Şimdi Ara

Stajer Ehliyet ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
511
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba beyler 17 yaşımı doldurmuş bulunmaktayım. Şimdi beyler şu anda gitsem ehliyet sınavlarına yazılsam stajer ehliyet dalgasından muaf olurmuyum? Sınavları falan varda pek anlamadım internetten araştırdım. Bilgilendirirmisiniz? Birde sınav tarihlerini yazarsanız çok iyi olur.

• 1ocak 2016'dan sonraki kayıtlar için stajyer ehliyet yasası geçerli . Burada 10 eylüle kadar kayıt yaptırman gerekli demişlerdi (Aydın) . En iyisi bi kursa gidip sor detayları
  • quote:

Orijinalden alynty: Hi Im Rider

1ocak 2016'dan sonraki kayytlar için stajyer ehliyet yasasy geçerli . Burada 10 eylüle kadar kayyt yaptyrman gerekli demi?lerdi (Aydyn) . En iyisi bi kursa gidip sor detaylary

Hi ImRider doğruyu söylemiş . Bildiğim kadaryyla yeni yasaya takylmadan mevcut yasa ile ehliyet almak için son dönem eylül kayıtlar 10 eylül de kapanıyor . Konu sadece stayerliğe kalmak değil unutmayın yeni yasa ile ehliyet sınıfları da değişiyor a2 sınıfı için 18 yaşını doldurmak gerekiyor (mecut yasada 17 yi bitirip 18 den gün almak yeterli ) a1 sınıfı için 16 yı doldurmak gerekiyor . Yani bu dönemi kaçırınnca sadece stajyer ehliyet almakla kalmayıp 1 ocak itibari ile 18 yaşını doldurmamışsanız a2 ehliyette alamayacak a1 ehliyet almak zorunda kalacaksınız ( 125cc ye kadar 125cc dahil mesala 150cc motor kullanamazsınız ) yaş dolunca tekrar a2 için fark sınavına girmeniz gerekir . Yasa değişmeden alırsanız eski yasa ile ehliyet sahibi olanların ehliyeti 24 yaşından küçük ve 2 yıldan da yeni ise a2 sınıfına 24 yaşından büyük veya 21 yaşından büyük ve ehliyetleri 2 yıldan eski ise A sınıfına çevirilecek diye biliyorum . Benim bilgilerim bu kadar genede bir sürücü kursu ile görüşüp en sağlıklı bilgiyi almanızda fayda var .
    Kolaylıklar dilerim .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TürkSky -- 26 Ağustos 2015; 16:37:05 >

• 3 sene once ehliyet alirken bu son sans bundan sonra kesin stajyerli ehliyete gecilecek diyolardi ama bu sefer yasa onaylanmis galiba eylul icinde basvuru yapmak lazim yasa onaylandiysa

