Şimdi Ara

Süt Sıcakmı Faydalıdır Soğuk mu? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
68
Cevap
0
Favori
39.241
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: bobita

Şimdi birşey söyleyeceğim ve sanırım ortalık karışacak....
    Öncelikle süt faydalı mıdır onu tartışalım.
    Yalnız "ben çok severim","herkes içilmelidir diyor" v.b. argümanlarla cevaplamayın lütfen,bilgiye dayalı yazın.
    Ben diyorum ki süt (inek sütü) zannedildiği gibi yararlı bir besin değildir,hatta süt içmenin sakıncaları vardır.Nedenlerini gerçekten merak edilirse yazarım, (potansiyel gördüğüm) saldırılara yanıt vermem.
    Şimdilik sadece şunu söyleyeyim, renginden dolayı yoğun bir şekilde aldığınızı sandığınız kalsiyumu çok daha fazla ve vücudunuzca emilime uygun bir şekilde başka gıdalardan da alabilirsiniz.

Aynen ilk aklıma gelen süt faydalımıdır oldu. Yada hangi yaşa kadar faydalıdır.?

• sütte kalsiyum vardır ve sağlıklıdır ancak nasıl ve ne kadar içtiğimize bağlıdır örneğin yeni doğanlara 1 yaşına kadar inek sütü verilmez bir yaşından sonrada önce yarı yarıya sulandırılarak verilir çünki süt aynı zamanda kansızlık yapar demir ilacı içerken süt içilmez çünki ilacın etkisini keser .insanlar pekmez içerler bazıları sütün içine ilave edip içer daha iyi fayda sağladığını düşünür ama yanlıştır çünki pekmez deki demiri süt etkisiz hale getirir özellikle teknik olarak anlatmıyorum tıbbi terim kullanmıyorum herkes anlayabilsin diye .birde sıcak süte bal katıp içenler var boğaza falan iyi gelsin diye oda çok yanlış öncelikle bal asla ısıtılarak yenmemeli ısıtılınca içindeki maddeler zehire dönüşür ve bize fayda yerine zarar verir.şimdi gelelim sıcak mı soğuk mu ya hiç birşeyin çok sıcağı iyi değildir içinde bakteri ürer ve ayrıcada sıcak ağzımızdan başlayarak midemize ulaşana kadar geçtiği tüm organlarımıza zarar verir herşeyin kararı iyidir ılık içilmesi tavsiyedir .yani süt az içilmeli ,ılık içilmeli ,sade içilmeli birde eğer gece içilecekse içtikten sonra dişler mutlaka fırçalanmalı çünkü içindeki maddeler dişlerimize yapışır ve bir tabaka oluşturur gece boyunca bu tabaka dişlerimizde çürümeye neden olur özelliklede şekerli süt içilmişse.
    quote:

Yalnız "ben çok severim","herkes içilmelidir diyor" v.b. argümanlarla cevaplamayın lütfen,bilgiye dayalı yazın.
    Ben diyorum ki süt (inek sütü) zannedildiği gibi yararlı bir besin değildir,hatta süt içmenin sakıncaları vardır.Nedenlerini gerçekten merak edilirse yazarım, (potansiyel gördüğüm) saldırılara yanıt vermem.
    Şimdilik sadece şunu söyleyeyim, renginden dolayı yoğun bir şekilde aldığınızı sandığınız kalsiyumu çok daha fazla ve vücudunuzca emilime uygun bir şekilde başka gıdalardan da alabilirsiniz.

