Şimdi Ara

Tarihî zirvede büyük restleşme!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
497
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Yunan mevkidaşı Pavlopulos arasındaki görüşme öncesi basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan
    yaptığı konuşmada "Lozan konusunda sanıyorum hala anlaşılmayan bazı incelikler var." dedi. Lozan'ın güncellenmesi gerektiğinin altını
    çizen Erdoğan, Batı Trakya'daki Türkler'in durumuna dikkat çekerek, Lozan'ın uygulamada olmadığını söyledi..

Yunanistan'a 65 yıl aradan sonra Cumhurbaşkanı düzeyinde ilk ziyaret yapılıyor. Yunan Parlamentosu önündeki Meçhul Asker Anıtı'na çelenk
    bırakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda resmi törenle karşılandı.

Erdoğan ile Yunan mevkidaşı Prokopis Pavlopulos arasındaki görüşme öncesi basın toplantısı düzenlendi. Yunanistan ile Türkiye arasındaki sınırı çizen
    Lozan anlaşmasının tartışılacak bir sözleşme olmadığını söyleyen Pavlopulos, "Yeniden gözden geçirmeye gerek yok. Reform edilecek bir sözleşme olduğuna inanmıyoruz. Bu
    anlaşma gereğince iki ülkede de yaşayan azınlıklar belirgin bir şekilde dile getirilmiştir. Azınlıklar Yunanistan açısından dini azınlık olarak tanınmıştır. Yunanistan
    bu azınlığı hukuk devleti olarak tüm haklarını öngörüldüğü şekilde korumaktadır" diye konuştu. Kıbrıs konusuna da değinen Pavlopulos "Kıbrıs konusunda Yunanistan'ın
    çözüm aramasında olduğunu acil ve sürdürülebilir bir çözümün kısa zamanda hayata geçirilebileceğini umuyorum ve elimizden geldiğince çaba sarf ediyoruz" dedi.

Ardından söz alan Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

GERÇEKLERİ AÇIK VE NET ORTAYA KOYACAĞIM

Bugün ülkelerimiz adına önemli bir gün. 65 yıl aradan sonra ilk defa böyle bir resmi ziyareti gerçekleştiriyoruz. Bana nasip olması
    sebebiyle mutluyum. Bu anlamlı ziyaretin iki ülke arasında yeni bir dönemin başlangıcına zemin olmasını diliyorum. Bazı gerçekleri ben de açık ve net ortaya koyacağım.

LOZAN KONUSUNDA ANLAŞILAMAYAN İNCELİKLER VAR

Lozan konusunda sanıyorum hala anlaşılmayan bazı incelikler var. 94 yıl önce yapılan bir anlaşma. Sadece Türkiye ile Yunanistan arasında yapılan
    bir anlaşma değil. Bu anlaşmanın 11 taraf ülkesi vardır. Düşünün ki Japonya bile var. Hepsini kapsayan bir anlaşmayı konuşuyoruz. 94 yıl içerisinde
    dünya yeniden inşa ediliyor. Türkiye ile Yunanistan arasında bu arada bir çok şey değişti.

BATI TRAKYA'DAKİ MÜSLÜMANLAR İNANÇLARINI YAŞAYABİLİYORLAR MI?

Lozan'da buradaki Türklerle ilgili Müslüman azınlık ifadesinin geçtiğinden bahsediyorsunuz doğru ama AİHM'de Türk ifadesi orada geçmektedir. Bu
    kararlarıyla da orada vardır. Oradaki insanların yaşam koşullarının ne durumda olduğunu değerlendirme noktasında buraya iyice bir göz atmak lazım. Batı
    Trakya'daki Müslümanlar inançlarını yaşayabiliyorlar mı? Müslümanlar bugün atanan bir başmüftü ile yönetilme gayretleri var. Türkiye'de patrik atanan bir
    patrik değildir. Patrik seçilmiş bir patriktir.

