Şimdi Ara

Sürekli Baş dönmesi lütfen bir bakın kafayı yicem

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
35
Cevap
0
Favori
67.457
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • sürekli başım dönüyor ve beynim uyuşuyormuş gibi oluyor (hani baş dönerken olur ya kafanızın içinde bişi hissedersiniz)Bir süre bi yerde oturup kalktığımda daha çok hissediyorum. Gitmediğimiz doktor kalmadı. Kardiyoloji, nöroloji, kulak burun boğaz, dahiliye, göz. Dengeyle alakası olabilecek her yere gittim fakat hiç bir şey bulunmadı. Psikolojik olabilir diyorlar ama yaşamımı etkiliyor artık bu ciddi olarak bazen sinirim çok bozuluyor bu duruma lütfen bi yardım edin lütfen

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Fenus42 -- 5 Eylül 2009; 20:20:08 >

• kardeş 1senedir bende kafayı bozacağım artık ölmek istiyecek kadar hayattan zevk alımıyorum artık başımın döndüğüne midemin bulanmasına kimse inanmıyor delirdiğimi hissediyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: Fenus42

sürekli başım dönüyor ve beynim uyuşuyormuş gibi oluyor (hani baş dönerken olur ya kafanızın içinde bişi hissedersiniz)Bir süre bi yerde oturup kalktığımda daha çok hissediyorum. Gitmediğimiz doktor kalmadı. Kardiyoloji, nöroloji, kulak burun boğaz, dahiliye, göz. Dengeyle alakası olabilecek her yere gittim fakat hiç bir şey bulunmadı. Psikolojik olabilir diyorlar ama yaşamımı etkiliyor artık bu ciddi olarak bazen sinirim çok bozuluyor bu duruma lütfen bi yardım edin lütfen

Panik atak olabilir. Psikiyatri uzmanına da gitmenizi tavsiye ederim, geçmiş olsun.
  • quote:

Orijinalden alıntı: BetterBosh

quote:

sürekli başım dönüyor ve beynim uyuşuyormuş gibi oluyor (hani baş dönerken olur ya kafanızın içinde bişi hissedersiniz)Bir süre bi yerde oturup kalktığımda daha çok hissediyorum. Gitmediğimiz doktor kalmadı. Kardiyoloji, nöroloji, kulak burun boğaz, dahiliye, göz. Dengeyle alakası olabilecek her yere gittim fakat hiç bir şey bulunmadı. Psikolojik olabilir diyorlar ama yaşamımı etkiliyor artık bu ciddi olarak bazen sinirim çok bozuluyor bu duruma lütfen bi yardım edin lütfen

Panik atak olabilir. Psikiyatri uzmanına da gitmenizi tavsiye ederim, geçmiş olsun.
    Vertigo?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Yander

Vertigo?

Alıntıları Göster
    Aynı sorun bende de var.Uyku düzenine dikkat et.Yazları oluyor genelde.O da geç yatılıp geç kalkıldığı için.Bir yerden kalkarken yavaşca kalk.Ne olduğunu ben de çözemedim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: m_c_g

Aynı sorun bende de var.Uyku düzenine dikkat et.Yazları oluyor genelde.O da geç yatılıp geç kalkıldığı için.Bir yerden kalkarken yavaşca kalk.Ne olduğunu ben de çözemedim.

Alıntıları Göster
    Ortostatik hipotansiyon
  • quote:

Orijinalden alıntı: lamina propria

Ortostatik hipotansiyon

Alıntıları Göster
    sorun kansızlık demir azlıgı bendede aynı sorun var sürekli bol yemek ve kuru üzüm pekmez gibi şeyler yerseniz sorun düzelecektir bende şuanda hiç sorun yok ama söylemediğim birşey var İt kuyruğu yedirdiler :D
  • quote:

Orijinalden alıntı: steamstrgg

sorun kansızlık demir azlıgı bendede aynı sorun var sürekli bol yemek ve kuru üzüm pekmez gibi şeyler yerseniz sorun düzelecektir bende şuanda hiç sorun yok ama söylemediğim birşey var İt kuyruğu yedirdiler :D

Alıntıları Göster
    önce tansiyon diyecektim ama bir çok doktora görünmüşsünüz.bence bunu kendin bulacaksın.baş dönmelerin arttığında uyusuzmusun,ne yedin vs. lere göre bir sonuca ulaşabilirsin.olmadı bu baş dönmelerini saat vs. bir yere not al,ona göre izle.inşş. yakında kurtulursun.

• quote:

Orijinalden alıntı: necmi42

önce tansiyon diyecektim ama bir çok doktora görünmüşsünüz.bence bunu kendin bulacaksın.baş dönmelerin arttığında uyusuzmusun,ne yedin vs. lere göre bir sonuca ulaşabilirsin.olmadı bu baş dönmelerini saat vs. bir yere not al,ona göre izle.inşş. yakında kurtulursun.

