Şimdi Ara

Tarihi Camiyi Yıkıp Otopark Yaptılar (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
97
Cevap
0
Favori
5.821
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
17 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Treth

Güzel kardeşim bak camiler hakkında küçük bir bilgi vereyim sana.

Devlet cami yapamaz. Camiyi sadece halk tarfından kurulmuş yardım vakıfları yapar yıkar tamir eder vs vs.

Yani burada olay camiden sorumlu yardım vakfı ile alakalıdır. Caminin resmilerine baktım ben. Yıkılmasa restore edilse belki %50 den fazlası yeni malzemeden olacak. Benim mahallemdeki kilise yıkıntı halindeyken restore edildi resmini çeksem tarihi olduğunu anlamazsın bile çünkü yıkıntı yıkıntı olduğu için bildiğin yeniden inşa ettiler.

Yeni malzeme adı üstünde yeni malzeme olduğu için senin o önemsediğin tarihilik olayı zaten mümkün olmuyor.

O sebepten ben çok zarar görmüş cami kilise yada yapılarda plana uygun yeniden yapılmasından yanayım.

Alıntıları Göster
    Sizin neden yana olduğunuz beni ilgilendirmez, kişisel bir şeyden bahsetmiyoruz.

Eğer ki restorasyon kararı alındıysa önceden yapılan çalışmalar yapının restore edilmeye uygun olduğunu göstermiştir. Bu durumda yıkım yapmak art niyettir. Ha eğer ki bu çalışma göstermelik olarak yapıldı da sonradan binanın restore edilemeyeceği anlaşıldıysa bu da bir art niyettir.

• Treth kullanıcısına yanıt
    Tarihi eserler yeniden yapılamaz.Restorasyon yapılır.Restorasyon yapmak içinde caminin yapımında kullanılan malzemelerin aynısı kullanılması gerekir.Yoksa Aspendos gibi olur o caminin sonu :)
    DİPNOT: Eğer o camiyi yıkıp yeniden yaparsan o cami eski tarihi cami olmaz yeni bir cami olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MrFlash16 -- 15 Eylül 2018; 17:59:29 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Kültürel değerler sadece turist çekmek için mi?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Akp döneminde camileri yıktılar diye ilerde mağdur olurum artık.
    Hocam bizim burada tarihi bir kilise vardı.Akp döneminden önce (1999 yılıydı) restore edildi.Bırak çatısını, çanını bile çalmışlar.Adamlar birebir olarak restore etti.Taşlarının her birine numara vermişler, yerinden bile oynatılamıyordu

Yani eserin tamir edilebilecek durumda olup olmaması önemli değil.İsterse bir tek duvarı kalsın, aslına uygun olarak restore ediliyor.

• Sabah akşam ezan'a namaz'a camii'ye küfür edersiniz şimdi ne oldu'da müslüman oldunuz ?

• quote:

Orijinalden alıntı: furandor

Sabah akşam ezan'a namaz'a camii'ye küfür edersiniz şimdi ne oldu'da müslüman oldunuz ?
    Doğruyu savunanları müslüman olmakla suçlamak
  • furandor kullanıcısına yanıt
    Benim; ezana, namaza, camiye küfür ettiğim mesaj varsa koy buraya.Yoksa kalabalık etme, kaybol.
  • Tayyib camileri otopark yabdı
  • Cami kirliliği var ülkede zaten . En az yarısını temizlemek lazım .

• Aynısını "Eeeyyyyy CeHaPe zihniyeti!!!" yapsaydı ortalığı ayağa kaldırırdınız, öyle değil mi?

Özellikle "AKP'li değilim ama..."'cılara soruyorum.

• Solcuların cami hassasiyeti gözlerimi yaşarttı.

Aynı hassasiyeti keske chp dönemindeki camilerin satılip yerine ahır, depo,tuvalet, eğlence merkezine dönüştürülen camilere gösterseler. Chp doneminde kapatılan camileri merak eden varsa Mehmet Şevket Eygi'nin Yakın Tarihimizde Câmi Kıyımı eserini okuyabilir

• quote:

Orijinalden alıntı: crash95

Aynısını "Eeeyyyyy CeHaPe zihniyeti!!!" yapsaydı ortalığı ayağa kaldırırdınız, öyle değil mi?

Özellikle "AKP'li değilim ama..."'cılara soruyorum.
    CHP yapsa ortalığı ayağa kaldırırdık tabi.

Devletin camilerle ne işi varki gelip yıkıyor bunu sormak gerekir.

Ama cami ile ilgili vakıf restore etse yıksa yapsa o vakıfı ilgilendirir hali ile ses çıkarmıyoruz.

AKP desen bu işin hiç bir yerinde bulunmadığı için eleştirilecek bir yanını göremedim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Irishman

Cami kirliliği var ülkede zaten . En az yarısını temizlemek lazım .
    Kim temizleyecek. Camileri yapan halkın kendisi. Yardım vakfı kurmak para toplayıp cami yapmak bu ülkede serbest.

Osmanlıdan kalan camiler dışında geri kalan tüm camiler halkın kendisi tarafından yapılmış. Kim yıkabilir yapandan başka kimin paçası yer ?
    Baştakinin yer . Buraları yıkıp yeni camiiler yapacağız derse orduyla cami turu atarlar .

• quote:

Orijinalden alıntı: Irishman

Baştakinin yer . Buraları yıkıp yeni camiiler yapacağız derse orduyla cami turu atarlar .
    Sorun şu ki Türkiye Cumhuriyetinin hiç bir kurumu cami yapmaya yetkili değil kanunlarda cami için bütçe ayırmak mümkün değil kanun buna göre yapılmış.

O sebepten azıcık kanun kitap bilen birisi devletin cami yapacağız sözünü şöyle anlaması gerek.

Biz vakıfı kuracağız ama bütün yeniden yapılacak camilerin parası bağış yolu ile sizden gelecek..

Bence bir daha ki tur iktidar yüzü göremezler bu durumdan sonra.
    Ülkeye kurt lazım . Kurt lazım ki dişini gösterebildiğinde koyun çobanı falan tanımasın, aklı bulansın .

Tehdit olmadıkça demokratik halkımız her şart altında Recep Tayyip Erdoğan'ı seçecektir .

Cami işin bahanesi . Otların tek bir türü .

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.