Şimdi Ara

Tarih Kitabı Tavsiyeleri (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
245
Cevap
41
Favori
17.993
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • hocam ben bu kitabı almayı düşünüyorum ,http://www.kitapyurdu.com/kitap/default.asp?id=641196

tarihte saklanan yada yanlış anlatılan şeylere karşı bir ilgim var . Fakat hakan çebi hiç okumadım ,tavsiye edermisiniz ? yada bu tarz kitaplar biliyormusunuz ?
  • Abiler sa.Tarihim az bana lise 1 ve abimde myo okuyabileceğimiz osmanlıyı tamamen anlatan bir kitap please.Acil sipariş vercem xD
  • Abilerim bide Kadir Mısıroğlunu eksilemişiniz onuda okumak istiyorum varsa başka osmanlıyı baştan anlatan sıkmadan lütfen söyleyi
  • quote:

Orijinalden alıntı: parapen

Abiler sa.Tarihim az bana lise 1 ve abimde myo okuyabileceğimiz osmanlıyı tamamen anlatan bir kitap please.Acil sipariş vercem xD

Sen okuma. Önce Türkçeyi öğren.
  • arkadaşlar roma tarihi hakkında ben kane nin 3 lemesi var 1. kitap unutulmuş lejyon 5 tl ye düşmüş şiddetle tavsiye ederim. 2 günde bitirmiştim d&r da internetten sipariş verilebilir ancak 2. ve 3. kitapları halen çevrilmedi malesef...
  • Hem tarihimizi ogrenmek icin hemde osym sinavlarinda tarih kisminda zorlanmamak icin akici bir kitap taviyeniz var mi?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Fedailerin Kalesi Alamut- Wladimir Bartol (Bu Hasan Sabbah'ı anlatan bir roman. Fazlasıyla iyidir, tavsiye ederim.)
    Şu Bizim Bizans- Radi Dikici (Bu kitap ise Bizans'ı baştan sona anlatıyor. Ben çok beğenmiştim, oldukça bilgilendirici ve akıcıydı.)

Dünyanın İlk Günü, Abdulhamid'in Kurtlarla Dansı (Bu iki kitabı da okumayın derim. Tamamen taraflı ve romantik eserler)
  • tarihi seven arkadaşlara tüsiadın tarih 1839-1939 kitabını öneririm. internetten pdfini bulabilirsinizç
  • geçenlerde trt de bir belgesel izlemiştim osmanlıda kahve kültürüyle ilgili çok hoşuma giden şeyler görmüştüm.bununla ilgili bir kitap var mı bildiğiniz ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: BlıtzKrıeg

quote:

Orijinalden alıntı: fatih çimen

http://kadirmisiroglu.com/kadir-misiroglu-hakkinda/eserleri.html KEŞKE OKULLARDA ZORUNLIU OKUTULSA

Üstad iyidir her hafta sohbetlerine giderdim güzel eserleri var.

Paranoid Reaksiyonu var o adamin

• quote:

Orijinalden alıntı: ungalath

geçenlerde trt de bir belgesel izlemiştim osmanlıda kahve kültürüyle ilgili çok hoşuma giden şeyler görmüştüm.bununla ilgili bir kitap var mı bildiğiniz ?

http://www.idefix.com/kitap/kahvename-namik-acikgoz/tanim.asp?sid=D5TIAPSZ65WH0X6JDWLM

Muğla Üniversitesinde hocamızdı bir dönem.
  • quote:

Orijinalden alıntı: hoksi

quote:

Orijinalden alıntı: ungalath

geçenlerde trt de bir belgesel izlemiştim osmanlıda kahve kültürüyle ilgili çok hoşuma giden şeyler görmüştüm.bununla ilgili bir kitap var mı bildiğiniz ?

http://www.idefix.com/kitap/kahvename-namik-acikgoz/tanim.asp?sid=D5TIAPSZ65WH0X6JDWLM

Muğla Üniversitesinde hocamızdı bir dönem.

teşekkürler

• Merhabalar,ben de tarihe meraklandım bu aralar.Toby Wilkinson'un 'Eski Mısır' kitabını,Clive Pointing ya da J.M. Roberts ın 'Dünya Tarihi' kitaplarını önerir misiniz?

Yalnız,sadece bilgilerin yer aldığı kitapları okumak istiyorum. Roman,hikaye tarzı tercihim değil. Neler düşünüyorsunuz?

• hocam roma imparatorlugu sosyal ve siyasi tarihi uzerine her onerine ivedilikle muhtacim.

• quote:

Orijinalden alıntı: The Evil Dead

Merhabalar,ben de tarihe meraklandım bu aralar.Toby Wilkinson'un 'Eski Mısır' kitabını,Clive Pointing ya da J.M. Roberts ın 'Dünya Tarihi' kitaplarını önerir misiniz?

Yalnız,sadece bilgilerin yer aldığı kitapları okumak istiyorum. Roman,hikaye tarzı tercihim değil. Neler düşünüyorsunuz?