• Orjinalden alıntı: MonLight*

sütte kalsiyum vardır ve sağlıklıdır ancak nasıl ve ne kadar içtiğimize bağlıdır örneğin yeni doğanlara 1 yaşına kadar inek sütü verilmez bir yaşından sonrada önce yarı yarıya sulandırılarak verilir çünki süt aynı zamanda kansızlık yapar demir ilacı içerken süt içilmez çünki ilacın etkisini keser .insanlar pekmez içerler bazıları sütün içine ilave edip içer daha iyi fayda sağladığını düşünür ama yanlıştır çünki pekmez deki demiri süt etkisiz hale getirir özellikle teknik olarak anlatmıyorum tıbbi terim kullanmıyorum herkes anlayabilsin diye .birde sıcak süte bal katıp içenler var boğaza falan iyi gelsin diye oda çok yanlış öncelikle bal asla ısıtılarak yenmemeli ısıtılınca içindeki maddeler zehire dönüşür ve bize fayda yerine zarar verir.şimdi gelelim sıcak mı soğuk mu ya hiç birşeyin çok sıcağı iyi değildir içinde bakteri ürer ve ayrıcada sıcak ağzımızdan başlayarak midemize ulaşana kadar geçtiği tüm organlarımıza zarar verir herşeyin kararı iyidir ılık içilmesi tavsiyedir .yani süt az içilmeli ,ılık içilmeli ,sade içilmeli birde eğer gece içilecekse içtikten sonra dişler mutlaka fırçalanmalı çünkü içindeki maddeler dişlerimize yapışır ve bir tabaka oluşturur gece boyunca bu tabaka dişlerimizde çürümeye neden olur özelliklede şekerli süt içilmişse.

hocam eyvallah bilgiler içinde ben şimdi akşamları kalsiyum sabahta çinko içiorum günde yaklaşık 3 bardak süt içiorum.süt kalsiyum ve çinkonun etkisini kesermi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi saviola34 -- 5 Temmuz 2007; 16:25:41 >

• Süt dediğin soğuk içilir Kaynatıldığında bazı besin değerlerini kaybeder
  • eğer uht sütüyse soğuk,
    köy sütü yani uht siz ise sıcak

ama şiddetle tavsiyem sütün soğuk içilmesidir
    çünkü süt uzun süre kaynatılırsa içindeki besin maddelerinin yapısı bozulur...kısaca içinde pislik dolu olan su içersin
  • pehhh,, ballı süt kadar güzel bişey varmıdır ya bayılırım ben
  • ben de çok severm hatta birazdan içicem
  • eskiden sütçiler vardı .kendi ineklerinini sağıp mahalle mahalle satarlardıı tablkide
    pek steril deillerdi içi baktari dolu oluyordu bu yüzden anneler kaynatırlardı alınca.ama şimdi genelde.marka ismi vermicem el değmeden hazılanana hazır sütler var.sütün bi zararı oldunu sanmıyorum.sadece gece içerken içindeki gaz yüznden sanırım (ismini unutum) nefes darlığına yol açtığını vede bu yüzden nefes almayaçalışırken kalbi daha çok yorduğumuzu bununda sabah bizi enerjisiz ve bitkin hisetmemize neden oldunu duymuştum.bunun dıuşında lıkılır lıkır hergün sütünüzü için.ısıtmayada dedğim gibi bence hiç gerek yok.ayrıca diş fırçalamya gelince eğer şeker atmadıysanız içine .dişlere zararıdeil kat kat faydası var.ki şeker zati vücuda hiç bi yararı olmayan bi maade şekerisz içmeizi tavsiye ediyorum
  • quote:

Orjinalden alıntı: MonLight*

sütte kalsiyum vardır ve sağlıklıdır ancak nasıl ve ne kadar içtiğimize bağlıdır örneğin yeni doğanlara 1 yaşına kadar inek sütü verilmez bir yaşından sonrada önce yarı yarıya sulandırılarak verilir çünki süt aynı zamanda kansızlık yapar demir ilacı içerken süt içilmez çünki ilacın etkisini keser .insanlar pekmez içerler bazıları sütün içine ilave edip içer daha iyi fayda sağladığını düşünür ama yanlıştır çünki pekmez deki demiri süt etkisiz hale getirir özellikle teknik olarak anlatmıyorum tıbbi terim kullanmıyorum herkes anlayabilsin diye .birde sıcak süte bal katıp içenler var boğaza falan iyi gelsin diye oda çok yanlış öncelikle bal asla ısıtılarak yenmemeli ısıtılınca içindeki maddeler zehire dönüşür ve bize fayda yerine zarar verir.şimdi gelelim sıcak mı soğuk mu ya hiç birşeyin çok sıcağı iyi değildir içinde bakteri ürer ve ayrıcada sıcak ağzımızdan başlayarak midemize ulaşana kadar geçtiği tüm organlarımıza zarar verir herşeyin kararı iyidir ılık içilmesi tavsiyedir .yani süt az içilmeli ,ılık içilmeli ,sade içilmeli birde eğer gece içilecekse içtikten sonra dişler mutlaka fırçalanmalı çünkü içindeki maddeler dişlerimize yapışır ve bir tabaka oluşturur gece boyunca bu tabaka dişlerimizde çürümeye neden olur özelliklede şekerli süt içilmişse.
    quote:

monlight sana çok katılıorum. bal 40 dercenin üzerinde kaldığı zaman toksik bi madde olur ve yarardan çoq zarer sağlıor bize. sütü bence soğuk için ama boğaz yumuşatmak fln istiorsanız çok sıcak olmamakla birlikte ballı süt içebilirsiniz. ama ben suğuk süt tercih ederim çünkü daha hoşş bi de meselamideniz fln yanıorsa soğuk süt gibisi yoq. ama tabi öle abartılı deil. sadece 2 yudum için bakın bi süre sonra mucizevi bi şekilde mide yanmanız geçicek bende nesqikli süt çom sewerim ama kilo yapıor die içimem çoq mahrum kaldım walla kardşim içior o na çoq özeniorum ama part(göbek) yapıor

• quote:

Orjinalden alıntı: saviola34

quote:

kalsiyumu başka gıdalardanda alabilirsiniz diosun demekki süttede kalsiyum var ve faydalı

Çok sığ bir mantık,kalsiyum toprakta da var,toprak yiyor musun?
    Sütün (inek sütü) ana maddesi kazeindir ve amacı en kısa sürede buzağıyı dana haline getirmektir.Sizler çocuklarınıza insan metabolizması için pek makbul olmayan bu protein türünü yüksek miktarlarda vererek istemeden onların hücre yapılarına zarar veriyorsunuz.
    İnsan metabolizmasına uygun olan süt at sütüdür.

• canın nasıl isterse öyle içersin kasma kendini bu kadar sıcak soğuk diye
  • bence muzlu iç bende oyle içiyorum
  • ohooo kasmayın ya bu kadar, ama ısıtmayın sütü, en iyisi ılıktır, soğuk içerseniz belki midenizi üşütebilirsiniz...
  • duyduguma gore ne sıcak ne soguk olacakmıs
  • ya ısıtırsan besin değerli ölür

en iyisi ya soğuk yada normal içecen

ben buz gibi süt içerim bu yasıma kadar.. hala da içiyorum
  • kaynatırsan bencede besin değerleri ölür ama buz gibi olunca genelde gaz yapar bu yüzden oda sıcaklığını öneririm
  • tam kaynatmayınca besin değerleri ölmez benim bildiğim kadarıyla soğuk oluncada midem bulanır benim en güzeli ılık içmek kanımca
    quote:

Orjinalden alıntı: I_love_DH

ya ısıtırsan besin değerli ölür

en iyisi ya soğuk yada normal içecen

ben buz gibi süt içerim bu yasıma kadar.. hala da içiyorum
  • Ne sütmüş yaa
  • Vallahi ya. Aslında ilk cevap yeterliydi bence; ilik
  • quote:

Orjinalden alıntı: fuducuk

Vallahi ya. Aslında ilk cevap yeterliydi bence; ilik
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.