NASIL OLUYOR DA LOZAN ANLAŞMASININ YÜRÜRLÜKTE OLDUĞUNU SÖYLÜYORUZ

Lozan'a göre de malum belirli bir sayıda Sen Sinod Meclisi oluşur. Bunların da Türk vatandaşı olması lazım. Bu sayı azaldığı için siz bize isimler verin biz onları Türk vatandaşlığına alalım. Bize verilen bu isimleri biz vatandaş yaptık. Patriği seçecekse bu 17 kişi seçecek. Ama biz Batı Trakya'da hala başmüftüyü oradaki imamlar seçememiştir. Bu nasıl oluyor da Lozan Anlaşması'nın yürürlükte olduğunu söylüyoruz. Demek ki Lozan uygulamada değil. Lozan'ın uygulanabilirliğini ortaya koymamız lazım.

İBADETHANELERDE AYRIMCILIK GÖREMEZSİNİZ

Yatırım noktasında gerekli olan destekler onlara verilmemektedir. Orada bir ayrımcılık söz konusudur. Türkiye'de benim Rum vatandaşlarıma yönelik böyle
    bir uygulama göremezsiniz. İbadethanelerde bir ayrımcılık göremezsiniz. Batı Trakya'da ise Türk kelimesinin yazılmasını bile hazmetmek mümkün değil. Bence bizim
    bunları bir defa aşmamız lazım. Benim güncellenmesi gerekir dediğim konu bunlardır.

NATO'YA GİRİŞİNİZİ BİZ SAĞLADIK

Tabi askeri konularda sıkıntılar yaşanıyor. NATO'dan siz çıktınız, tekrar NATO'ya girişinizi biz sağladık. Biz engel olsaydık siz NATO'Ya giremezdiniz. Ama biz
    öyle bakmadık, komşu diye baktık. Bugün de öyle bakıyoruz.

OLMASI GEREKENLERİ BİR AN ÖNCE YAPALIM

Kıbrıs'la ilgili görüşmede siz yoktunuz ben içerisindeydim. Yunanistan gibi Türkiye de garantör ülke. Final görüşmelerinin bizzat içerisinde oldum, Koffi
    Annan'la beraber süreci birlikte yürüttük. Oradaki görüşmelerde, çözüme gitmek gerekirken, orada alınan kararlar yürürlüğe girmedi. Kıbrıs'ta Türkler referandumda
    yüzde 60 evet oyu verdiler ancak Güney'de Rumlar hayır oyu verdiler. AB'nin verdiği sözler de yerine gelmedi. Verecekleri desteklerin hiçbirini uygulamaya sokmadılar.

Bugün bile bunlar yerine gelmiş değil. Bizler bu noktadaki sadakatimizi aynen sürdürüyoruz. Bizim hedefimiz Kıbrıs'ta kalıcı, adil bir çözüm bulalım. Aynı şeyi
    Ege'de bulalım. Biz olması gerekenleri bir an önce yapalım. Kolay değil, Lozan'ın üzerinden 94 yıl geçti. 94 yılda birçok şey değişti.

HER TOPLUMDA ARTILAR EKSİLER VARDIR

Bizim özellikle arzu ettiğimiz şeylerin başında, Batı Trakya'daki soydaşlarımızın hakkının korunması gelmektedir. Biz 65 yıl sonra buraya farklı
    bir heyecanla geldik. Batı Trakya'ya bir ziyaret yapmayı da uygun gördüm. Birileri de bunu provoke etmeye çalıştı. Her toplumda artılar, eksiler vardır. Ama
    bunların 65 yıl sonra buraya bir Cumhurbaşkanı geliyorsa, bunun kontrol altında tutulması gerekir diye düşünüyor. Bunları aramızda çok daha detay görüşme
    şansımız da olabilir. Bu ziyaretimiz çok çok daha farklı, çok çok daha zengin, çok daha barışa yürümesi tarafların özel gayretlerini gerektiriyor. Aramızdaki
    tüm ilişkileri süratle yoğunlaştırıp, güçlendirmemiz lazım. Turizmdeki gelişmelere baktığımızda, sizden bize gelenler, bizden size gelenler hatrı sayılır şekilde çoğalıyor.

BARDAĞIN BOŞ TARAFIYLA UĞRAŞMAYALIM

Aramızdaki yüksek düzeyli stratejik konseyi güçlendirerek devam ettirmemiz lazım. Benim arzum, biz bardağın boş tarafıyla uğraşmayalım. Bardağın dolu
    tarafına bakıp, münasebetlerimizi güçlendirelim. Bu ziyaretimizde inanıyorum ki 65 yılı bir kenara koyup, ileriye bakma ziyareti olacaktır.

