Şimdi Ara

SSD'ye geçmeli mi? SSD ile ilgili herşey! (55. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
7.546
Cevap
73
Favori
550.034
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 5354555657
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • peki soyledebir sorum olacak laptopun içindeki hddyi cıkarıp yerine ssd koysak cıkan hddyide 2.5"lik kutuya koyup laptopa yandaki e-sata ile baglasak nasıl olur
  • quote:

Orijinalden alıntı: İmportant

Yurt dışından alma imkanım yok. 400TL fiyata kadar tavsiyen nedir?

cosair f80 hemde 85-90gb arası. ben 409a vatandan aldım. bu aralar fiyat biraz yüksek. bir indirime denk getirirsen iyi olur.
    corsair f60 55-60gb. intel x25m 80gb. corsair f80 daha fazla. aynı paraya 5gb daha alıyorsun.

ucuz olsun istiyorsan intel 40 gb 177tl. 2 tane al. 350tlye 80gb olur. ama corsair kadar hızlı değil.
    ancak corsairde biosunumu driverinimi nedir update etmen gerekiyor. o da biraz zor. ben önce update i indirdim. ssdyi 2. harddisk olarak takıp öyle update ettim. yoksa 1. harddisk olarak takıp windowsu kurmaya çalışırsan ssdyi görmüyor bilgisayar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: maxelll

peki soyledebir sorum olacak laptopun içindeki hddyi cıkarıp yerine ssd koysak cıkan hddyide 2.5"lik kutuya koyup laptopa yandaki e-sata ile baglasak nasıl olur

ben yaptım. süper olur laptop coşar. hatta laptoplara masaüstünden daha çok gerekli.

bende masaüstü f60 laptopta f80 var. laptopta daha verimli oldu diyebilirim.
    quote:

Orijinalden alıntı: maxelll

peki soyledebir sorum olacak laptopun içindeki hddyi cıkarıp yerine ssd koysak cıkan hddyide 2.5"lik kutuya koyup laptopa yandaki e-sata ile baglasak nasıl olur

• CORSAIR F60 265TL vatanda. son 7 adet kalmış 277tl. alacak olan varsa şu anda kaçırmasın. bu gün biter belki.
  • Slm. Corsair F60 aldım. Firmware update yapmalımıyım? Riskli bir işlem midir acaba?
  • quote:

Orijinalden alıntı: fatality-one

Slm. Corsair F60 aldım. Firmware update yapmalımıyım? Riskli bir işlem midir acaba?

nerden kaca aldın acaba
  • quote:

Orijinalden alıntı: bluebee

Peki, P6000 1.8 ghz işlemci ve 3 gb ram'li bir laptopa SSD kurmanın bir getirisi olur mu. İşlemci biraz eski gibi, sorun yaratır mı?

Hiç fikri olan yok mu acaba. bu işlemci ile ssd gereksiz mi dersiniz?
  • quote:

quote:

Peki, P6000 1.8 ghz işlemci ve 3 gb ram'li bir laptopa SSD kurmanın bir getirisi olur mu. İşlemci biraz eski gibi, sorun yaratır mı?

Hiç fikri olan yok mu acaba. bu işlemci ile ssd gereksiz mi dersiniz?

Farkı hissedersin ama o kadar para vereceğine dediğin kadar eskiyse belki önce sistemi yenileyip sonra diske geçmelisin. Ama eski HDD ile yeni SSD arasında illaki fark görürsün. Windows 7 kullanman gerek bu arada.
  • beyler

Item title Intel Core 2 Duo T9600 ES 2.80GHz x2 6MB 1066MHz QHBM işlemciyi samsung xs08trye 2.0ghz p7350 ile değiştirsek olur mu
  • ben hergün 500-1000 arası fotoğrafla çalışıyorum. haber sitelerinin galerilerini bilgisayara kaydedip tekrar siteye upload ediyorum. ssd almam sizce mantıklı mı? ömrü anında biter mi bu şekilde?
  • Ben de ssd planımı anlatayım.

Nereden çıktı ?
    Şimdi HP 6730S P8400 2.26Ghz işlemcili dizüstü kullanıyorum. Aslında yola Sandy Bridge işlemcili yeni bir dizüstü alayım diye yola çıktım, ama sonra rota ssd'ye kaydı. Çünkü hem benim kullanım amacım işlemci günü gerektirmiyor hem de Sandy Bridge işlemcili modeller şimdi çok sınırlı. Sonuç olarak SB işlemciler yaygınlaşıncaya kadar, mevcut dizüstü için ssd+hdd kullanmaya, ram'i de 8GB'ye çıkarmaya karar verdim (tabi W7 64bit kuracağım)

Neler aldım ?
    - Mevcut dizüstü bilgisayarımda iki harddisk yuvası olmadığı için, dvdrom yerine hdd takabilmek için buradaki 2.hdd yuvasını sipariş verdim (şimdi DHL easy shop ile yolda). Bunun için 500GB 7200rpm disk alacağım.
    - Ebay'den OCZ Vertex 2 90GB ssd siparişi verdim, onu da DHL easy shop ile getireceğim.
    - 2x4GB ram alacağım, bu kolay kısmı.

