Şimdi Ara

Su Soğutma ile Hava Soğutmanın Farkları (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
146
Cevap
5
Favori
50.117
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
10 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: meke

bu da neeeeee?

Verax Polargate AL S

Su Soğutma ile Hava Soğutmanın Farkları

değerler pek parlak değil ama;
    50W- XP1700+, celeron 1700 simülasyonu
    100W- FX, Prescott simülasyonu

Marka___Model__________50W____100W
    Zalman CNPS7000A-Cu ___12.4____24.9
    Zalman CNPS7000-Cu_____14.1____27.7
    Intel Stock 3.06GHz_______15.0____30.1
    Verax Polargate AL S (High)_17.0____32.9
    Verax Polargate AL S (Low)__25.7___49.4

Alıntıları Göster

quote:

Orjinalden alıntı: meke

bu da neeeeee?

Verax Polargate AL S

değerler pek parlak değil ama;
    50W- XP1700+, celeron 1700 simülasyonu
    100W- FX, Prescott simülasyonu

Marka___Model__________50W____100W
    Zalman CNPS7000A-Cu ___12.4____24.9
    Zalman CNPS7000-Cu_____14.1____27.7
    Intel Stock 3.06GHz_______15.0____30.1
    Verax Polargate AL S (High)_17.0____32.9
    Verax Polargate AL S (Low)__25.7___49.4

bunun fıyatı ne kadardır bı bılgı verseydın bıze arkadasımm

bu arada paylasımların ve bılgılendırmen ıcın teskur ederım sana

• quote:

Orijinalden alıntı: guenen

+1

Alıntıları Göster
    PAYLAŞIMLAR ÇOK GÜZEL TEŞEKKÜRLER SAYGILARR!

• quote:

Orijinalden alıntı: runoo

PAYLAŞIMLAR ÇOK GÜZEL TEŞEKKÜRLER SAYGILARR!

Alıntıları Göster
    yawwwwwww arkadaslar ben bılgısayarı yenı aldımbu sıteyı yenı buldum basından kalkamıyorum bır baska pc ye merakımı artırdısımdı ben bunları goruyorum yapam dıyom ama bır turlu hıc kımse neyın nerede oldugunu acıklamıyor nasıl temın edılmesı gerektıgını acıklamıyor masrafı nekadar olur belırmıyor bı zahmet bunları acıklarsanız sevınırım

• quote:

Orijinalden alıntı: co_maxis

yawwwwwww arkadaslar ben bılgısayarı yenı aldımbu sıteyı yenı buldum basından kalkamıyorum bır baska pc ye merakımı artırdısımdı ben bunları goruyorum yapam dıyom ama bır turlu hıc kımse neyın nerede oldugunu acıklamıyor nasıl temın edılmesı gerektıgını acıklamıyor masrafı nekadar olur belırmıyor bı zahmet bunları acıklarsanız sevınırım

Alıntıları Göster
    güzel çalışma eline saglık...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Huseyin-ZST

Arkadaslar ben su sogutma sistemimi yaptim. Ankartim 39 derecede. Cpu 40 derece... Radyatoru evin disina koyucam ama bi program anakart icin 40 dereceden itibaren sari alarm veriyo. Dogru mudur? Anakart chipseti icin 40 derece cok mudur??

Alıntıları Göster
    Manyak ötesi paylaşım sağol...

• yararlı bigiler vermişsin saol

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Panamalı Hasta -- 19 Haziran 2007; 21:17:12 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Panamalı Hasta

yararlı bigiler vermişsin saol
    Yazı oldukça bilgilendirici tşk paylaşım için.
    Su soğutma içinde Donanım haber videolarındaki ThermalTake BigWater 735 videosu oldukça yararlı 1 soğutma yöntemi
    Fakat benim düşüncem şu arkadaşlar.Tamam sıvı soğutma yada fan soğutuyor ama benim asıl çözüm yolum olan havayı soğutmaktansa soğuk hava veren 1 sistem.1 nevi klima etkisi veren soğutma sistemi.Bu tür soğutma çözümleri varmı varsa nelerdir.Buzdolaplarında yada klimalardaki gazlı çalışan soğutma sistemleri gibi.

• quote:

Arkadaslar ben su sogutma sistemimi yaptim. Ankartim 39 derecede. Cpu 40 derece... Radyatoru evin disina koyucam ama bi program anakart icin 40 dereceden itibaren sari alarm veriyo. Dogru mudur? Anakart chipseti icin 40 derece cok mudur??