"SİZİN KADAR YETKİM YOK"

"Yunanistan'da anayasa gereği Cumhurbaşkanlığı statüsü sizin sahip olduğunuz yetkilere sahip değildir" diyen Pavlopulos ise bu nedenle Kıbrıs
    görüşmelerine katılmadığını söyledi.

Pavlopulos, "Bu karşılaştırmayı yaptığınız için şeref duydum. Sizi ilk kez İstanbul'da tanıdığımdan beri sizin açıkça konuşacak biri olduğunuza kanaat getirdim.
    Sözünü değindiğiniz konuları hükümet üyeleriyle görüşme fırsatımız olacak. Bundan memnuniyet duyuyorum. İlişkilerimizin samimiyet ilkesi üzerinden
    ilerleyeceğini düşünüyorum" diye konuştu.

Pavlopulos şöyle devam etti:

"Varolan sözleşmeye yeni bir metin ekleyebiliriz. Yeni anlam ekleyen bir metin ekleyebiliriiz. Ama anlaşmayı reform etme gibi bir kavramı
    genellikle kullanmıyoruz. Bu konuda sizin samimiyetinize inanarak bunun altını çizmeyi arzı ediyorum. Bu ziyaretinizin tarihi öneminin altını çiziyorum."

"DÜNYADA ÇOK ÖRNEĞİ VAR"

Erdoğan "Bunun cevabını vermem lazım" diyerek Lozan Anlaşması'na yönelik sözlerine şöyle devam etti:

"Ben tabii hukuk profesörü değilim ama siyaset hukukunu iyi bilirim. Siyaset hukukunda özelikle anlaşmaların güncellenmesi diye bir şart vardır
    ve biz bunu yaparız. Yeter ki ülkeler bu konuda mutabık kalsınlar. Bunun dünyada bir çok örneği var. Siz bu konuyu açtığınız için bu konulara girerdim.

Siz bu konuyu açmasaydınız Çipras'ı kabulümde bu konulara girerdim. Sizlerin de bu denli zaman ayırmanızdan dolayı teşekkür ediyorum. Biz de çok sıkıntılar yaşadık,
    onun için Türkiye'de sistem değişikliğine gidiyoruz.
    "

http://www.turkiyegazetesi.com.tr/gundem/525540.aspx

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _GRKM_ -- 7 Aralık 2017; 14:52:13 >

• Lozan diyorsa bopun son ayagi geldi demektir. Ulkenin dogusunu verip bunun lozanin gizli maddeleri geregi oldugunu soylerek secmeniyle alay eder.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Cumhurbaşkanımız söylenebilecek en güzel şekilde anlatmış durumu. Adamlardaki utanmazlık ta ayrı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Jeopol

Lozan diyorsa bopun son ayagi geldi demektir. Ulkenin dogusunu verip bunun lozanin gizli maddeleri geregi oldugunu soylerek secmeniyle alay eder.

yanlış anlama gerçekten

sizdeki hayal gücüne hayran olmamak elde değil.

yahu nerden nereye çekiyorsunuz lafları
  • quote:

Orijinalden alıntı: amacsızpanda

quote:

Orijinalden alıntı: Jeopol

Lozan diyorsa bopun son ayagi geldi demektir. Ulkenin dogusunu verip bunun lozanin gizli maddeleri geregi oldugunu soylerek secmeniyle alay eder.

yanlış anlama gerçekten

sizdeki hayal gücüne hayran olmamak elde değil.

yahu nerden nereye çekiyorsunuz lafları

• Eyvah Eyvah..
    İzmir dahil, büyük ölçekte batı tarafını bırakmasa bari antlaşmada..
    Şaka değil, bunlardan her şeyi beklerim..
    Kılıf yıllardır hazır zaten. Neydi?? Haa gizli maddeler..
  • Sahi Batı Trakya Müslüman azınlığın hakları neden uygulanmıyor? Çünkü Türkiye gerekli yaptırımı yapmıyor da ondan? Anlaşmanın açık olarak ihlali devam ediyor. Üstelik bu ülke AB ülkesi. Peki Türkiye'de özellikle solcu kesim neden bunu dillendirmiyor. Çünkü onlar için ideoloji önemli, Müslüman Türk olmaları önemli değil. Batı Trakyadaki Türklerin dindar siyasi kimliğini hazmedemiyorlar. O yüzden ihlallere uzun yıllar sessiz kaldılar. Çünkü Müslüman Türkler İdeolojik olarak Yunanlaşırlarsa seküler ve dinden uzak bir Türk toplumu olurlar hayali içindeler. O yüzden Yunanistan'ın Lozan'ı açık ihlaline karşı çıkmıyorlar.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bence reis 2023 öncesi Lozan'ı yok etmek için ortam hazırlıyor.

