Şimdi Ara

STK amplifikatör devreleri arşivi (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
32
Cevap
1
Favori
5.254
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
    4 yıllık mesajınıza bir soru sormak isterim :) Ben genelde tda serisi tercih ediyorum. Sebebi ise 12v düz dc ile çalışabilmeleri. STK yı herkes övüyor ama hangi amfisine baksam 48v simetrik, 30volt simetrik gibi garip garip voltaj değerleri veriyorlar. Bu stk yı beslemek için illa 200 liralık trafo mu yaptırmak gerekiyor ? Yoksa bunun bir formülü var mı ? Yoksa psu ile amfi beslemeye devam edeceğim :)
  • linyit43 kullanıcısına yanıt
    Elimdeki müzik setinde STK entegre mevcut, hakikaten çok temiz ve stabil bir ses karakteri var. Bendeki 2x80v ile besleniyor. Fakat üzerindeki entegreyi 3 kere yanlışlıkla yaktım. Hatta yanında kabinlerim de kül oldu. Ufacık bir hatayı affetmiyor. Anında bozulup çıkışa yüksek voltaj veriyor. Bağlı olan hoparlör de yanıyor. En son hatadan sonra kaldırıp kenara koydum.

Anladım ki STK zevki zengin işi aga...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    Ses sinyali aslında hem ++ hemde eksi olarak oluşur diye biliyorum,,
    12v da sesin sadece bir kısmı işlenir, verimi düşük son seslere yakın bozulma çok fazla..

STK aslında simetrik besleme olduğu için önde, malzemede kaliteli olursa müzik tam anlamı ile dinlenmiş olur,, STK thd kalitesi belli entegrelerde,,,
    Yüksek kalite preamp veya basit ampli devrelerinde tek kaynak beslemeye rastlamazsınız, 2x15v olur genelde.
    Stk hazırda pek bulunmasada yerini en basitinden 2sa1943 ve 2sc5200 çiftlerinden oluşan anfiler yaygın, 200w 15v AC trafo ile başlayın,, veya ikinci el müzik seti gövdeleri var, trafo parasına stk amfide içinde mevcut, 6 ohm 30-40w kolonlar mevcut, eski seri Arçelik beko Sony Samsung Pioneer gibi setlerde mevcut,

• mustyyyyy kullanıcısına yanıt
    2x80v ,, güçlü bir besleme ,,, genelde 2x35 v olur, sizinki güçlüymüş,,, piyasada varsa entegre bir daha dikkatli şekilde düzenlenebilir.. yeniden kolon işleri, dediğiniz gibi Zaman geçince insan rafa kaldırıyor, bende hoparlör amfi içinde boğuluyordum,, şimdi setim var fakat dinlemiyorum, hobi zamanında derme çatma kalitesiz dinledik, kaliteyi anladık bulduk, şimdide heves gitti.
    Bazı durumlardan dolayı araba ile gezerken dinliyorum müziğimi şimdilik, iyi forumlar

tda guzer bır entegredır yapımı maliyeti kolay ama arkadasların dedıgı gıbı ses sonlarda bozulmay yapıyor

stk lar narın bır yapıya sahıp besleme degerlerıde yuksek 30 ila 80 v arası ama ses bence butun entegerelere bes ceker

bu sohbetle 4 sene once yaptıgım stk anfılerı hala kullandıgımı fark ettırdın bana :)
  • @mustyyyyy Bende onu dert ediniyorum. 2x40 volt beslemeli stk amfisi yaptım diyelim ve entegre yandı. Sırf o entegre için yaptırdığım 200 liralık 2x40v trafo çöp olur. Ama Tda serisinden 12v bir amfi yapmış olsaydım tda bozulsa bile o güç kaynağı ile birçok proje yapmaya devam ederdim. Dediğin gibi zevk ve zengin işi. Kısa sürede zevkini alıp başka bir proje yapacak adam için uygun değil. Para dayanmaz stkya.

@Emin-Firtina Hocam kalitesini bilmiyorum anlattığınıza göre de lafım yok iyidir. Ama bana göre 100 watta kadar tda serisi kullanılmalı ondan sonrası mosfete geçilmeli. Tam tadında olan tda1562q vardı onu yapmaya heves ediyordum 15 liraydı, yapmaya niyetlendim entegre sıfır ses sistemi fiyatına çıktı. Bahsettiğiniz müzik setleri de ele avuca sığmıyor çok hantal büyük cihazlar.

@japon_japon Aynen hocam tda hem yapımı basit hem ucuz (1562q hariç) yarın sıkıldığında parçaları değerlenebiliyor özellikle beslemesi 12v her yere kullanılabiliyor.

Bende şuan dinlediğim logitech z2300 var thx sertfikalı acaba içinde hangi entegre var.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Z2300 de Tda7295-7296 kullanılmış. Sesi %70 e getirdiğimde evi damı yıkacak şekilde ses çıkıyor bozulma da yok thx sertfikalı. Tek sıkıntı uydular yırtıldı biraz derby ile yapıştırdım öyle duruyor cızırtı falan yapmıyor temiz ses var.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    Ozaman ikinci el stereo recevier edinin,,, ikisinden birinde STK vardır, kenwod sansui sanyo ,,, müzik setleti enine boyuna uzun,,, recevierler ise sadece enine uzun,,,
    Şu anda müzik setim var, ilerde 5.1 avr düşünüyorum, çünkü şimdiki cevresel cihazlar dijital ses çıkışlı,, 3-4 adet hdmi girişi, 2 adet optikcal giriş, rca falan,,, tv uydu alıcı media falan ,,,,

sen sorunu direkt stkya yıkmışsında sende sorun yok yani..
  • muhsin kamer kullanıcısına yanıt
    Çok senedir kullanıyorum

• Merhabalar ben stk entegre kullanıp 2+1 ev tipi bi sistem yapmayı planlıyorum sağda ve solda bir fullrange 30watt bir tiz lavoce 30 watt ve 60 watt lık sub yapmak istiyorum 30 watlıklar için 465 düşünüyorum (hem aynı devreyi kullanıp 457 takıp 10 watlık hoparlörleride sürmeyi planlıyorum) 60 watlık stk çok az var hangisini kuıllanıyım bilemedim ve bu entegreleri beslemek çok başka olay trafo sardırmak en kolay ve en uygun plan mı yoksa başka bir yolu varmı bilmiyorum (analog elektronik bilgim var) girişlere ton kontrol koyucam

sorularım şunlar

1-60w lık stk önerisi

2-stk beslemesi

3- filtrelri kendim yapmak istiyorum ama çok farklı çeşitte filtre var ne tarz bişey kullanmak lazım 3 yollu

4-devrelerden kaynaklı paraziti engellemek için neye dikkat etmek lazım

şimdiden teşekkür ederim

• 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.