleyecek vlc ile video izleyeceksin Google earth ile dünyayı göreceksin. Libreoffice ile dökümanları açıp düzenle kaydet. Ben de Internetteki temalara pek güvenemiyorum..en iyisi Linux kullanan arkadaşın varsa onun bilgisayarında kurcala.windows silip Linux kurmak sonra vaz geçince Windowsa dönmek zahmetli olabiliyor.bütün dosyaları yedekle falan...

• quote:

Orijinalden alıntı: istemsizhareket

Wubi diye bir şey kalmayalı yıllar oluyor.

kanala düşüp noluyoruz lan diyen adam gibi hissettim hakkaten bitmiş o devir ama yakın zamanda kurmuştum :D
    neyse kurulum sırasında windowslamı kullancan diye soruyo olması lazım
    Kanala düşüp noluyor lan diyen adamı da ben bilmiyorum valla. İzlemem gerek Bi Taaa Ubuntu 9.04 zamanında dememiştin ama olmamıştı niyeyse. Windows programı kuruyor gibi kuruyor sonra da istersen program ekle kaldırdan kaldırıyordu.kolaylık falan diyorlardı ama kaldırsan bile açılışta Ubuntu seçmenei hala çıkıyordu falan.

ama onu yaklaşık 1 yıl içinde denemiştim kullanmıştık o kadar eski olamaz yav :D
  • Ben ne yapayım şimdi beyler :d Link falan varmı nasıl kullanabilirim ? Kararınız nedir ? :D
    Tabi ki setup bulunduktan sonra kullanabilirsiniz ancak canonical uygulamadan desteğini çekti sanırım. En son sürüm Ubuntu sürümleri de wubi destektliyor mu bilemem

Kardeş en iyisi virtualbox indir resmi sitesinden ve sanal makinaya kur. Kurcala program yükle.. Büyük oranda fikir sahibi olursun..

Tamam dır kardeşim. Yardımların için hatta yardımlarınız ve görüşleriniz için çok teşekkür ederim. Hepinizin ellerine sağlık, zaman ayırdığınız için teşekkür ederim. Sağolun, iyi günler. İyi forumlar..
  • quote:

Orijinalden alıntı: TonyStark22

Ben ne yapayım şimdi beyler :d Link falan varmı nasıl kullanabilirim ? Kararınız nedir ? :D

Wubi EFI desteklemediği için artık geliştirilmiyor. Bir de ISO boyutları bayağı büyüdü, yüksek boyutlu ISO dosyalarında seg. fault hataları alabiliyodunuz. Artık kurulum eskisi kadar zor olmadığı ve kurulum için çok fazla doküman bulabileceğiniz için desteği bitmiş de olabilir, tabii bu olasılık.

Dağıtımların çoğunu kalıcı kip ile (persitent) USB belleğe kurup deneyebilirsiniz, bu şekilde yeniden başlattığınızda USB bellekden deneyeceğiniz dağıtımdaki değişiklik ve veriler kaybolmuyor. Bir miktar performans kaybı olsa da deneyimlemek için güzel bir ortam sayılır.

Not: Ubuntu 12.04 sürümün desteği henüz bitmedi, bu sürümü Wubi ile kurabilsiniz, ama Windows'u EFI kipiyle kurmamış olmanız gerekiyor.

Linux sadece arayuzden ibaret degildir.Basli basina syntax leri bile birbirinden cok farklidir windowsla.Gundelik kullanimda bile bu farki hissedersiniz.Denemek icin live olarak kullanmanizi oneririm.Temayla felan ugrasmayin

• Aleyküm selam

Kardeşim Linux mint mate indir, bunu cd ye yaz

Kurulumu yap, o sana diyecek Windows 10 yanına kur diye, onu seç

Linux e 25 gb yer ayır, devam et, kur

Artık Windows ve linux beraber kullanırsın,

Başlat ta seçenek çıkar hangi işletim sistemi ile devam etmek istiyorsan, sporun sorun olmaz,

wubi ile kurdum ve kaldırdımda o tarz sorun olmadı... bence o senin winzorta özgü hata olmuş... + ubuntu ile özgür olursun winzort 10 ile her zaman kayıt altında olursun seni bir yerlere raporlar... korsancılar korkmuştu ama o kadarda praonayak değil o çöp...
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.