Şimdi Ara

STM32 ÇEŞİTLERİ HAKKINDA

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
147
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Biraz araştırdığımda STM32 nin farklı çeşitleri olduğunu gördüm

Mesela standart stm32 nükleo var ayrıca stm32 f103 diye kartı var

Nücleo olan kart aşağı yukarı Arduino uno boyutlarında ve üzerinde çıkış portları var

Ancak f103 modeli gördüğüm kadarıyla USB bellekten az büyük boyutta ve üzerinde hiç çıkış portu yok

Peki bunların farkı nedir

Ne için bu ayrı kartlar kullanılırlar

Ben üzerinde çıkış portu bulunan modelin breadboard yardımıyla kullanılabileceğini ancak diğer modelin sadece pcb üzerinde kullanılabileceğini düşündüm

Acaba yanlış mı düşünüyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-48A4D6762 -- 28 Kasım 2023; 23:50:1 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Sanırım "STM32 nin farklı çeşitleri olduğunu gördüm" ifadenizden geliştirme kartlarını kast ediyorsunuz.

Bazı mcu üreticiler kendi ürünlerine ait bazı serilerin geliştirme kartlarını ve çeşitli çevre birimlerini de üretirler. Bu geliştirciler veya hobi olarak bu işle uğraşanlar için büyük bir kolaylık sağlıyor.

Bunun bir standardı yok, her üretici kendisine uygun bir tasarım tercih ediyor, stm de bazı nucleo geliştirme kartlarında arduino ile pin uyumlu olarak kartlar üretti. Buradaki amaç arduino ile birlikte kullanmak için piyasada çok sayıda yan ürünün olması. Ör: Lcd shield, cnc sheld, nem ölçer.....vb. STM de madem piyasada arduino ile uyumlu çok fazla shiled olarak adlandırılan yardımcı kart var, akıllıca davranıp bunlar ile pin uyumlu bir tasarım tercih ettiler. Bu sayede arduino ile uğraşanları kendilerine daha kolay çekebileceğini düşünmüş olabilirler.

Geliştirme kartları stmin ürettiği tüm ekosistemi kapsamıyor. STM in yüzlerce çeşit mcu su var. Herbiri için geliştirme kartı yapmak anlamsız ve mantıksız.

Geliştirme kartları ile bu işin içerisine henüz yeni girdiyseniz / girmek için araştırma yapıyorsanız buzdağının sadece görünen kısmına baktığınızın farkında olun. :)

f103 geliştirme kartlarında da çıkış portları var, ama sizin portdan kastınız "pin header" olmaması veya lehimlenmemiş olması olabilir. Bu işlere meraklıysanız, elinizin altında havya, lehim, kablo, pin header.... çeşitli alet edevatın olması gerekiyor. :)

Geliştirme kartları üzerindeki mcu lara göre kapasiteleri ve özellikleri değişiyor. Bu işlerde biraz ilerlediğinizde sizde bunun farkına varacaksınız. Geliştirme kartındaki mcu yerine projenize daha uygun başka mcuları kullanmaya başlayacaksınız. Bazı şeyleri açıklamak için bir miktar elektronik altyapısının oluşmuş olması gerekiyor. Örneğin f103de ADC yok diğerinde var dendiğinde, bu karşılaştırmanın bir anlam ifade etmesi için adc nin ne olduğu konusunda bir fikrinizin / bilginizin olması gerekiyor.

Genel bir cevap gibi oldu. Umarım senin için faydalı omuştur.

Çok zevkli bir konu ama çokca emek ve sabır ister haberin olsun. Hemen pes etmeyin STM32 ÇEŞİTLERİ HAKKINDA 

• Hocam tam olarak şunu anlamadım
    Geliştirme kartı ile mikrodenetleyici farkı nedir
    Bir de geliştirme kartı diye geçen sanırım şu Arduino unoya benzeyen kart
    Bunun üzerinde mesela jumper kablo için pinler var ancak diğer küçük olan kartta yok bunlar
    Peki geliştirme kartı ile normal mikrodenetleyicinin farkı nedir
    Geliştirme kartının da mikrodenetleyici içerdiğini anladım ama diğer farkları nedir

• STM32 ÇEŞİTLERİ HAKKINDA
  • rafet32 kullanıcısına yanıt

Hocam peki geliştirme kartunın sırf mikrodenetleyiciye göre avantajı nedir

Jumper ile breadboard a bağlamak dışında belirgin bir avantajı var mıdır

Bir de programlama kolaylığı vs olduğunu biliyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-48A4D6762 -- 29 Kasım 2023; 22:40:4 >
  • Sanırım bu işin çok başındasınız. Öğrenmeniz gereken çok fazla şey var. Size tavsiyem avantaj, dezavantaj gibi konulara bu aşamada çok fazla takılmayın. Elinizde var olanı kullanın veya bütcenize uygun olan bir tane geliştirme kartı alın, basitçe led yakıp söndürmeden başlayın. Gerisi zamanla gelecektir.

• Devre kurup da entegre çalıştırmak hele ki smd 4 taraflı mikroişlemci yani minik entegreleri çalıştırmak zor olduğundan; geliştirme kartı direk kullanıma hazır olarak sistem sunmuş oluyor. Üzerinde hem program yüklenerek çalıştırılan mikroişlemci var hem de ona gelen programı yazan minik bir devre daha var.

• rafet32 kullanıcısına yanıt

Teşekkür ederim

• karafetva K kullanıcısına yanıt

Teşekkür ederim.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.