Şimdi Ara

Stereo anfiye gerek var sanırım & yurt dışından 2nci el anfi getirtmek ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
2.114
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Mevcut sistemimi özetliyim.

Player : Marantz CD 67mk2 ve WD TV Live
    Anfi : Denon AVR 1910
    Hoparlor : MA RX6

Aslında ev sineması olarak başlamış ve öyle kurguladığım sistemimi geçen sonbahar, hoparlörlerimi değiştirerek 2 kanal kullanır hale getirdim.
    Şu anda TV, ve hd filmleride 2 kanaldan dinliyorum ve diğer kanallarıda, açıkçası pek aramıyorum. RX6 lar ile muzik dinleme keyfi bambaşka oldu...

Geçen gün kullandıgım AVR nin ses modlarını karıştırıken "Stereo" ile "Pure Direct" arasında ciddi farkı hissettim.. gerçi genelde Pure Direct kullanıyorum ama bu fark beni "acaba sisteme orta halli bir stereo anfi eklesem, bu performans daha da artarmı," noktasına getirtti. Stereo ve Pure Direct arasında, aynı cihaz üzerinde bu denli bir ses farkı beklemiyordum ... daha önce niye denemediğimide anlamış değilim...

Özellikle Namim nait5i, Roksan kandyK2 ve dengi, daha çok HiFi üzerine odaklanmış markaların giriş seviyesi bile olsa modelleri bana ne kadar katkı sağlar, değer mi?
    Yoksa daha iyi bir AVR ile bu farkı kapatabilir miyim ?

Sistemimi ilerde, SONOS veya düzgün bir streamin player(CA, Denon veya Pioneer modelleri gibi..) ile desteklemeyi düşünüyorum... Belki AVR den komplede çıkabilirim... ama iyi bir AVR ye geçersem bu ek maliyettende kurtuluyorum ...

Birde yurtdışından, mesela ebay üzerindeki bir satıcıdan 2nci el bir anfi alıp getirtmenin günahı ne olur yani özellikle gümrüğe falan girer mi ? neticede 2nci el .. emin olmadım ..

Neyse, sizce ne yapmalı ?
    Bahsettigim modellerin çoğunda, onları power anfi gibi kullanabileceğim girişlermevcut, AVR nin PreOut larından çıkıp ona girmeyi düşünüyorum ..

Teşekkürler

• Yurt dışından kargo ile bu tarz bir ürün getirme işine bulaşmayın derim %99 takılır, daha pahalıya gelebilir.

Siz zaten yapılacak şeyi kendiniz yazmışsınız,
    Denon 1910'da pre-out yok yalnız, sadece zone2 pre-out'a farklı bir amp bağlayabilirsiniz o da işinizi görmez.

Gidin bahsettiğiniz amplileri dinleyin bir de Marantz 6007-7007 veya Pioneer LX gibi AVR dinleyin müzik performansı yeter mi yetmez mi kendiniz karar verin. Mesela başka marka hoplarla orta düzey bir performans duyduğum pioneer LX serisini müzikte beğenmedim MA'lar ile, ama arkadaşım beğenerek kullanıyor, göreceli işler.
    Bende benzer bir arayıştaydım stereo amp aldım, denon'u emekliye ayırıp pre-out olan ikinci el herhangi bir AVR alacağım, aşağı yukarı hepsi iyi zaten sinema'da üzmez.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • tipik bir cok kanalli receiver ile tipik bir stereo amfi arasinda kayda deger ses kalitesi farki vardir.
    diger yandan da, bu audiophile ler icin uretilmis sozum ona high end stereo amfilere de kamyonla para bayilmanin fikrimce anlami yok.

bu high end urunler daha iyimidir.. iyidir .. evet ancak bu fark verdiginiz paraya ters orantilidir.
    %5 daha iyi performans alacagim diye %500 fazla para vermek bence anlamsiz.

