Şimdi Ara

TAKINTI SORUNUM

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
192
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • bir süredir takıntılarla yaşıyorum. bendeki durumun diğer adı vesvese.
    yani aklıma birşey takılıyor ve onunla ilgili bir sürü olumsuz ayrıntıyı düşünüyorum. bu durumla karşılaşırsam ne yapacağımı defalarca düşünüyorum. bu durum gerçekten huzurumu bozmaya başladı. aile yaşamımı da etkiliyor.

EDIT : Sorun hala devam ediyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _flintstone -- 2 Temmuz 2016; 23:54:22 >

• Çabuk Allah'a inanmadıkları için kendilerini cool sananlar gelmeden

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • nasıl yani dua edince ve besmele çekince o düşünceyi bi daha düşünmüyomusun ?
  • Bu arada hemen belirteyim, İmam beni dinlediğinde ilk söylediği şey tedavi ol olmuştu.
  • Ben cool sanmiyorum kendimi. 14 yasindan beri inanmiyorum, catismalarimi dogrularimi yanlislarimi uzun bir zaman diliminde tartisip cok zor da olsa dogdugumdan itibaren inandirildigim tanri kavramindan kendi dusuncelerimle vazgectim. Kolay bir sey degil bak bu kucumseme, zordur boyle bir karar boyle sonradan bir inkar. Su an 23 yasindayim, bu zamana kadar da cok okudum ve egitim aldim. Gel gelelim konuya simdi standart bir insan olarak sana 3 dua okuyunca duzelmesi ne kadar mantikli geliyor kulaga. Durust ol.

• quote:

Orijinalden alıntı: FSOCIETY

nasıl yani dua edince ve besmele çekince o düşünceyi bi daha düşünmüyomusun ?

aslında mevzu şöyle.
    basit ve önemsiz bir sorun var. yani o kadar önemsiz ki.
    bu başta aklıma geliyor. bir süre sonra sorunla ilgili ayrıntıları ve sorunun neden olacağı felaketleri düşünüyorum. çok detaya giriyorum.
    ilk aklıma geldiğinde konuyu büyütmeden besmele çekiyorum.
  • Hristiyanlar bundan mahrummu kaliyo yani

• Cin çarpmış kardeş seni.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Meshhead

Ben cool sanmiyorum kendimi. 14 yasindan beri inanmiyorum, catismalarimi dogrularimi yanlislarimi uzun bir zaman diliminde tartisip cok zor da olsa dogdugumdan itibaren inandirildigim tanri kavramindan kendi dusuncelerimle vazgectim. Kolay bir sey degil bak bu kucumseme, zordur boyle bir karar boyle sonradan bir inkar. Su an 23 yasindayim, bu zamana kadar da cok okudum ve egitim aldim. Gel gelelim konuya simdi standart bir insan olarak sana 3 dua okuyunca duzelmesi ne kadar mantikli geliyor kulaga. Durust ol.

İnanç insanla Allah arasındaki olaydır dua etmekten zarar gelmez.

Ama burda konun sahibinin dua ederek kendini rahatlatmasi psikolojik birsey.

Seni bilmiyorum ama burada konu sahibinin dua ederek psikolojisini duzelltmesini sacma bulup yok kemik bileklikler, amuda kalkarak kapidan gecmeler falan gibi seyleri mantikli bulan insanlar var.

O insanlar gelip al iste bugunde baskasi adina utandik yazip dalga geciceklerdi bende bunu önledim

• kardeş bu takıntılara anksiyete deniyor, tam olarak anlamını karşılamıyor ama. okb gibi pskikolojik rahatsızlıkları araştır. vesveseymiş oymuş buymuş inanma derim. 2016 yılında yaşıyorsun, çölün ortasında yaşayan bedeviler bu tip rahatsızlıklara yakalanınca tabii ki metafizik varlıklarda çareyi arayacak, dua okuyacak vs. ayrıca şunu söyleyeyim bu anksiyete olayı şakaya gelmez, tedavi olmazsan hayatını zindan eder.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Rookie PG

kardeş bu takıntılara anksiyete deniyor, tam olarak anlamını karşılamıyor ama. okb gibi pskikolojik rahatsızlıkları araştır. vesveseymiş oymuş buymuş inanma derim. 2016 yılında yaşıyorsun, çölün ortasında yaşayan bedeviler bu tip rahatsızlıklara yakalanınca tabii ki metafizik varlıklarda çareyi arayacak, dua okuyacak vs. ayrıca şunu söyleyeyim bu anksiyete olayı şakaya gelmez, tedavi olmazsan hayatını zindan eder.