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • TürkSky T kullanıcısına yanıt
    Merhabalar arkadaşlar. Merak ettiğim bir nokta var: şimdi yeni yasa ile A1 ehliyet almak istesem bu ehliyetlerin sınavı scotter ile mi olacaktir? Eğer yeni ehliyet görselleri doğru ise arkada sınıfın yani başında scotter resmi var. Sanki o sınıfla sadece o tarz motorlar Kullanılacak gibi. Sizin bu konu hakkında bir bilginiz var mı? Internette araştırdım ama hiçbir sürücü kursu sayfasında yeni düzenlemeyi bulamadım.
  • Çatık kullanıcısına yanıt
    Yazım yeni yasa ile okuduklarımdan kendi yorumlarımı içerir kesin bilgi olarak düşünmeyin ama bildiğim kadarıyla mevcut şu anki sistemde de yeni sistemde de motosiklet ve ehliyet sınıflarının sınıflandırılması vitesli olup olmamasına göre değil ürettikleri güce , motor silindir hacmine , güç / ağırlık oranına ve son hız değerlerine göre kıstaslarla belirleniyor yani scooter diye ayrı bir kavram sınıf yok .Motosiklet için vites bakımından vitesli yada otomatik vitesli ayırmaksızın ( Scooter motosikletde dolayı ile bunun içinde ) motor hacmi , ürettiği güç(kw cinsinden ) güç ağırlık oranı vs esas alınacaktır . Bazıları farklı sosyal paylaşım ortamlarında benzer sorular çok sormuş ben ehliyet alacağım ama ilerde scooter kullanacağım sınava scooter ile girebilir miyim ? yada vitesli motosiklet ile sınava neden giriyorum demişler konu aynen B sınıfı ehliyet ile kullanılan otomobiller gibidir siz otomatik vitesli otomobil kullanacak olsanız dahi ehliyet sınıfınız sadece otomotik vitesli araca özel değildir manuel / otomatik her iki tür otomobili kullanmanıza olanak verir ve dolayısı ile vitesli otomobille sınava girersiniz . Bundan yola çıkarak A1 den itibaren ehliyet alacaklar scooter kullanacak olsa dahi sınava gene vitesli motosiklet ile gireceklerdir diye düşünüyorum . A1 ehliyetini alır ama ilerde scooter kullanır orası sürücünün keyfine kalır ki onda da A1 in izin verdiği silindir hacmi 125 santimetreküpü, gücü 11 kilovatı ve gücünün ağırlığına oranı 0,1’i geçmeyen, sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler dediği için burayada kadar olan sınır içerisindeki scooterları kullanabilir örneğin honda pcx 150 kullanamaz ( 3 tekerli modeller için ise güç sınırı 11 kw değil 15 kw dır .)
    Hızlıca cevap yazmaya çalıştım müsait bir zaman aralığında yeni yasa neler getiriyor , sınıflar nelerdir, sınıf sınırları nelerdir , eski yasa ile ehliyet sahiplerin ehliyetleri 1 ocak 2016 sonrası ne olacak gibi konularda da elimden geldiği ve bildiğim kadarı ile sınırlı olmak kaydı ile birşeyler eklemeye çalışırım .

• quote:

Orijinalden alıntı: TürkSky

Yazım yeni yasa ile okuduklarımdan kendi yorumlarımı içerir kesin bilgi olarak düşünmeyin ama bildiğim kadarıyla mevcut şu anki sistemde de yeni sistemde de motosiklet ve ehliyet sınıflarının sınıflandırılması vitesli olup olmamasına göre değil ürettikleri güce , motor silindir hacmine , güç / ağırlık oranına ve son hız değerlerine göre kıstaslarla belirleniyor yani scooter diye ayrı bir kavram sınıf yok .Motosiklet için vites bakımından vitesli yada otomatik vitesli ayırmaksızın ( Scooter motosikletde dolayı ile bunun içinde ) motor hacmi , ürettiği güç(kw cinsinden ) güç ağırlık oranı vs esas alınacaktır . Bazıları farklı sosyal paylaşım ortamlarında benzer sorular çok sormuş ben ehliyet alacağım ama ilerde scooter kullanacağım sınava scooter ile girebilir miyim ? yada vitesli motosiklet ile sınava neden giriyorum demişler konu aynen B sınıfı ehliyet ile kullanılan otomobiller gibidir siz otomatik vitesli otomobil kullanacak olsanız dahi ehliyet sınıfınız sadece otomotik vitesli araca özel değildir manuel / otomatik her iki tür otomobili kullanmanıza olanak verir ve dolayısı ile vitesli otomobille sınava girersiniz . Bundan yola çıkarak A1 den itibaren ehliyet alacaklar scooter kullanacak olsa dahi sınava gene vitesli motosiklet ile gireceklerdir diye düşünüyorum . A1 ehliyetini alır ama ilerde scooter kullanır orası sürücünün keyfine kalır ki onda da A1 in izin verdiği silindir hacmi 125 santimetreküpü, gücü 11 kilovatı ve gücünün ağırlığına oranı 0,1’i geçmeyen, sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler dediği için burayada kadar olan sınır içerisindeki scooterları kullanabilir örneğin honda pcx 150 kullanamaz ( 3 tekerli modeller için ise güç sınırı 11 kw değil 15 kw dır .)
    Hızlıca cevap yazmaya çalıştım müsait bir zaman aralığında yeni yasa neler getiriyor , sınıflar nelerdir, sınıf sınırları nelerdir , eski yasa ile ehliyet sahiplerin ehliyetleri 1 ocak 2016 sonrası ne olacak gibi konularda da elimden geldiği ve bildiğim kadarı ile sınırlı olmak kaydı ile birşeyler eklemeye çalışırım .

Teşekkürler

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.