Bana bir tavsiye verseniz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Anthony Hopkins -- 10 Aralık 2014; 15:19:15 >
  • http://www.ntvyayinlari.com/tanim.asp?sid=VZHLY8EJ7T4TWC6GR14Z

başlangıç için güzeldir bence, çoğu şey hakkında üstünkörü olsa da bilginiz olur ve ilginizi çeken kısımlara yönelmeniz için de bir yol olabilir bu kitap.
  • quote:

Orijinalden alıntı: quantumfluctuations

http://www.ntvyayinlari.com/tanim.asp?sid=VZHLY8EJ7T4TWC6GR14Z

başlangıç için güzeldir bence, çoğu şey hakkında üstünkörü olsa da bilginiz olur ve ilginizi çeken kısımlara yönelmeniz için de bir yol olabilir bu kitap.

Hocam teşekkürler,tamamen bilgi mi yoksa roman-hikaye tarzında oluşturulmuş bir kitap mı?

• quote:

quote:

Hocam teşekkürler,tamamen bilgi mi yoksa roman-hikaye tarzında oluşturulmuş bir kitap mı?

bilgi

• quote:

quote:

quote:

bilgi

http://www.idefix.com/kitap/dunya-tarihi-clive-ponting/tanim.asp?sid=G44SOBHGOB4BR2DL0XWP

http://www.dr.com.tr/kitap/dunya-tarihi-tarih-oncesi-caglardan-18-yuzyila/jm-roberts/arastirma-tarih/tarih/dunya-tarihi/urunno=000000035261

Bu iki kitapta ilgimi çekti, hangi kitabı tercih etmeliyim?

• quote:

Orijinalden alıntı: Tarîhçî

Bir kaç yayın evi tanıtayım

IRCICA

IRCICA, İslam Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi'dir. Genellikle İslam Devletleri ile ilgili kitaplar basılır. IRCICA'nın kitaplarını piyasada zor bulabilirsiniz. Eğer bulursanız da bu çok pahalı olur zaten. Çünkü burada gerçekten usta yazarlar var. Ayrı gerçekten akademik tarihçilere hitap eden yayın evi. IRCICA kitaplarını kendi merkezlerinden daha ucuza temin edebilirsiniz. Ben 30 Dolarlık kitabı oradan 30 liraya almıştım. Hafta sonları satışları yok. O yüzden hafta içi gitmeniz daha iyi olacaktır. IRCICA, Beşiktaş'ta. Yıldız Sarayı Seyir Köşkü'nde. Yokuşu tırmandıktan sonra hemen sağ tarafta. Sarayı herkes bilir, hemen bulabilirsiniz zaten. IRCICA'dan aldığım ilk ve tek kitap Selahaddin Eyyubi ve Devri kitabı. Yazarı da bu konuda usta olan Ramazan Şeşen. Kitap gerçekten mükemmel. Ancak ben kalite olarak pek beğenmedim. Kitabı açarken çıt çıt sesler geliyor. Sanki her an ortadan ikiye yarılabilecekmiş gibi. O yüzden okuyup rafa kaldırmakta fayda var.

TİMAŞ

Sizlerin de bildiği gibi Timaş, hükümete yakın bir yayın evi. Mustafa Armağan, Okay Tiryakioğlu gibi kafalarından tarih yazan adamlar da bu yayın evinden kitap çıkarıyor. Ancak bazı kitapları okunabilir. Bunun içine Ali Çimen'in Tarihi Değiştirenler serisini, İlber Ortaylı'nın kitaplarını ve Selçuklu Tarihi ile ilgili kitapları alıyorum. Cihan Piyadeoğlu, Muharrem Kesik gibi Selçuklu Tarihi yazanların kitapları alınabilir. Timaş'ın kitapları bana okunası geliyor açıkçası. Kitap kalitesi, kapak-dizgi, yazı olarak benim hoşuma gidiyor. Bu yüzden dediğim bir kaç yazarın kitaplarını alıp okuyabilirsiniz. Ancak unutulmamalıdır ki, Ali Çimen'in Tarihi Değiştirenler Serisi Popüler Tarih kitaplarıdır. Ders kaynağı olarak kullanmayınız. Timaş'ın en güzel serilerinden birisi ise Savaş Tarihi serisi. Ancak biraz pahalı. Her biri yaklaşık 60 lira civarında. Orta Çağ'da Savaş, Haçlı Seferleri, Osmanlı'da Savaş gibi kitaplar. Bunlar büyük, ciltli kitaplar. Pahalı olmasının nedeni de bu. Tarihe özel ilgilisi olan, maddi durumunda problem olmayan, tarih öğrencisi olanların kesinlikle alması gereken bir seri diye düşünüyorum.

Timaş'ın kitapları genellike 10-18 TL arası gidip geliyor. Bence bu fiyat gayet yeterli. Söylediğim kitapları öneriyorum. Onun dışında dediğim gibi biraz yanlı yazıyorlar.