Nasıl kullanacağım ?
    Doğal olarak sadece işletim sistemi ve programları kuracağım. Bir de Office Outlook'u çok çok yoğun kullandığım için, veri dosyasını ssd'de muhafaza etmeyi düşünüyorum (şimdi 17 GB). Aslında sırf bu yüzden 90GB siparişi verdim. Yoksa 60GB bana rahatça yeterdi. Ama yine de veri dosyasını ssd ve hdd'de tuttuğum zaman performansı karşılaştıracağım. Sonuçta hdd 7200rpm olacak. Eğer fark olmazsa onu da hdd'ye alacağım.

Aklımdan geçen, günlük olarak çalıştığım dosyaları (genelde küçük ofis dosyaları) masaüstünde tutmak ve işim biten dosyaları arşiv için kullanacağım 500GB'lik hdd'ye atmak. Ama ssd'lerin veri güvenliği konusunda biraz dertli olduğunu okudukça endişe etmeye başladım. Çünkü üzerinde çalıştığım tüm dosyalar masaüstünde (yani ssd'de olacak). Eğer dosyaları yedeklemeden başlarına bir iş gelirse, benim için felaket olur, çünkü o dosyalar için harcamış olabileceğim günler/haftalar çöpe gider.

Dolayısıyla ssd'ler ile ne kadar sık beklenmedik veri kaybı yaşandığını iyice araştırmam gerekiyor. Şimdiki diskim 250GB 5400 rpm. Çok şükür şimdiye kadar hiç veri kaybım olmadı.

Sonuç olarak,
    W7 64 bit, 8GB ram, ssd+7200rpm hdd ile mevcut dizüstü benim kullanım amacıma göre ne hale gelecek çok merak ediyorum. Gerçi şimdi bile dizüstü benim için yeterince hızlı aslında ve sorunum yok. Ama insan daha iyisini güzelini gördükçe gözü hep orada kalıyor. Böylece SB işlemcileri ve uygun fiyatlı Dell dizüstüleri beklerken hem bir tecrübe kazanmış olacağım hem zaman kazanmış olacağım.

Aslında bana çok pahalıya çıkıyor. Herşey dahil fiyatlara bakarsak, 320 TL ssd; 100 TL 2.hdd yuvası, 100-150 TL arası 500GB hdd + ram fiyatı. Gerçi değerini çok kaybeden şeyler değil ama, olaya hobi olarak baktığım için üçe beşe çok bakmıyorum.
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• SSD almayı düşünüyordum ama ülkemizde satılanlan modellerin OCZ ,Corsair ,Team Xtreem hepsinin firmaware olarak sitelerinde güncel version çıkardıklarını görüm..o nedenle güncellemeyle uğraşmak istemiyorum zaten sistem kurulu SSD yi güncellemek doğru değilmiş ..kararsız kaldım laptopa takacaktım ama Ahcı modu denen olayı anlayamadım ,laptopa takınca biostan ne yapmam gerekecek..
  • signore

ben de masaüstü pc de ssd+hdd kullanıyorum. windows ve oyunlar haricindeki programların(adobe yazılımları,vsual studio gibi) tamamnı ssd ye kurdum. 40 gb yer tuttu. açılış hızları çok farketti. gerçi bir süre sonra alışıyorsunuz ve normal geliyor performans ama başka bir pc kullanınca anlıyorsunuz tekrar değerini çalışma dosyalarınızın ssd olmasının bir getirisi yok. ayrıca ssd yapmanız gereken ayarlar var. şu linke bakın.

http://02pc.net/board106-pc-acikken/board149-teknoloji-elektronik/board231-bilgisayar/board252-sabit-tasinabilir-diskler/70-ssd-kullaniyorsaniz-yapmaniz-gerekenler-windows-7-ssd-optimizasyonu-windows-7-ve-ssd-ipuclari-duzenlemeler-ssd-windows-ayarlari-resimli-anlatim/

o kullandığınız aparat her markaya uyuyor mu acaba? bir de fiyat pahalı geldi. ebayde 15-20 dolara görmüştüm ben.

• quote:

Orijinalden alıntı: Hobar
    çalışma dosyalarınızın ssd olmasının bir getirisi yok.

Bazen birkaç yüz sayfalık dokümanlar üzerinde çalışmam gerekiyor. Fark olacaktır ama tabi 7200rpm hdd ile denemeler de yapacağım. Eğer çok farketmiyorsa (umarım farketmez), o zaman dosyaları hdd'de tutmayı tercih ederim tabi.

quote:

ayrıca ssd yapmanız gereken ayarlar var. şu linke bakın.
    http://02pc.net/board106-pc-acikken/board149-teknoloji-elektronik/board231-bilgisayar/board252-sabit-tasinabilir-diskler/70-ssd-kullaniyorsaniz-yapmaniz-gerekenler-windows-7-ssd-optimizasyonu-windows-7-ve-ssd-ipuclari-duzenlemeler-ssd-windows-ayarlari-resimli-anlatim/

Teşekkürler. Hem OCZ forumunu takip ediyorum hem de Google'da araştırma yapıyorum. Sistemi kurmam en iyi ihtimalle önümüzdeki haftasonu olacaktır. O zamana kadar vakit buldukça bilgi toplayacağım.

quote:

o kullandığınız aparat her markaya uyuyor mu acaba? bir de fiyat pahalı geldi. ebayde 15-20 dolara görmüştüm ben.