günün bazı zamanlarında özellikle geceleri daha çok rahatsız ediyor. gece beynimden çıkmayan şey sabah olunca umurumda bile olmuyor. birde yorgunsam yerimden kalkacak halim bile olmasa takıntı yaptığım şeyle saatlerce uğraşabiliyorum.
    başta önemsiz gibi aklıma geliyor. sonra detaylarını düşündükçe artıyor. en son çok mutsuz oluyorum. takıntı yapacağım şey ilk aklıma geldiğinde okumaya başlıyorum. okumak belkide bu şekilde sorunun beynimi ele geçirmesini önlüyordur. takıntılarla normal şeyleri ayırt edebiliyorum.
    şu an için bu şekilde kendi kendime sorunu çözmeye çalışıyorum. olmazsa bir çaresine bakacağız.

• Hocam ben de okb yim soykediklerinize bakılırsa okb siniz ben de inancliyim ama vesvese değil bi psikolojik bir rahatsizlik

• Bismillahirrahmanirrahim

EY MARAZ-I VESVESE İLE MÜPTELÂ! Biliyor musun, vesvesen neye benzer? Musibete benzer. Ehemmiyet verdikçe şişer; ehemmiyet vermezsen söner. Ona büyük nazarıyla baksan büyür; küçük görsen küçülür. Korksan ağırlaşır, hasta eder; havf etmezsen hafif olur, mahfî kalır. Mahiyetini bilmezsen devam eder, yerleşir; mahiyetini bilsen, onu tanısan, gider.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Meshhead

Ben cool sanmiyorum kendimi. 14 yasindan beri inanmiyorum, catismalarimi dogrularimi yanlislarimi uzun bir zaman diliminde tartisip cok zor da olsa dogdugumdan itibaren inandirildigim tanri kavramindan kendi dusuncelerimle vazgectim. Kolay bir sey degil bak bu kucumseme, zordur boyle bir karar boyle sonradan bir inkar. Su an 23 yasindayim, bu zamana kadar da cok okudum ve egitim aldim. Gel gelelim konuya simdi standart bir insan olarak sana 3 dua okuyunca duzelmesi ne kadar mantikli geliyor kulaga. Durust ol.

İşte mantıklı geldiği için inanıyoruz, ama tartışmayalım saygı duyarım görüşüne.
  • Sonuçta bu tamamen psikolojik bir sorun ve plasebo etkisi gayet çalışır bu durumda.

Yine hak din olduğunuzu kanıtlayamadınız üzgünüm...
  • _flintstone kullanıcısına yanıt
    Hocam sana tavsiyem gece ac doga sesini. Telefonuda uyku moduna ayarla atiyorum 30 dk sonra muzik kapansin. Kus sesi falan rahatlatir cok buyuk ihtimalle. Bende ise yariyodu.

• quote:

Orijinalden alıntı: Takıntılı.Adam

Hocam sana tavsiyem gece ac doga sesini. Telefonuda uyku moduna ayarla atiyorum 30 dk sonra muzik kapansin. Kus sesi falan rahatlatir cok buyuk ihtimalle. Bende ise yariyodu.

aslında benzer şeyler yapıyordum. eskiden metal müzik dinlerdim. iyi stres atardım.
    önemsiz şeyler müthiş derecede rahatsız ediyor. bir psikiyatriste görünsem iyi olacak. çünkü çok mutsuzum.
    bugün ciddi şekilde sorun olan şeyler birgün sonra umrumda bile olmuyor. sanki beynim takılacak yeni şeyler arıyor gibi oluyor.
    önemsiz birşeye takılıyor. başta yok artık bunu da sorun edemem desem bile bir süre sonra çok sorun oluyor.
    bendeki bu durum birde başlangıç olabilir. ileri seviyelerinin başıma ne dert açacağını tahmin bile edemiyorum.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.