Alıntıları Göster
    Ben de birçok doktora gittim, kimi meniere dedi, kimi pozisyonel vertigo dedi kimi psikolojik dedi ama çaresini bir türlü bulamadım.
    En son 2 ay boyunca başımın döndüğünü ve sürekli rahatsız olduğumu bilirim, bakalım hayırlısı artık. Ayrıca konuyu açan arkadaş ve cevaplayanlar, herhangi bir tedaviden verim alabilen var mı?
    Ben senelerden beri betaserc kullanırım bunun için ama bir faydasını gördüğümü sanmıyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: airduncan

Ben de birçok doktora gittim, kimi meniere dedi, kimi pozisyonel vertigo dedi kimi psikolojik dedi ama çaresini bir türlü bulamadım.
    En son 2 ay boyunca başımın döndüğünü ve sürekli rahatsız olduğumu bilirim, bakalım hayırlısı artık. Ayrıca konuyu açan arkadaş ve cevaplayanlar, herhangi bir tedaviden verim alabilen var mı?
    Ben senelerden beri betaserc kullanırım bunun için ama bir faydasını gördüğümü sanmıyorum.

Alıntıları Göster
    konu hortlamış bir cevap yazalım bu konu için heryere gittim cözemediler diyenler birde dişciye gitsin, diş filminizi cektirin azı dişi cıkmayan damak içinde kalan diş, ani hareketlerde, baş dönmesi göz kararmasına, vb sebeb olur

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi FcbAYERN -- 1 Ağustos 2012; 19:48:46 >

• quote:

Orijinalden alıntı: FcbAYERN

konu hortlamış bir cevap yazalım bu konu için heryere gittim cözemediler diyenler birde dişciye gitsin, diş filminizi cektirin azı dişi cıkmayan damak içinde kalan diş, ani hareketlerde, baş dönmesi göz kararmasına, vb sebeb olur

Alıntıları Göster
    İYİ HUYLU POZİSYONEL BAŞ DÖNMESİ

İyi huylu pozisyonel baş dönmesi (Benign paroksismal pozisyonel vertigo -BPPV) belli baş pozisyonları ile ortaya çıkan baş dönmesi ve gözlerde çakma (nistagmus) ile karakterize, zaman içinde genellikle kendiliğinden düzelme gösterebilen bir hastalıktır

Hastalığın nedeni iç kulakta bulunan ve yer çekimini algılamamızı sağlayan küçük kalsiyum kristallerinin (kanalitler) normalde yapışık olarak durdukları bölgeden koparak iç kulak sıvı içinde serbest kalmalarını takiben buraya açılan denge kanallarının içine girerek (kanalitiazis) bazı baş hareketleri sonrasında tipik şikayetleri ortaya çıkartmalarıdır Tespit edilen göz çakmasının şekli ve yönü problemin olduğu denge kanalına göre değişmekle birlikte genellikle arka denge kanalı tutulmakta, yatay ve üst/ön kanalların tutulumu son derece nadir izlenmektedir

BPPV nun oluş mekanizmasının açıklık kazanmasından önce bu patolojinin saptandığı hastalarda çeşitli tedavi yöntemleri kullanılmıştır Faydası ispatlanmış etkili bir ilaç tedavisinin olmaması dolayısı ile atakları tetikleyici baş hareketlerinden sakınmanın en etkili tedavi yöntemi olduğu da belirtilmiştir Diğer tedavi yöntemlerine cevap vermeyen ve hastaların hayatını etkileyecek şiddetteki BPPV vakalarında uygulanmak üzere tanımlanmış çeşitli ameliyat teknikleri de mevcuttur

Hastalığın kendi kendini sınırlayan yapıda olması ve kanalitleri girdikleri denge kanallarından çıkartmaya yönelik kanalit repozisyonu manevrası (KRM) ile büyük oranda kontrol altına alınabilmesi nedeniyle tercih edilecek ilk tedavi seçeneği KRM olmaktadır

TANI

BPPV tanısı aşağıda belirtilen kriterlere göre konulmaktadır:

* Hastanın hikayesinde baş hareketleri ve vücut pozisyonundaki değişiklikler ile ortaya çıkan baş dönmesi hissinin olması,
    * Hastanın başı bir yöne dönükken arkaya doğru yatırılarak başının aşağı sarkıtılması (Dix-Hallpike testi) esnasında 2-5 saniyelik bir bekleme süresinden sonra ortaya çıkan, hızlı fazı altta kalan kulağa doğru olan, tekerlek dönüşü tarzdaki göz çakmasının (rotatuar nistagmusun) saptanması ve aynı süre içerisinde hastada baş dönmesi ve veya bulantı hissinin gelişmesi,
    * Nistagmusun kısa süreli olması (genellikle 20 saniyeden az),
    * Oturur pozisyona dönüldüğünde ters yönde ve daha kısa süreli nistagmusun oluşması,
    * Hikaye, muayene ve gereken durumlarda işitme, denge testleri ve radyolojik değerlendirmelerle beyin, beyin sapı, denge siniri ve beyincik patolojilerin ekarte edilmiş olması