size tavsiyem, (orada kolay bulunurmu bilmiyorum) ancak, ikinci el, kendini kanitlamis stereo amfilere bir bakin
    ornegin Pioneer A400, A400x, Technics SU V500, ve buna benzer diger Marantz, Denon, Rotel, Nad ve Yamaha marka 10-20 yil arasi yaslarda son derece basarili urunler var. Buldugunuz modeli, nette arastirabilir ne derecede tavsiye edildigini bulabilirsiniz.

diger yandan, bazi cok ust seviye kanalli receiver AVR diyorsunuz burda sanirim, kaliteli stereo amfiler kadar basarili.

pure direct den daha kaliteli ses almanizin nedeni, pure direct modunun tum crossover, equalizer vs vs ses sinyaline etki eden tum faktorleri kaldirmasidir.
    zaten cogu basarili stereo modelde, bu kontroller ya yoktur, veya varsa da sadece bas tiz ile sinirlidir ve genel olarak devre disi birakilabilir

yurt disindan bu tur agir paket urun almayin.. gumrukte takilir, ardiye faturasi cikarirlar masrafiniz otuz kat artar..
    keske kolay olsaydi gondermek.. simdiye zengin olmustum Turkiyeye hifi satarak :)

• quote:

Orijinalden alıntı: shebumi

Yurt dışından kargo ile bu tarz bir ürün getirme işine bulaşmayın derim %99 takılır, daha pahalıya gelebilir.

Denon 1910'da pre-out yok yalnız, sadece zone2 pre-out'a farklı bir amp bağlayabilirsiniz o da işinizi görmez.

Gidin bahsettiğiniz amplileri dinleyin bir de Marantz 6007-7007 veya Pioneer LX gibi AVR dinleyin müzik performansı yeter mi yetmez mi kendiniz karar verin. Mesela başka marka hoplarla orta düzey bir performans duyduğum pioneer LX serisini müzikte beğenmedim MA'lar ile, ama arkadaşım beğenerek kullanıyor, göreceli işler.
    Bende benzer bir arayıştaydım stereo amp aldım, denon'u emekliye ayırıp pre-out olan ikinci el herhangi bir AVR alacağım, aşağı yukarı hepsi iyi zaten sinema'da üzmez.

Selamlar,

Preout var diye biliyordum ama uyardığınız iyi oldu. Kontrol ettim evet, direk bir çıkış yokmuş... iyi olmadı yani...
    Belkide harici bir DAC alıp, ev sienasına dönememe adına direk AVR den çıkabilirim... dedigim gibi 5.1 de aramıyorum ..

aynı şeyi yaptıgınızı belirtmişssiniz, siz ne aldınız stereo olarak .. ? AVR ile karşılaştırınca kazancınız, maliyete değidi mi ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi atoprak -- 3 Mayıs 2013; 0:28:13 >

• quote:

Orijinalden alıntı: draco

tipik bir cok kanalli receiver ile tipik bir stereo amfi arasinda kayda deger ses kalitesi farki vardir.
    diger yandan da, bu audiophile ler icin uretilmis sozum ona high end stereo amfilere de kamyonla para bayilmanin fikrimce anlami yok.

bu high end urunler daha iyimidir.. iyidir .. evet ancak bu fark verdiginiz paraya ters orantilidir.
    %5 daha iyi performans alacagim diye %500 fazla para vermek bence anlamsiz.

size tavsiyem, (orada kolay bulunurmu bilmiyorum) ancak, ikinci el, kendini kanitlamis stereo amfilere bir bakin
    ornegin Pioneer A400, A400x, Technics SU V500, ve buna benzer diger Marantz, Denon, Rotel, Nad ve Yamaha marka 10-20 yil arasi yaslarda son derece basarili urunler var. Buldugunuz modeli, nette arastirabilir ne derecede tavsiye edildigini bulabilirsiniz.

diger yandan, bazi cok ust seviye kanalli receiver AVR diyorsunuz burda sanirim, kaliteli stereo amfiler kadar basarili.

