Şimdi Ara

Straight barbell biceps curl yaparken ön kol ağrısı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
0
Favori
14.906
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar bu hareketi yaparken ön kolum ( dirsek-bilek arası) ağrıyor. Daha doğrusu hareketi bittiğinde ağrıyor. Barı yere bırakıyorum ve muhteşem bir ağrı giriyor ve 2-3 sn içinde geçiyor. Durum normal mi anormal mi? Siz yaşadınız mı? Nasıl geçer?

EDIT: Olay kesinlikle forearm(ön kol) ile alakalı. Diğer bölgeler çok hızlı gelişirken forearm kas gelişmesi ve kemik yoğunluğu olarak geri kalıyor. Hammer curl gibi hareketleri 2,5-5kg ağırlıklarla egzersiz öncesi yapınca ağrımın büyük ölçüde azaldığını farkettim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -Kesha- -- 23 Temmuz 2017; 6:25:7 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Bahsettiğin kısım forearm olabilir mi?
    Curl yaparken tutuşun darsa forearm daha çok, genişse biceps iç daha çok baskı biner. Hammer curl'e yaklaştırma gibi yani.

Eğer ki bahsettiğin kısım forearm ise ve ağrı şiddetli ise kramp tarzı birşey olabilir ya da forearm çok güçsüz yahut tendon zorlanıyor olabilir(ama tendon zorlansa normal vakitler de de çok uzunca bir süre aynı ağrıyı yaşarsın anladığım kadarı ile değil)

Eğer ki bahsettiğin kısım forearm değilse bir şekilde eklem kaynaklı bir ağrıdır ve o hareketi yapma emin olup farklı curl türevlerine geç.

Mesela direk hammer curl yap, ve alternate curl yap dumbell ile, hangi harekette buna benzer ağrı yaşıyorsun daha spesifik bilgiye ulaşılabilir.

Aslında kendin ayırabilmen lazım kas mı eklem mi ağrısı ya da tendon ile mi alakalı olduğunu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ctauren -- 20 Temmuz 2017; 14:31:54 >
  • Barı sıkma

Z barla yap

• spora ilk başladıgımdan 1 ay sonra aynı bölge bende de agrıyordu 2 ay kadar devam etti bazı dönemler kol çalışamıcak kadar çok acı veriyordu. zamanla kendiliğinden geçti. neden oldu nasıl geçti bende bilmiyorum
  • aynı konuyu ben açacaktım tıpa tıp aynısını yaşıyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: ihtiyarjedi

Bahsettiğin kısım forearm olabilir mi?
    Curl yaparken tutuşun darsa forearm daha çok, genişse biceps iç daha çok baskı biner. Hammer curl'e yaklaştırma gibi yani.

Eğer ki bahsettiğin kısım forearm ise ve ağrı şiddetli ise kramp tarzı birşey olabilir ya da forearm çok güçsüz yahut tendon zorlanıyor olabilir(ama tendon zorlansa normal vakitler de de çok uzunca bir süre aynı ağrıyı yaşarsın anladığım kadarı ile değil)

Eğer ki bahsettiğin kısım forearm değilse bir şekilde eklem kaynaklı bir ağrıdır ve o hareketi yapma emin olup farklı curl türevlerine geç.

Mesela direk hammer curl yap, ve alternate curl yap dumbell ile, hangi harekette buna benzer ağrı yaşıyorsun daha spesifik bilgiye ulaşılabilir.

Aslında kendin ayırabilmen lazım kas mı eklem mi ağrısı ya da tendon ile mi alakalı olduğunu.

Hocam forearm dediğim kısım. Spor esnasında ağrıyor. Hareketi yaparken. Sanırım bir çok kişide bu ağrı oluyormuş biraz araştırdım. Açıkcası tıp okuyorum ama bu tarz bir ağrı nedir çözemedim. Kaslar kemiği çektiği için oluşan bir ağrı. Büyük ihtimalle barla çalışmak ilk başlar için uygunsuz. Biceps hareketini dumbella yapıcam. Ya da Z bar deniycem.

• quote:

Orijinalden alıntı: volcanic78

spora ilk başladıgımdan 1 ay sonra aynı bölge bende de agrıyordu 2 ay kadar devam etti bazı dönemler kol çalışamıcak kadar çok acı veriyordu. zamanla kendiliğinden geçti. neden oldu nasıl geçti bende bilmiyorum

Bana kalırsa sebebi kemik yoğunluğu ve kas oranı. Ön kolun gelişmesi çok zor. Diğer bölgeler gibi santim santim sayamayız. Biraz ön kol egzersizi iyi gelir diye düşünüyorum.

• -Kesha- kullanıcısına yanıt
    Isınma ile çok yakından ilgili bu.
    Zaten yeterince ısınılmazsa genelde tendon zorlanması oluyor.

Ben daha önce benzer şiddetli ağrıyı forearm ve biceps birleşim kısmında dirsek üstünde yaşamıştım birkaç kere, hepsinin ortak noktası ısınmadan yapılan şiddetli çekişlerdi.

