Şimdi Ara

sunucu donanım önerisi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
560
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • arkadaşlar merhaba sql server kuracağım nebim erp için toplam 7 client var. aşağıdaki işlemci ve anakart yeterli olur mu?

• AMD Ryzen 9 5900X Soket AM4 3.7GHz 70MB Cache İşlemci
    • Asus Pro WS X570-ACE AMD X570 4400MHz DDR4 AM4 ATX Anakart
    • Corsair 32GB(2x16GB) 4000MHz DDR4 Ram CMK32GX4M2F4000C19
    • 2 x Samsung 1TB 970 PRO NVMe M.2 SSD (Okuma Hızı 3500MB / Yazma Hızı 2700MB) (sql ve log için)
    • Samsung 860 Pro 512GB 560MB-530GB/s Sata3 2.5" SSD (MZ-76P512BW) (işletim sistemi için)
    • Cooler Master V650 SFX Gold Full Modular 650W 80+ Gold PSU

• Selamlar ,

HP,IBM.DELL marka sunuculara bakmalısınız bence sunucu sistemleri 7/24 çalışmak üzere dizayn edildiği için toplama yerine direkt olarak sunucu alın başınız ağrımasın.

• cumhuraltan kullanıcısına yanıt
    Haklısınız da hem çok pahalılar hemde donanım ları bukadar hızlı değil. Birde sistemdeki anakart pro serisi server anakartı ecc ram destekli
  • cumhuraltan'ın bu konulardaki bilgisine saygı duyarım.

Küçük bir uyarıda bulunayım. Sizin sisteminizde düşündüğünüz anakart server değil workstation kartı.

Profesyonel amaçlı kullanılan sistemlerde donanım uyumluluk testleri yapılır. Sizin toplayacağınız sistem her ne kadar çok kaliteli markalardan da oluşsa bu tür bir testten geçmiş olmayacak. Bu da potansiyel anlamda bir risk oluşturuyor. Her ne kadar listenizdeki ürünler marka odaklı olarak üst sıralarda yer alsa da örneğin PSU'nuz 7/24 hizmete göre tasarlanmış bir ürün değil.

Şöyle bir senaryo düşünün. Sistemi kurdunuz ve çalıştırdınız. 1 yıl sonra PSU'nuz arızalandı ve yanında diğer donanımlarınızdan bir veya birkaçına daha zarar verdi. Donanım maliyetini bir kenara koysak bile bu süre zarfında ERP sisteminiz çalışmayacak. Bunun size maliyeti ilk baştaki server yatırımınızdan fazla olabilir. Üstüne de bu ürünü garantiye gönderdiniz. Garanti kapsamında olduğundan firmaların 20 iş günü servis hakkı mevcut. Profesyonel ürünlerde ise 3 günden fazla sürecekse size geçici süreliğine muadil bir donanımı sağlayabiliyor. Yerinde hizmet verilebiliyor. Mesela PSU'dan dolayı HDD'ler zarar görmüşse Samsung'un (sizin listeye göre) her hangi bir sorumluluğu bulunmamakta. Giden bilgiye mi yanarsınız yoksa ödeyeceğiniz yeni HDD maliyetine mi yanarsınız. Markalı sunucularda ise tüm donanımlar üreticinin sorumluluğunda.

Şu an şirkette kullanmakta olduğum Lenovo mobil iş istasyonum 3 yıl + 1 yıl uzatılmış toplam 4 yıllık bir garanti süresine sahip. Bir problem olduğunda hemen yenisini getiriyorlar arıza giderilene kadar. Daha önceki şirkette kullanmakta oldğum HP mobil iş istasyonumda anakartta bir arıza olmuştu. Sürekli şehir dışına çıktığımdan dolayı ve kullanmakta olduğum yazılım da ethernet kartının MAC adresine lisanslı olduğundan geçici ürün vermek de çözüm olmuyordu. Bn şehir dışındayken gerekli parçaları hazırlamışlardı. Döndüğümde sabah servise verdim ve birkaç saat sonrada ürünü geri almıştım. O zamanki şirkette benim aynı şehirde bir firmaya tam gün gitme faturamın 700USD + KDV + yol masraflarım olduğunu düşünürsek çalıştığım şirketin benim işgücü kaybımdan dolayı uğrayacağı zararı siz düşünün.

• quote:

Orijinalden alıntı: caglar103

Haklısınız da hem çok pahalılar hemde donanım ları bukadar hızlı değil. Birde sistemdeki anakart pro serisi server anakartı ecc ram destekli

Selamlar @caglar103

Toplamda 7 kullanıcınız var zaten Erp için ssd ye bile gerek yok standart 10 veya 15k rpm sas diskler de yeterli olur, evet pahalı olabilirler ancak arabaya ihtiyacınız var ise gidip araba alırsınız motobisikletler daha hızlı ve daha pratiktir ancak aynı şeyleri yapamzsınız. Tecrübeyle sabit azıcık tasarruf yapayım derken daha büyük zarar verirsiniz. Hp-dell-ibm sunuculardan alın kullanın.

• quote:

Orijinalden alıntı: cumhuraltan

Selamlar @caglar103

Toplamda 7 kullanıcınız var zaten Erp için ssd ye bile gerek yok standart 10 veya 15k rpm sas diskler de yeterli olur, evet pahalı olabilirler ancak arabaya ihtiyacınız var ise gidip araba alırsınız motobisikletler daha hızlı ve daha pratiktir ancak aynı şeyleri yapamzsınız. Tecrübeyle sabit azıcık tasarruf yapayım derken daha büyük zarar verirsiniz. Hp-dell-ibm sunuculardan alın kullanın.

Alıntıları Göster

Anladım öncelikle yardımınız için teşekkür ederim. Amacım maliyetten çok daha hızlı bir sistem toplamaktı ama sanırım ilerisinin ne olacağını bilmediğim için dediğiniz gibi sunucu almaya karar verdim. Aşağıya link ekledim. Bu cihaz yeterli olur sanırım? Teşekkürler.

https://www.hpsunucu.com/urun/hpe-proliant-microserver-gen10-plus-e-2224-2x16gb-ram-2x480gb-samsung-ssd-s100i-4lff-nhp-180w-external-ps-server-windows-server-2019-standart

• 
Sayfa: 1

Benzer içerikler

- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.