pure direct den daha kaliteli ses almanizin nedeni, pure direct modunun tum crossover, equalizer vs vs ses sinyaline etki eden tum faktorleri kaldirmasidir.
    zaten cogu basarili stereo modelde, bu kontroller ya yoktur, veya varsa da sadece bas tiz ile sinirlidir ve genel olarak devre disi birakilabilir

yurt disindan bu tur agir paket urun almayin.. gumrukte takilir, ardiye faturasi cikarirlar masrafiniz otuz kat artar..
    keske kolay olsaydi gondermek.. simdiye zengin olmustum Turkiyeye hifi satarak :)

Merhaba,

Peki sizce bahsettiginiz yaş ve seviyede bir stereo anfi AVR 1910 dan belirgin şekilde daha iyi çalar mı ?
    Bu cihazlar ile bir tecrübeniz oldu mu ?

• takip.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Stereo müzik dinlemek için;

* Stereo ampli = muazzam fark
    * Stereo ampli + kaliteli bir dac veya daclara sahip bir kaynak = muazzam ötesi bir fark..

Burada kaliteli kaynaktan kastim hala dvd çalar ile eldeki guzel cd lerini heba edenler var veya cok sıradan cd calarlar ile sistemlerini köreltip asıl performanslarini alamayanlar var kaynak cok onemli.. Ampliye gelen sinyal kotu ise uzay gemisi baglasan ampli niyetine neye fayda?

Ampli gelen sinyali yukseltir ve ona karakter katar guc kuvvet verir.. O yuzden kaynak secimi cok onemli ve bu is icin ayrilmis butcenin buyuk kismi kaynak icin kullanilmali derim ben.. Ampli ve kaynak ikisi de benim nazarimda 1.sıradalar.. Daha sonra hoparlor ve kablolalama geliyor

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: atoprak

quote:

Orijinalden alıntı: shebumi

Yurt dışından kargo ile bu tarz bir ürün getirme işine bulaşmayın derim %99 takılır, daha pahalıya gelebilir.

Selamlar,

Preout var diye biliyordum ama uyardığınız iyi oldu. Kontrol ettim evet, direk bir çıkış yokmuş... iyi olmadı yani...
    Belkide harici bir DAC alıp, ev sienasına dönememe adına direk AVR den çıkabilirim... dedigim gibi 5.1 de aramıyorum ..

aynı şeyi yaptıgınızı belirtmişssiniz, siz ne aldınız stereo olarak .. ? AVR ile karşılaştırınca kazancınız, maliyete değidi mi ?

Nait 5i-2 aldım, tamamen denk geldi bir tanıdığım kullanmıyordu, uygun bir fiyata aldım, uzun süre dinlemişliğim yok.
    Yorumum kesinlikle bariz fark var; üstelik evdeki bookshelf çöplüğünden bir iki hop, RX2 ve Ikon2 gibi hoplar ile denedim. Daha iyi çalan ve daha uyumlu bir hop-ampli birlikteliğinde fark çok daha artar diye düşünüyorum. KEF R300 sevdam var, bu yakınlarda alırsam onunla ilgili de yazarım.

1910 ile ciddi fark hissetmemeniz imkansız, benim gibi ortalama müzik kullağına sahip birisi bu kadar hissediyosa ;
    ancak siz üst model AVR'lar ile kıyaslayın o zaman yorum daha farklı olabilir, ama zaten sinemadan vazgeçebilir durumdaysanız gidip üst modellere bu kadar para dökmek bence son seçeneğiniz olsun. İnanın bazı orta segment AVR'lar size denon'u bile aratır. Zaten şimdi kuracağınız stereo sistemi de sonradan bir iki ek ile sinema sistemi haline de getirebilirsiniz.