Benim aldığım, HP'nin bazı modelleri ile uyumlu. Farklı marka ve modeller için bu sayfaya bakabilirsiniz.

Aslında Ebay'de 20 USD civarına birşeyler buldum ama, benim için stabilite daha önemli olduğu için, bu sitede satılan ürünlerin daha kaliteli olacağını varsayarak paraya kıydım :)

• özellikle sata olanlar için 45$ lık bir şey görmüyorum o aletlerde bildiğin teneke kutu yav bari yanında mevcut dvd yi de harici yapmaya yarayan birşey verseler.
  • quote:

özellikle sata olanlar için 45$ lık bir şey görmüyorum o aletlerde bildiğin teneke kutu yav bari yanında mevcut dvd yi de harici yapmaya yarayan birşey verseler.

Doğru, malzeme maliyetine göre fiyat yüksek kalıyor Bir de üzerine 30 TL kargo gelince aşırı pahalı kategorisine girmiş oluyor. Ama alternatifi olmayınca, faydası için o parayı ödemek zorunda kaldım

Bu aralar kalitesiz Çin ürünlerine karşı güvenim birkaç kez sarsılınca ve dizüstü bilgisayarı işte kullandığım için, siparişi onaylama butonuna tıklarken gözümü kapadım

• hayırlı olsun. ssd den memnun kalacağını düşünüyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: sezgin91

SSD almayı düşünüyordum ama ülkemizde satılanlan modellerin OCZ ,Corsair ,Team Xtreem hepsinin firmaware olarak sitelerinde güncel version çıkardıklarını görüm..o nedenle güncellemeyle uğraşmak istemiyorum zaten sistem kurulu SSD yi güncellemek doğru değilmiş ..kararsız kaldım laptopa takacaktım ama Ahcı modu denen olayı anlayamadım ,laptopa takınca biostan ne yapmam gerekecek..

Yazmadığın diğer üreticilerinde firmware güncellemeleri var ama sonuçta yapmak zorunda değilsin. Bir sorunla karşılaştıysan ve firmware ile çözülen sorunlar listesinde varsa güncellemeyi yaparsın. Misal, ocz'nin son firmware'i 1.28 ama ben 1.23'ten 1.28'e kadar işime yarar bir geliştirme görmediğim için güncellemedim.
    Sistem kurulu ssd'de firmware güncellemesinin sakıncalı olduğu gibi bir durum yok. Sonuçta sistemin yüklü olmadığı bir ssd diye birşey olacağını bile sanmıyorum. Amaç depolama değil hız olduğu için ssd'lerin hepsinde sistem yüklüdür diyebiliriz. Bazı arkadaşlar firmware güncellemelerinde sıkıntı yaşayabiliyor ama bu diğer donanım güncellemelerinde yaşananlardan farklı değil (aynı risk hepsinde var yani).
    Kurulu sistemde ide'den ahci moda geçeceksen, ufak bir kayıt defteri (registry) değişikliği sonrası bios ayar düzeltmesi (ide'den ahci'ye) ve son olarakta sistem açıldıktan sonra (gerekliyse) ahci sürücülerinin yüklenmesi gerekli. Tam anlatımına dair birkaç konu vardı, bulabilirsem buraya ekleyeyim.

• sağolasın ben sadece laptopa takacağım, laptopun kendi hdd sini çıkarıp aldığım ssd yi takıp direk win7 kurup kullanabilirmiyim o yüzden sorum.laptop için bir ayar yapmam gerekiyormu biostan sdd nin daha hızlı çalışması için. birde hangi sdd yi önerirsin sistem açılışı için en hızlı olarak 300 tl çivarı. laptopum Acer AS5552G-N954G32-AMDPhenomIIquad-core N950_1 GB ATI 5650_4 gb 1333 Mhz Ram.
  • Win7'yi yeni kuracaksan; ssd'yi taktıktan sonra bios'tan ahci modu seçeceksin sonra windows kurup yola devam edeceksin. Win7, amd platformlarda ahci sürücüsüne gerek duymuyor.
    Ssd önermek zor çünkü hepsi SF-1200 kontrolcülü. Fiyatına ve distrübütörüne göre karar verebilirsin. Aynı kontrolcü nedeniyle hızları neredeyse aynı, bu yüzden açılış hız farkını hissedebileceğini sanmıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 7Mhz -- 28 Ocak 2011; 23:32:52 >
  • 
Sayfa: önceki 5354555657
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.