TEDAVİ

Arka denge kanalı kanalitiazisine bağlı BPPV tanısı konan hastaların çok büyük kısmında kanalit repozisyonu manevrası (KRM) ile şikayetlerin geçmesi sağlanmaktadır

KRM sonrasında hastalara 48 saat süre ile hastalığın olduğu kulak tarafına dönerek yatmamaları, sırtüstü ya da ters tarafa yüksek yastıkta yatmaları, öne eğilmemeleri, başlarını yukarı bakacak şekilde kaldırmamaları ve ani hareketlerden sakınmaları önerilmektedir Hastalar 2 ila 5 gün arasında kontrole çağrılmakta, kontrol Dix-Hallpike testi ile gözlerde çakma ve veya baş dönmesi saptanan hastalarda KRM tekrarlanmakta, problem saptanmayan hastalar ise şikayetlerinin tekrarlaması halinde başvurmak üzere takipten çıkarılmaktadır

Tek tedavi ile şikayetlerin tam olarak geçme oranı %75-90 civarındadır 2-3 tedavi ile %84 ila 100 arasında tam iyileşme ya da semptomlarda belirgin azalma sağlanabilmektedir

BPPV nedeni çoğu hastada tam olarak bulunamamakla beraber bazı hastalarda tespit edilebilen başlıca sebepler; kafa travmaları ya da sarsıntıları, ileri yaş, dolaşım bozuklukları, hareketsiz yatak istirahatı dönemleri ve diğer kulak hastalıkları olarak sıralanmaktadır

Yüksek başarı oranları, KRM'nin ağrısız ve kolay bir yöntem olmasının yanı sıra oldukça etkili bir tedavi aracı olduğunu da göstermektedir Hem eşlik eden patoloji bulunma oranının düşük olması hem de KRM ile elde edilen başarılı sonuçlar göz önüne alınarak, hikaye ve Dix-Hallpike testi ile BPPV tanısı konulan hastalarda diğer baş dönmesi nedenlerini ayırt edecek tanı metotlarının standart olarak uygulanmasının gerekli olmadığı, böylece ekonomik bir tedavi sağlamakla birlikte gereksiz hatta bazıları rahatsızlık verici ileri tanı yöntemlerinden kaçınmanın da mümkün olabileceği kabul edilmektedir

• quote:

Orijinalden alıntı: FcbAYERN

Alıntıları Göster
    arkadaşlar bulabildiğim en büyük cavep bu çünkü aynısı bendede var sebebini hala bulamadım...

• Napıcaz ya aynısı bende de var
  • quote:

Orijinalden alıntı: mst81

arkadaşlar bulabildiğim en büyük cavep bu çünkü aynısı bendede var sebebini hala bulamadım...

yazı için o rengi seçmeniz tedavi niteliğinde bir karar mı?
  • Banyodan çıkınca kulaklarinizin içini kuruluyormusun ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: inwwisible

Banyodan çıkınca kulaklarinizin içini kuruluyormusun ?
    mille t bendede bu durm var 3 4 gündür oluyo ve ayrıca bend kanszlık var yani 5 6 çift çorp gyiyorum o derece
  • quote:

hem konuyu hortlatim hemde sizin son durumunuzu sorim..Dün yataktan kalktım öyle bir baş dönmesi başladıki çift görmeye kadar gittim.Tansiyon ölçtürdüm.22 lere çıktı dediler eczanede neyse İş yerim anlaşmalı özel hastaneye götürdü.18 lerdeydi tansiyon serum verdiler.Küçük tuvaletimle epey bi tuvalete felan gittim.Düzeldi rahatladım.Hafif dönüyordu hep kafam.Neyse şimdi kalktım dolanıyorum evde ama hep bir sarhoşluk var.Bu arada hastanede de ekg ve kanı kontrol ettiler bütün değerler normal çıktı doktor hatta çıkar çıkmaz işede devam edebilirsin dediler ama şuan bile hala kafam hafif hafif dönüyor.

• gkn_1903 kullanıcısına yanıt
    Sizinki yüksek tansiyonla ilgili....İlaç diyet düzelir..
  • quote:

Orijinalden alıntı: expert****or

Sizinki yüksek tansiyonla ilgili....İlaç diyet düzelir..

İçimi rahatlattınız teşekkür ederim ama.Doktor değerlerin normal dedi.Hala hızlı hareketlerde hafif dönme oluyor.Yaş 20 ilk defa böyle birşey oluyor birde herhangi bir hastalık felanda yok.Şimdi bir işe gidicem..İlaç vs hiç birşeyde vermediler...Serumdan sonra işe dönebilirsin dedi doktor.(işyerinden çalışma,dediler istirahat ettim)
  • gkn_1903 kullanıcısına yanıt
    Normalden kastedilen kan değerleri.....22 değeri anormal ,geçmiş olsun......
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.