Büyük siyesetci vesselam

Selam ve dua ile

• quote:

Orijinalden alıntı: El-Ezher

Bence reis 2023 öncesi Lozan'ı yok etmek için ortam hazırlıyor.

Büyük siyesetci vesselam

Selam ve dua ile

RTE'ye ters yönden muhalefet yapıyorsun güya. Algını yesinler...

• quote:

Orijinalden alıntı: asau

quote:

Büyük siyesetci vesselam

Selam ve dua ile

Bizden reise yamuk olmaz.

Arkandayız reis

Dua ile

Not.aslında cehapeliyim,istikrar için reisi desteklıiyorum bkz.eski kullanıcı ismi

• quote:

quote:

quote:

Büyük siyesetci vesselam

Selam ve dua ile

Arkandayız reis

Dua ile

Not.aslında cehapeliyim,istikrar için reisi desteklıiyorum bkz.eski kullanıcı ismi

Aslına dön, bırak bu algı oyunlarını...

• quote:

quote:

quote:

quote:

Büyük siyesetci vesselam

Selam ve dua ile

Arkandayız reis

Dua ile

Nasıl dönem hocam

Bunlara iki koyun bile emanet edilmez.

Cehapeyi yolgeçen hanına çevirdiler.

Cehape eski Cehape değil.

Dua ile

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Büyük siyesetci vesselam

Selam ve dua ile

Arkandayız reis

Dua ile

Nasıl dönem hocam

Dua ile

Neyse yine de ciddiymişsin gibi yorum yazayım.

Asıl eski CHP gerçek CHP değildir.

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Büyük siyesetci vesselam

Selam ve dua ile

Arkandayız reis

Dua ile

Nasıl dönem hocam

Dua ile

Neyse yine de ciddiymişsin gibi yorum yazayım.

Asıl eski CHP gerçek CHP değildir.

Vur dedik,öldürdün hocam.

Selam,kelam,tilavet,fazilet ve dua ile

• quote:

Murat AĞIREL‏ @AgirelMurat

Çipras: “Kıbrıs konusu 43 yıldır devam ediyor çünkü 43 yıl önce yasadışı bir işgal ve istila olmuştu’’

Yunanistan Başbakanı dünkü basın toplantısında benim Ülkem için açık açık‘’İşgalci’’ dedi ve benim Cumhurbaşkanım sessiz kaldı!
  • Başlık yanlış...

Tarihi zirve değil, normal olağan bir görüşme..

Büyük restleşme değil, doğal fikir ayrılığı...

OK

Kopyala-yapıştır nesli öyle beleşçi ki başlığı bile kopyalamış. Bari şapkalı i harfini düzeltseydin.

• Güzel.

Yunan lojistiği ile Türk endüstrisi işbirliği yapsa… Bir gün akıllarına gelir diye bekliyorum. Bunun ekonomisi "siyasi" sorunları detay derekesine düşürür.

Birdebvire olmaz tabii. Küçük ama iyi bir adım.
  • Lozan'a düşmanlık için öne sürdükleri müftü meselesi de 1913'te imzalanan Atina Antlaşması'nın maddesiymiş. Yine rezil olduk
  • quote:

Büyük siyesetci vesselam

Selam ve dua ile

2023'te Lozan zaten bitecekse Reis Lozanı değiştirmek için neden uğraşıyor, beş sene daha sabredemiyor mu?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mualla Lahuti Efendi

Lozan'a düşmanlık için öne sürdükleri müftü meselesi de 1913'te imzalanan Atina Antlaşması'nın maddesiymiş. Yine rezil olduk

Doğru mu bu?
    RTE'nin danışmanları her kimse derhal şutlamalı,sürekli ardı arkası kesilmeyen yanlışlıklar dizisi izleyip duruyoruz.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.