Şimdi Ara

Su Arıtma Cihazı Topladım, Anlatıyorum (17. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
872
Cevap
174
Favori
61.380
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
317 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1516171819
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    bir sorum var benim de : Suyun tazyiğini nasıl ölçebilirim
  • ilkercoskun kullanıcısına yanıt
    Basit bir T bağlantı parçasıyla manometre ilavesi yapman gerek devreye ..

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Ben de bu hafta itibarıyla @Legolas246 'nın sisteminden kendime ve babama alarak marketlerden su taşıma derdinden kurtuldum.

İnternette bir sürü bilgi kirliliği ve karışık olan su arıtma sistemlerine anlaşılır şekilde güzel bir alternatif oluşturup bu konuyla bizlerle paylaşarak ilham veren @legolas246 'ya; ürünlerin sipariş hızlı olarak ve orjinal paketlerinde gönderen; whatsapp / PM yazışmalarıyla açıklama ve destek olan @tersosmos 'a çok teşekkür ediyorum.
  • kayıboyu11 kullanıcısına yanıt

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BBBBBBBBBBBBBBB -- 20 Nisan 2020; 9:57:55 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Tamam şimdi oldu hocam :))

• ironic kullanıcısına yanıt
    nsf 401, 372, 42, 53 sertifikalı, ve bu sertifikaları taşıyan filtrelere sahip bir set toplamak istiyorum. bu lisanslara sahip filtreleri nasıl bulablirim?
  • lansker kullanıcısına yanıt
    Belirttiğim gibi ben de detaylarda boğulduğum için @Legolas246 'nın sisteminden aldım. Aldığım filtreler ve parçalar NSF sertifikalı ancak sertifika numaralarını bilmiyorum.
  • lansker kullanıcısına yanıt
    42 hepsinde var neredeyse ters ozmoz cihazlarında genelde 58 üzerinden sertifika verilir 401 ise ters ozmoz kullanmayacaksaniz sadece karbon sediment uv kullanacaksınız gerekli olur 401 genelde tarim ilaçları böcek ilaçları kalıntılarını tutmada verilir ozmoz membrani bunları zaten yapıyor 401 sertifikalı filtre sürahi tipi filtrelerde sıkça bulabilirsiniz yada espring de bu sürahi tipine giriyor özellik olarak. Ozmoz cihazlarında klor tutucu olarak kullanıldığı için 401 genelde almazlar ayrıca şebeke suyunda bu tür kirleticiler de bulunmaz zaten.

42 53 ve 58 olarak bulabilirsin omnipure serileri 42 53 olarak mevcut

58 ise genel cihaza verilir komple set olarak örnek ihlasta mevcuttur 58 olan evsel ozmoz cihazları için geçerlidirhttps://www.nsf.org/newsroom/nsf-ansi-58-reverse-osmosis-drinking-water-treatment-systems

Buradan diğer kodlara bakabilirsin.
    https://www.nsf.org/consumer-resources/water-quality/water-filters-testing-treatment/standards-water-treatment-systems

• ironic kullanıcısına yanıt
    42-53 ve 58 üzerinden sertifikalidir sizin aldığınız hocam

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tersosmos -- 27 Mart 2020; 14:18:4 >
  • Su arıtma in tüm filitrelrtini deği?tirdim kapalı kasa inline 6 a?amalı... Ancak 2 hafta oldu suda çok hafif kireçlenme oluyor... Su ısıtıcısı içinde kireçlenme mevcut.... Nedendir? Hangi filitre de dır?

• ozgurdogrul O kullanıcısına yanıt
    Genelde kireçlenme membran filtresi ile alakalıdır tesbit etmek için aşağıdaki adımları takip edin

Cihaz çalışırken atık suyu kontrol edermisiniz atık su atıyor mu cihazınız sayet atmıyorsa atik kisici flow arizalidir değiştirin atıyorsa sorun yoktur. Flow tıkalı ise membranida tekrar yenileyin

2. Cihaz çalışırken tank vanasini kapatın arıtma çekmesinden akan suya bakin ince ip gibi akis geliyormu gelmiyor ise damla damla ise basınç yada membran sorunu vardır geliyorsa sorun yok musluğu kapatıp 1-2 dakika kadar bekleyin ve atığı kontrol edin atik su kesiliyor mu kesiyorsa cekvalf ve shutoff valfde sağlam demektir.

3. Bir tds metre ile ölçüm yapın çeşme suyu ve arıtma suyunu karşılaştırın ornek çeşme suyu 300 ppm ise aritma suyu 0-20 arasında çıkması gerekir ama aritma suyu 70-80 uzeri çıkıyorsa membran arızalidir.

4 kullandığınız bir mineral filtresi varsa buda kireçlenme sebeb olabilir. Bunu devre dışı bırakıp deneyebilirsiniz ama mineral filtresi olup kireç yapması da gayet normaldir.