Bence kritik nokta şu; tüm bileşenler birbirine yakın olmalı ki potansiyeli çok daha yüksek olan ürünler zayıf halkaya kurban olmasın.
    Ki sizin zayıf halkanız : Denon 1910, olası orta halli bir AVR, belki de cdp ve kablolar :)
    Şaşırtıcı ama elimdeki kullanmadığım bir sürü bileşenle denediğimde en çok fark yaratan şu oldu, yada bana öyle geldi
    yanlış hatırlamıyorsam DV600 modeli eski bir Pioneer DVD Player'im var çöplükte, onu Marantz CDP ve Oppo ile değiştirince sanki iki üç model üst amp kullanıyormuş hissine kapılıyorum.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• benim teorim bu konuda sudur.
    AVR receiver lar da uretim maliyeti agirlikli, ekran, converter ve digital kartlar, yok dolby dts zart zurt lisanslarina, girtlagina kadar dolu arka panel soket vs vs lere gider
    total maliyetin yaridan azi gercekte amplifikator devresine yatirilir.
    misal 1000 dolarlik AVR cihaz aliyorsunuz, ancak 150 dolarlik amplifikator aliyorsunuz..

stereo cihaz aldiginizda, uretim maliyeti agirlikli amplifikatore harcanmistir. 1000 dolarlik stereo amp aldiginizda, 900 dolarlik amp alirsiniz.

giris ve orta seviye AVR cihazlarda benim tecrubeme gore ciddi performans farklari var, bir AVR den digerine gectiginizde ya arti ya eksi ciddi fark gorursunuz

giris ve orta seviye AVR cihazdan pek bir seye benzemeyen stereo bir amp gectiginizde. o sesin o cihazdan ciktigina inanamassiniz.

hifi dunyasinda malesef hurafe de balon da coktur... fanatik stereo amp severler var.. bunun yaninda amp amp dir devreye bakar hepsi aynidir diyenler de var.

benim kanaatim, 500 dolarlik bir stereo amp in performansini AVR den alabilirsiniz ancak, 2500 yatirdiginizda.
    yakin zamanda bir Pioneer VSX 1016v sattim, stereo direct modunda gayet basarili ve temiz idi. neredeyse stereo amp koleksiyonumdakiler kadar basarili idi.

stereo amp lerde bir de her ne hikmetse, ses karakteri farki var.
    ornegin benim cihazlarda resimde bakarsiniz, Marantz sol altta, special edition PM55SE, midrange baskindir, hoparlorlerinizin sound stage performansini ciddi miktarda arttiriyor.
    Rotel RA 931 mkII orta ustte, nasil tercume edim... warm.. sicak bir sesi vardir.
    Onkyo R1 integra orta altta, net temiz .. crisp .. bir sesi var.. ve kamyonla watt uretebiliyor.

her birini dinlemenin ayri bir tadi var, her birine uygun farkli hoparlorler ve muzik tarzlari bulabilirsiniz.
    bu tur amp ler sizin avr den daha iyi calarmi.. evet.
    buldugunuz amp e bakar, muzik dinleme aliskanliginiza bakar.

eger safi bam gum bas tiz beklentiniz varsa, ona cevap verecek amp baskadir
    temiz ses meraklisi iseniz ona cevap verecek amp baskadir

diger bir konu da specs.. modern amp ler genelde abartili rakamlara sahipler.
    15 senelik bir Rotel amp eger 90 watt yazilmissa, sapina kadar 90 watt uretir. gercekcidir
    modern cogu AVR 100 120 watt yaziyorlar misal.. guluyorum. zira bu cihazlarin cogu eski amp lere kiyasla zar zor 50w uretiyorlar.

basit bi kiyas vereyim size..
    amplifikator bir devredir, icerisinde kullanilan devre sistemi de Class AB dir (genelde AB.. A olanlar var D olanlar var son zamanlarda)
    class AB devrenin verdiginiz akim'i cikis watt ina hangi % ile cevirecegi iyi kotu bellidir.

adam yazmis 6 kanal amp 120 watt RMS diyor her kanal.. (total 720w guc urettigini iddia ediyor) transformatore bakiyorum 450 wat. af buyrun da enerji yoktan var edilemez.. o amp in gercekte 720w RMS 20-20khz uretebilmesi icin, en azindan 1000 watt cogu zaman daha da buyuk transformatoru olmasi gerekir.