YEDİTEPE

Arkadaşlar gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki buradan çıkar her kitabı okuyabilirsiniz. Zaten çıkan bütün kitaplar tarih kitabı. Yani basım hayatını tarihe adamış bir yayın evi. Çıkan kitaplar bilgi olarak gayet kaliteli kitaplardır. Tarafla bir anlatım pek bulamazsınız. Bilgiye doğrudan ulaşırsınız. Cüneyt Kanat, Haşim Şahin, Muammer Gül, Ayşe Atıcı gibi yazarlar var. Orta Çağ'da kaynak bulmakta zorlananlar için Yedi Tepe Yayın evi kaçırılmayacak bir hazine. Çünkü saydığım hocaların hepsi Orta Çağcı.

ÖTÜKEN

Ötüken, adından da anlaşılacağı gibi tarihle ilgili şeyler basan bir başka yayın evi. Ötüken Neşriyat olarak geçiyor. Biraz daha milletçi bir yayın evi. Ülkücülük, Türkçülük, milliyetçilik gibi akımlardan etkilenen yazarlar oldukça fazla. Yabancı Türkolog'ların da kitaplarına biraz da bu yüzden basıyorlar. Yazar kadrosu içinde Nihal Atsız'ın olması, yani onun da kitaplarının elden geçirilerek bu yayın evinden basılması bunun en büyük örneklerinden. Ancak Grousset, İbrahim Kafesoğlu, Çağatay Uluçay, Osman Turan gibi çok kaliteli yazarları var. Kitap kalitesi olarak iyi bir yayın evi. Çevirileri iyi. Ancak kitaplar biraz pahalı. Çünkü genellikle akademik çalışmalar ve sayfa sayısı biraz fazla olduğundan mıdır, akademik olduğundan mıdır bilinmez, fiyatı bazı kitaplarda yukarıda tutuyorlar. Mesela fotoğrafını koyacağım Bozkır İmparatorluğu için 42 lira istiyorlar. En ucuzu 15 Liralardan başlıyor. Kitapları genellikle beyaz kağıda basıldığı için okunası oluyor. Her kitabı elbette alınmaz. Biraz yazarına dikkat ederek alırsanız, akademik anlamda iyi kitaplar bulmuş olursunuz. Akademik okuyanlar için gayet ideal.

TARİH VAKFI YURT YAYINLARI

İsminden de anlaşılacağı üzere Tarih Vakfı'nın basmış olduğu kitaplardır. Kitapları kalitelidir diyebiliriz. Sayfa düzeni ve kağıt baskısı iyi. Yazıları göz yormuyor. Tarih Vakfı'nın görüşlerinden dolayı tamamen objektif yazılan ve basılan kitaplardır. Osmanlı, Cumhuriyet, Eski Çağ, Tarihle ilgili kitaplar, Dünya Tarihi, Tarih Felsefesi alanlarında kitapları vardır. Fiyat olarak değişiyor. Kimi kitabı 7 lira, kimi kitabı 40 lira. Çok tanınan yazarlar bu yayın evinden kitap bastırıyor diyemeyiz ama öyle beğendiğiniz bir kitap olursa şayet, gönül rahatlığıyla alıp okuyabilirsiniz.

TTK-TÜRK TARİHİ KURUMU

Artık bir şey söylemeye gerek yok sanırım. TTK, sadece tarihçilerin kitaplarını basar. Bu yüzden kesinlikle doğru bilgiler vardır. İstediğiniz kitabı gönül rahatlığıyla alıp okuyabilirsiniz. Hiçbir çekinceniz olmasın. Ancak dilin biraz akademik oluşu, belki canınızı sıkabilir. Bunun için uyarayım. Dili bazen ağır olabiliyor. Kitaplar iyi hoş da, basım ve yazı fontu beni hiç mutlu etmiyor. TTK'nın sayfaları benim hiç hoşuma gitmez. Ancak kitapların ciltli oluşu da benim en çok hoşuma giden taraflardan bir tanesi. Ayrıca şu an kendi internet mağazalarında %50 indirim var. Kesinlikle kaçırmayın derim.

YAPI KREDİ

Benim en sevdiğim bir kaç yayın evinden birisidir. Gerçekten kitapları çok kaliteli. Zaten Yapı Kredi'yi burada anlatacak değilim. Çoğu kişi bilir Yapı Kredi'yi. Çok fazla tarih kitapları yok ancak olanlar da gerçekten çok kaliteli. Çağatay Uluçay, Halil İnalcık, Amin Maalouf, Hakkı Uzunçarşılı gibi çok değerli kişilerin kitaplarını basmışlardır.

Şu an yanımda yoklar o yüzden yazmıyorum. Ancak daha sonra İlgi Kültür Sanat, Selenge, Kabalcı gibi yayınevlerinin tarih kitapları hakkında da bilgi vereceğim.

Görüşmek üzere, kitap hayattır.

Merhaba hocam yaklaşık 5-6 aydır Moğolların Gizli Tarihi kitabının stoklara girmesini bekliyorum ancak bir gelişme yok. Siz okuduysanız satabilir misiniz acaba ?

• 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.