Tendon ciddi zorlanmadıysa ve iltihaplanma yok ise birkaç gün ya da en fazla 1 hafta azalarak geçer, aksi halde 2-3 belki 4 aya kadar çıkabilir ağrı.

Forearm çalışmayıp sadece bicepste hafif rotasyon yaparak yani klasik DB curl ile çalışanlarda bence görülmesi muhtemel birşey zaten.

Tavsiyem, çok düşük ağırlık ile fazla tekrar ile mümkün olduğunda bölgenin ısıtılması en iyisi de hammer curl. Mesela 2.5kg ile 30-40 tekrar bile yapabilirsin bölgeye kan akışı artsın ısınsın tendon ve kas lifleri gereken gerilime gereken gerinimde gelsin.

Eğerki programında pull-up/chin-up varsa komple bırakıp, yediğin karbonhidratı artırabilirsin.

Anladığım kadarıyla normal zamanda sızlama yok, normal zamanda da varsa sızı tendinit olabilir boşa hiç zorlamadan doktora git derim.

• quote:

Orijinalden alıntı: ihtiyarjedi

Isınma ile çok yakından ilgili bu.
    Zaten yeterince ısınılmazsa genelde tendon zorlanması oluyor.

Ben daha önce benzer şiddetli ağrıyı forearm ve biceps birleşim kısmında dirsek üstünde yaşamıştım birkaç kere, hepsinin ortak noktası ısınmadan yapılan şiddetli çekişlerdi.

Tendon ciddi zorlanmadıysa ve iltihaplanma yok ise birkaç gün ya da en fazla 1 hafta azalarak geçer, aksi halde 2-3 belki 4 aya kadar çıkabilir ağrı.

Forearm çalışmayıp sadece bicepste hafif rotasyon yaparak yani klasik DB curl ile çalışanlarda bence görülmesi muhtemel birşey zaten.

Tavsiyem, çok düşük ağırlık ile fazla tekrar ile mümkün olduğunda bölgenin ısıtılması en iyisi de hammer curl. Mesela 2.5kg ile 30-40 tekrar bile yapabilirsin bölgeye kan akışı artsın ısınsın tendon ve kas lifleri gereken gerilime gereken gerinimde gelsin.

Eğerki programında pull-up/chin-up varsa komple bırakıp, yediğin karbonhidratı artırabilirsin.

Anladığım kadarıyla normal zamanda sızlama yok, normal zamanda da varsa sızı tendinit olabilir boşa hiç zorlamadan doktora git derim.

Hammer curl ü deniycem. Ama büyük bir şey değildir zaten. Bakalım çözümünü bulursak yazarım. Ama zamanla geçecek gibi.

• Ağrısız antreman yoktur ağır antreman vardır.

Orhan Gencebay

• z bar yada dambıl farketmiyor bende hepsinden vardı herhangi biriyle çalışırken de ağrı- acı oluyordu. acı gelene kadar yapıyordum bende biceps çalışmalarını. sanırım zamanla forearm gelişti ve ağrı geçti.
  • o ağrı lat pulldown da çok oluyordu bende çıkardım hareketi
  • Forearm çok önemli. Onuda geliştirmeniz lazım.
    Karın, forearm, kalf ve belki bel kısmı çabuk toparlar. O yüzden ara ara barfiks barına asılı kalmak, deadlifti yukarda tutmak gibi egzersizler yapabilirsiniz. Çok örselemediğiniz sürece gelişsin ki sizi ileride sınırlamasın.
    hangi fakülte hocam?
  • yalnızinsan Y kullanıcısına yanıt
    Gaziantep

Hocam ilgileniyor musunuz fitnessla ben bu sene başlıcam tıpa da bırakmak zorunda kalır miyim fitnessi

• quote:

Orijinalden alıntı: yalnızinsan

Hocam ilgileniyor musunuz fitnessla ben bu sene başlıcam tıpa da bırakmak zorunda kalır miyim fitnessi

Yeni gördüm yorumu. Başlayanların %90 ı 2 ay içinde bırakıyor. Yurtta falan kalacaksan hiç başlama.

5 aydır yapıyorum yaklaşık. Evde kalıcam Ankara'da bırakırsam eksikliğini hissederim. Umarım fırsatım olur.
  • O agrinin bolgedeki bi kasin zayifligindan kaynaklandigini dusunuyorum. Sahsen bendede uzunca bir sure olmustu ve yapmayi birakmistim lakin bilek gelisimine katkisindan dolayi tekrar yapmaya basladim. Zamanla bende gecti simdi sikinti cekmiyorum. Tavsiyem barbell curlu biceps icin bitirici olarak kullanman, yani son hareket, zaten bu harekete geldiginde yorulmus olacagindan hafif bi kiloyla girmek zorunda kalacaksin ve o agrida nispeten az veya hic olmayacaktir. Yine aci fazlaysa yapma 2 3 ay, sonrasinda denersin yine

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.