diger yandan da, orda 900w transformator var diye, illaki o devre guclu devredir diye bir sart ta yoktur.. he genelde dogrudur.
    kaliteli ve verimli transformatorler pahalidir, bu maliyeti yukaridaki stereo ve AVR kiyaslamasina ekleyebilirsiniz. 2 kanal stereo amp den 80w guc almak icin atiyorum 400w transformator koyarsiniz, ancak 6 kanal oldugu zaman 1200w koymaniz gerekir ornek.. e buda maliyet.

her sey guc de degil tabi. gercekci 40w RMS 20-20khz, kanimca normal ve kaliteli bir dinleme icin yeter de artarda..

benim stereo hifi hastaligi 25 senelik bi Marantz 2215B radyo ampfi ile basladi.
    eve getirip taktim cihazi.. sesi acinca aptallastim.. inanamadim o sesin o cihazdan ciktigina.
    neti arastirdim baktim yazmislar 15w RMS.. inanilir sey degil.
    sadece guc degil, oyle bir temiz ses, sicak.. actim devreleri inceledim.. parca parca her modul farkli sasi altinda... buyrun 15w adam gibi kaliteli amp..

bu amp i gordukten sonra, specifications anlayisim ve ureticilerin verdikleri bilgilere bakis acim tamamen degisti,
    benim burada avantajim, bu urunleri ebay ve diger lokal kaynaklardan takip edip, ucuz buldukca pat pat alabilmem..
    aliyorum dinliyorum servis onarim da yapiyorum ufak capli, begendiklerimi tutuyorum, begenmediklerimi veya elimdekilerden daha iyi olmayanlari satiyorum, bide para **** ordan.

cok sevdigim bir arkadasim Turkiyede son zamanlarda hifi meraklisi oldu, bana soyledigi fiyatlara bakiyorum urunlere bakiyorum, yazik gunah.. giris seviyesi basit urunlere orda kamyonla para veriyorsunuz..

Stereo anfiye gerek var sanırım & yurt dışından 2nci el anfi getirtmek ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi draco -- 3 Mayıs 2013; 4:17:41 >

• ben de stereo amp ve yamaha rx673 arasındayım.

stereo amp.'a gitmemdeki tereddüt iphone, usb ve internet üzerinden çok fazla müzik dinleyecek olmam. Bunların hepsini yapan da bir stereo amp da yok stereo receiver da yok. İki ürün birden almam gerek. Yamaha rx673 müzik konusunda iyi diyorlar. Napsam bilemedim :/
  • quote:

Orijinalden alıntı: donniedarko

ben de stereo amp ve yamaha rx673 arasındayım.

stereo amp.'a gitmemdeki tereddüt iphone, usb ve internet üzerinden çok fazla müzik dinleyecek olmam. Bunların hepsini yapan da bir stereo amp da yok stereo receiver da yok. İki ürün birden almam gerek. Yamaha rx673 müzik konusunda iyi diyorlar. Napsam bilemedim :/

bu noktada iyi bir streaming player almanız çözüm olucaktır.. benim ideal senaryomda zaten bir NAS saklama ünitesi ve buna bağlı iyi bir muzik çalar (bu bildik markların cihazlarıda olabilir veya Sonos gibi bir cihazda olabilir. ). Bu tip cihazların Iphone veya android uygulamları oluyor. onlar üzerinden streo anfiyle iyi sonuç alabilirsiniz.
  • Pioneer LX ya da Yamaha Aventage kalitesinde bir AVR'ye ne dersiniz (Stereo kalitesi için)?
  • quote:

benim teorim bu konuda sudur.
    AVR receiver lar da uretim maliyeti agirlikli, ekran, converter ve digital kartlar, yok dolby dts zart zurt lisanslarina, girtlagina kadar dolu arka panel soket vs vs lere gider
    misal 1000 dolarlik AVR cihaz aliyorsunuz, ancak 150 dolarlik amplifikator aliyorsunuz..

stereo cihaz aldiginizda, uretim maliyeti agirlikli amplifikatore harcanmistir. 1000 dolarlik stereo amp aldiginizda, 900 dolarlik amp alirsiniz.