Alıntıları Göster
    tesekkurler
  • quote:

Orijinalden alıntı: DiCaTu

tesekkurler

Alıntıları Göster
    @ meke çok güzel bir yazı özellikle matematiksel işlemlerle konuyu anlatman hoşuma gitti Hiç su soğutma kullanmadım bu yazı ve TT 735 ile su soğutma aklıma yatmaya başladı

Fakat takıldığım bir nokta var ki 100 W lık bir işlemciyi soğutmak için iyi bir hava akışına ihtiyaç var su soğutma ile bunu soğuttuğumuzda radyatöre geldiğimizde gene hava soğutma olayına dönüyoruz. Yani aynı büyük hava soğutmayı bu sefer radyatörde yapmamız gerekmiyor mu? Yani anlatmak istediğim işlemciden hava ile aynı ısıyı uzaklaştırmak yerine aynı ısıyı radyatöre taşıyıp oradan havayla uzaklaştırıyoruz. Aynı hava akışını radyatöre yapmak zorunda kalınca gene aynı gürültü ve büyük alan ihtiyacı bu sefer radyatörde karşımıza çıkmaz mı?

• quote:

Orijinalden alıntı: MelihTR

@ meke çok güzel bir yazı özellikle matematiksel işlemlerle konuyu anlatman hoşuma gitti Hiç su soğutma kullanmadım bu yazı ve TT 735 ile su soğutma aklıma yatmaya başladı

Fakat takıldığım bir nokta var ki 100 W lık bir işlemciyi soğutmak için iyi bir hava akışına ihtiyaç var su soğutma ile bunu soğuttuğumuzda radyatöre geldiğimizde gene hava soğutma olayına dönüyoruz. Yani aynı büyük hava soğutmayı bu sefer radyatörde yapmamız gerekmiyor mu? Yani anlatmak istediğim işlemciden hava ile aynı ısıyı uzaklaştırmak yerine aynı ısıyı radyatöre taşıyıp oradan havayla uzaklaştırıyoruz. Aynı hava akışını radyatöre yapmak zorunda kalınca gene aynı gürültü ve büyük alan ihtiyacı bu sefer radyatörde karşımıza çıkmaz mı?

Alıntıları Göster
    @meke bilgi için saolasın.

Şey sorucam su soğutması için önerilecek bir site resim varmı fiyatı uygun olan işlemcim amd 6000
    zalman 9700 düşünüyordum ama su soğutma daha çok işe yarayacağını için vazgeçtim ama nasıl temin edebilirim.

• emek harcanmış ve gayet aydınlatıcı olmuş eline sağlık

• quote:

Alıntıları Göster
    BU SİTEDE EMEĞİ GEÇEN HERKEZE ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM.
  • quote:

Alıntıları Göster
    Arkadaşım eline emeğine sağlık bilgini bizimle paylaşmışsın.Bilgi sahibi insan başka olayor yauuw:-)
  • quote:

Alıntıları Göster
    teşekkürler

• quote:

Alıntıları Göster
    tesekkurler yaralı bilgiler gercekten
  • quote:

Alıntıları Göster
    saolasin zaten bizim bilgisayarda bir ses var uyuyabilene ask olsun yane
  • quote:

Orijinalden alıntı: Alkan

Şey sorucam su soğutması için önerilecek bir site resim varmı fiyatı uygun olan işlemcim amd 6000
    zalman 9700 düşünüyordum ama su soğutma daha çok işe yarayacağını için vazgeçtim ama nasıl temin edebilirim.

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: Alkan

su soğutma alıcaksan toplayabilirsin veya hazır set alabilirsin. alphacool iyi denilebilir. ileride blok eklemek istersen (ekran karı, kuzey köprüsü vs...) pompanı en az 400 lük almalısın bence. 9700 zalman işlemci fanına kıyaslıyacaksan 200 ytl üzeri bir sıvı soğutma öneririm. bu link ten bakabilirsin sıvı değişimine dikkat et ve alphacool alıcaksan içinden çıkan termal macun standart. iyi bir termal macun almanı öneririm.http://www.editorunsecimi.com/asp/listgroup.asp?group=009.01 bu linkten de macunlara bakarsın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lordfox -- 1 Kasım 2007; 17:10:41 >

• quote:

Orijinalden alıntı: lordfox

quote:

Orjinalden alıntı: Alkan

su soğutma alıcaksan toplayabilirsin veya hazır set alabilirsin. alphacool iyi denilebilir. ileride blok eklemek istersen (ekran karı, kuzey köprüsü vs...) pompanı en az 400 lük almalısın bence. 9700 zalman işlemci fanına kıyaslıyacaksan 200 ytl üzeri bir sıvı soğutma öneririm. bu link ten bakabilirsin sıvı değişimine dikkat et ve alphacool alıcaksan içinden çıkan termal macun standart. iyi bir termal macun almanı öneririm.http://www.editorunsecimi.com/asp/listgroup.asp?group=009.01 bu linkten de macunlara bakarsın.