• Sistemin en son çıkışına UV lamba takmak istiyorum. Bu konuda tecrübesi olan var mı?
  • tersosmos kullanıcısına yanıt
    Bilgilendirme için teşekkürler...

Kontrol ettim atık su çalışmıyor... Sanırım değişecek... Bu durumda mebran da değişmeli i?

Evet hocam membranida değiştir çünkü membran atık atamadığı için gözenekleri tıkanmiştir. Filtre değişimlerini her zaman atik suyu kontrol ederseniz bu tür ani arızalar başına gelmez atik ters ozmoz cihazlarında çok önemli

• chemsul kullanıcısına yanıt
    Ben varım hocam hem kendim kullanıyorum hemde yüzlerce arkadaşa montaj esnasında yada ürün alımında yardımcı oldum sormak istediğin varsa buradan sorabilirsin.

Uv filtre bana sorarsan ek güvenlik açısından önemli arıtma cihazlarına hangi marka olursa olsun bakteri üretmez diye bir kaide yok ilk basta üretmeye bilir ama sonradan dis etkenlerden gelerek arıtma filtrelerinde su tankinda üreme olabilir uv filtre bu tür canlı organizmaların üremesini engeller.

Üç seçimi için ise sana purico marka olan metal aksam kullanmayan uv filtresini tavsiye ederim.
    Su Arıtma Cihazı Topladım, Anlatıyorum

Dediğiniz gibi atık su kısıcı flow arızalı olduğu için deği?tirdim... Atık su normal çalıştı... Sudaki kireçlenme 2. Depoda olmadı... Sizin tavsiyeniz üzere mebran da gözle görünür sorun yoktu ancak yinede değiştirdim... Şimdi sorunsuz çalışıyor... İlginize teşekkürler...

Membran filtrenin kirlendiğini gözle anlayamazsınız ama eski membrani çıkarıp 1-2 gün bekler kurutursanız ve membran üzerinde beyazlama kireç oluşursa ya da sertleşirse membran, bu şekilde anlayabilirsiniz hocam kirlendigini diğer türlü tds değerini ölçerek anlaşılır.

Genel olarak uv filtreler çelik kaplar içinde. Bu markanın internet sitesine baktığımda bu ürün yok. Diğer firmalarda olduğu gibi kaplan içinde olduğu modelleri görüyorum. Birde bu göze çok zararlı bir ışık. Bu şekilde açık olması da tehlikeli değilmi?
  • chemsul kullanıcısına yanıt
    Açık değil bu filtre kapalı dır şeffaf hazinenin üzerinde teflon jiletin gibi bir örtüsü mevcuttur alüminyum folyoya benzer. Çelik olan uvler suya ağır metal verdiği için ve isinma olayi daha yüksek olduğu için çok kullanışlı olmuyor bu yüzden puricom tavsiye edildi

• Ben de geçtiğimiz hafta sonu Legolas246 gibi kendi sistemimin kurulumunu tamamladım.

- Filtreler (Omnipure K5605, 2xK5628, K5533, Pentair75, Biocera) ve tüm ara parçalar Royal Green'den > 967TL (malesef benim aldığım gün filtre seti zamlanmış, 780TL olmuş)
    - 8lt Tank (Tankpac PAE) gittigidiyor üzerinen bir satıcıdan (daha uygun fiyatlıydı) > 145TL
    - 3 yollu musluk (GPD MAR70) gittigidiyor üzerinen bir satıcıdan > 325TL
    - TDS metre + PH metre gittigidiyor üzerinen bir satıcıdan > 80TL

Membran giriş çıkış bağlantıları hazır yapılmış olarak geldi. Diğer tüm bağlantıları kendim yaptım. Bu quick connect bağlantılar sayesinde hiç zorlanmadım, gayet kolay oldu. Sağolsunlar ara bağlantı ve kelepçelerden fazla fazla koymuşlar pakete. Sonuç gayet iyi. Su hem değerler olarak hem de tat olarak gayet güzel. 3-yollu musluk da gayet pratik ve şık oldu.

Ölçüm sonucu özetle şu şekilde:

- Şebeke musluk çıkışı> TDS: 180PPM, PH: 7,7 (yer İstanbul Eyüp)
    - Membran çıkışı> TDS: 019PPM, PH: 7,7
    - Arıtma musluk çıkışı> TDS: 073PPM, PH: 9,6
    - Arıtma suyu / Atık su oranı> yaklaşık 1'e 2,5 gibi

Konu sahibine ve burada bilgi ve tecrübelerini paylaşan tüm arkadaşlara teşekkür ederim.

Malzemeler:

İlk deneme:

Son montaj:

Musluk:

• 
Sayfa: önceki 1516171819
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.