Yazdıklarınızda büyük oranda haklısınız ancak stereo sistemlerin elektonik bileşenleri, yani özellikle CDP ve anfi gibi, daha iyi bileşenlerle üretiliyor olmalarına rağmen, karlılıklarıda daha yüksek.
    Tabiki nicelik nitelik, nicelikten daha önemli ama bu gün 1000Euroluk ir anfinin içinde avuç içi kadar PBC leri görebiliyoruz... ses daha mı iyi, dahamı kötü ayrı konu ama bence karlılıkları hat safhada..

quote:

cok sevdigim bir arkadasim Turkiyede son zamanlarda hifi meraklisi oldu, bana soyledigi fiyatlara bakiyorum urunlere bakiyorum, yazik gunah.. giris seviyesi basit urunlere orda kamyonla para veriyorsunuz..

Hiç sormayın .. mağlesef sektör bir kça firmanın elinde dönüyor.. lakin TR ye geliş ve sergilenme maliyetlerininde çok düşük oldugunu sanmıyorum .. ama karlılık fazla..

• quote:

quote:

Yazdıklarınızda büyük oranda haklısınız ancak stereo sistemlerin elektonik bileşenleri, yani özellikle CDP ve anfi gibi, daha iyi bileşenlerle üretiliyor olmalarına rağmen, karlılıklarıda daha yüksek.
    Tabiki nicelik nitelik, nicelikten daha önemli ama bu gün 1000Euroluk ir anfinin içinde avuç içi kadar PBC leri görebiliyoruz... ses daha mı iyi, dahamı kötü ayrı konu ama bence karlılıkları hat safhada..

quote:

Hiç sormayın .. mağlesef sektör bir kça firmanın elinde dönüyor.. lakin TR ye geliş ve sergilenme maliyetlerininde çok düşük oldugunu sanmıyorum .. ama karlılık fazla..

dogru aslinda, o acidan da bakmak gerek.
    mevcut firmalar su aralar insanlarin stereo ya donus hevesini illaki somurecektir..
    o yuzden ben ekseriye ikinci el vintage amp tavsiye ederim.

• quote:

quote:

quote:

quote:

dogru aslinda, o acidan da bakmak gerek.
    mevcut firmalar su aralar insanlarin stereo ya donus hevesini illaki somurecektir..
    o yuzden ben ekseriye ikinci el vintage amp tavsiye ederim.

Benimde amacım 2nci el temiz bir cihaz almak zaten ..
    Özellikle anfi için 2nci elbence çok mantıklı..

• kesinlikle mantikli

son yirmi yil icerisinde amp teknolojisi pek degismedi..
    decoder lar ve dijital board lar da cok yenilik var, ancak zaten stereo amp de bunlarin pek bi onemi yok.

sadece son bir kac yil icerisinde class D amp ler boygosterdi. bunlara ben pek sicak bakmiyorum.. guc regulator devreleri yok, o yuzden daha verimliler.
    ancak hala ham teknoloji daha olgunlasmadi..
    bunlarda envai cesit sorun cikabiliyor.. ve genellikle sesleri iddia edilen kadar temiz degil,belki ilerleyen zamanlarda olgunlasir.. ve fiyatlari daha makullestigi zaman satin alinabilir.

bende bi takim var yamaha c-50 preamp ve M-50 power amp.. bakiyorum bugun 3-4 bin dolara satilan amp lere.. elimdeki 20 kusur senelik bu cihazlardan daha basarili degiller. biraz tuhaf olacak ancak, eskitmeyeyim diye kullanmiyorum :)
    bunlarin bir de 70 serisi var, bir turlu denk getiremedim..
    illaki bir gun bir yerde yakalayacagim.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.