Alıntıları Göster
    bir sorum olucakti yeni bir pc topladim asus maximus formula q6600 islemci 8800gt ekran karti hebsi defould sogutucu extra sogutma almadim bu bana sorun cikarirmi yada benim zararim ne olur simdiden tskler

• quote:

Orijinalden alıntı: painman

bir sorum olucakti yeni bir pc topladim asus maximus formula q6600 islemci 8800gt ekran karti hebsi defould sogutucu extra sogutma almadim bu bana sorun cikarirmi yada benim zararim ne olur simdiden tskler

Alıntıları Göster
    Su soğutma ve hava soğutmayı bir de tersten tekrar karşılaştıralım.

Şimdi şöyle düşünelim: 400 lt/saat, pompamızın debisi bu diyelim. Burada akan suyun sıcaklığını 1 derece yükseltirsek sudan çekeceğimiz soğutma kapasitesi = 400x1 = 400 kcal/h tir. 400/859,8 = 0, 465 kW

465 W'lık enerji soğutma kapasitesidir. Tabi bu enerjinin transfer olabilmesi için işlemciler(gereken her yer: GPU, CPU) üzerinde gereken soğutma yüzey alanının hesabını yapalım: 465 / 9000x1 = 0,051 m2 dir. = 510 cm2 gereklidir.

Bir de bu suyu soğutmayı düşünelim = 56 Cfm hava debisi olan sessiz 12 cmlik iki fanlı bir radyatör. 2 adet olduğu için = 2 x 56 = 112 Cfm = 190m3/saat tir. = 0,053 m3/sn hava debisi. 0,053x1060x1,2xDt = 465 W ise Dt = yaklaşık 7 derece. Yani radyatöre giren soğuk hava, radyatörden çıkan havadan 7 derece daha soğuktur.

Bu tabii ki sadece teoride. Bu kadar büyük soğutma kapasitesi için gereken soğuk havayı sağlayabilecek radyatör yoktur. Radyatörlerin soğutma yüzey alanlarının kaç olduğunu bilmiyorum. Eğer radyatör yeterli soğutmayı sağlayamazsa her seferinde tankın içindeki su ısınır. 465 / 20 x 7 = 3,3 m2 dir. Bu ısıtma kapasitesi için kasanızda gereken yer 3,3 m2.

Şöyle düşünün kullandığınız hava debisi küçüldükçe ihtiyacınız olan soğutma yüzeyi küçülür. Ama bu seferde giren hava ile çıkan hava arasındaki sıcaklık farkı da(Dt) artar.

Bir de şu konu var. Bizim ihtiyacımız olan soğutma kapasitesi işlemci için dersek bir prescott için bile 103 W tır. Bu da demektir ki, suyun sıcaklığı = 103 W için Dt = 0,22 derece yükselecektir. Ancak 56 CFM'li sessiz hava soğutmalı işlemci soğutucusu için hava sıcaklık farkını düşünün şimdi de 103 W = 0,026 x 1060 x 1,2 x Dt = 3,11 derece yükselecektir, kasa içindeki havanın sıcaklığı.

Şimdi sonuçlar:

Su soğutmada suyu soğutmak için gereken şey yine bir hava soğutmadır tabii ki doğru.

Ancak günümüzde radyatörler çok iyi bir kasa soğutması olmasa da dışarıdan direk hava emdiği için suyu direk soğutur ve suyun taşıdığı soğutma kapasitesi yüksek olduğundan işlemci üzerinde, hava soğutmaya göre çok daha ufak soğutma yüzeyleri kullanılabilir.

İşlemci üzerine direk konan hava soğutmalı soğutucular ısıyı emip sıcak havayı kasanın içine verir, o ısıyı kasanın içinden almak zordur. Bu şekilde olduğunda işlemci üzerinde tek fan olduğu için fan hem daha gürültülüdür(iki fan olsa da soğutucu anakartın önünde bir sürü yer kaplar, hava akımına engel olur) hem de kasa içinde gereken soğutma yüzeyi daha büyük olur. Fakat radyatörler kasa içinden uzağa, anakartın uzağına konuluyor ve iki tane veya üç tane fan konabildiği için sesleri çok daha az. Sudan çektiği ısıyı direk dışarıya verebilecek şekilde dizayn da edilebilir veya ısıyı kasa içine verir. Egzos ile yer genişliği olduğu için hava akımına engel olacak bir şey yoktur, sıcak hava direk dışarıya atılır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Buzmavisi -- 13 Ocak 2008; 13:44:16 >

• 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.